Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

    В Събота мисля да отворя 1,2 кошера, за да ги погледна. Голям майтап- лято посред зима.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

    Коментар


    • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

      Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
      В Събота мисля да отворя 1,2 кошера, за да ги погледна. Голям майтап- лято посред зима.
      И аз имам точно същите планове - специално се смених с колега да не съм на работа, понеже събота е деня Х - в неделя го дават по-гадно време ...
      Hristo Draganov
      http://htftp.domainbg.com/HD/

      И аз искам България чиста ! ! !

      Коментар


      • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

        Вчера я направих тази работа, но без отваряне, а със слушалки. Всичко си е тихо, мирно и спокойно. Засега никакви загуби, дано и да няма. Колеги от региона се оплакаха, че имат някой друг празен кошер, други 40-50 бройки. Явно третирането им против акар е било неефективно щом са празни.

        Коментар


        • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

          Здравейте и от мен колеги,миналата събота отворих кошерите за преглед,за сега имам само една жертва.При повечето всичко беше нормално,аз малко мърляво ги зазимих,но пък жокера ми беше че не съм вадил мед от плодниците.Имам и друг пчелин,един братовчед отиде да работи в германия и ми остави 35 кошера,там видях и нозематоза при някои от кошерите,там жертвите ще са доста.Вие как третирате вашите пчели за нозематоза,и кога подхранвате с пити?Аз след прегледа подхраних малко с кристализирал слънчогледов мед,и вчера моите вече го бяха"вдигнали",после се замислих да не стане фал,щото времето е повече от хубаво,облитат си пчелите,и да не активизират майката да снася и да ги затрия?Сега съм в размисли дали да не им дам пак по малко мед или и аз не знам.Дано презимуват,че тази година имам намерения прогресивно да ги увелича.Успех с пчеларстването на всичси,и колкото се може по малко жертви и повече добиви през новата 2014г.

          Коментар


          • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

            Първоначално публикуван от divroker Преглед на мнение
            Здравейте и от мен колеги,миналата събота отворих кошерите за преглед,за сега имам само една жертва.При повечето всичко беше нормално,аз малко мърляво ги зазимих,но пък жокера ми беше че не съм вадил мед от плодниците.Имам и друг пчелин,един братовчед отиде да работи в германия и ми остави 35 кошера,там видях и нозематоза при някои от кошерите,там жертвите ще са доста.Вие как третирате вашите пчели за нозематоза,и кога подхранвате с пити?Аз след прегледа подхраних малко с кристализирал слънчогледов мед,и вчера моите вече го бяха"вдигнали",после се замислих да не стане фал,щото времето е повече от хубаво,облитат си пчелите,и да не активизират майката да снася и да ги затрия?Сега съм в размисли дали да не им дам пак по малко мед или и аз не знам.Дано презимуват,че тази година имам намерения прогресивно да ги увелича.Успех с пчеларстването на всичси,и колкото се може по малко жертви и повече добиви през новата 2014г.
            Прочети това.
            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
            0878 23 58 34- Радо

            Коментар


            • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

              Вчера наистина беше супер време, направихме направо основен преглед на всичките 20 кошера - засега да не казвам голяма дума, положението е повече от добре - пчели има много, мед също има предостатъчно, пило имам в 2-3 кошера на по 1 рамка, и то не цялата, снесено е скоро.
              Понадрасках им по някоя пита с мед и сложих от двете страни на кълбото, и то на по-слабите, силните ще си ги разпечатат сами.
              Като качество меда е различен - имам пити с хубав бистър некристализирал мед, имам и такива с кристализирал, бяло-жълт на цвят (слънчогледов предполагам).
              На няколко кошера дъната им се измъкват напред от корупса, имаше влага и умерли пчели по дъната, изчистих ги и ги обгорих леко с горелката, колкото да се поизпари влагата.
              Февруари месец ако има така някой хубав ден ще ги отворим пак ако трябва пак да разместим пити - евентуално може и да не се наложи да храним с купешко тесто - ако изкарат с този мед (а трябва да изкарат) напролет ще ги почваме с храна с протеини и прашец (или дурго подходящо, не съм запознат), че да се позасилят по-бързо ...

              Засега нямаме жертви и тази година ще направим всичко възможно да няма.

              Успешна 2014 г желая на всички колеги, живи и здрави да сте, да няма жертви и да има много пчели и мед
              Hristo Draganov
              http://htftp.domainbg.com/HD/

              И аз искам България чиста ! ! !

              Коментар


              • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                Времето наистина е много хубаво, аз също направих преслушване преди дни и виждам че се облитата пчелите. Обаче ме е страх да почна да подхранвам. Миналата година бях много доволен от ранната отводка. Ако е хубаво времето, може да се започне от сега подхранване с цел равитие на семейството. Гледам прогнозата в интернет за 10 дни напреде е все нубаво, но не знам през февруари какво ще се случи.

                Коментар


                • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                  Първоначално публикуван от търся Преглед на мнение
                  Kошерите са три броя и на трите преградната мрежа във хранилката не са ги заклеили.Така ще ги оставя за зимата на горна долна прелка и отворена хранилка.

                  [ATTACH=CONFIG]651697[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]651698[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]651699[/ATTACH]
                  Зимата мина това със отварянето на хранилката през зимата,по начина от снимките по горе,никога повече няма да го правя.Преди нова година умря едното семейство,като погледнах кошера от вътрешната част пчелите се бяха опитали да заклеят горната прелка.Също зад горната прелка зад мрежата всичко беше задръстнено с пчели,може би пчелите са се опитали със телата си да спрът студения въздух.Предполагам че основната причина кошера да умре не е студа,а това че есента беше нападнат,от други пчели и може да е зазимен без майка.А и като извадих дъното по умрелите пчели имаше акари.Другите два кошера оставих с отворени хранилки,по начина от снимките.Мина време месец-два през което имаше силни северни ветрове, температури -7 градуса.Пчелите издържаха до един прекрасен ден във който,пчелите от единия по слабия от към пчели кошер започнаха да се набиват зад мрежата на горната прелка,и там умираха,като при първия кошер.Тогава затворих хранилките.Отворих по малко мрежата на горните прелки,да излизат пчелите и от там.Преди да затворя хранилките при прослушване пчелите жужаха не равномерно,след като затворих хранилките и отгоре сложих плат,пчелите спряха да умират на горната прелка,и започнаха да издават равномерен шум.Извода ми е че кошер зазимен с повече пчели може да понесе зимата всякакъв студ.Ноо кошер които е среден и слаб от към пчели зимата трябва да бъде оставен на такива прелки,че да не се получава течение,което да минава през кълбото,и да дразни пчелите.
                  Последно редактирано от търся; 19-04-14, 14:47.

                  Коментар


                  • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                    Проблема ти не е в прелките или в хранилката, а в мястото на разположение на кошера. От опит знам че не се ли напича кошера през зимните дни, той умира. Бях поставил до плевника кошери с цел да пази сянка в горещите дни. Сутринта през лятото до към 11 часа го напича и след това се скрива слънцето. Отводките там много добре се развиха. Зимата умрели от глад при наличие на достатъчно мед в кошерите. Просто е било студено и не са имали възможност да се преместят към меда. Слънчевите лъчи нагряват кошерите и се затопля през деня пространството в и около кълбото. Сега гледам кошерите да са ми под сянка на дървета. Така зимата, като паднат листата и слънцето може да ги напича. Пчелите сами си поддържат къщата. Виждал съм отводка да си заклей входовете и само отворче за да премине по една пчела са си оставили. Отвора в хранилката също затворен.
                    Аз зазимявам без мишепредпазители, но отворите на прелката са ми 6-7мм високи и около 50мм широки. Мишки не могат да влязат и до сега не съм имал случай на влязла мишка. При старите ДБ отвора оставаше около 20мм висок. Там също съм ограничил височината на 6-7мм и не слагам мишепредпазител. Първо че е губене на време и второ се събира като разход за закупуването.

                    Коментар


                    • Зазимяване

                      Днеска официално зазимих семействата. За първа година гледам в лежак 24р две семейства. При преместването на рамките видях доста пило даже имаше и прясно снесени яйца на половин рамка. Двете семейства ги бях сложил в двата края на кошера, пилото сами са си го изместили към средата, докато лятото го гледаха в края. Преместих двете семейства едно до друго и се надявам да си помагат за по-добро зимуване. Другите кошери почети нямат пило. За тази година смятам да не отварям повече кошерите.

                      Коментар


                      • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                        Изчистете си кошерите от снега. Добре, че вчера отидохме до кошерите. Щеше да стане беля иначе.
                        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                        0878 23 58 34- Радо

                        Коментар


                        • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                          Зависи къде са кошерите. При нас вали и не може да натрупа заради високите температури. Има обаче области където дават по 20-30см сняг. Аз от далеко днеска ги погледнах и сметнах че няма нужда от почистване.

                          Коментар


                          • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                            Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                            Зависи къде са кошерите. При нас вали и не може да натрупа заради високите температури. Има обаче области където дават по 20-30см сняг. Аз от далеко днеска ги погледнах и сметнах че няма нужда от почистване.
                            Прав си. Но примерно Ицо (HD) от Априлци трябва да ги изчисти, там си има сняг. Вчера, където са кошерите, имаше около 40см. Днес със сигурност е повече.
                            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                            0878 23 58 34- Радо

                            Коментар


                            • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                              Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                              Прав си. Но примерно Ицо (HD) от Априлци трябва да ги изчисти, там си има сняг. Вчера, където са кошерите, имаше около 40см. Днес със сигурност е повече.
                              Абе Радо
                              Не съм казал, но пак повтарям , че кошерите ми не са в Априлци, а са в Новозагорско (в селото на жена ми)
                              Ще се глобяваме май, като се видим лично
                              Тук в Стара Загора, Нова Загора, Сливен и наоколо вали само дъжд, така че засега няма да чистим нищо, само като ме няма съм поръчал да ги наглеждат да не им отвее капаците вятъра ...

                              Иначе да, в Априлци, както и при тебе Радо, мам си джейс, както се казва, много сняг ...
                              Hristo Draganov
                              http://htftp.domainbg.com/HD/

                              И аз искам България чиста ! ! !

                              Коментар


                              • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                                Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                                Абе Радо
                                Не съм казал, но пак повтарям , че кошерите ми не са в Априлци, а са в Новозагорско (в селото на жена ми)
                                Ще се глобяваме май, като се видим лично
                                Тук в Стара Загора, Нова Загора, Сливен и наоколо вали само дъжд, така че засега няма да чистим нищо, само като ме няма съм поръчал да ги наглеждат да не им отвее капаците вятъра ...

                                Иначе да, в Априлци, както и при тебе Радо, мам си джейс, както се казва, много сняг ...
                                Грешно съм разбрал значи. Тук освен снега си имаме и друг проблем- от известно време в селото си броди мечка с две малки. Искрено се надявам скоро да си ходи, че много бели прави. Обърна на познати кошерите, направо е ужас.
                                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                                0878 23 58 34- Радо

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X