Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ново хоби

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Ново хоби

    Ако е за датите - 26-8 март.

    Коментар


    • От: Ново хоби

      Уф мамка му,мислех да ходя в неделя ама няма да е.

      Коментар


      • От: Ново хоби

        За хвалби няма да се сетя да пиша,но за лошите неща които се случват ще трябва.Преди месец умря първия ми кошер-не го взех под внимание,преди 10-тина дни умря втори кошер-позачудих се какво става,но днес като преглеждах семействата с ужас установих,че е на път да загубя трети.Всички кошери са наполовина пълни с мед,храната която им давах почти не я взеха,от глад сигурно няма да са умрели.Всички пчели са умрели вътре в кошера,някой от тях наврени в килийките с дупетата навън.Направи ми впечатление,че има кафяви петна по прелките на всички кошери включително и по живите кошери,по рамките и вътре в кошерите не се вижда да има,тези рамки от загиналите семейства какво да ги правя да центруфужа меда и да ги претопявам или да ги разпръсна из другите кошери да ги изчистят?Вчера ги третирах с Нозевит+ за втори път през 4-дни следва още два пъти,да правя ли още нещо или да ги оставя който оцелее.Снимки ще има утре за по голяма яснота.

        Коментар


        • От: Ново хоби

          Ето петната за които говоря;

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image.jpg
Прегледи:1
Размер:132.0 КБ
ID:5653589


          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image.jpg
Прегледи:1
Размер:152.4 КБ
ID:5653590

          Ето още няколко снимки;


          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image.jpg
Прегледи:1
Размер:118.9 КБ
ID:5653594


          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image.jpg
Прегледи:1
Размер:96.6 КБ
ID:5653595

          Тези май се биеха.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image.jpg
Прегледи:1
Размер:153.8 КБ
ID:5653596

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image.jpg
Прегледи:1
Размер:143.5 КБ
ID:5653597

          Това е единия от умрелите кошери,има навалица отпред сякаш има живот в него.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image.jpg
Прегледи:1
Размер:198.6 КБ
ID:5653598

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image.jpg
Прегледи:1
Размер:191.9 КБ
ID:5653599

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:image.jpg
Прегледи:1
Размер:148.1 КБ
ID:5653600
          Прикачени файлове
          Последно редактирано от Rosen-shumen; 12-04-15, 19:35.

          Коментар


          • От: Ново хоби

            Възможно е да е септицемия, при нея пчелите се разпадат на части. Само лаборатория обаче може да каже, давай проби. Есенес ти казах че задължително трябва да ги смениш тия дъна, капаците също са ти отвратителни... От тоя сенник водата тече на прилетната дъска и цяла зима дъното е било мокро. Така че - нови капаци със стрехи, хубав сенник и хубаво мрежесто дъно с малка прилетна дъска да им направиш! Питите с меда от умрелите ги прибираш на закрито и като разбереш от какво са умрели тогава ще ги мислиш.

            P.s. Всъщност ако в тия грозните кошери пчелата е умряла от болест - направо в огъня май ще е по-добре.

            Коментар


            • От: Ново хоби

              Благодаря за съвета,поръчах нови кошери от Яките кошери Севлиево когато са готови ще започна подмяна на всички стари,но по кое време е най подходящо да се подменят.

              Коментар


              • От: Ново хоби

                Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
                но по кое време е най подходящо да се подменят.
                Времето на отводките. Винаги се гледа майката. Има пчелари, които си подменят сандъците и през декември, но при евентуално смачкване(неволно убиване) на майката, семейството няма шанс за оцеляване. При подмяната, ако загине майката трябва да имат време за създаване и оплождане на нова.

                Коментар


                • От: Ново хоби

                  Старите ти сандъци са набъкани с патогени. Щом докараш новите и незабавно прехвърляш пчелата в тях. Башка, че до седмица-две може и магазини да слагаш ако има рапица наоколо. Я дай някоя снимка и на питите. Съветвам те тая година да си подмениш всички стари рамки и пити и да зазимиш само на твои. После като са качествени и си ги пазиш и най-важното-знаеш им историята-може и 20 години да си ги ползваш.

                  Коментар


                  • От: Ново хоби

                    Дойде време да се похваля с първия изваден мед от мен,набързо нащраках някоя снимка.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0653.jpg
Прегледи:1
Размер:120.9 КБ
ID:5662223

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0655.jpg
Прегледи:1
Размер:136.4 КБ
ID:5662224

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0656.jpg
Прегледи:1
Размер:217.6 КБ
ID:5662225

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0657.jpg
Прегледи:1
Размер:156.2 КБ
ID:5662226

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0658.jpg
Прегледи:1
Размер:115.5 КБ
ID:5662227

                    Коментар


                    • От: Ново хоби

                      Ашколсун ! В медовите корпуси може да слагаш с една рамка по-малко, че да ги поиздуват.

                      Коментар


                      • От: Ново хоби

                        Има достатъчно място в корпусите,като наредя рамките между тях има около2-3 мм. празно.
                        Не знам 20 кг. много ли е малко ли е от кошер ама си играх цял ден с един кошер.Оцапах света,ама втория път ще е по-бързо и по-лесно,проблема е,че няма кой да дава съвети ама се справям за сега.

                        Коментар


                        • От: Ново хоби

                          Е чи питай де, нали затуй са форумите. Мястото е достатъчно, мисълта ми беше, че ако медовият корпус или магазинът е 10рамков, ти да слагаш 9. Иначе 20 кила от кошер на едно вадене е екстра, за някои райони и/или в някои години това е годишният добив.

                          Коментар


                          • От: Ново хоби

                            Питам;
                            Има страшно много пчели в кошера,в плодника и горе в корпуса е пълно с пчели,страх ме е да не си хванат пътя и да избягат.Ако преместя 3-4 рамки в друг кошер ще може ли този да се възстанови за слънчогледа,че при мен има много и различни сортове.
                            Питам 2 ;
                            До мен има лавандула около 200 декара,може ли да се смята за главна паша,кога и колко време има цвят.Ако направя по-горното ще ги объркам ли и за лавандулата или да ги оставя така.
                            Питам 3;
                            Имам ново изградени и стари пити от които извадих меда,как да ги съхранявам докато им дойде времето,че да не ги нападне молеца.Сега са в найлонови чували в хладна стая.
                            Питам 4;
                            Как премахвате пчелите от питите,че аз се мъча с една четка ама става много бавно и много се дразнят пчелите.
                            Последно редактирано от Rosen-shumen; 25-05-15, 14:03.

                            Коментар


                            • От: Ново хоби

                              Опит за отговор.
                              Всички въпроси и всички отговори в пчеларството се въртят около това - да имаш Страшно много пчели в Точния момент! Кой е точният момент при теб, знаеш само ти. Какво означава страшно много пчела, при теб, знаеш само ти. На какъв обем е тази пчела, или на каква конфигурация? Ами колегите, дето са с 24 рамкови ДБ лежаци или двумайчини ЛР на 5-6 корпуса и като ги отвориш и отвътре почват да извират и пак казват, че са малко? Имаш ли пчела в активния сезон, не трябва да бездейства. Ако не си познаваш подробно растителността в района, давай да градят. Слагай една или две строителни рамки и вади восък /февруари месец нали помниш за кви пари се говореше/, пускай ВО, подменяй всички стари рамки... Осигурявай голям обем и охлаждай ако трябва - всички прелки отворени на макс, падащите дъна-долу, един празен корпус под капака и т.н. Изваждай отводки и за следваща главна паша вкарвай работещата пчела в основните семейства, има десетки техники и технологии по тоз въпрос...
                              За лавандулата съм пас, нямам компетенция
                              Питите по принцип се съхраняват на хладно и на течение за да не ги напада молеца. Пак по принцип, в активния сезон трябва да са по кошерите. Ако си на ЛР, сложиш ли ги отгоре без ХР, майката ще ги напълни с пило. Не знам за теб това добре ли е или зле. Ако са малки ДБ, а отдолу в плодника са големи ДБ или ЛР, майката предпочита големия размер отдолу , но не винаги... Ако имаш стари черни пити, подменяй, това и във връзка с първия въпрос.
                              И аз съм с четка. Пускаш 2-3 струйки дим /отвреме навреме, не на всяка пита, а ако има паша най-добре е без дим/, вадиш питата, поглеждаш, тръскаш 2 пъти, тупваш по горната летва с длан или с меката част на свит юмрук /това във въздуха над кошера, не по кошера/ и каквото е останало го смиташ. През това време гледаш какво става надолу, говориш им и събираш информация. По принцип в магазин или медови корпус с запечатан мед няма много пчели, ако вадиш от плодника там е друго, но аз оттам не вадя. Интензивният начин е издухване, кой с компресор, кой с мотодухалка. Ти нали беше на овощна градина, там ако имате нещо подходящо може да пробваш. Става и с пчелогонка, много хора ги ползват и са доволни. Или пък ако корпусът има прелка, държиш я затворена и да гледа назад. Като запечатат, предния ден слагаш под корпуса един фазер или чувал и отваряш прелката, на другия ден е почти празен откъм пчели.

                              Коментар


                              • От: Ново хоби

                                Благодаря.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X