Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Как се прави ракия?

    Зависи от дрождите, те трябва да са специални за грозде, иначе другите дрожди променят вкуса на ракията. Алкохолни дрожди са и тези от хлебната мая.

    Коментар


    • До: Как се прави ракия?

      Правилната статия е тук:
      http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%...BA%D0%B8%D1%8F
      А велики комбинатори си имаме и днес и такива рецепти дават,че страх да го хване човек.
      Последно редактирано от Goblin; 22-08-09, 08:38.

      Коментар


      • До: Как се прави ракия?

        Не е хубаво да се вари с джибрата- само течността, полученото вино.
        Загубил съм таблицата със захарното съдържание на различните плодове и евентуалният им рандеман.
        Съотношение вода / захар 4:1 е равно на 25 процента захар. Добре ще си каже някой.
        Но това е при условие , че материала в който ще го слагаш е в същото количество и със захарно съдържание 20-21.
        Ако е със 15 захари - ще получиш по малко ракия.
        2 важни неща - не слагайте загнили плодове да ферментират-повече метилов алкохол, и махайте костилките - опасност от цианиди.
        За домашни условия не надминавайте 23 захари

        Коментар


        • До: Как се прави ракия?

          jorko всичко в твоят пост е вярно само това че 4/1 вода захар е 25% захарност. Значи 1л. дестелирана вода тежи 1кг., следователно 4кг. вода + 1кг, захар = 5кг. захарен разтвор. Приемаме количеството за 100 еденици захарта е 1/5 следователно 100/5=20%.

          Вид на материала 1кг. - спирта л. / водка* л.

          Нишесте - 0,72 / 1,52
          ориз - 0,59 / 1,25
          Захар - 0,51 / 1,10
          Пшеница - 0,43 / 0,92
          Овес - 0,36 / 0,90
          Ръж - 0,41 / 0,88
          Просо - 0,41 / 0,88
          Грах - 0,40 / 0,86
          Ечемик - 0,34 / 0,72
          Картофи - 0,11 - 0,18 / 0,35
          Грозде - 0,09 - 0,14 / 0,25
          Захарно цвекло 0,08 - 0,12 / 0,21
          Круши - 0,07 / 0,165
          Ябълки - 0,06 / 0,14
          Вишни - 0,05 / 0,121
          * - под водка се разбира 40% спиртен разтвор

          Коментар


          • До: Как се прави ракия?

            Да споделя вчера варих от праскови от 1 казан 200л излезе 20л казанджията каза че при прасковите е хубаво да има и друг кисел плод зада се изкара повече елексир дали етака ако някой знае нека каже.НАЗДРАВЕ.

            Коментар


            • До: Как се прави ракия?

              petiomalchev,
              прав си донякъде.
              Захарта се разтваря във водата и й увеличава обема с 0.623
              Тя не е и 100 процента чиста, а има примеси, които не ферментират.
              За домашни условия е добре да се смята така, че като вземат да искат захари над 24-25 процента и не могат да изферментират докрай и после - защо ми сладни.
              Особено когато не аерират по време на ферментация...
              Като се мери с домашен захаромер, температурата на измерваната течност да е 20 градуса, за да се намали грешката.

              Коментар


              • До: Как се прави ракия?

                Това с 4/1 вода-захар го проверихме с баща ми миналата година- даде 19%, захарта няма 100% захарност защото има примеси. Проверката е лесна, като раствориш захарта изчакваш да изтине до стайна температура и мериш.
                Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                Телефон - в профила!

                Коментар


                • До: Как се прави ракия?

                  4 части вода +1 част захар става общо 5 части. 1/5 от всичкото т'ва си е точно 20% Значи поне захаромерът ви е верен...

                  Коментар


                  • До: Как се прави ракия?

                    Не исках да споря излишно, но се налага.
                    Първо вижте в старите учебници/ или новите на децата/ какво е това процент и после пишете.
                    Аз намерих това - http://asita.hit.bg/AM/percent.htm

                    Едно време да получа 20 процентен разтвор ,разтварях 6 000 кг. захар в 30 000 л вода
                    Опитно нямах проблем

                    Когато разтваряш захар във вода е важно много добре да я разтвориш и преди да мериш - здраво да бъркаш разтвора.
                    Иначе се получават различни слоеве и долния слой е "по-захарен" от горните и можеш да се излъжеш в реалните захари на общата маса.
                    Последно редактирано от jorko; 23-08-09, 14:06.

                    Коментар


                    • До: Как се прави ракия?

                      Има и още една много важна подробност- захарта. С калпава захар може да не даде и 15%. Но по принцип процента е около 19-20% при добра захар.
                      Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                      Телефон - в профила!

                      Коментар


                      • До: Как се прави ракия?

                        Извинете,че се бъркам в спора,но вие за захарта ли спорите или за ракията?Щото в момента варя ракия от сини сливи и като гледам как тече препека,лиги ми текат.Наздраве!!!!!!!!!

                        Коментар


                        • До: Как се прави ракия?

                          Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение

                          Едно време да получа 20 процентен разтвор ,разтварях 6 000 кг. захар в 30 000 л вода
                          Да не говорим, че процентите биват поне три вида : масови, обемни и молни. Да се мешат килограми с литри е най- малкото некоректно. Ако при водата има някаква прилика, всички други вещества дават съществени отклонения. Захаромер му е майката. Пък дали говорим за захарни проценти или за захарни градуси, това е съвсем отделен въпрос. Така че, бухаме захар, колкото каже дядо Пенчо- Ракийпейката, топва кутре спецът, облизва го, казва "ок" и палим казана. На следващата година ще знаем, дали да го слушаме. В случая, моделът "опит- грешка" е безценен, стига да не се повтаря.
                          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                          Коментар


                          • До: Как се прави ракия?

                            Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                            Захаромер му е майката. .
                            И на него не съм му вярвал много много... Яйцето му е майката - като го пуснеш в ширата, трябва да изплува кръгче от него колкото 5 стотинки, ама от Живковите. Сегашните са некви фалшиви.
                            Захаромерът мери гъстота на разтвора захар (ама по БДС, а какво беше това?) - дестилирана вода. Обаче в ширата (а тя може да е от разни плодове) плува цялата менделеева таблица и куп ораганични гадости, които го лъжат.
                            Затова не кокошката, а яйцето е по-важно.

                            Коментар


                            • До: Как се прави ракия?

                              Много дебати и научни обосновавания,но са си за ...вътрешна консумация.Мисля,че на колегата от Москва няма да му е пригодна информацията.Може да пробва,но съм сигурен,че ще е 1 път...Аз мисля,че главното с което се прави-пече ракията е-няма да му хареса ..ТРАДИЦИЯ. И се консумира само на Балканите.И то само такива хора-с нашия манталитет,нрав,обичаи,традиции и т.н..Да сте чували някъде другаде да пият ракия ?..Нищо против руснаците,но човека даже да намери нужния материал,да си направи оборудването,да намери технологията,дори да изтрае да изчака джибрите да ферментират-ще трябва дълго да се учи на правилна консумация на ракия...Още веднъж-въпрос на традиция и ..локация..Наздраве !!!
                              [SIGPIC][/SIGPIC]0877368068 Зарие Дестанофф
                              Всеки ден гледам "Отечествен фронт"...макар,че не го дават всеки ден...хъ-хъ.:|

                              Коментар


                              • До: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от peterbg1 Преглед на мнение
                                Много дебати и научни обосновавания,но са си за ...вътрешна консумация.Мисля,че на колегата от Москва няма да му е пригодна информацията.Може да пробва,но съм сигурен,че ще е 1 път...Аз мисля,че главното с което се прави-пече ракията е-няма да му хареса ..ТРАДИЦИЯ. И се консумира само на Балканите.И то само такива хора-с нашия манталитет,нрав,обичаи,традиции и т.н..Да сте чували някъде другаде да пият ракия ?..Нищо против руснаците,но човека даже да намери нужния материал,да си направи оборудването,да намери технологията,дори да изтрае да изчака джибрите да ферментират-ще трябва дълго да се учи на правилна консумация на ракия...Още веднъж-въпрос на традиция и ..локация..Наздраве !!!
                                Събите се пробват да правят ракия но май не им си отдава билсъм там и ги гледах и не вярвах на очите вземат докато тече и веднага затварят в ботилки за да не изветрявала ужас

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X