Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

    Това ''вароджет'' за пръв път го чувам, но погледнах в Интернет. Нещо не ми вдъхва доверие.
    Защо не третирате с Варостоп ? Доказано е, че е най-доброто.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

    Коментар


    • #77
      От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

      С вароджет е хубаво
      само бараки

      Коментар


      • #78
        От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

        Първоначално публикуван от off mechanic Преглед на мнение
        С вароджет е хубаво
        Можеш ли да обосновиш отговора си ? Защото на мен ми е непознато и ще съм ти благодарен.
        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
        0878 23 58 34- Радо

        Коментар


        • #79
          От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

          Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
          Това ''вароджет'' за пръв път го чувам, но погледнах в Интернет. Нещо не ми вдъхва доверие.
          Защо не третирате с Варостоп ? Доказано е, че е най-доброто.
          Третирах с Варостоп и тези акари са останали след него.Не разчитайте само на варостопа,за да не останете изненадани.
          Третирайте два пъти след свалянето на магазините,с два вида препарат.

          Коментар


          • #80
            От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

            Днеска извадих всички рамки зад преградна дъска и допълних с преградни дъски пълни със стиропор. На единия кошер само не ми стигна една преградна дъска. Другата седмица ще направя една и ще я поставя. Всички са ми на 7-8 рамки заземени.

            Коментар


            • #81
              От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

              Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
              Днеска извадих всички рамки зад преградна дъска и допълних с преградни дъски пълни със стиропор. На единия кошер само не ми стигна една преградна дъска. Другата седмица ще направя една и ще я поставя. Всички са ми на 7-8 рамки заземени.
              Колега, как са направени преградните дъски пълни със стиропор??

              Коментар


              • #82
                От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                Скроявам си летвички за обикновенна рамка на коиито се коват метални уширители. Сковавам летвичките и от едната страна заковавам фазер и го изрязвам по рамката, ако е необходимо. Обръщам и поставям парче стириопор за да запъли пространството на рамката. Ако нямам колями парче си пълня плътно с малки парчета. Вземам друго парче фазер и затварям и тази страна. Така пчелите нямат достъп до стириопора, а благодарение на него се намалява на въздуха в кошера и по-лесното затопляне през пролетта.
                По този начин кошера се намалява от 12р на 7-8р без да оказва влияние върху топлината в гнездото. Това съм го научил от един стар пчелар.

                Коментар


                • #83
                  От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                  Сега в неделя махнах белите листи (които бяха по идея на Радо Райковски), да видя "реколтата" след третирането с Фурмитом (мравчена киселина) - на повечето кошери нямаше нито един акар върху листите, на може би 3-4 кошера имаше по 2-3 акара максимум, и едни много дребнички, наложи се да ползвам лупа за да ги разгледам.
                  Което ще рече, че или нямам акар, или мравчената киселина не е свършила работа, но това ще е за тази година

                  Горните прелки ги оставих отворени, но така с мрежата за мухи, както си бяха, че още обикалят доста оси, долните прелки ги свих максимално и направо монтирах мишепредпазителите. Остава да сложа 5 см стиропор горе на таблата и това ще им е. Отворих 1-2 кошера да разгледам рамките, мед имат предостатъчно, не знам даже дали ще се наложи да храня с тесто отгоре на рамките, но ако се наложи, ще е януари, нека си поизядат съществуващия медец ... Вероятно няма да ми остане време да преподредя рамките, така че както си се ориентират те, така ще зимуват.
                  Оставям си всичките 10 рамки в кошера, няма да слагам преградни дъски, тъй като се притеснявам, че няма да мога да съхраня добре извадените рамки ...
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • #84
                    От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                    Нямаш акари. Тези 2-3 са нищо. А ако искаш, сега в топлото време може да избереш един кошер и да го отвориш и да прегледаш пчелите за акари.
                    А за рамките, мисля, че като ги оставиш по 10 рамки, крайните ще си заминат, но ти си знаеш.
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    0878 23 58 34- Радо

                    Коментар


                    • #85
                      От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                      Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                      Нямаш акари. Тези 2-3 са нищо. А ако искаш, сега в топлото време може да избереш един кошер и да го отвориш и да прегледаш пчелите за акари.
                      А за рамките, мисля, че като ги оставиш по 10 рамки, крайните ще си заминат, но ти си знаеш.
                      А, знам аз
                      Какво точно имаш предвид под "ще си заминат"?
                      Ако се уцеля почивка в топъл ден, да - може да отворя някой кошер да погледна.
                      Миналата зима също имах няколко кошера, зимуващи на 10 рамки и нямаше никакъв проблем - пак поради съображения от неясно съхранение на извадените рамки през зимата ...
                      Започнах да храня с тесто още късна есен май, или ранна зима, не помня вече, и се получи така, че бяха изяли тестото, а меда си стоеше, та напролет си им го разпечатах да си ядат зимнината По-слабите кошери даже и тестото не бяха успяли да изядат.
                      Hristo Draganov
                      http://htftp.domainbg.com/HD/

                      И аз искам България чиста ! ! !

                      Коментар


                      • #86
                        От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                        За плесенясването говоря. А иначе и по-горе написах, че като са на повече рамки, пчелите се разпръскват и при един по-голям студ, някои не успяват да стигнат до кълбото и умират.
                        Може и при преподреждане на рамките, да сложиш за крайни рамки, рамки които са за бракуване- черна, или с много търтееви килийки. Но да има мед в нея. Напролет разчопляш питата и пчелите взимат меда, а после рамката я изхвърляш, защото сигурно ще е мухлясала.
                        Но щом казваш, че и миналата година е било така, значи може би греша.
                        Но говоря за Дадан-блат, нали и твоите са такива.
                        От баща ми знам, че в 12-рамковите кошери се слагат 11 рамки. При преглеждане е по-лесно и няма риск от смачкване на питата. А и когато са 12 пити и са направили мостове, при изваждането на рамката, се рискува да се смачка майката.
                        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                        0878 23 58 34- Радо

                        Коментар


                        • #87
                          От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                          Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                          От баща ми знам, че в 12-рамковите кошери се слагат 11 рамки. При преглеждане е по-лесно и няма риск от смачкване на питата. А и когато са 12 пити и са направили мостове, при изваждането на рамката, се рискува да се смачка майката.
                          По тая логика,на 10 рамковите трябва да се слагат 9 рамки,нали междурамковото пространство е еднакво при всички системи.
                          По принцип,се изважда крайната рамка и при прегледа се отлепват на страни и тогава се изваждат,като всяка заема мястото на предишната ,а крайната отива на другия край.
                          А на оня яко опаразитения кошер те го дъното.Това е от единия крй,от другия още толкова.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PA212352.jpg
Прегледи:1
Размер:285.1 КБ
ID:5529704

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PA212353.jpg
Прегледи:1
Размер:277.9 КБ
ID:5529705

                          Коментар


                          • #88
                            От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                            Не налагам никакво мнение. Това което споделям е от практика, практика която носи успех от дълги години и помага за по-лесен и бърз преглед на кошерите. Всеки решава как да си гледа кошерите, а и сме тук за да споделяме идеи.
                            Написал си, че се маха крайната рамка. Да но на нея също има мостове и майката може да е на нея. А дори и майката да не е там, при изваждането се мачкат пчели, те изпускат отровата си и това възбужда другите пчели и започват да жилят.
                            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                            0878 23 58 34- Радо

                            Коментар


                            • #89
                              От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                              И аз понякога на в кошерите слагам по една рамка по-малко, особенно когато да надградили малко. Така се осигурява повечко място. Тази година меда на едро има доста добра цена, а на дребно не мръдва нагоре. Ориентирам се да закупя догодина повечко семейства и да продавам меда на едро. При цени около 5лв на едро, а на дробно 7-8лв, не си заслужава хамалогията по пълнене на буркани и висене по пазарите за да се продава.

                              Коментар


                              • #90
                                От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

                                Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                                И аз понякога на в кошерите слагам по една рамка по-малко, особенно когато да надградили малко. Така се осигурява повечко място. Тази година меда на едро има доста добра цена, а на дребно не мръдва нагоре. Ориентирам се да закупя догодина повечко семейства и да продавам меда на едро. При цени около 5лв на едро, а на дробно 7-8лв, не си заслужава хамалогията по пълнене на буркани и висене по пазарите за да се продава.
                                Според мен си заслужава. Така или иначе го продавам, дали ще бъде продаден веднага след като е изваден, или след няколко месеца, не виждам никакво значение.
                                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                                0878 23 58 34- Радо

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X