Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Аптеката на Господ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Аптеката на Господ

    От този дървовидният се прави и популярният сироп - от цветовете му. Освен, че е много вкусен е и лечебен - за дихателни проблеми, бронхити и пр. Някои го препоръчат и за успокояващ.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • #47
      От: Аптеката на Господ

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      От този дървовидният се прави и популярният сироп - от цветовете му. Освен, че е много вкусен е и лечебен - за дихателни проблеми, бронхити и пр. Някои го препоръчат и за успокояващ.
      Точно същото направих и аз. Обаче няма такава хамалогия!!! За догодина съм замислил някои приспособления за оптимизиране на процеса и ако не се получи ще викна многодетно семейство китайци да помага, че направо...
      Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

      Коментар


      • #48
        От: Аптеката на Господ

        Внимавайте да не го объркате с тревистия бъз, или свирчовината - от стеблото му де факто дечурлигата са си правили свирки навремето.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SS852198.JPG
Прегледи:1
Размер:60.1 КБ
ID:5213248
        Именно той е отровен, при смачкване листата му миришат остро на сол и ...незнам още какво, но е неприято. Той е също силно лечебен при умерена дозировка. Един от най-силните имунни и сърдечни стимуланти е. Събират се узрелите зрънца и се налагат в буркан от 3 л. - ред зърна - отгоре поливаме малко мед и...така до горе. Стои 40 дни и после - по 1 с.л. сутрин докато свърши.
        Дървовидния е безценен за уханен сироп докато цъфти - 30 -40 цвята, 3 кг захар и 3 лимона нарязани, се разбъркват с 6 л. вода и 1 пакет лимонена киселина. Стои една вечер, после се пълни в бутилки. Има много още да се каже за бъза, но...утре.

        Коментар


        • #49
          От: Аптеката на Господ

          Първоначално публикуван от Dan7 Преглед на мнение
          Дървовидния е безценен за уханен сироп докато цъфти - 30 -40 цвята, 3 кг захар и 3 лимона нарязани, се разбъркват с 6 л. вода и 1 пакет лимонена киселина. Стои една вечер, после се пълни в бутилки. Има много още да се каже за бъза, но...утре.

          Аз го знам по-схематично/лесно за помнене - 40цвята, 4литра вода, 4кг захар, 4пакетчета лимонтозу.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #50
            Re: Аптеката на Господ

            Шипка -

            анемия, цироза, туберкулоза, дизентерия, сърдечни заболявания,
            простудни заболявания, нервно-психична умора, атеросклероза,
            високо кръвно налягане.

            Шипката има много високо съдържание на витамин C
            100г плод се съдържат 2500мг.
            Съдържат още каротин, витамин Б1,Б2,Р, К, Е, РР.
            Имат също високо съдържание на минерални соли - калиеви, калциеви, фосфорни, магнезиеви.

            Берат се Септември месец преди да са омекнали.

            Можете да ги изсушите на слънце след това на чай.
            Две лъжици шипки, една чаша вода, варят се 10 минути подслаждате на вкус.

            Ликьор от шипки
            Продукти:500г плод от шипки (почистени), 1л чиста ракия или водка, 3/4 кг захар.
            Оставете плода в ракията 14-15 дни.Прецедете сока. Сварете гъст сироп от захарта и 1/2л. вода.
            Когато изстина напълно, го прибавете към шипковия сироп.
            Прецедете ликьора през филтър или през дебел пласт памук и марля.

            Сок
            Около 500г сухи шипки (1кг пресни) и 500г захар се заливат с 4л вода.
            Оставят се да престоят 5-6 дни.

            Когато бях дете с родителите ми редовно беряхме и правехме сок.
            Много е приятен на вкус.

            П.С.
            За сока от БЪЗ слагахме по 2-3 зрънца ориз на 200 гр сок и го затваряхме в
            шишета - става много приятна леко газирана напитка.
            Последно редактирано от Daniel; 01-10-10, 07:47.

            Коментар


            • #51
              От: Аптеката на Господ

              Първоначално публикуван от Жулиета Преглед на мнение
              В рамките на добрия тон, моля те зачети се в нета откога се използва алоето в Българската народна медицина и се замисли тогава преди да отправяш нападки за дистрибуторство и т.н.
              Да не говорим, че в продуктите, в които на съдържанието пише, че съдържат гел или сок от алое се съмнявам, че е така, поне на повечето!
              Жулиета, извинявам се ако лично съм те засегнал, използвах твоя цитат,
              но поста ми по-горе беше по принцип и за всички,
              за да запазим темата от copy-paste от гугъл или Wiki.

              Всеки може да намери най-екзотичната и лековита билка в ... Интернет,
              но малко са тези, които могат да я намерят в гората, както и да приготвят нещо от нея.

              Специално за алоето, досега не съм намерил човек, който да ми обясни смислено какво и как може да се приготвя от него.
              Субстанциите в които пише че се съдържа и струват едни пари, е напълно възможно да са нектар от краставица например ,
              а лековитата съставка в тях да е добре познатото плацебо.
              На опаковките на 80% от козметиката в една добре заредена аптека пише че съдържа я алое, я ho-ho-bah /жо-жо-ба/, я жен-шен.
              Това продава....опаковките!

              Относно култивираните и дивите, не съм убеден, че култивираните /засадени от човека/ билки са със по-изразено действие.
              Не съм специалист, но съм ходил доста време по планината /за съжаление недостатъчно / с един 84г. потомствен билкар и от него знам, че мястото където вирее билката е най-важно.
              След като му свикнах на темпото на ходене в пресечена местност, т.е. вече можех да си държа езика почти целия в устата ,
              започнах и да проглеждам какво бере и как го избира.

              Подминавали сме големи находища на определена билка, но той гледаше скалата, какво расте наоколо, откъде идва водата и подминаваше.
              Все повтаряше "Не е силна тука, не е, давай, давай нататък!"
              Лека му пръст на човека, доживя до 92!

              Култивираните предполагат човешка грижа - препарати, окопаване, поливане и т.н.
              Както и експлоатирани площи, от които мини лабораторията на билката извлича едни и същи неща всяка година.
              Когато се гонят добиви, нормално е количеството да е обратно пропорционално на качеството.

              Може и да бъркам, надявам се Майкъл да ни обясни защо "питомните" билки са по-добри.

              Коментар


              • #52
                От: Аптеката на Господ

                Първоначално публикуван от rumbata Преглед на мнение
                Жулиета, извинявам се ако лично съм те засегнал, използвах твоя цитат,
                но поста ми по-горе беше по принцип и за всички,
                за да запазим темата от copy-paste от гугъл или Wiki.

                Всеки може да намери най-екзотичната и лековита билка в ... Интернет,
                но малко са тези, които могат да я намерят в гората, както и да приготвят нещо от нея.



                Специално за алоето, досега не съм намерил човек, който да ми обясни смислено какво и как може да се приготвя от него.
                Субстанциите в които пише че се съдържа и струват едни пари, е напълно възможно да са нектар от краставица например ,
                а лековитата съставка в тях да е добре познатото плацебо.
                На опаковките на 80% от козметиката в една добре заредена аптека пише че съдържа я алое, я ho-ho-bah /жо-жо-ба/, я жен-шен.
                Това продава....опаковките!

                Относно култивираните и дивите, не съм убеден, че култивираните /засадени от човека/ билки са със по-изразено действие.
                Не съм специалист, но съм ходил доста време по планината /за съжаление недостатъчно / с един 84г. потомствен билкар и от него знам, че мястото където вирее билката е най-важно.
                След като му свикнах на темпото на ходене в пресечена местност, т.е. вече можех да си държа езика почти целия в устата ,
                започнах и да проглеждам какво бере и как го избира.

                Подминавали сме големи находища на определена билка, но той гледаше скалата, какво расте наоколо, откъде идва водата и подминаваше.
                Все повтаряше "Не е силна тука, не е, давай, давай нататък!"
                Лека му пръст на човека, доживя до 92!

                Култивираните предполагат човешка грижа - препарати, окопаване, поливане и т.н.
                Както и експлоатирани площи, от които мини лабораторията на билката извлича едни и същи неща всяка година.
                Когато се гонят добиви, нормално е количеството да е обратно пропорционално на качеството.

                Може и да бъркам, надявам се Майкъл да ни обясни защо "питомните" билки са по-добри.
                Като бях в гимназията си гледахме в класната стая алое!Естествено в саксии!
                Сокът от алое се получава от свежи листа (за предпочитане най-долните). Листата се отрязват, измиват се с кипяща вода, нарязват се на малки късчета и сокът се изстисква със сокоизстисквачка. Прецежда се през марля, кипва се 5-10 минути, отстранява се от огъня, на 80 см3 сок се прибавя 20 см3 95 спирт и се поставя на прохладно и тъмно място в продължение на 12 денонощия. Сокът може да се приема и в свеж вид по една чаена лъжичка преди ядене 2-3 пъти дневно в продължение на 3 седмици или два месеца.
                На долния линк има снимки и повече инфо:
                http://bilka.info/алое-aloe-arborescens-mill/
                Осмели се да помогнеш, преди да те помолят!
                Отстъпки за система за активно GPS проследяване и продуктите на ЪнриълСофт

                Коментар


                • #53
                  От: Аптеката на Господ

                  Значи всъщност, показаното в линка по-горе не е онова алое , което гледаме в саксии. Това е т.н. Столетник, който пак е вид алое, но става доста обемен и не, че не може в саксия, но определено вирее по-добре в земята. Тоест, добре е да знаем наистина точно за това алое ли става въпрос, или за това:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:aloe_arborescens.gif
Прегледи:1
Размер:62.3 КБ
ID:5213271

                  или за това:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:aloe.jpg
Прегледи:1
Размер:46.5 КБ
ID:5213272
                  Последно редактирано от Dan7; 01-10-10, 12:46.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Аптеката на Господ

                    Искам от дни да напиша за една много важна билка и това е бухалковидният плавун. Защо е важна - преди време мой близък, който пиеше мноооооого, влезе в болница с изключително кофти резултати от чернодробните изследвания. Поставиха му диагноза - цироза и той орева орталъка, че ще мре! Казах на жена му някак си да го накара да пие една билка 1 месец. И той се съгласи. Всяка сутрин, една щипка плавун се залива с 250 мл. кипяща вода и стои така половин час. После се изпива. След един месец, когато отиде на поредните изследванив - докторите изумени му казали - черният ти дроб е супер! Сякаш никога не е боледувал. Та...ето го плавунът:

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:480_big.jpg
Прегледи:1
Размер:110.4 КБ
ID:5213378

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:plavun.jpg
Прегледи:1
Размер:41.3 КБ
ID:5213379

                    Едва ли ще го намерите, крие се високо в планината, но в аптеките го има. В комбинация с алкохол предизвиква неприятни тягостни усещания, силно и продължително гадене, слюнкоотделяне, мъчително повръщане, изпотяване, треперене на мускулите, снижаване на артериалното налягане, промени в сърдечната честота, забавено дишане. Гаденето се засилва при тютюнопушене. Основната му употреба е за лечение на хроничен алкохолизъм и тютюнопушене.
                    ОТРОВНО Е! Много силен лек е срещу подагра също.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Аптеката на Господ

                      Dan7 , виждам че разбираш , кажи ми моля те, каква е разликата между билка , която се запарва с вряла вода и такава , която е приготвена със студена вода ? Защо ня места дават рецепта да се прави със студена вода???

                      Коментар


                      • #56
                        От: Аптеката на Господ


                        Запарка

                        Надробените билки или чай се поставят в емайлиран, порцеланов или стъклен съд и се заливат с предписаното количество вряла вода. Поставя се на топло за 3 до 10 минути, без да ври, след което се прецежда. Получената запарка се долива с вода до предписания обем.

                        Отвара

                        Надробените билки се поставят в емайлиран, порцеланов или стъклен съд и се заливат с предписаното количество вода /може вряла/, като се нагряват според предписанието в продължение на 5 до 20 мин., като периодично се разбъркват. Билките се варят на среден огън, похлупени, така че да не изкипяват. Ако се вари продължително време е необходимо се долива по малко вода, за да компенсира изпарената. Отварата се прецежда веднага, след като се свали от огъня, освенъ ако не е указано друго във вашата рецепта. Долива се с хладка вода до предписаното по рецепта количество.

                        Настойка

                        Според тефтерите надробената билка се поставя в стъклен съд с капак и се залива със 40°спирт или домашна ракия в съотношение 1:5 /например 50 гр билка се залива с 250 мл. спирт/. Захлупва се и се оставя да престои на тъмно 7 до 10 денонощия. След което билките се прецеждат и изстискват. Получената тинктура се ползва по 20-30 капки преди ядене. Настойката при мен обаче стои 40 дни и се ползва след това.

                        Студен извлек

                        Надробените билки се поставят в емайлиран, порцеланов или стъклен съд и се заливат с предписаното количество преварена изстудена вода, затваря се с капак и се оставя да престои от 4 до 12 часа, според рецептата, след което се прецежда.

                        Ето затова извлекът не е предпочитан, когато искаш да се реагира на момента. Тоест - там става по-бавно, а освен това има растения, които при термична обработка променят отчасти съставките си.









                        Коментар


                        • #57
                          От: Аптеката на Господ

                          Забравих да добавя, че сокът от суров картоф е много добър лек и при хиперацидитет, т.е. повишена киселинност на стомаха. А също така - когато има оток на ставите, освен сок, на подутото място може да се направи студен компрес от остатъците на картофа, да се превърже леко и да постои поне час, а може и да се преспи с него. Но - това не един път, а поне седмица. Кожата леко побелява от нишестето и после просто се измива. Също - не пийте чай от билки, останал от предния ден. Не го доливайте и кипвайте отново, изхвърлете го и си пригответе нов, защото след 7-8 часа в него вече са започнали гнилостни процеси и вместо полезен, вече е леко вреден!

                          Коментар


                          • #58
                            От: Аптеката на Господ

                            Професор Иларион Янчев спасява от рак с котешка стъпка ! Наричана още "билката на Левски"
                            http://www.moreto.net/novini.php?n=28513

                            Коментар


                            • #59
                              От: Аптеката на Господ

                              Колеги, бях помолил в темата за туршийките, раздумките да бъдат ограничени, за да се запази селекцията от информация.
                              Молбата ми е валидна и тук, триенето на излишното - гарантирано.
                              Дори и в този раздел има теми, в които намеса на модератор се случва крайно рядко, поради естеството й и нормалното присъствие на малко спамец.
                              Тази за мен не е такава, така че вече има хигиенизация.
                              Който има преки впечатления и практически опит/може също инфо от бащи, баби и т.н./, нека сподели.Копи/пейст от нета - предполагам всеки може да намери Гуглето.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Аптеката на Господ

                                Меню от билки

                                Сега е пролет и всичко се раззеленява и хуква да расте като лудо...Около нас природата е дала толкова полезни растения, с които можем да си помогнем удоволствено...става дума за салати от полезни растения, които, ако не са съчетани с много ракии и радиация в листата, могат да бъдат добри помагачи на зимно изтощените ни дух и тяло.

                                Салата от глухарче и коприва /за подсилване на имунитет и пречистване на черен дроб, жлъчка и панкреас/

                                Глухарче (Taraxacum officinale)



                                Коприва (Urtica)



                                Салвия (Salvia officinalis)




                                2 шепи млади върхове от коприва и 2 шепи листа от глухарче, 10-20 листа от градински чай - салвия. 3 с.л сок от лимон, минимум сол и малко зехтин. Копривата се попарва в кипяща вода за 1 минута. Отцежда се и се нарязва на ситно, добавят се накъсаните листа от глухарче, салвията и една настъргана ябълка. Полива се с лимон и зехтин. По желание се поръсва със смлени орехови ядки.

                                Салата от глухарче, спанак и магданоз /за подсилване на кръвта/

                                2 ч.ч. накъсани на ситно листа от спанак, една ч.ч. листа от глухарче, една ч.ч. нарязан магданоз, 2-3 стръка пресен зелен лук, по желание и зелен чесън. Малко сол. Полива се със зехтин и лимон.


                                Салата от живовлек и овчарска торбичка /за сила и тонус/

                                Широколист живовлек (Plantago lancelota L.)



                                Овчарска торбичка ( Bursae pastoris)



                                Шепа млади стръкове от овчарска торбичка и 1 ч.ч. накъсани млади листа от живовлек се смесват с една нарязана на ситно зелена краставица и 2 твърдо сварени яйца на кубчета. Подправя се с лимон, зехтин и малко сол.

                                Пожелавам ви да има кой да ви ги набере, приготви и поднесе с много обич!
                                Последно редактирано от Dan7; 26-03-11, 09:08.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X