Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

    Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
    Скроявам си летвички за обикновенна рамка на коиито се коват метални уширители. Сковавам летвичките и от едната страна заковавам фазер и го изрязвам по рамката, ако е необходимо. Обръщам и поставям парче стириопор за да запъли пространството на рамката. Ако нямам колями парче си пълня плътно с малки парчета. Вземам друго парче фазер и затварям и тази страна. Така пчелите нямат достъп до стириопора, а благодарение на него се намалява на въздуха в кошера и по-лесното затопляне през пролетта.
    По този начин кошера се намалява от 12р на 7-8р без да оказва влияние върху топлината в гнездото. Това съм го научил от един стар пчелар.
    празното пространство зад преградната дъска запълваш ли го с нещо?

    Коментар


    • #92
      От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

      От 20 кошера, 7 са ми ЛР, 13 ДБ - така се получи, но май да ви кажа, оттук нататък ще въртя и суча, но да минавам на МК полека лека - при по-слаби кошери няма голямо значение, обаче при силни, тази година се убедих колко по-лесно се обслужва многокорпусния - добавиш си второ корпусче (или третото и т.н.), набухаш рамки вътре, сложиш си ханемановата решетка, те се оправят, а ДБ-то всяка седмица го гледам има ли място къде да снася майката, няма ли, добавям рамки, размествам по други кошери - ако само това ти е работата добре, ама ако нямаш много време си е зор.
      Говоря за активния медосбор и восъкоотделяне.
      Всичките ми кошери са 10 рамкови и да - при по-силните семейства прегледа си е малко мъка, защото рамките са слепнали, има мостчета между тях, както и първа и последна рамка са я свързали към корпуса пак чрез мостчета ...
      Тази година направо ги намразих тия силни семейства
      Аз съм си изградил навик, винаги започвам от 10-та рамка (най-лявата, заставайки зад кошера) - като я извадя, ако няма много пчели или пило по нея, я слагам отвън до кошера, или пък винаги си нося един празен корпус и я слагам там - с 9 рамки е лесно.
      Ако не е много силно семейството, няма грижи там, той кошера е за 10 рамки, но събира почти 11, т.е. винаги в двата края има място поне за половин рамка и може да се сместят.
      Имам обаче още 3-4 кошера ДБ (двата са от дядо ми още, от старото маТриал, даже единия май беше 12 рамков), които имат най-малкото емоционална стойност, и догодина смятам да напълня и тях с пчели.

      Тук по нашия район на едро дават максимум 4,50 лв, но аз още нямам чак толкова много мед за наедро - ако две големи тенекии се броят за едро
      Гледам да го продавам на дребно, и по възможност НЕ на приятели и роднини (не за друго, ами все ще кажат, че го давам и на тях по толкова пари, ами не по-евтино примерно, но те явно не ценят труда на другия и си мислят, че ейтака просто имам 20 сандъка, подлагам буркана на кранчето на кошера и то тече мед ...)

      Сега се замислих, сега за зимата, че няма да вадя рамки няма, а какво би станало ако вместо преградна дъска просто сложа един лист фазер ейтака между две нормални рамки с мед, т.е. хем всички рамки да са си там, хем пчелите да са ограничени да не ходят зад фазерчето?

      Миналата година имах проблеми с мухъла в два кошера - многокорпусни съответно, бяха слаби семейства, зимата ги бяха нападнали мишки и вътре имаше доста умрели пчели - там, където беше купичнката с умрелите пчели се беше задържала яко влага, която бе рефлектирала както по дъното на кошера, така и по стените на плодника, а също и по някои рамки - напролет при първа възможност веднага смених тези кошери със сухи. Но ако не бяха мишките си мисля, че нямаше да има проблем, тъй като при останалите всичко си беше ок.
      Последно редактирано от HD; 22-10-13, 22:17.
      Hristo Draganov
      http://htftp.domainbg.com/HD/

      И аз искам България чиста ! ! !

      Коментар


      • #93
        От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

        По лесно се работи когато във кошер дадан-блат се оставят с една пита по малко 10-9рамки.12-11рамки

        Коментар


        • #94
          От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

          Първоначално публикуван от търся Преглед на мнение
          празното пространство зад преградната дъска запълваш ли го с нещо?
          При мене не остава празно пространство зад преградната дъска, защото го пълня с така направентите преградни дъски плътно наредени една до друга. Преградните дъски да пълни със стириопор. Само през лятото ако се налага (при отводки например) зад преградна дъска оставям празно място.

          Коментар


          • #95
            От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

            Първоначално публикуван от търся Преглед на мнение
            По лесно се работи когато във кошер дадан-блат се оставят с една пита по малко 10-9рамки.12-11рамки
            Сигурно е така, но лакомията е голяма работа
            Добре де, не правят ли много далаци така, за активиня сезон говоря?
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • #96
              Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
              Всичките ми кошери са 10 рамкови и да - при по-силните семейства прегледа си е малко мъка, защото рамките са слепнали, има мостчета между тях, както и първа и последна рамка са я свързали към корпуса пак чрез мостчета ...
              той кошера е за 10 рамки, но събира почти 11, т.е. винаги в двата края има място поне за половин рамка и може да се сместят.
              10 рамковия кошер има вътрешни размери 450мм/ 370мм,и при равномерно разпределение на рамките в гнездото,не трябва да остава толкова много разстояние,затова толкова ги залепват.

              Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
              Сигурно е така, но лакомията е голяма работа
              Добре де, не правят ли много далаци така, за активиня сезон говоря?
              Може да се сложат в магазина с -1 рамка,при това положение пчелите надграждат килииките и мама не снася в тях,че са много дълбоки.
              Лично Аз съм пробвал няколко пъти ,но не съм доволен.
              Последно редактирано от Райковски; 23-10-13, 20:06. Причина: Сливане на публикации.

              Коментар


              • #97
                От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                Първоначално публикуван от venci tr Преглед на мнение
                10 рамковия кошер има вътрешни размери 450мм/ 370мм,и при равномерно разпределение на рамките в гнездото,не трябва да остава толкова много разстояние,затова толкова ги залепват.
                Не съм ги мерил моите с какви размери са, би трябвало да са стандартни, от производител са, но примерно като нареждам рамките оставям преди първа рамка малко повече разстояние, да мога да си навра пръста там, и след последна също остава повечко разстояние (всъщност подреждам рамките една до друга и след последната каквото остане), понякога повече от 1 пръст, говорим в идеални условия, ако всички рамки опират ламаринка в ламаринка, като понякога това не се получава, ако са надградени и ги размествам вътре в кошера.
                Както и да е, за момента съм си решил проблема - просто вадя последната рамка, ако няма много пчели и пило по нея направо я оставям отвън до кошера, ако е с пило я оставям в един празен корпус, който си нося с мене.
                Hristo Draganov
                http://htftp.domainbg.com/HD/

                И аз искам България чиста ! ! !

                Коментар


                • #98
                  От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                  Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                  Не налагам никакво мнение. Това което споделям е от практика, практика която носи успех от дълги години и помага за по-лесен и бърз преглед на кошерите. Всеки решава как да си гледа кошерите, а и сме тук за да споделяме идеи.
                  Написал си, че се маха крайната рамка. Да но на нея също има мостове и майката може да е на нея. А дори и майката да не е там, при изваждането се мачкат пчели, те изпускат отровата си и това възбужда другите пчели и започват да жилят.
                  Прав си,всеки сам решава как да си гледа кошерите,и при това е усвоил някаква технология за улеснение.Например крайната рамка щом е сложена в семейството,значи съм го прегледал основно когато е било на 11,слагам 12-тата и след 2-3дни магазина,или според времето.А ако все пак се наолжи изваждането и ,побутвам внимателно 9-тата с 1-2мм ,след това 10 и 11 и се овобождава достатъчно място,а когато всяка пита си е на мястото,липсват мостчета и залепвания.
                  Успех на всички,и дано няма загинали семейства през зимата на никой.

                  Коментар


                  • #99
                    От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                    Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                    Сега се замислих, сега за зимата, че няма да вадя рамки няма, а какво би станало ако вместо преградна дъска просто сложа един лист фазер ейтака между две нормални рамки с мед, т.е. хем всички рамки да са си там, хем пчелите да са ограничени да не ходят зад фазерчето?
                    Теоретична възможност има. Но трябва да вземеш много точни размери отвсякъде. Това означава, че това ще бъде заклеено с клей и пролетта няма вадене, а питата която е оставена сама ще бъде смазана от влагата.

                    Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                    Добре де, не правят ли много далаци така, за активиня сезон говоря?
                    Далаци правят когато има разстояние над 11, 12 милиметра.
                    А при мен няма как да правят, защото са 11 рамки, а вместо 12 е сложена преградна дъска.
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    0878 23 58 34- Радо

                    Коментар


                    • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                      Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                      Сигурно е така, но лакомията е голяма работа
                      Добре де, не правят ли много далаци така, за активиня сезон говоря?
                      Не правят ако се сложи преградна дъска.
                      Последно редактирано от Райковски; 24-10-13, 19:27. Причина: оправяне на цитат.

                      Коментар


                      • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                        Първоначално публикуван от търся Преглед на мнение
                        Не правят ако се сложи преградна дъска.
                        Точно, 12-тата рамка е преградна дъска. Прочети по-горе.
                        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                        0878 23 58 34- Радо

                        Коментар


                        • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                          Днес сложих мишепредпазителите ,горните прелки не ги затворих сложих мрежички,също така извадих малката преграда на хранилката.На нейно място сложих мрежичка като преграда а големия капак на хранилката го свалих.Въпрос дали няма да се получи прекалено течение?И другото мишепредпазилите как ги слагате във смисъл на колко отвори ги оставяте,аз ги оставих на всичките.

                          Коментар


                          • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                            Всички горни отвори се затварят, защото от там бяга топлината. Какви са тези мрежи на горен отвор ? Той се оставя свободен. При кошери с долен и горен отвор, долният през зимата се затваря, а се отваря горният.
                            И още нещо, хранилката не трябва да се пипа. Пчелите си заклеяват всичко.
                            Последно редактирано от Райковски; 04-11-13, 21:33. Причина: Допълнение.
                            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                            0878 23 58 34- Радо

                            Коментар


                            • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SL372719.jpg
Прегледи:1
Размер:100.8 КБ
ID:5533995Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SL372718.jpg
Прегледи:1
Размер:126.3 КБ
ID:5533996Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SL372522.jpg
Прегледи:1
Размер:110.5 КБ
ID:5533997

                              Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                              Всички горни отвори се затварят, защото от там бяга топлината. Какви са тези мрежи на горен отвор ? Той се оставя свободен. При кошери с долен и горен отвор, долният през зимата се затваря, а се отваря горният.
                              И още нещо, хранилката не трябва да се пипа. Пчелите си заклеяват всичко.
                              До колкото знам пчелите когато са на кълбо през зимата не отопляват пространството около кълбото.Хранилката я оставих по този начин отворена понеже кошерите са на село и през зимата няма да мога да ходя често да почиствам прелките от натрупания сняг,и ме притеснява да не се задушат.Ако се затвори долната прелка пчелите от къде ще изхвърлят зимния подмор.Райковски на горния отвор слагаш ли нещо против влизане на мишки??

                              Коментар


                              • От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                                Никога не съм слагал и никога не са влизали. Няма как да влязат.
                                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                                0878 23 58 34- Радо

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X