Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

    Първоначално публикуван от emo 8 Преглед на мнение
    Здравейте . Публикувам няколко снимки на картофите който си купих за семе , сорта е АРИНДА а фирмата от която са няма да споменавам за сега . Имам съмнения че картофите са болни(заразени)..Ако някой е срещал това или има представа от болестите по картофите ще бъда благодарен да сподели своя опит и знания !!!
    БЛАГОДАРЯ!!

    [ATTACH=CONFIG]316401[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]316402[/ATTACH]

    П.П. Не всички са така но може би 40% .
    За съжаление, смятам че е прашеста краста-Sp.Subterranea.Появява се при хладно и влажно време, липса на сеитбобръщение и кисело рН на почвата.Недопустимо е използването на такива картофи за семе.Патогена се запазва в почвата над 5 години.Жалко, че късно виждам темата!

    Коментар


    • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

      Първоначално публикуван от emo 8 Преглед на мнение
      Здравейте . Публикувам няколко снимки на картофите който си купих за семе , сорта е АРИНДА а фирмата от която са няма да споменавам за сега . Имам съмнения че картофите са болни(заразени)..Ако някой е срещал това или има представа от болестите по картофите ще бъда благодарен да сподели своя опит и знания !!!


      П.П. Не всички са така но може би 40% .
      а съжаление, смятам че е прашеста краста-Sp.Subterranea.Появява се при хладно и влажно време, липса на сеитбобръщение и кисело рН на почвата.Недопустимо е използването на такива картофи за семе.Патогена се запазва в почвата над 5 години.Жалко, че късно виждам темата!

      Коментар


      • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

        Нещо сгафих, моля модератора да изтрие това което е в повече
        Последно редактирано от emil5koff; 05-05-11, 23:54.

        Коментар


        • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

          Това значи ли че за в бъдеще ще съм "абониран" за крастата, и за семена трябва да забравя???!!!!?!?!?!
          Първоначално публикуван от emil5koff Преглед на мнение
          За съжаление, смятам че е прашеста краста-Sp.Subterranea.Появява се при хладно и влажно време, липса на сеитбобръщение и кисело рН на почвата.Недопустимо е използването на такива картофи за семе.Патогена се запазва в почвата над 5 години.Жалко, че късно виждам темата!

          Коментар


          • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

            Първоначално публикуван от emo 8 Преглед на мнение
            Това значи ли че за в бъдеще ще съм "абониран" за крастата, и за семена трябва да забравя???!!!!?!?!?!
            Много е възможно, но далеч не е задължително.Зависи от метео. условия, рН-то на почвата, устойчивостта на сорта и т.н....Може една-две години изобщо да не се наблюдават симптоми и на следващата година, при подходящо съчетание на условията, да се появи в значителни размери.Ако имаш предвид собствени семена получени от дребната фракция на реколтата, категорично трябва да "забравиш"... затова има много по-важни причини от крастата.Имам предвид основно вирусните заболявания и приносителите им, както и някои гъбни болести(картофена мана, например)

            Коментар


            • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

              колеги може ли да ми кажете кога и със какъв препарат е първото пръскане на картофа за мана.семето е 2.80 и изобщо има ли нешо общо между цената и маната

              Коментар


              • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                Първото пръскане срещу това заболяване се извършва по сигнал даден от бившите служби за растителна защита( в момента част от Агенцията за безопасност на храните) които следят развитието на патогена в съответствие с конкретните агроклиматични условия.Сигналите се публикуват в бюлетини издавани от службите които имат офиси във всички окръжни градове. Това е най-точното и икономически най-изгодно решение, което следва да се прилага при по-големи площи. За лични нужди, първото пръскане е се извършва в периода от средата до края на месец май в зависимост от развитието на растенията, надморската височина, климатичните условия, сорта и т.н. Обикновено, за първо пръскане се използват препарати с контактно действие, като се подбират такива които са регистрирани и за другата опасна болест през този период-алтернария (кафяви листни петна).Такива са мед садържащи препарати, препарати на база манкоцеб и др.(умишлено не посочвам търговски наименования, но в агроаптеките ги знаят). Не ми е известно цената на семето да оказва влияние върху развитието на патогена.
                Последно редактирано от emil5koff; 27-05-11, 21:38.

                Коментар


                • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                  Първоначално публикуван от vasil_petrov Преглед на мнение
                  колеги може ли да ми кажете кога и със какъв препарат е първото пръскане на картофа за мана.семето е 2.80 и изобщо има ли нешо общо между цената и маната
                  Нищо общо няма.
                  Маната се образува при подходящи условия - повишена влажност, валежи с последващи високи температури.
                  При такива условия трябва да се напръска до третия ден със системен препарат - такъв който се поема от листата и преминава в растението. Този препарат освен, че лекува началния стадии на маната предпазва и още 15 дни от следващите подходящи условия.
                  Просто следи условията за мана в твоя район и наблюдавай листата.
                  Ако искаш да си спокоен - преди дъждовете пръскаш с контактен препарат с добавен малко сапун, веро в разтвора за по добро полепване по листата. Но това е само до дъждовете и после трябва ПАК да пръскаш. И икономията от разликата в цената изчезва. Особено при скъпите семена смисъла от контактен препарат е нищожен (според мен).
                  Затова си мисля, че най- добре е да си напръскаш със системен преди дъждовете и 15-20 дни да нямаш грижи, а само да се радваш на всяка капка дъжд.
                  За всяко пръскане по принцип (не само за мана) - трябва да се пръска преди да изгрее слънцето или след залеза.
                  ЗАЩО ?
                  Защото, ако грее слънце всяка капка вода по листото се превръща в ЛУПА (увеличително стъкло) и под нея листото прегаря. Това започва да те притеснява защото прилича на болест и спокойствието ти свършва.
                  Успех !

                  Коментар


                  • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                    много ви благодаря за отговора

                    Коментар


                    • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                      Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение

                      "...Ако искаш да си спокоен - преди дъждовете пръскаш с контактен препарат с добавен малко сапун, веро в разтвора за по добро полепване по листата. Но това е само до дъждовете и после трябва ПАК да пръскаш. И икономията от разликата в цената изчезва. Особено при скъпите семена смисъла от контактен препарат е нищожен (според мен)..."
                      Смисълът е в това да се избегне изграждането на устойчивост на патогена към системните препарати.Контактните не предизвикват такава.Не случайно в съвременните продукти за растителна защита, активните вещества се комбинират като към такова със системно действие се добавя, а.в. с контактно действие. Въпреки това, в много райони, където дълги години е работено с различни продукти, но с еднакви или сходни активни вещества се наблюдава устойчивост.Такава, например е доказана за металаксила (търговски продукт известен като Ридомил)
                      Последно редактирано от emil5koff; 30-05-11, 14:58.

                      Коментар


                      • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                        Първоначално публикуван от emil5koff Преглед на мнение
                        Смисълът е в това да се избегне изграждането на устойчивост на патогена към системните препарати.Контактните не предизвикват такава.Не случайно в съвременните продукти за растителна защита, активните вещества се комбинират като към такова със системно действие се добавя, а.в. с контактно действие. Въпреки това, в много райони, където дълги години е работено с различни продукти, но с еднакви или сходни активни вещества се наблюдава устойчивост.Такава, например е доказана за металаксила (търговски продукт известен като Ридомил)
                        Абсолютно точно! Мислех и аз да го пиша, викам си кой ли ще ме разбере, а то имало кой.
                        В допълнение- няма нужда да се слага прилепител, защото в препаратите има достатъчно.
                        И повечето съвременни препарати 1 час след пръскането (след изсъхване) дори и силен дъжд не може да ги измие, например Манкоцеб. А Пероцин го измива и най-слабата сутрешна роса. Та така че ползвайте за профилактика контактни препарати, а при наличие на болест-системни с лекуващо действие, през 7 дни.
                        ТЛК 80 4,2ТД-95г

                        Коментар


                        • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                          Здравейте колеги,
                          Мисля тази година да пробвам две реколти картофи в една година.
                          Ще засея малко площ за втора реколта за да не ми излезе много скъпо експериментa.
                          Земята е близо до Пловдив и е поливна.
                          Първата реколта трябва да е готова в началото на юли и ще сея втората
                          реколата в средата на юли. Ориентирал сам се към средно ранни картофи за втората реколта,
                          но не съм решил точно кой сорт. Не съм сигурен дали най-добрия вариант е да са устойчиви
                          на мана или на някакво друго заболяване.
                          Нямам предишен опит с втора реколта картофи и приемам всякакви съвети.
                          Предварително благодаря.
                          Също бих искал да пробвам препаратите, които събуждат току що извадени картофи да
                          покълнат и да може да се сеят веднага. Четох за тези препарати по-горе във форума.
                          Моля, ако някой има опит с тях да ме посъветва - работят ли, може ли да се закупят от
                          някоя фирма у нас или трябва да се вземат от чужбина.
                          Благодаря и успехи на всички колеги!

                          Коментар


                          • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                            А какво значи устойчив на нематод.

                            Коментар


                            • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                              Първоначално публикуван от gyzar Преглед на мнение
                              Здравейте колеги,
                              Мисля тази година да пробвам две реколти картофи в една година.
                              Ще засея малко площ за втора реколта за да не ми излезе много скъпо експериментa.
                              Земята е близо до Пловдив и е поливна.
                              Първата реколта трябва да е готова в началото на юли и ще сея втората
                              реколата в средата на юли. Ориентирал сам се към средно ранни картофи за втората реколта,
                              но не съм решил точно кой сорт. Не съм сигурен дали най-добрия вариант е да са устойчиви
                              на мана или на някакво друго заболяване.
                              Нямам предишен опит с втора реколта картофи и приемам всякакви съвети.
                              Предварително благодаря.
                              Също бих искал да пробвам препаратите, които събуждат току що извадени картофи да
                              покълнат и да може да се сеят веднага. Четох за тези препарати по-горе във форума.
                              Моля, ако някой има опит с тях да ме посъветва - работят ли, може ли да се закупят от
                              някоя фирма у нас или трябва да се вземат от чужбина.
                              Благодаря и успехи на всички колеги!
                              За пробата задължително пробвай няколко сорта, с различен вегетацоинен период!
                              Обади ми се, щом си около Пловдив ще помагам.И за мен е интересно, мислил съм много по въпроса, но не остава време за проба.
                              тел.0878624921
                              ТЛК 80 4,2ТД-95г

                              Коментар


                              • От: Картофи, технологична карта, цени, фирми, сортове...???

                                Първоначално публикуван от vasil_petrov Преглед на мнение
                                А какво значи устойчив на нематод.
                                В общи линии значи НИЩО.
                                Аз поне не съм чул да има сорт картофи устойчив на нематода. Но може да съм изостанал.... признавам си.
                                Иначе - чети!
                                http://www.stenli.net/nsrz/files/clkr/Ditylenchus.pdf

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X