Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как преглеждате през зимата кошерите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как преглеждате през зимата кошерите

    Отварям темата за да е полезна на всички. Миналата година ми от 3 кошера останах с един. Сега имам пак 3 и се надявам да оцелеят. Миналогодишните не знам поради каква причина си тръгнаха, нямах умрели в кълбо или по дъното (всичко празно без грам пчела).
    Днеска минах покрай кошерчетата и с почукване и услушване се чува как започват да жужат. Споделете какво се прави през зимата за да се запазят пчелите.
    Първата година като започнах единия кошер ми загина през зимата, защото беше в сянка от постройка. Сега и трите кошера са ми под дървета, които през лятото пазят сянка, а зимата се напичаткошерчетата.

  • #2
    От: Как преглеждате през зимата кошерите

    Днес си мислех да пускам такава тема, ама ти ме изпревари.
    Първо и основно правило- пчелите трябва да са в пълен покой. Всяко тропане, чукане, предизвиква стрес и може да се развали гнездото, което означава сигурна смърт.
    Да се преглеждат кошерите ако има дупки от кълвачи.
    Задължително сложени мишепредпазители, трябва да се преглеждат, дали са си на място. На мен ми се е случвало да ми се размести мишепредпазител.
    Редовно почистване на прелката и мишепредпазителите от умрелите пчели (подмор).
    При силен снеговалеж, да се почистват прелките от снега, но само прелките, за да не се направи тапа и да се задушат пчелите.
    Преслушването на кошерите, го прави през около 2 седмици. Ако се установи прекалено голям подмор, т.е. наличие на много трупове по прелката, или по-дъното, тогава може пак да ги преслушаш, като си сложиш лявото ухо на западната страна на кошера. Трябва да чуеш жуженето им(ако е прекалено студено, няма да го чуеш). При леко почукване, жуженето се увеличава и в период до 1 минута, то трябва да се успокои. Ако жуженето не се успокои, или още преди почукване е прекалено възбудено, значи има проблем. Този проблем може да е наличието на мишка, ако няма мишепредпазител, или привършени запаси от мед. Тогава се налага спешно отваряне на кошера, за да се отстрани проблемът. Ако храната е на привършване, най-добрият вариант е да сложиш медена питка (кърмова маса-мед с пудра захар).
    И не на последно място- да се надяваме да не дойде баба меца, защото тогава спасение няма.
    Общо взето е това, някой ако има да допълни.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

    Коментар


    • #3
      От: Как преглеждате през зимата кошерите

      При нас снега не е толкова много и доста време през зимата е сух студ. Знам че като са затрупани кошерите е по-добре, но няма вече и помен от падналия сняг. Запаси от мед имат пчелите, но проблема е в това че гнездото се движи от долу на горе. Крайните рамки са пълни, но пчелите в студеното време не могат да се преместят. Виждал съм на колеги пчелари измрели пчели в задния край на рамката изядено всичко, а в предната част пълно с мед и умрели пчелите от глад. Кълбото не е могло да се премести.
      Като цяло зимата не виждам с какво можем да помогнем на пчелите, освен да се надяваме да има някой по-топъл и слънчев ден за да се облитат и да се преместват гнездото.

      Коментар


      • #4
        От: Как преглеждате през зимата кошерите

        Когато отвориш кошера и видиш, че кълбото е отзад, тогава значи, че е свършила храната. И тогава се слага тази медена питка.
        А ако е по-топло, кълбото се разформира и тогава пчелите имат шанс.
        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
        0878 23 58 34- Радо

        Коментар


        • #5
          От: Как преглеждате през зимата кошерите

          Сложи си найлон върху рамките за да може да виждаш какво става без да ги притесняваш
          само бараки

          Коментар


          • #6
            От: Как преглеждате през зимата кошерите

            Първоначално публикуван от off mechanic Преглед на мнение
            Сложи си найлон върху рамките за да може да виждаш какво става без да ги притесняваш
            Лоша идея.
            "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

            Коментар


            • #7
              От: Как преглеждате през зимата кошерите

              Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
              Когато отвориш кошера и видиш, че кълбото е отзад, тогава значи, че е свършила храната. И тогава се слага тази медена питка.
              А ако е по-топло, кълбото се разформира и тогава пчелите имат шанс.
              По-добре е захаросан мед.
              "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

              Коментар


              • #8
                От: Как преглеждате през зимата кошерите

                Въпроса е кога да се отвори кошера и да се види къде се намира пчелното кълбо.Януари-Февруари кога

                Коментар


                • #9
                  От: Как преглеждате през зимата кошерите

                  И по-горе съм написал. Преслушвай ги и ако усетиш неподходящо жужене, тогава го отваряй. И края на зимата, при първият по-топъл ден, тогава. Или когато е топло.
                  Ако имаш притеснения, пак можеш да го отвориш. Не е речено, че трябва да се отваря всеки един кошер и да се гледа къде е гнездото.
                  ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                  0878 23 58 34- Радо

                  Коментар


                  • #10
                    От: Как преглеждате през зимата кошерите

                    Здравейте!и аз съм пчелар и се надавам да помогна с каквото мога . КОлегата е прав в никакъв случай найлон че от него се образува конденс и още по лошо,наи доре е със стереопот и хартия весници кашони и е такива.а ако са 2-3 кошера в наи големите студове е добре да се пренасят в затворено помещение ако има къде.дано съм бил полезен .Благодаря!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Как преглеждате през зимата кошерите

                      То в студовете и да видиш, че няма мед, с нищо не можеш да му помогнеш.
                      Февруари, Март подхранваш подбудително или се опитваш да ги спасиш.
                      Успех.
                      "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                      Коментар


                      • #12
                        От: Как преглеждате през зимата кошерите

                        Първоначално публикуван от kra_kra Преглед на мнение
                        То в студовете и да видиш, че няма мед, с нищо не можеш да му помогнеш.
                        Февруари, Март подхранваш подбудително или се опитваш да ги спасиш.
                        Успех.
                        Не си прав. Има няколко начина, изброени са и по-горе.
                        Има и вариант, който не го споменах. Вади се крайната рамка и се пълни с мед, или захарен сироп и се слага отново в кошера.
                        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                        0878 23 58 34- Радо

                        Коментар


                        • #13
                          От: Как преглеждате през зимата кошерите

                          Когато са на кълбо как деистваш?
                          "Джипът започва да върви, като спре да ти е жал за него"УАЗ 469ТЕРАНО 2,7ТДПЕЖО 307 1,6хди

                          Коментар


                          • #14
                            От: Как преглеждате през зимата кошерите

                            Когато кълбото е отгоре ли?
                            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                            0878 23 58 34- Радо

                            Коментар


                            • #15
                              От: Как преглеждате през зимата кошерите

                              Да Райковски

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X