Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За тревичката в дворчето.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • За тревичката в дворчето.

    Здравейте колеги,
    Преди две години си засадих един райграс на селската си къща. Проблема е че не можах да направя подготовката на "основата" и стана на туфи. Друг е въпроса , че коситбата и поливането са "от дъжд на вятър". Примерих се с това което съм направил, но идва момента да засадя останалата част ,която е по голяма. Изорахме мястото с баща ми с намерение да го фрезоваме на пролет. След фрезоването трябва да се заравни добре и да се "трамбова" уплътни слоя....нали така???? И после да се засади.
    Дайте идеи при липса на валяк как да стане това заравняване и уплътняване????
    Какъв райграс да избера , който да иска по малко грижи/ не ме мързи просто не съм там на място/
    Благодаря предварително!!!!
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

  • #2
    От: За тревичката в дворчето.

    Точно истинския райграс каквото и да го правиш си става на туфи накрая.Той се ползва в тревната смеска да изникне първите години, защото останалите видове изникват по-късно, един вид първоначален пълнеж.Аз експериментирам от 1992 г. и натрупах доста опит, двора ми е 1220 кв. м.Една малка част остана с тревна смеска, останалото е каквото само е изникнало.В моите очи изглежда красиво.Предимствата на бурените са че растат бавно, демек се коси по-рядко, държат на заушаване и някак поне на мен ми изглеждат естествено.Обаче без поливане трудна работа, вирее само един бурен дето не му зная името.Аз най-накрая си сложих автоматична подземна поливна система и нещата се получиха.В Юлиево съм, не ти е далеч ако искаш заповядай да видиш какво се получава на практика и да обменим опит.От март всяка събота и неделя съм си там.

    Коментар


    • #3
      От: За тревичката в дворчето.

      Благодаря колега! А възможно ли е пространствата между туфите да се запълнят пак с трева...Да се изравни..Не ми харесва така...
      ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

      Коментар


      • #4
        От: За тревичката в дворчето.

        Валяк съм си направил от стар бойлер пълен с бетон. Съединява с ръчно направена рамка на принцип тръба в тръба, но го използвам след като окося тревата. Става страшно красиво.По твоя случай, съсед ме посъветва да хвърля гранули супер фосфат върху оголените части и наистина има ефект. Тревата расте, но трябва поливане.
        Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

        Коментар


        • #5
          От: За тревичката в дворчето.

          Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
          Валяк съм си направил от стар бойлер пълен с бетон. Съединява с ръчно направена рамка на принцип тръба в тръба, но го използвам след като окося тревата. Става страшно красиво.По твоя случай, съсед ме посъветва да хвърля гранули супер фосфат върху оголените части и наистина има ефект. Тревата расте, но трябва поливане.
          И аз мислех за такъв валяк ,но от тези големите кутии за боя ...Всъщност колко тежък трябва да е валяка според вас..Правил съм си щанга с бетон в кутии и ми дойде идея за валяк направен по този начин , но например с малко варелче.
          ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

          Коментар


          • #6
            От: За тревичката в дворчето.

            Би трябвало да се разпространи. Помага му косене в определен момент и валиране, най-интересно е през зимата. За сеенето не си ли объркал - трябва да е наесен, през зимата или най-късно преди края на зимата?
            Също не е добре да изхвърляш окосеното. Оставя се за тор.

            Коментар


            • #7
              От: За тревичката в дворчето.

              Първоначално публикуван от green Преглед на мнение
              И аз мислех за такъв валяк ,но от тези големите кутии за боя ...Всъщност колко тежък трябва да е валяка според вас..Правил съм си щанга с бетон в кутии и ми дойде идея за валяк направен по този начин , но например с малко варелче.
              Аз такъв валяк ползвам,и се справя отлично,след поливане яко разбира се,там където се оголи местото,засявам пак трева,само малко го набраздявам с греблото,и после леко заривам,даже и без зариване става,сега е подходящо да се попълнят дупките,щото в жегата трябва да се поливат,иначе поникват чак когато завали,и пак трябва поливане.Аз от 5 г се боря с райграса на вилата,където ходя 2 пъти в месеца,и установих че е по добре да се засее смеска която е бавнорастяща,щото обикновената требе да се коси сека седмица.Сега има всякакви смески-бавнорастящи,издържливи на засушаване, на натоварване и т.н! За поливане трябва да се полива по рядко,но продължетелно,за да развие силни корени и да тегли влага от по-дълбоко!Редовното косене и валиране постепенно премахва плевелите,но аз помагам с пръскане с препарат с/у широколистни плевели, и засяване на смеска на освободеното място!!Чесно казано от далеч трудно се подържа раиграса,това сочи поне моя опит,но макар и да не е идеално на мен си ми харесва,че преди каква коприва беше...!

              Коментар


              • #8
                От: За тревичката в дворчето.

                Ползвай колега сухолюбив райграс.
                Третата ми площ около пчелите е с такъв, като не го поливаме позасъхва, става кафяв, поливаш го и се раззеленява отново ... На другите две площи (малки са) си направих полуавтоматична подземна поливна система, там проблеми няма.
                За да е хубав райграса си иска грижи, всяка седмица косене примерно, пръскане с препарат за широколистни растения, тор чат-пат ако се наложи (от тоя изкуствения), поливане не е точната дума, по-скоро оросяване, ама всеки ден да кажем ... Именно затова й направих подземната система, само включваш маркуча към помпата и чакаш 1 час
                Преди, хората дето си живеят на село, понеже лятото нямат време от друга селска работа го поливаха 2-3 пъти в седмицата, ама яко, да подгизне чак, все е едно е ориз, и тревицата взе да загнива по едно време ... Досега 2-3 пъти съм го сял наново, различни сортове все. За слънчево място, за сенчесто, сухолюбив, дрън дрън.
                За валяк ползвам една бетонна тръба, дълга около метър, диаметъра е сигурно към 40-50 см, а стената е дебела 5-6 см, съответно като валирам натискам на нея, тъй като идва лека, ама все не остава време да си направя хубав валяк - според мене е най-удобно някакъв варел, или както казваш стар бойлер, но с тапичка, да може да се пълни и изпразва примерно, я с вода, я с пясък примерно ...
                Ореш, фезоваш яко, сееш и накрая валираш, после поливаш и чакаш.
                И нали знаеш тайната за хубавия райграс - косиш поливаш, косиш поливаш, косиш поливаш, и така 300 години и готово
                Hristo Draganov
                http://htftp.domainbg.com/HD/

                И аз искам България чиста ! ! !

                Коментар


                • #9
                  От: За тревичката в дворчето.

                  Аз също отдавна се каня да правя валяк, но не остава време. При първоначалното засяване вместо валяк използвах две стари широки дъски - с по една каишка на обувките /Като ски с кандахари/ и нещата станаха. За да не оредява тревата е хубаво да се тори и всяка година за се разпръсва по малко семе.
                  Успех.

                  Коментар


                  • #10
                    От: За тревичката в дворчето.

                    Моя двор на село е малко повече от декар.Преди десетина години почнахме да косим редовно.Особено на пролет почти всяка седмица.
                    Още първата година буренака изчезна .Сега хлапетата тичат боси.
                    ........................
                    Иван Маринов
                    CRF 250 X
                    Не шансът определя съдбата на човека,а изборът!

                    Коментар


                    • #11
                      От: За тревичката в дворчето.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 29115.jpg
Прегледи:1
Размер:136.4 КБ
ID:5454370Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 29146.jpg
Прегледи:2
Размер:148.3 КБ
ID:5454368
                      И да няма само приказки онагледявам.В началото някъде до гъбата е каквото е изникнало, а след гъбата до къщата е някаква тревна смеска на 10 г.Кося всяка седмица, полива се всяка сутрин по 40 мин. никога не е валирано, аерирано, търмъчено и пръскано.Веднъж го торих с амониева селитра преди 8 г. и стана доста по-тъмно зелено но едвам сварвах да кося и повече не повторих.Тази пролет ще си купувам мулчираща косачка Викинг и ще споделя впечатления как е с нея, надявам се да ми отпадне изхвърлянето на тревата, защото на косене пада по около един кубически метър.А на втората снимка е улицата пред двора.Преди да започна да се грижа за нея беше троскот и коприва и лятото ставаше над метър височина.После го окосих с косата, изхвърлих едрите боклуци, насипах и заравних с около 5 куб.м. баластра.После го поливам веднъж седмично с маркуч на ръка и ето резултата за 3 г.
                      Прикачени файлове
                      Последно редактирано от BRANCO; 17-02-13, 18:04. Причина: допълнение

                      Коментар


                      • #12
                        От: За тревичката в дворчето.

                        Иха красота си е тревичката , че и къщичката Благодаря за отговорите доста неща научих..Вероятно ще се насоча към сухолюбивия райграс...Ще почакам обаче да изсъхне , че сега не може да се фрезова... Виж за поливане едва ли ще правя подземни инсталации. Проблема е , че мога най много два пъти месечно да посещавам мястото..и каквото мога на направя това ще е .
                        ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

                        Коментар


                        • #13
                          От: За тревичката в дворчето.

                          Без поливане нма да стане ! Поливната система се прави за един следобяд + някъкъв си таймер. След което се намираш читава тревна смес и се кефиш на зеленината. НО имай предвид, че зелена "морава" изисква доста грижи, за да прилиа на нещо.

                          * Много познати си садеха зеленчук в градините. После решиха, че им идва в повече и си посяха трева. Сега си скубят косите що са си турнали такЪв... кактУс у гащите. Трябва косачка, поливна система, + цената на водата и не на последно място човек който да се грижи.

                          Поздрави !
                          Успех в начинанието

                          Коментар


                          • #14
                            От: За тревичката в дворчето.

                            Че си иска грижи иска си, и не са по-малко от тези за зарзавата!Просто човек трябва да прецени за какво го бива и за какво не го бива, и да се занимава с това за което го бива!Моята поливна система легна 4200 лв. но я правиха професионалисти в т.ч. и помпа Грундфос и хидрофор с който захраних къщата щот налягането от ВиК не ми вършеше работа, не стигаше за проточния бойлер а и по други причини.Косачката 1999 г. струваше 4 мин. работни заплати и не беше малко.Тази пролет смятам да вземам нова за 500 + лв.Имам по 3 ч. косене и изхвърляне на тревата седмично като с новата косачка смятам да облекча този труд.Живот и здраве май месец сматям да видя как ще е.

                            Коментар


                            • #15
                              От: За тревичката в дворчето.

                              Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
                              ....Поливната система се прави за един следобяд + някъкъв си таймер....
                              Дай повече подробности моля, че и аз трябва да правя и все не ми остава време да проуча въпроса.
                              LZ1PER

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X