Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ново хоби

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Ново хоби

    Днес минах покрай кошерите да ги погледна,че не бях ходил от 3-4 дни и щракнах няколко снимки;

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_8306.jpg
Прегледи:1
Размер:255.7 КБ
ID:5617850

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_8311.jpg
Прегледи:1
Размер:247.8 КБ
ID:5617851


    Голям калабалък покрай входа от както има мишепредпазители.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_8310.jpg
Прегледи:1
Размер:119.4 КБ
ID:5617852

    Започнах да правя на всички кошери винкелови стойки.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_8315.jpg
Прегледи:1
Размер:218.5 КБ
ID:5617853

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_8313.jpg
Прегледи:1
Размер:159.3 КБ
ID:5617854

    Коментар


    • #47
      От: Ново хоби

      Искат освежаване (водоразтворима боя специално за кошери ти препоръчвам, на Марсел, тъй като може да боядисваш кошера дори и когато пчелите са в него, тя почти няма мирис и не ги дразни) и лек ремонт евентуално, но като цяло са добре, пък и е по-важно вътре как са
      И аз така съм заковал мрежи на всички прелки, освен най-долната, вече втора година така му хванах цаката.
      Hristo Draganov
      http://htftp.domainbg.com/HD/

      И аз искам България чиста ! ! !

      Коментар


      • #48
        От: Ново хоби

        Водоразтворимата иска първо да се махне старата боя. Сандъците иначе са добре и ще карат още дълги години, но дъна трябва да се направят нови, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО! Краката от винкел трябва да имат и пети, също Задължително. Бих препоръчал и групиране на кошерите по двойки. Докато се работи по единия, другият служи за масичка и спестява навеждането. За прелките ще пиша допълнително, като направя някоя снимка.

        Коментар


        • #49
          От: Ново хоби

          Мрежичките ги сложих при местенето на кошерите,но ще ги махна през студеното когато пчелите не излизат на вън.Боята я знам каква е купих от нея и боядисах новите кошери които подготвям за пролетта,старите които оцелеят и тях ще пребоядисам и ремонтирам ако има нужда.Започнах да си правя машинка за лепене на основите с ток,когато събера всички части ще снимам ще обявя цена на която излиза всичко.

          Коментар


          • #50
            От: Ново хоби

            Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
            Водоразтворимата иска първо да се махне старата боя.
            Е то това се подразбира Което всъщност според мен важи и за всякаква друга боя, отдолу си трябва здрава и чиста основа ...
            С водоразтворимата първо минавам с импрегнатор за целта, пак на водна основа ...

            Относно трафа за лепене на основи - щях да си правя и аз, обаче в Одрин беше на цена 20 лири (към 14 лв), или 20 лв, ще излъжа, тъй като не си спомням добре, беше миналата година, пък аз като видя евтино и не мога да се сдържа
            Но определено се родих откакто лепя основите с ток, разбира се и зателването трябва да е подходящо за целта ...
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • #51
              От: Ново хоби

              Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
              Днес минах покрай кошерите да ги погледна,че не бях ходил от 3-4 дни и щракнах няколко снимки;


              [ATTACH=CONFIG]748748[/ATTACH]
              Тая летвичка,дето затваряш входа,не е ли по-добре да е срязана на средата и да се отваря в двете посоки,че да не стърчи толкова,защото аз какъвто съм си заплес...
              Аз железни крака не мога да сложа,заради тия дето ги интегрират и не плащат ток,вода,данъци и тн.Но сега изпробвам с пъжене на краката.

              Коментар


              • #52
                От: Ново хоби

                А стига бе и за лепачките ли давате пари? Из къщята зарядни за акумулатор нямате ли? Адаптерчета разни, трафчета от стари грамофони, касетофони... Другото зависи от телта и ръката...

                Коментар


                • #53
                  От: Ново хоби

                  Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                  А стига бе и за лепачките ли давате пари? Из къщята зарядни за акумулатор нямате ли? Адаптерчета разни, трафчета от стари грамофони, касетофони... Другото зависи от телта и ръката...
                  Да, първо започнах да ги лепя със зарядното за акумулатора, но то се ползва и по предназначение често, затова предпочетох да си имам отделно трафче само за мен. Нямах подходящо трафче (все маломощни имам), затова си взех купешко, но поне е доста по-евтино сравнено с тукашните цени ... Няма значение, целта оправдава средствата, както се казва :-)
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • #54
                    От: Ново хоби

                    Понеже по горе стана дума за крака и стойки, да си кажа мнението, а и да споделя инфо от заслужаващи доверие колеги. Най-доброто при равни други условия е акацията. Ако няма металотърсачи наоколо, винкелО също е почти идеален. Например - в пожароопасна обстановка, ако тревата се поддържа ниско окосена, огънят минава отдолу и заминава. Разбира се височина от земята поне 30 см. На снимките по-горе тревата не се ли изчисти, при една суха пролет може и да има проблеми. Разбира се може и черна угар да се поддържа отдолу, /аз не съм привърженик/ или пък на ивици където трябва. Преди години, като почнах да гледам и ЛР, си направих от разни железни парчетии стойки на които могат да стъпят три кошера един до друг. Аз слагам по два и по средата празно. Там при преглед мога да сложа магазин, капак или пък сандъчето... да не се навеждам много. Ротация някоя ако трябва да правя, слагам едно дъно, редя корпусите нагоре и после приплъзвам кошера по винкелите на старото място. Отдолу може да се коси спокойно. Ето тук на тая снимка мисля че се вижда:

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1030916.jpg
Прегледи:1
Размер:244.7 КБ
ID:5619940
                    В случая отдолу съм сложил найлон и плочки, но това не е най-добър вариант, че се въдят разни гадини и змии... Добре че имам и таралежи из двора, па ако ме е страх не ме бърка да навивам партенки и да си джиткам по цял ден с гумени ботуши Ако краката стъпват и в метални кутии с някаква мазнина, решаваме проблема и с мравките. Евтин и достъпен вариант е и кошера да стъпва на някоя гума /имам и такива/, разбира се и при тях въпроса с пожароопасността и змиите стои с пълна сила, хаха.
                    Колегата от Шумен е сложил предпазители-самоделки. Добpе е да се предвиди лесно отваряне, щото при хубаво време ще има голяма блъсканица по тях , ще хвърчат крилца и крачка, па и да могат да си изкарват подмора:
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1030917.jpg
Прегледи:1
Размер:137.1 КБ
ID:5619941

                    И последно-клоните на дърветата! Ако бият по кошерите при лошо време, пчелите се дразнят, консумацията на мед се качва... абе не е добре.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Ново хоби

                      Аз за крака ползвам циментови колове, понеже оттях имам най-много





                      Другия месец ще местя пчелите в един съседен двор (и за това ще ви питам допълнително), където ще е новия ми пчелин, искам да го барна както си му е реда.
                      Пак ще е с циментови колове естествено, отдолу под тях ще гледам да не сея райграс (а не както е на горните снимки), като предварително ще си определя къде ще са групичките кошери. И за всеки случай ми се иска да повдигна още малко нагоре дългите хоризонтални колове, на които стъпват кошерите, за да мога под тях спокойно да навирам косачката, ако се наложи.
                      Hristo Draganov
                      http://htftp.domainbg.com/HD/

                      И аз искам България чиста ! ! !

                      Коментар


                      • #56
                        От: Ново хоби

                        А да, циментови колове... Навремето с дядо почти щяхме да се скараме заради тях... Естествено че всеки трябва да ползва това /или преимуществено/ което му е подръка, макар че общо взето колегите ги избягват. Задържат влага, температура и т.н и все в неподходящ момент... Жалко и че твоите са от дебелите, тънките са по-удобни, понякога и на мен ми влизат в употреба. Наредени на тройки, средния го работиш само отзад или с единия крак между коловете, нали? От ергономична гледна точка - неприемливо. Цветовете също - наблягай на шаренията за всеки случай, например от жълтата тройка ако излети млада майка и като се върне като нищо ще влезе при съседите и ти в един момент може да си имаш сиротно семейство за което сезона свършва. Башка че при силна паша пчелите фърчат като луди и като че ли не се заглеждат много къде влизат... Изобщо "барването" на пчелина е една безкрайна тема - според много теоритици и практици от гледна точка на пчелите най-добрата подредба е хаотичната. Или поне входовете в различни посоки. Аз съм абсолютен привърженик на тия неща и правите редици мога да ги приема само ако в пчелина влиза трудно-маневрена механизация. Е и от мястото си зависи, разбира се, изложения, подходи, роза на ветровете и т.н и т.н.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Ново хоби

                          Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                          Наредени на тройки, средния го работиш само отзад или с единия крак между коловете, нали?
                          Точно така, ама не ми е проблем, свикнал съм, т.е. не е крайно неудобно. Разбира се по-добре е по двойки да са, ама нямам тази възможност сега. За новия пчелин (със старите кошери ) ще помисля по въпроса. Иначе тези трите жълтите спецално, тъста ги беше наредил така в мое отсъствие, като е заселвал рояците, хем му бях казал да са шарени, ама кога ли ме е слушал ... Сега като ги местя ще коригираме и цветовата схема малко Те специално тия трите вече са на по 2-3 магазина, магазините са шарени нагоре, но плодниците са все жълти. На магазините тази година си направих прелки също, мисля им е от полза, и от гледна точка на вентилация, пък и влизат там директно ги гледам, и излизат. Новия пчелин пак ще е с циментови колове, няма начин, вярно задържат малко влага, но мисля, че е незначително. Може да подложа по една фаянсова плочка (с гланца нагоре) на мястото, където контактуват кошерите, плочки доста имам излишни поне
                          Аз правите редици ги харесвам - първо ми е по-красиво, второ кося пчелина с бензинова косачка (от тия с 4-те колела), ако са хаотични ще ми е доста по-трудно косенето. Сега новото място не е чак толкова много, т.е. ако ги наредя хаотично, може и да не ми стигне мястото ...

                          Тия дни ще гледам да пусна отделна тема за новия ми пчелин, ще споделя как съм го замислил, и да давате акъл, съвети приемам всякакви, че то не остана много време
                          Hristo Draganov
                          http://htftp.domainbg.com/HD/

                          И аз искам България чиста ! ! !

                          Коментар


                          • #58
                            От: Ново хоби

                            За свикването ми е ясно. В началото човек не се замисля за тия работи, пък после почва лека полека да се мъчи да си променя навиците. Преди години и аз съм разнасял из двора пълен десетак или съм повдигал два ЛР корпуса без да се замисля, сега вече се замислям. Не че като се наложи няма да го направя, ама... Всяко движение трябва да е премислено, всеки спестен сантиметър или килограм при навеждане/изправяне е от полза. Разбира се с опита и годините много от манипулациите отпадат от само себе си. Затова и понякога държа лееко менторски тон и ако някой се засяга от това, да прощава.

                            Между другото, един от големите авторитети в пчеларския форум твърди че най-много кошери на определено място могат да се съберат ако са по 4 на палет и всеки в отделна посока. Така се минимизира риска от налитане и така е пчеларствал Брат Адам /Бъкфаст/. Аз не съм го виждал това нещо на живо, но няма причини да се съмнявам, пък и снимки из Нета колко щеш. Де факто трябва да се съобразяваме само с посоката на преобладаващите зимни ветрове.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Ново хоби

                              Днес ми подариха много рамки,рамките са стари ползвани,но са здрави.Мисля да ги мина с горелката,хем да дезинфикцирам хем да опада восъка.Някакви идеи за по качествена дезинфекция.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Ново хоби

                                Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
                                Днес ми подариха много рамки,рамките са стари ползвани,но са здрави.Мисля да ги мина с горелката,хем да дезинфикцирам хем да опада восъка.Някакви идеи за по качествена дезинфекция.
                                Мини ги с горелката, това е достатъчно. Някои ги преваряват със сода каустик, дрън дрън. Мини ги с горелката и им стига.
                                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                                0878 23 58 34- Радо

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X