Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зехтин и термична обработка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Зехтин и термична обработка

    Дългата топлинна обработка на най-хубавия зехтин, студено пресования, безспорто го разваля от към здравословност. Ама не си мислете, че рафинираното слънчогледово олио е по добро - то вече, при рафинирането, е загрявано няколко пъти и си е канцарогенно по презумпция. Аз лично не се свеня да ползвам зехтин за определени яденета - за печена риба, скариди, за чорби, за бланширане на месо.

    Коментар


    • #32
      От: Зехтин и термична обработка

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      ...ма за готвене си ползвайте слънчогледово. Рафинирано!
      Сигурно като Кольо ще кажеш, че се превземам, но аз обичам да си хрупам сух домашен хляб. Режа си половин филийка и си я джвакам с удоволствие в "междучасията". Та много пъти, когато съм си хапвал хляб приготвен със слънчогледово олио, са се обаждали неприятни киселини. При приготвен със зехтин хляб не си спомням за такива проблеми.
      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
      Из "Златния телец"

      Коментар


      • #33
        От: Зехтин и термична обработка

        Абе тва цялото средиземноморие къде не са виждале слънчоглед са до един раково болни
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #34
          От: Зехтин и термична обработка

          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
          Какъв холестерол в растителна мазнина?!?
          Е как къде ?! В мръвките дето плуват в нея !

          При термична обработка мазнината си променя химическият състав и наистина става канцерогенна, и за това не е препоръчитилно да се загрява над 130-140 градуса.
          Лошото е, че всеки включва котлона на 4 или на 6 (зависи от печката ) за да стане по-бързо, а и малко хора ще си измерят температурата на мазнината.

          P.S. А може и да беше над 150-160 градуса, не съм сигурен. Нямам лазарен термометър, и когато бързам, и аз правя това с котлона на max.
          Добре е да се знае, че пържена мазнина трябва да се ползва веднъж което, до някъде, е гаранция, че не е много вредна, но би трябвало да избягваме пърженото, ако е възможно.
          Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 21-07-15, 11:31. Причина: P.S.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • #35
            От: Зехтин и термична обработка

            Маслиновото масло е старо като цивилизацията. Хората го консумират (вкл. на север като ценен "внос") от хилядолетия. Пърженето като начин на готвене е било със зехтин, че най-евтино. По-късно почват яко да позват палмово масло за пържене. Слънчогледът и царевицата се появяват след откриването на Америка като... "технически маслодайни култури", виреещи и на студено, затова изместват маслината. Но индианците нищо не са пържели в слънчогледово или царевично олио. Най-големите "пържители" - китайците, винаги са ползвали сусамено или соево олио, като и при тях царевицата и слънчогледа се настаняват като евтин заместител. На слънчогледовото олио мястото му е... в дизеловите двигатели, както правилно са се ориентирали колегите от ФорумЪт.
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #36
              От: Зехтин и термична обработка

              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
              Маслиновото масло е старо като цивилизацията. Хората го консумират (вкл. на север като ценен "внос") от хилядолетия...
              Хиляди снобари на шир и на длъж, които искат да се издигнат над другите, потребявайки зехтин вместо местните мазнини.

              Коментар


              • #37
                От: Зехтин и термична обработка

                Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
                Хиляди снобари на шир и на длъж, които искат да се издигнат над другите, потребявайки зехтин вместо местните мазнини.
                #коЙ са билЕ местните мазнини ? Значи ако фанем у възрожденска България две-три мренки у барата, требе да заколим прасето, за да ги опържа ?! То точно зехтинът е бил местната мазнина - ей къде Анадола, ей къде Юнана, търговците влачат, ли влачат ката ден у бъчонки дървено мАсло.
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #38
                  От: Зехтин и термична обработка

                  Снобарията не е тема на темата. Като се позаинтересува човек как се рафинира слънчогледово олио и как се дехидрогенизира палмово такова, и ша са сети на самоход, че да си кавардисаш лещата със зехтин па не е чак толкова страшно. Ми биля, ако ти ни пречи вкуса, е препоръчително.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Зехтин и термична обработка

                    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                    #коЙ са билЕ местните мазнини ? Значи ако фанем у възрожденска България две-три мренки у барата, требе да заколим прасето, за да ги опържа ?! То точно зехтинът е бил местната мазнина - ей къде Анадола, ей къде Юнана, търговците влачат, ли влачат ката ден у бъчонки дървено мАсло.
                    Покрай соца българина позабрави такива неща като зехтин и маслини сега ги открива в най-нискокачествения им вариант - гръцките.
                    И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                    Коментар


                    • #40
                      От: Зехтин и термична обработка

                      Интерсно, че никой не споменава за шарлан. Има го още в магазините. Нищо друго не ухае така.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Зехтин и термична обработка

                        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                        #коЙ са билЕ местните мазнини ? Значи ако фанем у възрожденска България две-три мренки у барата, требе да заколим прасето, за да ги опържа ?! То точно зехтинът е бил местната мазнина - ей къде Анадола, ей къде Юнана, търговците влачат, ли влачат ката ден у бъчонки дървено мАсло.
                        Нещо не ме разбра.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Зехтин и термична обработка

                          Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
                          Нещо не ме разбра.
                          E, па доизясни се ? Кои са "местните мазнини" в Европа ? Зехтин, палмово и орехово масло. Преди да се появят разни хамерикански дивотии, с които, както о кириос Кифинас писа по-горе, по татово време беше подменен хранителният режим на българина. Щото ако отвориш готварска книга отпреди 9.ІХ. трудно ще намериш рецепта за пържене със слънчогледово олио.
                          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                          Коментар


                          • #43
                            От: Зехтин и термична обработка

                            http://www.bg-zonata.com/zonata/2013...667920248.html
                            На това да вярвам ли(излизат много подобни)? Щото маслини, зехтин, свинска мас, краве (овче, биволско, козе) масло и шарлан основно се използват у нас, и в началото на соца . Олиото завладява после земите. Сегашното царевично- съвсем.
                            Последно редактирано от veskov; 21-07-15, 16:01.
                            А тези простотии се правят от името на всички ни.
                            Даника
                            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                            Коментар


                            • #44
                              От: Зехтин и термична обработка

                              Не се дърляйте за глупости. Аз съм от по възрастното поколение и ще ви кажа, че в къщи едно време майка ми готвеше изключително със свинска мас и краве масло. Олио се ползваше само за салати или таратор и то в минимални количества, не като сега, като набухам олио в салатата след изяждането и на дъното остава поне стотина гр. олио. Ма какво да се прави времената се менят, пък и сега трудно човек може да си набави чиста свинска мас или масло. Всичко е пълно с имитиращи продукти.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Зехтин и термична обработка

                                Първоначално публикуван от piron45 Преглед на мнение
                                Не се дърляйте за глупости. Аз съм от по възрастното поколение и ще ви кажа, че в къщи едно време майка ми готвеше изключително със свинска мас и краве масло. Олио се ползваше само за салати или таратор и то в минимални количества, не като сега, ...
                                Първото нещо, което почнаха да фалшифицират още по татово време, беше свинската мас, продавана в едни разфасовки по 1 кг, като пакети брашно. Беше си жива емулсия от вода и "още нещо", както би казала Катето Евро. После се започна с маслото, пак при соца още, за да се стигне до положението днес, да няма изобщо истинско краве масло по магазините.
                                Истината е... пържени, да пържени, не печени, картофки в... патешка мас с много-много бира-бира-бира. Сигурно е смъртоносно опасно според диетолозите, но едва ли е по-вредно от пържени картофи в нещо друго от магазина. Ама маста - не от калъп от "Метро", а от една-две печени домашни патки. Печеш и отливаш, преди да е тръгнала да загаря. Стигат за цял дълбок фритюрник. Пробвайте
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X