Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ново хоби

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Ново хоби

    Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
    Днес ми подариха много рамки,рамките са стари ползвани,но са здрави.Мисля да ги мина с горелката,хем да дезинфикцирам хем да опада восъка.Някакви идеи за по качествена дезинфекция.
    Ако самата дървесина на рамките е доста потъмняла (тъмнокафява, клоняща към черно), може първо с разтвор на сода каустик и после с горелката, иначе направо с горелката.
    Огледай ги, ако има криви или сцепени/счупени тук-там, направо ги хвърляй и слагай нови
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

    Коментар


    • #62
      От: Ново хоби

      Хора рамките са по 0.35 стинки ще ти излезе по ефтино с нови .Иначе сода задължително щом не са от твойте кошери
      само бараки

      Коментар


      • #63
        От: Ново хоби

        Работата е там,че ми е жал да ги изхвърля,за старото са стари,но не са чак толкова стари.Със содата какво да ги правя,киснат ли се и колко време.

        Коментар


        • #64
          От: Ново хоби

          Аз също - имам ли нещо старо и здраво, не го хвърлям. Независимо за какво се отнася и независимо новото колко е по-евтино.

          Във всеки един кошер си има огромен набор от патогени. Семейството, което е вътре, ако е нормално и прилично, с разумна помощ от стопанина си се справя и си живурка добре и работи както трябва. В противен случай по-добре да го няма, съгласно теорията на Дарвин. Семействата в един пчелин общо взето живеят в една система, обменят си разни неща и са си изградили общо взето защитна система. Ако ли не - изчезват. Почти като при хората. С внасянето на чужд употребяван инвентар /разбира се говорим употребяван при условно здрави пчели, а не при доказано болни/ няма начин да не им донесем някои изненади. Например, има здрави семейства които си живеят и се справят със спорите на Американския гнилец но какво ще стане ако пренесем някакво количество такива спори на здрави семейства в друг пчелин? Всеки си взема сам решенията.

          Калцинираната сода, или каустик. В съд от неръждавейка се прави около 5 % разтвор. Водата да заври и после на бавен огън се добавя содата. Рамките се топят за 2-3 минути и веднага се измиват на течаща вода, докато спре лигавенето. По същия начин може да се дезинфекцира всякаква дървения и кошери. При по-ниска температура се дезинфекцират пластмасовите неща - хранилките стават като нови, бидоните за вино - тоже.
          ВНИМАНИЕ - мерки за безопасност - гумени ръкавици и очила задължително. Предпазно работно облекло и обувки и инструктиран помощник - силно препоръчително.

          Коментар


          • #65
            От: Ново хоби

            Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
            В съд от неръждавейка
            Задължително ли е съда да е от нераждавейка,защото съдове ще намеря всякакви ама нераждаемо трудно.

            Коментар


            • #66
              От: Ново хоби

              Не знам, личният ми опит е само с неръжд. Макар че преди мноого години, преди баща ми да направи неръждказан, баба правеше сапуна в тава от черна ламарина... Ако искаш пробвай.

              Коментар


              • #67
                От: Ново хоби

                Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
                Задължително ли е съда да е от нераждавейка,защото съдове ще намеря всякакви ама нераждаемо трудно.
                Доколкото си спомням, това упражнение със содата каустик го правих като стартирах този занаят, в пластмасово корито ...
                Hristo Draganov
                http://htftp.domainbg.com/HD/

                И аз искам България чиста ! ! !

                Коментар


                • #68
                  От: Ново хоби

                  Днес взех восъчни основи,как трябва да се съхраняват за да не се прецакат.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Ново хоби

                    По принцип не се изказвам в теми в които съм бос, но да попитам-кое налага съдът за правене на разтвора от натриева основа да бъде от неръждавейка?
                    Или както се е наложила напоследък една мода-всичко да е супер, колкото може-повече.
                    Натриевта основа е основна съставка на промишлените обезмаслители, и с тях се мият железни части детайли. Ако беше противопоказно за "ръждаемите" стомани-нямаше да се използва.За да се отмият от всякакъв вид органични
                    В един вече бивш завод тук след разглобяване на тракторите-всички части се потапяха в гореща "сода каустик"(което е доста различно от "калцинирана" сода) за да се отмият всякякъв вид органични мръсотии, и да се дефектуват.
                    Е, ако скоро след това не се омаслят-ще ръждясат, но това е друга тема.

                    Та кое налага използването на съд от неръждавейка?

                    Роска, от плахия опит на баща ми да стане пчелар останаха някакви основи. Държахме ги в едно чекмедже, уж в най-хладната стая. но те все пак успяха да залепнат.
                    Според мен им сложи някакви хартии, но не вестник, заради мастилото помежду, и на възможно най-хладното място. И ги пази от молци, че восъкът им се вижда като вратна пържола
                    Има ли желание-има и начин!

                    Коментар


                    • #70
                      От: Ново хоби

                      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                      И ги пази от молци, че восъкът им се вижда като вратна пържола
                      Е да де,това е идеята,имам една хладна стаичка между етажите в блока и си мисля там да ги оставя,но нещо като нафталин да слагам ли.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Ново хоби

                        Според мен сложи лавандула. Естествен продукт е, и не би трябвало да вреди на пчелите.
                        Докато нафталинът не се знае как ще им подейства, все пак е тежка химия, с яка миризма, а пчелите са капризни животни.

                        Ако нямаш лавандула-обади се, имам пълна торбичка, брах я за жената миналото лято, ама тя така и не я ползва.
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #72
                          От: Ново хоби

                          Не слагай нафталин в никой случай ,а за восъка той не е много в тях остави ги на хладно и проветриво
                          само бараки

                          Коментар


                          • #73
                            От: Ново хоби

                            Не знам дали има нещо което да налага използването на неръждаем съд при дезинфекция. Всеки ползва това което има и както си прецени.
                            Нафталинът отдавна е забранен в пчеларството.
                            ВО се съхраняват в търговската опаковка, а ако са насипни - завити в хартия. Само да не са на пряка слънчева светлина. Молецът не ги закача. В пчеларския форум се случва някой колега да се похвали че е намерил по някой кашон останал от дядо му, без да са мръднали и пчелите ги градят после, но да приемем, че щото е имало БДС тогава. Аз съм ползвал 3-4 годишни най-много, без никакъв проблем. Държа ги в необитаема селска стая. Всъщност съм ползвал досега само ловешки и от няколко години горнооряховски, може и затова да съм нямал проблеми, с другите не знам как е. Но пък щом им се случва на хората да им се свличат основите в кошера при изграждането, възможно е и лятото да се слепят ако не са разделени, не знам.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Ново хоби

                              Купих ги от човек който е спрял да се занимава с пчели и тези са му останали,оригиналната опаковка е разпечатана.Имам опаковъчна хартия,казваш да сложа между всяка основа ли?

                              Коментар


                              • #75
                                От: Ново хоби

                                Няма смисъл от хартия между основите - времето е хладно,да не кажа, че е студено. Напръскай профилактично стайчката с Мухозол и напролет ги използвай и дано следващата година е по- благоприятна за пчелите.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X