Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ново хоби

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Ново хоби

    Положението ясно, пчелата как е? Храната? Тия дни може да направят облитане, стягай се да им фърлиш по едно око.
    Иначе е много готино сега да си говорим за сянка, нали. На тях "ниска" сянка не им трябва, само ще им пречи! Висока и рехава, това е. Същевременно както са ти така кошерите, оставяй тук там отпред или встрани по някой висок бурен, за ориентир на майките. Па и некой колец може, с дъска отгоре - хем да има де да се закачат рояците Лешник, дрян само ще са ти от полза, но мисли и за късния прашец. Ако трябва селски цветя от тия есенните, ама слагай да има и колкото повече - толко по-добре. Пролетният прашец ако е в недостиг или отровен, може да го компенсираш с нещо или па Началника да помогне, ама есенен качествен ако липсва - смърт или едвам едвам пролетно развитие...

    Коментар


    • От: Ново хоби

      Мисля в събота да ги посетя,дават го хубаво времето и ако позволява ще отворя да видя запасите накъде са.Сянката трябва сега да се мисли щото напролет да се сее,кошерите няма да остават така,ще се местят напред,че така е много неудобно.Четох някъде,че преместването било най-безболезнено април месец.Прашец есента носиха доста,не знам от какво е,но селото е на 500-600 метра и може да е от там.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0809.jpg
Прегледи:1
Размер:129.8 КБ
ID:5742514

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0811.jpg
Прегледи:1
Размер:177.8 КБ
ID:5742515

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0817.jpg
Прегледи:1
Размер:144.1 КБ
ID:5742516

      Коментар


      • От: Ново хоби

        Е не, април ти е решителен за сезона и тогава ще се занимаваш с други работи, не с местене. Па може и да са ти пълни кошерите тогава Местиш сега, че са леки и всичко вътре е залепено, само малко да се стопи снега. Дебнеш прогнозата да следват няколко дена с лошо време - сняг, дъжд, вятър - и си ти. Ако е студено и пчелата вътре е на кълбо, много внимателно пипаш, че каквото падне от кълбото, може и да не се закачи обратно. Ако е по-топличко и да са разпуснати, става екстра.
        Селата дават прашец до късно, до сланата, само да не са пренаселени...

        П.п. Тея кошери севлиевски ли са? Направи им някоя снимка отблизо, ако не забравиш, да ги видим как са в зимата, па може и малко коментар да завъртим

        Коментар


        • От: Ново хоби

          Благодаря за съветите.
          И без това сега се чудя какво да правя ще ми е по-лесно за преместването,но още има много сняг.Дават го следващата десетдневка да е хубаво времето и се надявам да се стопи снега,че сега на места е около метър.В нашето село няма много кошери около 200-300 бр. общо и най-вероятно прашеца идва от там.Да Севлиевски са от Яките кошери,но купувам само корпуси,а дъната и капаците си ги правя сам,защото имам много свободно време.Кажи какво да ти снимам за да ти направя по-детайлни снимки.

          Коментар


          • От: Ново хоби

            300 броя не са никак много, на места са по 1000 -2000, за съжаление.
            На Яките им снимай по-отблизо корпусите, да видим сглобките как са. Навремето като са появиха на Плевен ми направиха добро впечатление, малко остана да взема един за проба, хаха. Капаците обаче що така ги правиш? Единствено мога да ги приема ако ще ги разкарваш с ремаркета някога, някъде. Иначе с няколко сантима стрехичка си е класическият вариант и корпусът да влиза в капака. Сега така като си - всяка капка вода отгоре се стича по някоя страна на кошера, че чак до дъното. И като ги изкараш на откритото, направи си сметка за "розата на ветровете" при тебе как е. Да не си събираш капаците из къра. Матеев оттатък има доста разработки по въпроса, а и богат снимков материал.
            Аз преди няколко години, хем съм на закътано в селски двор, няколко дена след една буря видях един капак на 5-6 метра пред кошера. Чак не си повярвах на очите, като знам за кви килограми става въпрос. На пчелите им нямаше нищо, за късмет сандъкът беше с плътна таванка отгоре.

            Коментар


            • От: Ново хоби

              При първа възможност ще снимам.
              Капаците ги правя така поради една-единствена причина,да мога да ги закопчавам със скобите.Зимно време когато няма листа по дърветата и треволаците духа много силен вятър и ме е страх като отида да не ги намеря без капаци,Чудя се какво да засадя което да е вечно зелено,да расте около 1,5 метра и да не иска вода.

              Коментар


              • От: Ново хоби

                Абе изкарал съм две години по вашия край, знам че имате хубави ветрове... И понеже вятърко го броим за неприятел на пчели и пчелари, май верно ще трябва да мислиш за стабилно закрепени в земята стойки, че и да не са високи. Дали метални бетонирани или акация набита у земята, ти си решаваш. Отгоре кошерите ще им измислиш някаква система за връзване. Това ако искаш да е мирно селото, хаха, нали знаеш че попа тряа да е вързан. От лекциите на инж. Матеев като че ли си спомням, че по норматив силата на вятъра е някъде около 100 кила на кв. метър? При туй положение един развит кошер ти идва че трябва да държи на 50 кила, ти си смятай 3-4 кошера един до друг ако ги удари у гърба или па челно...
                За саденето, туй дето го искаш, се казва туя или кипарис. Някои видове дават и прашец, ама има разни сортове и т.н., питай по разсадниците. Е преди години с един колега взехме от Бяла някакви туи и ги сложихме край сградата, за 10ина години станаха по 4 метра, ама ги поливахме в началото. Тука има някои работи писани, също може да са от полза:
                http://www.zadoma.com/index.php?APP_...ARTICLE_ID=395

                Коментар


                • От: Ново хоби

                  Ето и обещаните снимки;

                  Мрежесто дъно,от богатия ми опит от цял един сезон установих,че е доста по чисто вътре в кошера.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:1
Размер:171.3 КБ
ID:5743866

                  Корпус.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:114.5 КБ
ID:5743867

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3.jpg
Прегледи:1
Размер:122.4 КБ
ID:5743868

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:4.jpg
Прегледи:1
Размер:128.3 КБ
ID:5743869

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:5.jpg
Прегледи:1
Размер:148.8 КБ
ID:5743870

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:6.jpg
Прегледи:1
Размер:166.9 КБ
ID:5743871

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7.jpg
Прегледи:1
Размер:130.3 КБ
ID:5743872

                  Таванката е от разпенено ПВЦ и залепена голяма хранилка.
                  След няколко месеца работа с ПВЦ-то установих,че много леко се отлепя без да пука и не дразни пчелите.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:8.jpg
Прегледи:1
Размер:124.4 КБ
ID:5743873

                  Капака захванат здраво със скоби за да не отлети при силен вятър,от вътрешната му страна има залепен 3см. фибран.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:9.jpg
Прегледи:1
Размер:88.2 КБ
ID:5743874

                  Кошерите вече преместени на новото място,но сега въпросът е,какви стойки? в групи по два или по четири.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:10.jpg
Прегледи:1
Размер:184.0 КБ
ID:5743875

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11.jpg
Прегледи:1
Размер:216.9 КБ
ID:5743876
                  Последно редактирано от Rosen-shumen; 20-02-17, 22:53.

                  Коментар


                  • От: Ново хоби

                    Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
                    Ето и обещаните снимки;

                    Мрежесто дъно,от богатия ми опит от цял един сезон установих,че е доста по чисто вътре в кошера.

                    [ATTACH=CONFIG]902766[/ATTACH]

                    Корпус.

                    [ATTACH=CONFIG]902767[/ATTACH]

                    [ATTACH=CONFIG]902768[/ATTACH]

                    [ATTACH=CONFIG]902769[/ATTACH]

                    [ATTACH=CONFIG]902770[/ATTACH]

                    [ATTACH=CONFIG]902771[/ATTACH]

                    [ATTACH=CONFIG]902772[/ATTACH]

                    Таванката е от разпенено ПВЦ и залепена голяма хранилка.
                    След няколко месеца работа с ПВЦ-то установих,че много леко се отлепя без да пука и не дразни пчелите.

                    [ATTACH=CONFIG]902773[/ATTACH]

                    Капака захванат здраво със скоби за да не отлети при силен вятър,от вътрешната му страна има залепен 3см. фибран.

                    [ATTACH=CONFIG]902774[/ATTACH]

                    Кошерите вече преместени на новото място,но сега въпросът е,какви стойки? в групи по два или по четири.

                    [ATTACH=CONFIG]902775[/ATTACH]

                    [ATTACH=CONFIG]902776[/ATTACH]
                    Добре изглеждат; за капаците и аз мислех подобни захвати,но се отказах...засега Виж моите стойки, мога да ти предоставя резмер, макар едва ли да те затрудни оразмеряването.
                    Аз съм с ЛР с дълбоко дъно, мрежа.


                    << Mitsubishi Pajero LongWB >>

                    Коментар


                    • От: Ново хоби

                      Ехеей, много си ги разхвърлял бе, човек. Само като ги гледам и ме заболяха краката. Събери ги малко по-компактно, по двойки /единия ти идва за поставка като работиш по другия, прави си сметка на движенията/, в две редици че да минаваш с превозно средство между тях. На лято ще ти щукне нещо да ги закараш някъде и айде пак хамалогия... Някаква количка предполагам си си измислил?
                      Сандъчетата иначе екстра са. Това дъно вече е класика, универсално и има колеги не ги затварят целогодишно. Лека полека и аз натам се насочвам. Капаците съм твърдо привърженик на тез дето ги е показал колегата преди мен, а при ДБ и по възможност - двускатни. Въпросът с обезопасяването при вятър /ако има такъв/ обаче остава открит. Корпусът също ми допада напълно, ако се засилиш нататък сам да ги правиш, пак ще ги коментираме. Както са на палетите сега спокойно могат да изкарат година-две, докат си гледаш другата работа. Трябва да вземеш обаче всички мерки за пожарообезопасяване на мястото, особено ако няма човек там нонстоп. Само да се одъжди малко времето да ги сдвоиш и групираш малко и после ще си рахат.

                      Коментар


                      • От: Ново хоби

                        Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                        Ехеей, много си ги разхвърлял бе, човек. Само като ги гледам и ме заболяха краката. Събери ги малко по-компактно, по двойки /единия ти идва за поставка като работиш по другия, прави си сметка на движенията/, в две редици че да минаваш с превозно средство между тях. На лято ще ти щукне нещо да ги закараш някъде и айде пак хамалогия... Някаква количка предполагам си си измислил?
                        Сандъчетата иначе екстра са. Това дъно вече е класика, универсално и има колеги не ги затварят целогодишно. Лека полека и аз натам се насочвам. Капаците съм твърдо привърженик на тез дето ги е показал колегата преди мен, а при ДБ и по възможност - двускатни. Въпросът с обезопасяването при вятър /ако има такъв/ обаче остава открит. Корпусът също ми допада напълно, ако се засилиш нататък сам да ги правиш, пак ще ги коментираме. Както са на палетите сега спокойно могат да изкарат година-две, докат си гледаш другата работа. Трябва да вземеш обаче всички мерки за пожарообезопасяване на мястото, особено ако няма човек там нонстоп. Само да се одъжди малко времето да ги сдвоиш и групираш малко и после ще си рахат.

                        Ами нарочно ги оставих по-нарядко,че налято като ги удвоя,следващата година ако направя повече бройки да се сгъстят.Повече няма да ги местя,тук си остават завинаги,този парцел го отцепих специално за тях.Корпуси няма да правя,ще купя още малко да си окомплектовам дъната и капаците които имам и започвам с полистиролните,но и там има загадка за мен,Финландски или Полски цената е еднаква но кой е по-добър?

                        Коментар


                        • От: Ново хоби

                          Първоначално публикуван от Resurgam Преглед на мнение
                          Виж моите стойки
                          Миналата година направих като твоите,но не ми харесва,че събира влага между винкела и кошера.Сега съм решил да ги правя от Поповски профили 20х40х1,5,но дали да са в групи по два или по четири,кои ще са по-удобни за работа?

                          Коментар


                          • От: Ново хоби

                            Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
                            Миналата година направих като твоите,но не ми харесва,че събира влага между винкела и кошера.Сега съм решил да ги правя от Поповски профили 20х40х1,5,но дали да са в групи по два или по четири,кои ще са по-удобни за работа?
                            Най-важно е да ти е удобно, сам го знаеш - да върви бързо прегледа и да ти е лесно наблюдаването за статистика. Опитай с двата варианта групи; аз самият не ги групирам, а ги карам на редове, от 15 до 50 в ред. На единия от пчелините ми - биологичния - от 350 кошера, 85 са ми в редица-полукръг. Дори не спазвам стриктно "по учебник" отстоянията - не само заради препятствия, релеф на терена, а дори заради самия експеримент.

                            Изпратено от моят SM-G935F с помощта на Tapatalk
                            << Mitsubishi Pajero LongWB >>

                            Коментар


                            • От: Ново хоби

                              Първоначално публикуван от Resurgam Преглед на мнение
                              Най-важно е да ти е удобно
                              По-принцип мисля зад всеки кошер да направя стойка за четири кошера,на първо време ще са по два,но ако реша да се развивам да ми е готово.

                              Коментар


                              • От: Ново хоби

                                Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
                                По-принцип мисля зад всеки кошер да направя стойка за четири кошера,на първо време ще са по два,но ако реша да се развивам да ми е готово.
                                [emoji106] отлично решение, хем ще те мотивира за разрастване

                                Изпратено от моят SM-G935F с помощта на Tapatalk
                                << Mitsubishi Pajero LongWB >>

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X