Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

    Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
    Това не са бурени. Тревичката е такава която пълзи по земята и доста цъфти през лятото ако остане, а пчелите от нея събират доста прашец. В двора има доста дръвчета, които се виждат на заден фон. А иначе се отглежда домати, краставици и други зеленчуци на около. Заради пчелите последните 2 години не пръскам с отрови, но зеленчуците пак си стават. Около кошерите също минавах с фрезата, но вече смятам да се отъпче и да не минавам. Тенденцията ми е да направя 10-15 кошера тука.
    Всичко хубаво, но по тази тревичка не се ли качват мравки ?
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

    Коментар


    • #47
      От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

      Нямам проблеми с мравките при кошерите. Само пролетно време ги има, но ръся с пудра против мравки. В другия края на двора, пред кзщата имам голяма круша и по крушата има големи (гигантски) мравки. С много неща сме ги пръскали, но не изчезват. Пред къщата сложих миналата година един лежак в който съхранявах миналата година празни рамки.
      Преди месец, като го отворй за да прибера пак празните рамки, беше пълен с гигантските мравки. Всички входове бяха плътно затвореми, а мравките си пробили на две места дупчици. С горелката ги изпекох и обгорих хубаво кошера. Дупките запълних с прополис и восък от кошера. преместих го далеко от крушата и се надявам да нямам проблеми. Мисля на пролет да го заселя.

      Коментар


      • #48
        От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

        По принцип гигантските мравки (термитни), са защитен вид. Те не са проблем за кошерите, почти не ходят по тях. Този са го нападнали, защото е бил празен.
        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
        0878 23 58 34- Радо

        Коментар


        • #49
          От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

          При нас от малките мравки нямаме почети. Много рядко се забелязват. Даже центрофугата си мия чак есента. През цялото лято си стои с меда. Познат имам, който казва че ако не измие центрофугата след вадене на мед и му я нападали. Какво ли не правил, но все влизали в стаята.

          Коментар


          • #50
            От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

            Вчера жената отворила 1-2 кошера, на единия видяла на няколко пчели акар - третирах първо 30 дни със лентички Суперстрипс, после сложих от тоя турския гел с мравчена киселина, не знам нормално ли е, и се чудя дали да не сложа отделно плаки с мравчена киселина, какво бихте ме посъветвали?
            Гела почти се бил изпарил, т.е. почти го нямало вече, което е нормално де.
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • #51
              От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

              Това означава, че няма ефект от лекарствата, които слагаш. На една две пчели, ако има е нормално, но след третиране... не знам. Аз затова си ползвам варостоп и съм си доволен. Преди време ти бях споделял един начин, да провериш дали има действие от третирането, срещу кърлежи. Помниш ли ?
              ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
              0878 23 58 34- Радо

              Коментар


              • #52
                От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                Това означава, че няма ефект от лекарствата, които слагаш. На една две пчели, ако има е нормално, но след третиране... не знам. Аз затова си ползвам варостоп и съм си доволен. Преди време ти бях споделял един начин, да провериш дали има действие от третирането, срещу кърлежи. Помниш ли ?
                Ако имаш предвид метода с белия лист - помня
                Ми да, на няколко пчелички е видяла жената акар, едва ли е нещо сериозно, но все пак.
                Досега все със сръбските лентички съм третирал наесен, не е имало проблем, де да знам.
                Сега мисля мравчена киселина ли да сложа, оксалова ли, но за оксаловата казват, че не трябва да има пило, пък аз тук-там имам останало ...
                Hristo Draganov
                http://htftp.domainbg.com/HD/

                И аз искам България чиста ! ! !

                Коментар


                • #53
                  От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                  Аз си мисля, че е нормално, но все пак нямам наблюдения върху мравчената киселина и не бих могъл да кажа, дали тя е причината да имаш кърлежи, на някои пчели в момента. Направи както смяташ за добре. Ако мислиш, че е необходимо, третирай пак, така поне ще си и сигурен.
                  ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                  0878 23 58 34- Радо

                  Коментар


                  • #54
                    От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                    Аз не се занимавам обстойно да търся на всяка цена акари по пчелите. От пръв поглед ако се вижда при прегледа, значи от третирането е нямало ефект, ако не се вижда, то тогава има ефект. Напълно нормално е да има останали акари по пчелите. Никога не могат да се уморят всичките, освен ако не умориш пчелите. Да намериш от цял кошер пчели, няколко с акар си е търсене на игла в сено. Не се вманиячавай толкова. Третирал си вече с два различни препарата, това е достатъчно. Повече смятам че ще започне да вреди на пчелите. Имам познат, който слага лентичките края на септември и ги държи цяла зима в кошера. Пролетта не слага нови, а вади само старите. Твърди че било добре така и нямал проблеми. Не търси акарите по пчелите и не го притеснява че е видял по време на активния сезон.
                    Аз на една отводка миналата година през лятото като видях акари се побърках от притеснение. Каза ми да не се притеснявам, нямало страшно. Извади ми няколко стари лентички и ми каза да сложа профилактично. Имаше ефект, но е можело да изчака месец-два до като дойде времето за третиране.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                      Ми то досега и аз така - слагам лентичките септември и ги вадя чак напролет и проблеми с акарите не е имало - между другото тази година за пръв път видях акар на живо даже (трета зима ще зимуват пчелите), затова и спазих стриктно инструкциите и третирах с два различни препарата.
                      Акари са се видяли на няколко пчели, и то без да ги търси жена ми, просто случайно ги е видяла, но не е масово, та даже се чудя дали да третирам изобщо с още нещо, да не им дойде в повече ...
                      Ще видя какво ще сънувам тия дни освен и ще реша
                      Hristo Draganov
                      http://htftp.domainbg.com/HD/

                      И аз искам България чиста ! ! !

                      Коментар


                      • #56
                        От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                        Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                        Ми то досега и аз така - слагам лентичките септември и ги вадя чак напролет и проблеми с акарите не е имало - между другото тази година за пръв път видях акар на живо даже (трета зима ще зимуват пчелите), затова и спазих стриктно инструкциите и третирах с два различни препарата.
                        Акари са се видяли на няколко пчели, и то без да ги търси жена ми, просто случайно ги е видяла, но не е масово, та даже се чудя дали да третирам изобщо с още нещо, да не им дойде в повече ...
                        Ще видя какво ще сънувам тия дни освен и ще реша
                        1-во на лентите пише колко време трябва да престоят в кошера.При не спазването на сроковете значително се ускорява добиването на резистентност на акарите към дадениат препарат,а оставянето им през зимата е абсолютно недопустимо.
                        2-ро при случайно намиране на акари върху 1,2пчели,означава,че семейството е сериозно опаразитено и трябва да се вземат незабавни мерки особено по това време на годината.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                          Първоначално публикуван от venci tr Преглед на мнение
                          1-во на лентите пише колко време трябва да престоят в кошера.При не спазването на сроковете значително се ускорява добиването на резистентност на акарите към дадениат препарат,а оставянето им през зимата е абсолютно недопустимо.
                          2-ро при случайно намиране на акари върху 1,2пчели,означава,че семейството е сериозно опаразитено и трябва да се вземат незабавни мерки особено по това време на годината.
                          1. Знам го това естествено, интересното е, че тази година за пръв път спазих инструкциите, и имам акари - до миналата година като ги сложа лентичките наесен ги махам чак напролет ( все пак съм млад пчелар, едва трета година, и още се уча) ...
                          В горния си пост може би не съм се изразил съвсем ясно - до сега не вадих лентичките цяла зима, тази година реших да спазя инструкциите - лентичките стояха 30 дни, после третирах с новия турски гел с мравчена киселина, и толкова ...

                          2. Че ще третирам ще третирам, въпроса е с какво - с мравчена киселина ли пак, или с оксалова? Какво бихте ме посъветвали? С оксалова досега не съм третирал, не знам изобщо как се работи с нея, но ще прочета ...
                          Hristo Draganov
                          http://htftp.domainbg.com/HD/

                          И аз искам България чиста ! ! !

                          Коментар


                          • #58
                            От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                            Аз ако съм на теб, ще изхвърля всичките тия боклучави киселини и ще си взема Варостоп. Поне е доказан и има ефект. Защо не използваш него ? Аз до сега не съм имал проблеми с него.
                            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                            0878 23 58 34- Радо

                            Коментар


                            • #59
                              От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                              Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
                              Аз ако съм на теб, ще изхвърля всичките тия боклучави киселини и ще си взема Варостоп. Поне е доказан и има ефект. Защо не използваш него ? Аз до сега не съм имал проблеми с него.
                              И аз не знам ... Аз досега и със сръбските лентички нямах проблем, ама тая година нещо ... Ще го мисля до края на седмицата, другата към началото ако мога да ги навестя и да ги третирам с нещо ...
                              Hristo Draganov
                              http://htftp.domainbg.com/HD/

                              И аз искам България чиста ! ! !

                              Коментар


                              • #60
                                От: Зазимяване на кошерите, или подготвяне за зимата.

                                Аз ти споделих, че ако жена ти е видяла на няколко пчели, не е фатално. Щом си решил, третирай. Но аз лично ти препоръчвам, за напред, да третираш с Варостоп.
                                Може да си пчелар само от 3 години, но ти се отдава.
                                ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                                0878 23 58 34- Радо

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X