Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ново хоби

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Ново хоби

    До късната пролет може да си ги държиш и така. След това, ако не са вече в кошера, сложи хартия между тях. Това ти го препоръчвам само защото не знаем произхода на основите, а на пазара има и боклуци за съжаление... При мен горнооряховските, на пачка до 30 бр. не са залепвали фатално през лятото. Ловешките преди съм ги разделял по няколко бройки с вестници и хартии, също всичко е било ОК.

    Коментар


    • #77
      От: Ново хоби

      70 броя са една върху друга.В оригиналния кашон,но е разпечатан.На него пише,че са произведени в Сливен.
      Когато зазимявахме кошерите имаше един много слаб и с много малко мед около 4-5 рамки,сега като е хубаво времето мога ли да го отворя да видя какво е положението и да им дам храна,но каква трябва да е,питки,сироп или да намажа мед върху рамките.

      Коментар


      • #78
        От: Ново хоби

        Изчакай януари и през някой слънчев ден ако ти се отваря да го провериш сложи питка, може и да чукнеш по кошера и ако жуженето на пчелите е спокойно сложи мед в хранилката.

        Коментар


        • #79
          От: Ново хоби

          ОК, до напролет нямаш грижи, дръж ги така. Сливенски не съм ползвал, но колегите по принцип са доволни от тях.
          ЗАПОМНИ! Зимно време кошер се отваря само по изключение и при определени ситуации! Ако ще го отваряш за спасително хранене,правиш го при тихо и СТУДЕНО време, макс до 4-5 градуса ! Пчелите са на кълбо и са почти неподвижни, ако са близо до горните летви, значи наистина има глад. Ако сега са поне в две междурамия и ако имат храна, може и да оцелеят. Сироп по правило се дава като тръгне прашеца, да речем края на февруари. Сега се дава мед или готова зимна храна, но такава не съм ползвал и не мога да дам съвет. Медът трябва да е кристализирал, от здрави пчели, хубаво е да не е слънчогледов, подразбира се че ще го вземеш от сигурен човек. Пълниш един канцеларски джоб, защипваш отворения край, разплескваш го на палачинка с дебелина1-2 см, дупчиш отдолу с вилица, отваряш кошера и захлупваш кълбото с палачинката. Дупченото надолу! и затваряш! Ползвай помощник и по най-бързия начин действаш! Айде успех и после докладвай да направим разбор на упражнението

          Коментар


          • #80
            От: Ново хоби

            Януари не е далеко,но щом не трябва да ги барам ще изчакам,страх ме е да не ги уморя от глад.Вчера ходих при кошерите и от единия много яко хвърчаха от другите доста по слабо,а от слабия не се усеща движение.

            Коментар


            • #81
              От: Ново хоби

              Хвърчането само по себе си още нищо не значи. Особено твоите както са между дърветата, на някой сандък му трябват 10ина минути да го нагрее слънцето и е готов за навън. Слабачето ако не е отишло в по-добрия свят вече и ако мислиш че медът ще му е малко, няма как - ще трябва да го отвориш и ако наближава кълбото към горните летви - действаш както съм писал по-горе. Пак казвам, ориентировъчно, едно средно семейство през студените месеци ако не гледа пило, за да живее му трябва 1 кг мед. Оттам нататък вече си ти - смяташ и решаваш!

              Коментар


              • #82
                От: Ново хоби

                Чуй го тоя слабия кошер с едни слушалки (стетоскоп, но само с маркуча) - по жуженето ще си кажат как са що са - виж в нета има описани разлините видове жуженета, аз първата година бях скептичен към този метод, но вече така си ги слушам.
                Навираш маркучето в горната прелка (или тази, която е близо до кълбото), трябва да се чува леко, равномерно и спокойно жужене.
                Като чукнеш по кошера жуженето веднага се усилва, но малко след това постепенно утихва и пак преминава в първоначалното си състояние.
                Ако е така при тебе - всичко е ок
                Пък ако не си сигурен - нищо не пречи да им сложиш една питка Коледен подарък (или готова храна, или захаросан мед, колегата Йорданов по-горе е описал кое как).
                Моите напоследък хич нямам време да ги погледна, но ще го направя при първа възможност, със слушалките :-)
                Hristo Draganov
                http://htftp.domainbg.com/HD/

                И аз искам България чиста ! ! !

                Коментар


                • #83
                  От: Ново хоби

                  Здравейте,гледам продават из магазините готова храна в кашони по 5 кг. чудя се дали да купя от нея или да им давам мед или мед с пудра захар.Тези дни го дават хубаво времето около 14-15 градуса и ми се иска да понахраня добитъка пък и да видя какво е състоянието им.

                  Коментар


                  • #84
                    От: Ново хоби

                    Ако имаш мед слагай мед в хранилката като махнеш преградата , ако нямаш мед купувай храна, ако имаш възможност купи храна Апифонда/немска/ по 15кг нарежия на парчета и я сложи в хранилката- пчелите ще си я свалят.

                    Коментар


                    • #85
                      От: Ново хоби

                      Първоначално публикуван от camozzi Преглед на мнение
                      храна Апифонда/немска/ по 15кг.
                      Мед имам,но в магазина като купувах рамки ме убеждаваха,че било по-добре да храня с тази храна от колкото с мед.

                      Коментар


                      • #86
                        От: Ново хоби

                        Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
                        Мед имам,но в магазина като купувах рамки ме убеждаваха,че било по-добре да храня с тази храна от колкото с мед.
                        Много ясно, прави са хората, нали трябва да си продават храната
                        Ако меда си е твой собствен, давай им мед, няма грижи.
                        В магазина донякъде са прави, от гледна точка на това, да не би в меда да има някакви неполезни или дори отровни вещества за пчелите, ако е пръскано като са го събирали, в тоя смисъл ...
                        Hristo Draganov
                        http://htftp.domainbg.com/HD/

                        И аз искам България чиста ! ! !

                        Коментар


                        • #87
                          От: Ново хоби

                          Идеята била в това,че меда започвали да го складират долу,а тази храна стимулирала паша и не се изтормозвали пчелите.Да меда си е тяхен от миналия сезон.

                          Коментар


                          • #88
                            От: Ново хоби

                            Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
                            Идеята била в това,че меда започвали да го складират долу,а тази храна стимулирала паша и не се изтормозвали пчелите.Да меда си е тяхен от миналия сезон.
                            Щом си е техен, спокойно може да ги подхраниш с него - има два варианта:
                            1. Слагаш го в плик, надупчваш го с вилицата или правиш няколко прореза тук-там и го слагаш върху рамките (в плик за да не се разтече на по-късен етап, а и да не залепнат пчелите по него);
                            2. Директно в хранилката, като махаш вертикалната преградка;
                            Hristo Draganov
                            http://htftp.domainbg.com/HD/

                            И аз искам България чиста ! ! !

                            Коментар


                            • #89
                              От: Ново хоби

                              Целите на зимното подхранване са две. Първо да им се осигури храна в случай че са я привършили и второ тази храна да им се "сложи в устата" в случай на голям студ или наличие на пило. Първото е ясно, да им се даде хранителен запас /животоспасяващ/ в случай че медовите запаси в семейството са изчерпани или към края си. При втория случай е по-тънка чертата. Има случаи когато в кошера има достатъчно мед, а семейството загива от глад. Например голям студ, около кълбото всичко е изядено, встрани има мед колкото искаш, но силиците им не стигат да се преместят до там. Или пък вече има пило /както в тоя момент/, кълбото е около пилото за да го топли и храни и не се премества в страни. Затова се слага твърда храна ДИРЕКТНО ВЪРХУ РАМКИТЕ. Не в хранилката. Целта е да бъдат максимално улеснени в усвояването на храната, да не са принуждавани да се местят с цел на достигането и.
                              Тази земя, по която тъпча сега,
                              тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                              тази земя – не е моя земя,
                              тази земя, простете, е чужда.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Ново хоби

                                Благодаря,утре го дават хубаво времето ще видим кой-кого.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X