Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    Здравейте.Имам следния въпрос-отглеждам 1 декар картофи / нещо като проба да видя как ще потръгнат нещата / поливни ,семена елитни закупени от Карагьозов маестро .На 1000м.надм.височина съм.Всичко вървеше перфектно ,но от няколко дни забелязвам че някои стъбла започват да полягат .Няма признаци на заболявания,не са сухи.Стъблата са около 100-120см високи.Та въпроса ми е дали има място за притеснение.

    Коментар


    • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      В коя точка на България? Ако си в горещите краища и са 120 см високи, вероятно е от жегата. А може би вече узряват. Как са клубените?

      Коментар


      • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        В западните Родопи съм.Не бих казал че е от жегата-просто тук такава не е имало.Иначе масовият цъфтеж мина преди око 10 дена.Клубените са ....малко по-големи от яйце.

        Коментар


        • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Ако е възможно качи снимки на растенията които те притесняват, за да се види описания от теб проблем - така само ще гадаем. Маестрото е ранен до средно ранен сорт и му трябват около 100 дни за пълно озряване (от поникване), така че големина на клубените "колкото яйце" е нормална за това време.

          Коментар


          • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00809.jpg
Прегледи:1
Размер:124.5 КБ
ID:5290406Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00814.jpg
Прегледи:1
Размер:199.4 КБ
ID:5290407Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00808.jpg
Прегледи:1
Размер:203.6 КБ
ID:5290408Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00812.jpg
Прегледи:1
Размер:151.7 КБ
ID:5290409

            Ето.Дано добиете представа

            Коментар


            • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              Няма място за притеснение. полягането е нормално. Макар и полегнали ще са зелени още месец ще трупат маса в клубените.
              Пекрасен посев. Браво
              Пази само от мана....

              Коментар


              • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                Перфектен картоф, браво!

                Коментар


                • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                  Всичко изглежда нормално...даже отлично!Поздравления!Растенията и снимките са като от рекламен проспект!Гледано ли е картофи на това място преди това?

                  Коментар


                  • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    Да , гледано е картофи на мястото.Сменени са семената.Значи да не се притеснявам че са леко полегнали на места.Ще се постарая да опазя листната маса още месец та и повечко .Сега идват и най-горещите месеци-няколко поливки и дано всичко е наред.
                    Благодаря за бързите отговори.

                    Коментар


                    • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                      Богатата листна маса показва хубави семена и достатъчно азот (като тор). Дори малко е в повече азота.
                      Ако беше намалил азота (предполагам си ги подхранвал втори път след сеитбата) щеше са по-ниски стеблата. Така леееко губиш, защото част от силата за растеж отива в излишна височина на листната маса. Сега като ти пиша така е само, защото искаш да сееш повече декари . И ако направиш ОПТИМАЛНО торене - то ще се яви като икономия на джоба ти.
                      Иначе и клубените (освен листната маса) са идеални, гладки и с характерна форма за сорта. Дано ги опазиш....
                      Успех !
                      Приятни гледки са тези снимки....

                      Коментар


                      • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                        Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                        Богатата листна маса показва хубави семена и достатъчно азот (като тор). Дори малко е в повече азота.
                        Ако беше намалил азота (предполагам си ги подхранвал втори път след сеитбата) щеше са по-ниски стеблата. Така леееко губиш, защото част от силата за растеж отива в излишна височина на листната маса. Сега като ти пиша така е само, защото искаш да сееш повече декари . И ако направиш ОПТИМАЛНО торене - то ще се яви като икономия на джоба ти....
                        ...Приятни гледки са тези снимки....
                        Абсолютно точно, съгласен съм с всяка дума!Наблюдавал съм подобен опитен посев преди години.Семената бяха датски, за сорта не се сещам.При възприетата схема на торене тогава, растенията достигнаха височина над 100 см.Резултатът беше едри изравнени клубени, но относително малко на брой и като тонаж получения добив не беше нищо особено. Поне не това, което очаквахме при тази листна маса, но пък, посева беше един от най–красивите които съм виждал.Разбира се, този пример не озвачава, че и при колегата ще се получи същото.

                        Коментар


                        • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          Относно торовете- комбиниран /азот,фосфор,калий /.Сложил съм еднократно / при сеитбата-засети са в началото на май / две торби по 40кг. доста скъпичък беше около 50лв. торбата.Мястото не е торено с оборска тор отдавна и при положение че е поливно реших че ще им дойде добре тази тор.Може би съм прекалил малко.Ще видим крайния резултат.

                          Коментар


                          • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                            iuli1971, Първо благодаря за хубавото представяне, което се получи на предлагания от мен сорт Маестро. Понеже предполагам, че си от района на Сърница ( там съм продал доста Маестро), бих ти предложил да оставиш тук, или на лично съобщение, телефон за връзка с теб, за да те посетя като тръгна на обиколка в този край.
                            Успех до края на сезона и с резлизацията след това!!!

                            Коментар


                            • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              Всъщност не съм от района на Сърница.
                              Не съм желал да правя реклама на когото и да било,просто попитах нещо и така се получи.
                              Един въпрос лично към Вас г-н Карагьозов-защо след като заплатих семената по цени за елит на пришитите етикети пишеше клас А.

                              Коментар


                              • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                                Да, вече ми се изясни от къде сте, и че семената сте получили първата седмица на Април, при което Ви е казано защо сме се подписали върху сините етикети и че белите ще пристигнат от Франция и са при Е.З.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X