Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Аптеката на Господ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Аптеката на Господ

    Първоначално публикуван от penka Преглед на мнение
    Чувам, че от дива циклама можело да се направят капки за нос, които били много ефективни при синузит. Колега ми донесе грудки от Странджа, но не знам какво да ги правя. Някой да има информация?
    Пенче, това е билка и цвете, наричана още ботурче.



    Растението е лечебно, декоративно и отровно. Само съм чувала, че 2-3 дни поред по един път на ден в двете ноздри да се капват по 2-3 капки сок от настъргана грудка на билката ботурче, но никога не съм я пробвала и не смея да давам съвети, още повече за отровно растение...

    Коментар


    • #77
      От: Аптеката на Господ

      Първоначално публикуван от viki terzieva Преглед на мнение
      При свекървата ми са просто плитко засадени в най-големите саксии на останалите цветя и без да ги вадят или пресаждат, си цъфтят всяка година, когато им дойде сезона.
      Мда, за разлика от "не дивите", тия дивите, с по-малките цветчета, са много серт и се гледат много по-лесно. Искат само достатъчно светлина и достатъчно (не прекалено) влага. Една, дето преди 5 години подарих на жената, за всичките тия 5 години е "преспала" само веднъж. Скъсва се да цъфти целогодишно. Няма укротване. Само тазгодишното "преспиване" (второто и) май ще и е за последно.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #78
        От: Аптеката на Господ

        темата е много добра. аз имам една малка книжка 501 лека, само билки и какво лекуват.много е добра. та мисьлта ми е ,че могада я преснимам /но не сьм толкова грамотен да я кача тук/ и да я изпратя на някои които може това. така всеки щеможе да я прочете.тел.0889894074-емил

        Коментар


        • #79
          От: Аптеката на Господ

          Първоначално публикуван от Dan7 Преглед на мнение
          Пенче, това е билка и цвете, наричана още ботурче.



          Растението е лечебно, декоративно и отровно. Само съм чувала, че 2-3 дни поред по един път на ден в двете ноздри да се капват по 2-3 капки сок от настъргана грудка на билката ботурче, но никога не съм я пробвала и не смея да давам съвети, още повече за отровно растение...
          Благодаря за отговора. При това положение, мисля да не си правя експерименти. Колегата сигурно ще е разочарован), но за сега по-ми харесва да съм жива и със синузит.

          Коментар


          • #80
            От: Аптеката на Господ

            Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
            Сега е сезонът в който зреят "лудите краставички", край морския бряг:



            Лекуват синузит. Тук, от мнение 57 надолу, е описано.
            Жоро, само не си прави салата от тези "краставички". Та това е ТАТУЛ! Ако само леко докоснеш "краставичките:, те се пукат и, ако семето изстреляно от тях попадне в очите или наранена кожа - тежко ти!
            На твоята снимка е истинският татул, а уикито показва друго. Също отровно.

            Коментар


            • #81
              От: Аптеката на Господ

              Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
              Жоро, само не си прави салата от тези "краставички". Та това е ТАТУЛ! Ако само леко докоснеш "краставичките:, те се пукат и, ако семето изстреляно от тях попадне в очите или наранена кожа - тежко ти!
              На твоята снимка е истинският татул, а уикито показва друго. Също отровно.
              Това не е татул и си е истинска морска краставичка...четох линка от преди и няма объркване...и някой друг се е объркал май...Татул е това



              тревисто, полухраст, вярно е много отровно...да си спомним отново Караславов, но няма нищо общо с морската краставичка, която показва Giorgio.

              Коментар


              • #82
                От: Аптеката на Господ

                И като сте почнали за татула - отровно и както всичко отровно, страхотно полезно Дето се вика, направо си е цяр за първа помощ. Може би най-доброто от природата за възпалени хемороиди. Използват се сушените листа или ако е спешно, може и сурови листа. САМО ВЪНШНО - не се пият (не и без точна дозировка от специалист)!
                Лапи и настойка от Татула са описани като много успешно лечение на мастити и тумори,ставни болки, спазми .... аз нямам личен опит в тази област.
                В никой случай не вярвайте на разкази от рода на: "Татула може да замести "тревата" - пушиш или пиеш чай и приземяваш самолети на масата в хола". Единственото, което можеш да приземиш е нещо друго на масата в моргата. Има някой билки, с които шега не бива и татулът е една от тях. Лично моето мнение е, че точно най-отровните "билки" трябва да се познават най-много и най-подробно.

                П.П. Относно легендите за саморазтварящи се краставички със самоизстрелващи се силно токсични "тежко–ти" семена - няма токова нещо!
                Последно редактирано от upi; 01-04-11, 01:59.
                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                0888 315 794
                LZ1UPI
                A1 (Rh+)

                Коментар


                • #83
                  От: Аптеката на Господ

                  Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
                  И като сте почнали за татула - отровно и както всичко отровно, страхотно полезно Дето се вика, направо си е цяр за първа помощ. Може би най-доброто от природата за възпалени хемороиди. Използват се сушените листа или ако е спешно, може и сурови листа. САМО ВЪНШНО - не се пият (не и без точна дозировка от специалист)!
                  Лапи и настойка от Татула са описани като много успешно лечение на мастити и тумори,ставни болки, спазми .... аз нямам личен опит в тази област.
                  В никой случай не вярвайте на разкази от рода на: "Татула може да замести "тревата" - пушиш или пиеш чай и приземяваш самолети на масата в хола". Единственото, което можеш да приземиш е нещо друго на масата в моргата. Има някой билки, с които шега не бива и татулът е една от тях. Лично моето мнение е, че точно най-отровните "билки" трябва да се познават най-много и най-подробно.

                  П.П. Относно легендите за саморазтварящи се краставички със самоизстрелващи се силно токсични "тежко–ти" семена - няма токова нещо!
                  Тоест мислиш, че не са отровни ли...и тук вече няма начин - трябва да се позовем не на собствен опит, а на дебелите книги и нет справочници за лечебните растения където пише така - цитирам дословно "Луда краставица (Ecbalium elaterium (L.) A. Rich.)

                  Синоними. Дива краставица, църкало.
                  Разпространение. Предимно по Черноморието. Расте по песъчливите места и покрай пътищата.
                  Използваема част. Плодовете, които се берат по време на узряването им през есента. Сушат се на сянка, като се нанизват на конец.
                  Химичен състав. Плодовете съдържат смолисти вещества, алкалоиди, витамини и др.
                  Действие. Очистително и обезболяващо. Очистителният ефект е много силен и предизвиква кървава диария. Билката е силен кожен дразнител.
                  Приложение. Външно се използва под лекарски контрол като ревулсивно средство при ишиас, ревматизъм, невралгия, синуит.
                  Начин на употреба. Внимание! Поради високата си токсичност билката не се използва за вътрешна консумация. Пресен сок от билката може да причини смъртоносно отравяне!"



                  На кое да вярваме, питам от чисто любопитство...

                  Коментар


                  • #84
                    От: Аптеката на Господ

                    Браво, темата е много интересна и с кеф прочетох всичко. Мога да кача Рецептите на Баба Ванга, а те са изцяло на билкова основа и хубавото е, че са на диск, който ми е под-ръка. Но ако някой изяви желание тогава, че ще бъдат копи пейст.
                    Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                    Коментар


                    • #85
                      От: Аптеката на Господ

                      Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
                      Браво, темата е много интересна и с кеф прочетох всичко. Мога да кача Рецептите на Баба Ванга, а те са изцяло на билкова основа и хубавото е, че са на диск, който ми е под-ръка. Но ако някой изяви желание тогава, че ще бъдат копи пейст.
                      Благодаря ти за оценката. Но мисля, че ако принципно модераторите разрешат това, то трябва да си е в отделна тема, за да не се смесва с тази, която е от наши лични изпитания. Мисля, че правилно ме разбираш.

                      Коментар


                      • #86
                        От: Аптеката на Господ

                        Целия ми пост по-горе беше единствено и само за татула.
                        Всъщност с последното иамх предвид, че нищо не излита от татула и няма как семената му да ти причинят каквото и да било, уцелвайки те където и да било. Както и по-горе съм написал, въпреки, че някой го препоръчват като халюциноген, ОТРОВЕН Е и не го препоръчвам за вътрешна употреба без консултация с много опитен познавач.
                        Не разбрах, къде видя, че нещо не е отровно???
                        Последно редактирано от upi; 01-04-11, 16:55.
                        Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                        0888 315 794
                        LZ1UPI
                        A1 (Rh+)

                        Коментар


                        • #87
                          От: Аптеката на Господ

                          Първоначално публикуван от upi Преглед на мнение
                          Целия ми пост по-горе беше единствено и само за татула.
                          Всъщност с последното иамх предвид, че нищо не излита от татула и няма как семената му да ти причинят каквото и да било, уцелвайки те където и да било. Както и по-горе съм написал, въпреки, че някой го препоръчват като халюциноген, ОТРОВЕН Е и не го препоръчвам за вътрешна употреба без консултация с много опитен познавач.
                          Не разбрах, къде видя, че нещо не е отровно???
                          Aаа, извини ме, не съм те разбрала правилно явно, помислих, че имаш предвид лудата краставичка, като прочетох последното изречение
                          " П.П. Относно легендите за саморазтварящи се краставички със самоизстрелващи се силно токсични "тежко–ти" семена - няма токова нещо!"

                          Коментар


                          • #88
                            От: Аптеката на Господ

                            Зарастличе ...или Бял и Черен оман (Radix Symphyti)



                            Оманът е многогодишно тревисто растение, достигащо на височина от 50 до 100 см. Прекрасно растение, дори и като интериор в домашната ви градина! Важната част при него е коренището. Използват се корените, събрани в края на лятото и през есента. Листата може да се намачкват в порцеланов или дървен хаван, когато има нужда от бързо действие.

                            Корените съдържат алантоин — вещество, което стимулира регенерацията на тъканите !!!
                            Расте по влажни места из крайречни храсталаци и като бурен край огради и пътеки из низините и предпланините на цяла България.

                            Цъфти в бяло



                            или бледо лилаво



                            Съдържащите се в растението алантоин и други съставки ускоряват заздравяването на бавно зарастващи и гнойни рани, костни счупвания и др.
                            Каша от корените се използва именно за това. Раната обаче трябва да е добре почистена и обеззаразена поне с кислородна вода, преди да се сложи лапа от билката! Оманът улеснява епителизирането на повърхностни гнойни рани, на язви на стомаха и дванадесетопръстника, на наранявания върху устната лигавица и венците (включително и гнойни).

                            Билката трябва да се използва внимателно, тъй като съдържа съставки със силно действие и може да предизвика отравяне.

                            Употреба - сварените на каша корени се прилагат под формата на лапи при трудно заздравяващи рани, циреи и др. За гаргара и при язвена болест се прави запарка от 10 г корени и 200 мл. вода, която се изпива за един ден. Растението се прилага и в пресен вид (настъргани корени, или листна кашица) при изгаряния, спонтанни наранявания, при които бързо се успокоява болката на нараненото място.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Аптеката на Господ

                              Имах проблем с черния дроб пих един месец от билката и всичко е ок.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Аптеката на Господ

                                Първоначално публикуван от lubomir_15 Преглед на мнение
                                Имах проблем с черния дроб пих един месец от билката и всичко е ок.
                                От коя билка пи всъщност.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X