Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как преглеждате през зимата кошерите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Как преглеждате през зимата кошерите

    В петък сложих лентички супер стрипс на кошерите и направих преглед. Единия кошер ми е слабичък. Има пчели на около 3-4 рамки, пилото е на 2 рамки. Гнездото съм го стеснил на 4 рамки още началото на март, като зад преградна дъска има 3 пити с доста мед. В началото на март при стесняването имаше меден венец на 4-те рамки, а сега изпапано, едната рамка с прашец са я напълнили, а другата празна. Прехвърлик едната рамка с мед в гнездото, като оставих празната за да я осемени майката. Налях за първи път тази година сироп 1:1.
    Другите две семейства са на 5-6 рамки. Имат пило на 4 рамки, а гнездото е на 8 рамки ограничено. Има доста мед в рамките с пилото и се притеснявам сега като дава сироп дали ще изядат меда за да има място за пило.
    Прегледах магазинните рамки и за сега няма и следа от мулец. Надявам се още 2-3 седмици да устискат питите и тогава ще ги сложа на кошера. Акацията при нас започва около 5 май. Единия кошер ще го давам на леля ми на село, че зимата и умрял. Там акацията започва 20-25 май. Мисля ако стане достатъчно силен да си извадя 2 рамки за отводка от него по време на акацията при мене.

    Коментар


    • #77
      От: Как преглеждате през зимата кошерите

      Първоначално публикуван от Иван-бан Преглед на мнение
      Благодаря за бързия отговор.
      Мисълта ми е, да чакам ли докато почнат да продават майки или да предприема производство - въпреки, че хич не се чувствам уверен в това и не съм постоянно около кошера?
      За добра свещева майка трябва да има добра паша- приток на нектар. Най-добре изчакай до май месец.
      При разделянето на кошера, рамките които остават без майка трябва да престоят 24 часа. Тогава се слага новата майка, задължително с клетка и може да сложиш 250 грама сироп.
      Първоначално публикуван от snap Преглед на мнение
      Колеги дайте съвет .Днес отворих един рой от миналото лято 3 рамки пълни с пило , преди 2 седмици го отварях имаше 2 рамки с пило ,видях и майката но днес не я мернах и имаше 4 маточника ! Пчелата е много и като се излюпят май ще слагам магазин.
      Колега ми разправяше че имал кошер с две майки и нямало проблем просто я преглеждал повече за да не се рои....

      Миналото лято същия този рой си беше направил но само един маточник и не го махнах !
      Маточниците да ги махам ли ?
      Има ли пресни яйца? Ако има, значи има майка. По принцип това е знак за самосмяна, но сега е много рано за самосмяна- принципно е Май, Юни.
      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
      0878 23 58 34- Радо

      Коментар


      • #78
        От: Как преглеждате през зимата кошерите

        Пресни яйца няма ! Но има незапечатано пило доста малко всичко друго е запечатано !

        Коментар


        • #79
          От: Как преглеждате през зимата кошерите

          Първоначално публикуван от snap Преглед на мнение
          Пресни яйца няма ! Но има незапечатано пило доста малко всичко друго е запечатано !
          Нещо е станало с майката, според мен..
          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
          0878 23 58 34- Радо

          Коментар


          • #80
            От: Как преглеждате през зимата кошерите

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SL373110.jpg
Прегледи:2
Размер:126.1 КБ
ID:5575376Колеги тази рапица след колко дена би трябвало да цъфне?

            Коментар


            • #81
              От: Как преглеждате през зимата кошерите

              Днеска прегледах пчелите и едини 10р ДБ върви много силен. От двете страни е с преградни дъски, а вътре 6р пило и двете крайни с прашец. Направо го прехвърлих в по-голям кошер. Имах само един празен лежак 24р, разделен на 2х12р за гледане на 2 семейства. Прехвърлих в едното отделение семейството и разширих с една празна рамка. Така станаха 9р общо. Набързо гледах рамките за майката, но така и не я видях. Надявам се да е наред всичко, имаше си доста прясно пило така че след 2-3 дена при прегледа ще се види каква е ситуацията. Ако всичко е наред към 20-25 април мисля да извадя 2-3 рамки и да ги прехвърля в дръгото отделение. Преди 2 години се мъчих така да ги заселя двете отделения, но с неуспех. В отводката така и не се връщаше оплодена майка. Тогава кошера беше само в жълт цвят и поставен на място, където има много гарги. Много пчелари ми казваха че проблема може да е в това че е само един цвят, а други че гаргите изядали майката докато лето. Сега в този двор нямам гарги и боядисах кошера едната половина в синьо. След няколко месеца ще се види резултата.

              Коментар


              • #82
                От: Как преглеждате през зимата кошерите

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SL373210.jpg
Прегледи:1
Размер:124.7 КБ
ID:5580159Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SL373209.jpg
Прегледи:1
Размер:116.3 КБ
ID:5580160някой знаели какви са тези петна?

                Коментар


                • #83
                  От: Как преглеждате през зимата кошерите

                  Петната са диарични-нозематоза(нозема апис)проявява се при слабите семейства,заразно е.За жалост не знам наистина ефективно лекарство,но и да има сега започва пашата и няма как да се дава.Петната трябва да ги има и по капака на кошера,отгоре на рамките и по прелката.При наличие на нозематоза от семейството не се прехвърлят рамки на други семейства,за отводка не знам как се процедира...

                  Коментар


                  • #84
                    От: Как преглеждате през зимата кошерите

                    При нозематоза може да третираш по всяко време с нозевит+ ,потърси има инфо
                    само бараки

                    Коментар


                    • #85
                      От: Как преглеждате през зимата кошерите

                      Прочети пост номер 9. Има доста изписано за Нозематозата. ЦЪК
                      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                      0878 23 58 34- Радо

                      Коментар


                      • #86
                        От: Как преглеждате през зимата кошерите

                        Като се оправи времето ще видя дали има и петна по рамките,по прелката няма дано не се окаже нозематоза че лоша работа. На снимката е друг кошер на прелката има изхвърлени някакви неща?Преди да бъдат изхвърлени разпечатах пита с мед?.
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • #87
                          От: Как преглеждате през зимата кошерите

                          Първоначално публикуван от търся Преглед на мнение
                          [ATTACH=CONFIG]702451[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]702452[/ATTACH]някой знаели какви са тези петна?
                          Не ги слушай какво ти приказват по-долу. Даже и аз по тях се подведох. Това са акотата на пчелите. Ако няма диарични петна в кошера, значи не е проблем. Зимата беше топла, така че това не е Нозематоза.
                          По прелката има ли такива петна?

                          Първоначално публикуван от търся Преглед на мнение
                          Като се оправи времето ще видя дали има и петна по рамките,по прелката няма дано не се окаже нозематоза че лоша работа. На снимката е друг кошер на прелката има изхвърлени някакви неща?Преди да бъдат изхвърлени разпечатах пита с мед?.
                          Това са восъчни разпечатки, изхвърлени през прелката. Съвсем нормално, няма място за притеснение.
                          А тези пчелни трупове са нормалния подмор, ако не са прекалено много.
                          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                          0878 23 58 34- Радо

                          Коментар


                          • #88
                            От: Как преглеждате през зимата кошерите

                            Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                            Не ги слушай какво ти приказват по-долу. Даже и аз по тях се подведох. Това са акотата на пчелите. Ако няма диарични петна в кошера, значи не е проблем. Зимата беше топла, така че това не е Нозематоза.
                            По прелката има ли такива петна?



                            Това са восъчни разпечатки, изхвърлени през прелката. Съвсем нормално, няма място за притеснение.
                            А тези пчелни трупове са нормалния подмор, ако не са прекалено много.
                            По прелката няма и по капака няма петна.Освен восъчните разпечатки има и бели топченца,предполагам че меда е кристализирал в питата.Този кошер го взех преди около месец,и незнам да не е бил зазимен с рапичен мед.

                            Коментар


                            • #89
                              От: Как преглеждате през зимата кошерите

                              Първоначално публикуван от търся Преглед на мнение
                              По прелката няма и по капака няма петна.Освен восъчните разпечатки има и бели топченца,предполагам че меда е кристализирал в питата.Този кошер го взех преди около месец,и незнам да не е бил зазимен с рапичен мед.
                              Ако беше зазимен с рапичен мед, вероятно щяха да са изпукали пчелите вътре, така че едва ли.
                              Всичкото е от разпечатката на питите и евентуално ако има кристализирал мед (примерно слънчогледов).

                              П.П. Христос Воскресе, колеги! Да сте живи и здрави вие и вашите семейства и близки!
                              Hristo Draganov
                              http://htftp.domainbg.com/HD/

                              И аз искам България чиста ! ! !

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X