Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

    Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
    Аз ти споделих, че ако жена ти е видяла на няколко пчели, не е фатално. Щом си решил, третирай. Но аз лично ти препоръчвам, за напред, да третираш с Варостоп.
    Може да си пчелар само от 3 години, но ти се отдава.
    Здравейте сложил съм варостоп но се чудя дали да ги вадя или да останат зимата във кошера??

    Коментар


    • #62
      От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

      Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
      Аз ти споделих, че ако жена ти е видяла на няколко пчели, не е фатално. Щом си решил, третирай. Но аз лично ти препоръчвам, за напред, да третираш с Варостоп.
      Може да си пчелар само от 3 години, но ти се отдава.
      А, колко ми се отдава е друг въпрос, но го правя с голям мерак, защото ми е много интересно. Щом се справяме сами с жена ми, без чужда помощ, и щом ядем мед, собствено производство, значи бива работата ...
      Вероятно, за всеки случай сигурно ще взема нещо да ги третирам, но ще ги прегледам, ако рядко се виждат акари, може и да не ги барам, ще отворим и останалите кошери, понеже тя тогава е отворила само 2, че хем време няма, хем пък е било гадно времето ...

      П.П. Имаме още страшно много да учим - смятаме да опитаме да си произвеждаме сами майки (за лични нужди), или пък някакви помощни семейства нещо, ще видим, сега зимата ще го мислим, също така трябва да започнем да добиваме прашец, прополис, също за лични нужди, и още куп други неща трябва да усвоим. Тази година за пръв път сами направихме отводки, резултата е доста добър И като се има предвид, че от никого нищо не сме наследили, започнахме съвсем от нулата, нищо не знаехме, кошерите ги гледахме просто като някакви дървени сандъци, но полека лека с доста четене на книжки и из интернет, и помощ от комшии, взе да става работата.
      Последно редактирано от HD; 10-10-13, 23:28.
      Hristo Draganov
      http://htftp.domainbg.com/HD/

      И аз искам България чиста ! ! !

      Коментар


      • #63
        От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

        Вчера видях, че един кошер е напълно окраден. В някои други има пило, дано само като сме тръскали плодниковите рамки, при стесняването, не сме убили някоя майка.
        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
        0878 23 58 34- Радо

        Коментар


        • #64
          От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

          Чел съм и знам от пчелари с години опит, че не стесняват пчелните гнезда,и нямат проблем през зимата.

          Коментар


          • #65
            От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

            Аз досега си ги стеснявах, обаче тази година няма, понеже всички кошери са ми на по 10 рамки, за да ги стесня, трябва да вадя по някоя рамка от всеки кошер, и извадените рамки какво да ги правя, в празен кошер примерно мога да ги сложа, ама да не ги налазят мравки примерно или нещо такова ...
            Дано има някой по-топъл ден само да пренаредя малко рамките ако има нужда и толкова.
            Купих Фурмитом (плаките с мравчена киселина), в крайна сметка реших да третирам за всеки случай, та утре ще ги сложа и тях, като трябва да се отворят прелките максимално (заради изпаренията) - понеже сега са максимално свити заради кражби, ще им сложа мрежа да може да се проветрява, а пък пак ще си им оставя 6-7 см отвор за да влизат. Тези плаки стоят 48 часа и после се махат.
            Остава да купя още някой лист 5 см стиропор горе вместо табла, а между плодника и стиропора ще сложа брезент, че януари като отварям да храня да не откривам целия кошер. А, и мишепредпазителите да монтирам, ама те ще са по-към края на месеца сигурно.

            П.П. Тоя път тия плаки ще си ги запазя, а напролет ще си купя само мравчена киселина, в която ще накисна плаките в един плик.
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • #66
              От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

              По принцип,и на мен не ми се стесняват,но проблема е ,че питите които са в повече(не ги покриват пчелите)пролетта
              мухлясват ако има влага,а като ги извадиш проблема е,восъчния молец.
              Вместо стиропор по-добре фибран,аз го ползвам и вместо пределни дъски,че не го прояждат пчелите ,като стиропора.
              Добре си се решил да атакуваш акарите,че и без това няма отърване от тях.Вчера третирах и виж какво става а уж видях
              на една-две пчели,и това е на прелката а колко са изпаднали на вън и колко има вътре по дъното не знам.
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PA142403.jpg
Прегледи:1
Размер:122.1 КБ
ID:5527097

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PA142404.jpg
Прегледи:1
Размер:118.3 КБ
ID:5527098

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PA142408.jpg
Прегледи:1
Размер:95.1 КБ
ID:5527099

              Коментар


              • #67
                От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                Основно правило на Дадан-блат. Пчелите се зазимяват на толкова рамки, на колкото покриват пчелите. Това, че можело без да се стеснява, са пълни глупости. Когато са повече питите, пчелите се разпръскват и при едно голямо застудяване, някои от тях не успяват да се приберат до кълбото и умират. Така се губят ценни пчели.
                А още по-важно е пролетното стесняване, сигурно се досещате защо. Ако някой не се досеща, ще му кажа.
                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                0878 23 58 34- Радо

                Коментар


                • #68
                  От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                  Първоначално публикуван от venci tr Преглед на мнение
                  По принцип,и на мен не ми се стесняват,но проблема е ,че питите които са в повече(не ги покриват пчелите)пролетта
                  мухлясват ако има влага,а като ги извадиш проблема е,восъчния молец.
                  Вместо стиропор по-добре фибран,аз го ползвам и вместо пределни дъски,че не го прояждат пчелите ,като стиропора.
                  Добре си се решил да атакуваш акарите,че и без това няма отърване от тях.Вчера третирах и виж какво става а уж видях
                  на една-две пчели,и това е на прелката а колко са изпаднали на вън и колко има вътре по дъното не знам.



                  Здравейте на всички,следя темата с интерес,но след снимките ти съм направо втрещен.Аз сега в неделя третирах с Оксалова киселина, със сръбският изпарител , и след проверка на 12 от кошерите /общо 21/ ,не установих нищо.Искам да попитам колегата Венци с какво е третирал?ДО сега съм третирал с "вароджет"-краят на август и сега сега с изпарителят от този клип http://www.youtube.com/watch?v=EOCxGPPAQwM , но такова нещо не видях.Вие с какво постихнахте такъв ефект?

                  Коментар


                  • #69
                    От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                    Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                    Основно правило на Дадан-блат. Пчелите се зазимяват на толкова рамки, на колкото покриват пчелите. Това, че можело без да се стеснява, са пълни глупости. Когато са повече питите, пчелите се разпръскват и при едно голямо застудяване, някои от тях не успяват да се приберат до кълбото и умират. Така се губят ценни пчели.
                    А още по-важно е пролетното стесняване, сигурно се досещате защо. Ако някой не се досеща, ще му кажа.
                    Във пчеларски книги вярно така пише че трябва гнездата да се стесняват,но също във тея книги пише че през зимата,във кошера се поставят затоплящи матеряли и защо?Доказано е че пчелното кълбо не затопля пространството около себе си.Така че не всичко написано по книгите е така,във пролетното стесняване има логика тогава има пило

                    Коментар


                    • #70
                      От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                      Никакви затоплящи материали. Само стериопор на покривната дъска и до преградната, но аз вече до преградната не слагам. Тия затоплящи материали само съдържат влагата. Говоря за разни сламени възглавници, парцали и прочие.
                      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                      0878 23 58 34- Радо

                      Коментар


                      • #71
                        От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                        Аз имам направени преградни дъски с пълнеж от стириопор. Така слагам преградни дъски на мястото на липсващите рамки. От стар пчелар знам че е по-добре да има пълна пита с мед, вместо да остане празно мястото и да се пълни със студен въздух. Той като махал рамки и на тяхно място слагал такива преградни дъски. От него го научих и до сега не съм оставал разачорован

                        Коментар


                        • #72
                          От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                          Тъй, сложих плаките Фурмитом - подготовката обаче за това се оказа много пипкава работа - от 11 сутринта до към 4 следобяд само махах/отварях прелки и слагах мрежи на прелките - понеже за тези плаки трябва прелките да са максимално отворени, а както всички знаем сега осите дебнат особено много, понеже вече няма и грозде да папат, исках кошера да се проветрява, а в същото време да си е пак ограничен от оси до някаква степен - отдолу на прелките само оставих малък отвор широк около 2 пръста. Не направих снимки, че се бях изнервил достатъчно с тая мрежа за мухи, дето я слагах.
                          Сложих и по един бял лист на дъното на кошера, да броим после гадове ще изпопадат ли
                          Плаките ги наслагах бързо бързо - на някои кошери извадих по 1 рамка за преглед, пчели има, мед има, пило няма, акари не видях, не съм ги и търсил много де.

                          Един кошер за малко да го изтървем - последната отводка, която правихме - гледам яко я нападат оси, и доста пчели все стоят на входа и воюват с осите, обаче ми направи впечатление, че май повече излизат оси, отколкото да влизат - какво да правя набързо - тъста сподели за капан, дето комшията си направил,колкото и скептично да гледах, нямах голям избор - две бутилки от мин вода половин литрови, с дупка в дъното, като дънцето топнато в гореща вода да се изтумби още навътре (да стане по-голям конус навътре), маже се с малко мед около отворчето, също през капачката се маже вътре в бутилката, капачката си остава непробита - окачва се това нещо от двете страни на кошера, така по-напред към входа, и за нула време вътре се напълни с лакоми оси, мамицата им - после през отворчето наливате малко вода, да се поомотат осите, изливате съдържанието НА ТРЕВА някъде (за да попие водата, а осите да останат) и мачкате наред - по обед сложих капаните, след това сигурно 5-6 пъти ги презареждах, бая нещо избих, поотдъхнаха си пчеличките в този кошер - ОБАЧЕ, защо се получава така, случайно минавам зад кошера, бе гледам в задния му край отдолу се навъртат доста оси също, като залегнах под кошера, ми тъпия кошер имал две пролуки (с плъзгащо дъно е), през които необезпокоявани си влизат осите - бързо натъпках два парцала, и сложих единия капан зад кошера, който също се пълнеше доста бързо. Малко като се поуспокои работата подмених кошера с друг по-читав. Този сега трябва да го ремонтирам, защото е на 3 сезона, ама си е недоклатен още като са го правили
                          Това беше и отводката, на която тук наскоро придадох майка, че съществуващата нещо я нямаше - гледам новата добре се представила, имаше 1-2 рамки с доста добро пило от двете страни, тъмнокафевичко, скоро ще се люпи, имаше и незапечатано малко.

                          Относно свиването на рамките при зазимяване - ми те моите все още покриват всички 10 рамки , иначе на един му сложих преградна дъска като десета.
                          Ако се ползват затоплящи материали, не ползвайте разни възглавници, парцали, слами и такива работи, защото задържат влагата!
                          Аз лично ползвам стиропор 5см горе на таблата, вътре също ползвам стиропор, обаче го гризат, затова ще мина на фибран, но тази година понеже кошерите ми са доста пълни с пчели и няма да ги свивам, няма да слагам и затоплящи материали.
                          Последно редактирано от HD; 16-10-13, 13:57.
                          Hristo Draganov
                          http://htftp.domainbg.com/HD/

                          И аз искам България чиста ! ! !

                          Коментар


                          • #73
                            От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                            Първоначално публикуван от venci tr Преглед на мнение
                            По принцип,и на мен не ми се стесняват,но проблема е ,че питите които са в повече(не ги покриват пчелите)пролетта
                            мухлясват ако има влага,а като ги извадиш проблема е,восъчния молец.
                            Вместо стиропор по-добре фибран,аз го ползвам и вместо пределни дъски,че не го прояждат пчелите ,като стиропора.
                            Добре си се решил да атакуваш акарите,че и без това няма отърване от тях.Вчера третирах и виж какво става а уж видях
                            на една-две пчели,и това е на прелката а колко са изпаднали на вън и колко има вътре по дъното не знам.
                            [ATTACH=CONFIG]638044[/ATTACH]

                            [ATTACH=CONFIG]638045[/ATTACH]

                            [ATTACH=CONFIG]638046[/ATTACH]
                            Колега ще споделиш ли с нас, какво лекарство си ползвал за акара?

                            Коментар


                            • #74
                              От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                              Леле, мнението на Венци изобщо не го бях видял. Колега, задължително трябва да свалиш и да изчистиш дъното, да го обгориш с горелка. То по снимките като гледам, е нещо страшно.. И аз питам същото- с какво си третирал ?
                              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                              0878 23 58 34- Радо

                              Коментар


                              • #75
                                От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                                Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                                Леле, мнението на Венци изобщо не го бях видял. Колега, задължително трябва да свалиш и да изчистиш дъното, да го обгориш с горелка. То по снимките като гледам, е нещо страшно.. И аз питам същото- с какво си третирал ?
                                Леле,та мале,такова нещо не пожелавам на никой.По предварителен план днес трябваше да повторя третирането,и след един-два дена да обгоря дъната,но цял ден валя дъжд,температурата не надвиши 3-4градуса.Третирах с "вароджет".

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X