Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ново хоби

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Ново хоби

    Още малко коментар по мрежестото дъно. Отвреме навреме колеги в пчелфорума съобщават за разкъсани мрежи от белки и язовци със съответните поражения. Имай го и това предвид.
    За мойте дъна иначе, мисля и напред някъде съм го споменавал, ползвам мрежа от въздушен камионджийски филтър - става екстра.

    Коментар


    • От: Ново хоби

      Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
      За мойте дъна иначе, мисля и напред някъде съм го споменавал, ползвам мрежа от въздушен камионджийски филтър - става екстра.
      Аз ползвам същата мрежа ама я купувам нова.

      Днес ходих да ги видя как се ориентират след преместването,все едно цял живот там са си стояли.Още един кошер имам умрял,не са се преместили и филма е приключил,общата бройка за тази зима е четири,надявам се да няма повече.Летят яко,но не носят прашец,явно при мен няма нищо цъфнало,в петък го дават хубаво времето и мисля да ги отворя да видя какво е положението вътре.

      Коментар


      • От: Ново хоби

        Глад нали? Почнали са с пилото и като ги хване студа там си и остават, ако нямат храна над главите - край.
        Преместването стана в подходящ момент, така че нема лабаво вече

        Коментар


        • От: Ново хоби

          Днес отворих за да видя какво е положението,17 кошера имат пило на 2-3 рамки колкото длан един няма пило.Следващата седмица като се стопли ще отворя само него и ако няма пило ще потърся дали има майка.

          Коментар


          • От: Ново хоби

            След два месеца ще пощуреят, дано да имаш паша и хубаво време - другото лесно.
            Тоз без пилото ако пчелата е била спокойна както при другите, М е вътре. Може да е стара, може млада, а па може и някой мелез да е и като ги почне и ще изпревари другите... Ако няма М и ти нямаш резервни, разформировай го направо. Това - според мен.

            Коментар


            • От: Ново хоби

              Аз не съм отварял още моите. Сложил съм по две лъжици мед в хранилките. Излизат вече и носят кокиче. Имам един кошер, които от миналата година остана без майка. Прибрах повечето рамки с мед, но останаха 3 рамки. Голямо нападение върху този кошер. Нямаше много мед по рамките, не ги прибрах, защото нямах къде. Предполагам че са само моите пчелички, други около мене с пчели няма на близо. Другата седмица ще се опитам да прегледам кошерите и да им сложа лентички за акарите. За сега от 6 зазимени кошера, виждам 6 акнтивни. Иска ми се да ги направя 10-тина кошера. Сам си произвеждам сандъците, но не ми остава време. Трябва да направя поне два, защото двете семейства са ми в нуклеуси. Не ми се купуват, защото на пазара има само тънки. Аз ги правя 35мм дебели.

              Коментар


              • От: Ново хоби

                Нали знаеш вече че кошер без М не е кошер. Няма ли от къде да му придадеш или ако те не могат да си направят - разформировай! Иначе стават обект на кражби, а па при определени условия тия кражби могат да обхванат целия пчелин.
                Сандъци ще си направиш, но първо нагласи за всеки кошер по два магазина!

                Коментар


                • От: Ново хоби

                  Този кошер без майката, миналата година се мъчих да създам майка до последно, но не стана. Кошера остана с много малко пчели и сами се загубиха още есента. Предната година имах подобна ситуация, но септември ми се излюпи и оплоди майката. Кошера го заземих буквално на 2 рамки. Не очаквах да стане нещо от него пролетта. Миналата година беше ранна пролетта, семействата се развиха много добре и бяха силни за акацията. По време на акацията много дъждове и започнаха да се роят. Това въпросното слабо семейство, не беше готово за акацията, но не се рои. От следващите паши вадих най-много мед от него.
                  Миналата година беше тежка за мене, че нямах и много време за пчелите, а искаше постоянно да се гледат. Тази се надявам по-малко да е работата.
                  По два магазина не ми трябват. Района е слаб. Аз съм в покрайнините на града, било е индустриален квартал, но сега почети не работят. Минава река на близо и има пустеещи земи и нещо като гора. Там в гората има малко акация. Като съм вадил акация, не е чиста. Стои течна, но гъста около година и след това се озахарява. По поречието има липи, в града също има доста липи, което не е достатъчно за вадене на мед. Отделно знам че е замърсен въздуха и от там не е чист меда. Но ги гледам за удоволствие. Не целя никаква печалба от пчелите.

                  Коментар


                  • От: Ново хоби

                    Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                    Този кошер без майката, миналата година се мъчих да създам майка до последно, но не стана. Кошера остана с много малко пчели и сами се загубиха още есента..
                    И само си спомни колко роеви маточника унищожи миналата година и после се мъчиш и ти и пчелите когато те не искат да "създаваш" майка... Ами ползвай си ги за едно-две нуклеусчета и си имай резервна майка постоянно, па като видиш кое как е, може и в помощник да я развиеш или па за основно семейство и т.н. или услуга да направиш на някого...
                    От бая години съм в пчеларския форум и там да ти кажа, доста колеги е имало от твоя град, дето се попохвалват с пчелите Че и всяка година рояци хващат из града, това е достатъчен показател за района...
                    Двата магазина си мислиш, че не ти трябват, ама това е една от противороевите мерки, нищо че си с ДБ 12. И то баш за лошо време и баш кога на теб не ти стига времето, ама както и да е. Ако ги направиш 10ина кошера, хич не са ти много, но трябва някои организационни мерки да вземеш. И знаеш, че не говорим за печалби.

                    Коментар


                    • От: Ново хоби

                      Миналата година имах 5 кошера. Единия още преди акацията го подарих на леля ми и като и го занесох, от кошера извадих 3 рамки и направих отводка. Така останах с 4 семейства, едно от които много слабичко, другите три много силни и очаквах силна акация. Без да се усетя се роиха и разбрах чак като ги видях на дървото. Хванах си роячето и го сложих в сандъче. Отворих кошерите и унищожих всички маточници. След това пак имах маточници и реших да ги разделя на по две кошерите. Пак не можах да спра роенето. Една отводка подарих на приятел. Леля ми се бади че и нейния кошер се е роил. Ходий и хванах ройчето. Така сега има три семейства тя. Имах възможност по-рано да обединя пчелите с някоя от отводките, но все се надявах да излезе майка. Предната година се получи. А така в стремежа си да създам майка, аз отнемах пило от другите кошери и ги отслабвах. Осъзнавам грешката си. Но има и такива моменти, човек се учи от грешките си.

                      ПП първата година като пчелар си направих отводка сам. Чувал съм че трябва кошера да е на сянка и аз реших да го сложа на сянка, но от една плевня. Много хубава отводка, бях сложил магазин и мед извадих. Обаче не иззимува. Пълно в кошера с мед, а пчелите умрели в килийките на кълбо. По трудния начин разбрах че трябва да са на сянка през лятото и на слънце през зимата (сянка от дървета)

                      Коментар


                      • От: Ново хоби

                        Димич, в пчеларството 2 и 2 много често е различно от 4. Същевременно, има правила, канони, закони и цифри, които никой не може да отмени или промени, макар че мнозина опитват.
                        М снася около 2000 яйца на ден при благоприятни условия. Семейство без М всеки ден пропуска да се възпроизведе с около 2000 пчели. Ако си го оставил само да си произвежда М от открито пило, новата М ще почне да снася след около 20-30 дена, като има голяма вероятност това въобще и да не се получи. Към този момент, дори семейството да е било само от млади пчели, те вече са към края на живота си и няма кой да храни М и младото пило. Тва семейство е пътник... или трябва да го подпираш яко. Създаване на отводка без М или най-малко без зрял маточник за мен е глупост. Отнемане на М от семейство може би е приемливо единствено в навечерието на обилна и продължителна паша - така ще съберат много мед и ще си направят хубава М, ти ще трябва да ги следиш и като почне новата да работи - помагаш с млади пчели. Използвай някои от роевите маточници или тия от самосмяна за да си поддържаш 1-2 нуклеуса, как ти писах и отгоре. Може и сам да си ги произвеждаш, по тез въпроси сме изписали стотици страници по форумите, ти виж в "Календарния справочник" на Радоев, там са десетина страници и е казано всичко.
                        Сега семействата стартират ударно развитие, имай готовност края на април за роене, а може и по-рано.
                        Тия двете дето са умрели - глад, нали разбра.

                        Коментар


                        • От: Ново хоби

                          Положението при мен е розово,този който нямаше яйца вече има и всичко е наред.

                          Коментар


                          • От: Ново хоби

                            А, екстра, наблюдавай го специално през цялия сезон. Може да си решиш по някое време да си оставиш М от него Мен ми е интересно сега дали и кога ше настигне другите.

                            Коментар


                            • От: Ново хоби

                              Ясно е,че наблюдавам всички как се развиват,но защо точно от него да оставя майка?

                              Коментар


                              • От: Ново хоби

                                Е и на мен ми е ясно, че наблюдаваш всички и затова казах - специално наблюдение. Демек, нещо като сравнителен анализ ще си правиш. Трябва лека полека да си подготвяш собствена селекция. Набелязваш си определени семейства, които покриват зададени от теб критерии и развъждаш от тях, това е - проста работа и другото го знаем всички.
                                Та в тоя ред на мисли, ако имаш семейство което започва последно с пилото и за първа паша е настигнало другите, примерно, мисля че заслужава внимание. И ако покрива и другите критерии наравно или повече от останалите кошери - ти си знаеш нататък.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X