Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пасивна къща що е то и има ли почва у нас?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

    Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
    Колеги, постройте си хубави български къщи както си ги знаем - с мерак и любов, и си свиркайте. Пасивните къщи са американска мода, завоалиран начин да се каже "дайте да си построим най-после къща като хората, да не се тресе и да не излита на 5 километра при най-малкия ураган", предвид кирпичите в които по принцип живеят - и като разпределение, и като изработка. Къщи като хората в България отдавна се правят, в това отношение българинът (и като цяло Европа) са несравнимо напред.
    Не си много прав Goblin,представи си къща от бетон и тухли кадето темперературата( средна) от маи до октомври е 35 градуса целзии.Примерно Лас Вегас.
    Изолацията на моята къща там беше 15 сантиметра между мазилката от вън и гипсокартона от вътре.
    Та си мисля че бетона с тухлите като се нагреят маи ще изтинат за нова година.
    Да добавя че от юли до средата на септември през ноща е 25-27 градуса.
    Последно редактирано от Иво Томов; 05-01-15, 20:09.
    Honda CRF 250 X
    Touareg 3.0 TDI

    Коментар


    • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

      Бе та дам и мойте 5 ст. за пасивната къща:

      Първо стандарта пасивна къща е немски, няма нищо общо с хамериканците.
      Пасивната къща се основава на 6 основни принципа:

      1. Максимални слънчеви печалби зимата. Архитектурно е проектирана така, че лятото прозорците да бъдат засенчени поради по високото положение на слънцето, като външното засенчване е задължително.
      2. Максимална въздухоплътност. Димек къщата трябва да е херметична. Доказва се с тест за въздухоплътност. Това значи да се поналепят лепенки за фуги и т.н. и качествено строителство.
      3. Суперизолация. Стените около 20-25 см. Покрива 30 вата. Има си разни пинизи да се прави, просто нашите строители нямат този опит.
      4. Врати и прозорци. Троен стъклопакет, емисионни стъкла, и много важно правилния им монтаж. Пак има пинизи, важното е избягване на термомостовете.
      5. Избягване на теплинни мостове (термомостове). Най-общо казано балконската плоча на една панелка ви вкарва студа до средата на пода на стаята като стане студено зимата.
      6. Вентилация с рекуперация. При херметичност на сградата се слага високоефективен рекуператор. Работи постоянно и гарантира свеж въздух, като вътрешния топъл въздух отдава темп. на външния студен преди да дойде при вас.

      Е те тва е най-грубо казано.

      Изискванията на стандарта са:
      15 кВч/м2/год. енергия за отопление. Сметнете си за къщата колко ще доде.
      10 Вт/м2 инсталирана мощност. Или за 100 м2 ви трябва 1 кВт мощност за отопление в най-студения ден.


      Къщите не са мит и има доста по-света, а на пръсти се броят тези в България.
      "If they give you ruled paper, write the other way." Juan Ramon Jimenez

      Коментар


      • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

        Никой не изпада в подробности за изолация на пода, а май си трябва.

        Как се изолира или намалява термомост ефекта на готов строеж, при мен без инфра червен термометър усещам как вътрешността на стаята пода е около 17-18 градуса а средата на стаята пода е вече около 15 градуса а към външната врата направо си е около 10тина и доле като паднат мръзовете.

        Стените са двойна тухла с 3-4 см въздух между тях няма външна мазилка няма изолация, пода сигурно е малко цикентова замазка и тънка плоча. Говорим за приземен етаж.

        Как се изолира ефективно и ефикасно(пари и дебелина на изолация) бетона на пода до ламината и как се премахва термо моста щото ако изолирам само пода стените пак ще са ми термо мост а стаята е мъничка и вътрешна изолация ако правя ще ми изяде поне 20мм за стириопора плюс поне 20-25мм гипскартон и шпакловка?
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

          Има една какичка, казва се Мартина Збашник Сенегашник, а пред името й стои пет минутна абревиатура - Професор, Доктор на техническите науки, Инженер, Архитект. Написала е книга - Пасивна къща. Има какво да се прочете вътре!
          Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
          Най-добрите ми спомени са предстоящите!

          Коментар


          • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

            Темата за пасивна къща е интригуваща.Интересно е дали някой си е правил труда да сравни разходите за пасивна и не пасивна къща при равни други условия.Интересно е и за колко време се изплаща инвестицията и т.н.
            Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
            GSM +359 895 236 182

            А Rhf +

            Коментар


            • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

              Първоначално публикуван от ssaattyyrr Преглед на мнение
              ... Къщите не са мит и има доста по-света, а на пръсти се броят тези в България.
              Че не са мит, не са, но са поредната модна еко измишльотина, гонеща постигането на някакви 15 кВч/кв.м/година, които някой е определил като лимит. Икономия на енергия - да, обаче това е някакъв еко фундаментализъм. Да живея в херметично затворена къща, разчитаща на вентилация? Еле пък на село. Да превъртам чистия планински въздух през вентилационна система? Не, благодаря!

              Дали има почва в България? Не вярвам да стигне до по-масово разпространение. Едно, че разходите, които трябва да се изсипят наведнъж за постигане на заветните 15 кВч, едва ли биха могли да се изплатят в някакви смислени срокове от постиганата икономия на енергия, дори без да слагаме в сметката експлоатационните разходи по поддръжката на разните му термопомпи, вентилации, рекуперации и т.н.. И второ, че това чудо ще разчита изцяло на електроенергия за да функционира нормално, а в доста наши села (че и градове) стабилното електрозахранване е все още непостигната мечта. На село при октомврийския снеговалеж около 3 дни е нямало ток поради скъсани жици. Т.е. 3 дни не само без отопление, но и без възможност да се проветри херметично затворената къща ...

              Първоначално публикуван от alex052 Преглед на мнение
              Темата за пасивна къща е интригуваща.Интересно е дали някой си е правил труда да сравни разходите за пасивна и не пасивна къща при равни други условия.Интересно е и за колко време се изплаща инвестицията и т.н.
              Практически едва ли се изплаща ...
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                При ново строителство изолацията на пода е задължителна за достигане на стандарта. В твоя случай (поне ако правилно съм разбрал) нещата са дебели. За да няма термомостове трябва да се опакова цялата сграда в изолация. Димек ако е приземен етажа, копаш до основа, и изолираш до горе. Също 20 мм стиропор не виждам смисъл да слагаш. Най-вероятно още първата година ще се образува влага между стириопора и стената. Обикновенно се правят изчисления за дебелината на изолацията за да е сигурно, че няма да има влага. За пода е същото, трябват си сметки няма кой да ти каже толко и такава изолация. Аз бих сложил XPS или каменна вата с висока плътност, а до дебелината, колкото повече, толкова повече в смисъл да не ти стане много ниска стаята .

                Още нещо се сетих, при изолиране на съществуващи сгради за достигане на макс ефективност и избягване на термомостовете, балконите се режат и се изграждат наново, само че метални конструкции стоящи на земята и само прихванати за сградата.
                "If they give you ruled paper, write the other way." Juan Ramon Jimenez

                Коментар


                • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                  Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
                  Никой не изпада в подробности за изолация на пода, а май си трябва.

                  Как се изолира или намалява термомост ефекта на готов строеж, при мен без инфра червен термометър усещам как вътрешността на стаята пода е около 17-18 градуса а средата на стаята пода е вече около 15 градуса а към външната врата направо си е около 10тина и доле като паднат мръзовете.

                  Стените са двойна тухла с 3-4 см въздух между тях няма външна мазилка няма изолация, пода сигурно е малко цикентова замазка и тънка плоча. Говорим за приземен етаж.

                  Как се изолира ефективно и ефикасно(пари и дебелина на изолация) бетона на пода до ламината и как се премахва термо моста щото ако изолирам само пода стените пак ще са ми термо мост а стаята е мъничка и вътрешна изолация ако правя ще ми изяде поне 20мм за стириопора плюс поне 20-25мм гипскартон и шпакловка?
                  Наиши ми довечера на ЛС мейла си да изкоментираме проблема ти. С две думи-за пода един вариант ти е "фибран". А за стените вътрешна или външна изолация, за дриго не се сещам, то нали знаеш- не може хем... хем
                  Кольо Динев

                  Коментар


                  • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                    Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                    Че не са мит, не са, но са поредната модна еко измишльотина, гонеща постигането на някакви 15 кВч/кв.м/година, които някой е определил като лимит. Икономия на енергия - да, обаче това е някакъв еко фундаментализъм. Да живея в херметично затворена къща, разчитаща на вентилация? Еле пък на село. Да превъртам чистия планински въздух през вентилационна система? Не, благодаря!

                    Дали има почва в България? Не вярвам да стигне до по-масово разпространение. Едно, че разходите, които трябва да се изсипят наведнъж за постигане на заветните 15 кВч, едва ли биха могли да се изплатят в някакви смислени срокове от постиганата икономия на енергия, дори без да слагаме в сметката експлоатационните разходи по поддръжката на разните му термопомпи, вентилации, рекуперации и т.н.. И второ, че това чудо ще разчита изцяло на електроенергия за да функционира нормално, а в доста наши села (че и градове) стабилното електрозахранване е все още непостигната мечта. На село при октомврийския снеговалеж около 3 дни е нямало ток поради скъсани жици. Т.е. 3 дни не само без отопление, но и без възможност да се проветри херметично затворената къща ...



                    Практически едва ли се изплаща ...
                    15те kWh не са измишльотина а се базират на изчисления. Идеята за достигането им е, че от този момент нататък ти нямаш нужда от отоплителна инсталация, или ако има такава тя ще е много евтина.

                    В България и в Европейския съюз след 2020 г. всички нови сгради ще са изключително високо ефективни. Има една Директива за енергийните характеристики на сградите, която го налага и дори ние щем не щем ще си повишим изискванията. Говоря за новопостроени сгради, но ще има изисквания и към реновациите.

                    За постигане на тия 15, при новото строителство оскъпяването в България е около 10 %, а в Германия и Белгия, регион Брюксел е 0 %. Просто трябва да се има предвид още при проектирането, какво се гони. Това са факти от реални проекти. От няколко години всички публични сгради в регион Брюксел се строят по този стандарт а от 2015 вече абсолютно всички сгради.

                    Идеята за херметичност е да не изпускаш топлината. При -20 градуса на село едва ли ще си отваряш много много прозореца за да дишаш свежия въздух, а и тук не става дума за термопомпи и т.н. става дума за един топлообменник и 1-2 малки вентилаторчета. Когато 2ма човека спят в една стая отделят доста голямо количество влага. Лятото го решаваме като спим на отворена ама зимата .... Освен това, че е херметично затворена не значи, че не можеш да си отвориш прозорците. Само че при добре изолирана къща, за 3 дни може да изстинте до 15-16 градуса, а в неизолираната ще стане 5 па и надолу.

                    Както казах себестойността при ново строителство не е много по-висока така че за изпращането няма да коментирам повече. Само да се има предвид, че когато се прави изолация и се сменя дограма, обикновенно се очаква да не се пипа нищо повече, т.е. следващите 25 години си така. Ако сложиш 10 см си плащаш монтаж, замазка и т.н. Ако сложиш 20 см, цената ти се вдига с някакви проценти, но по никакъв начин не и двойно. Само че с тия 20 см ще ти се гарантира, че няма да има мухъл зад шкафа към външната стена, което от санитарна гледна точка си е голям плюс.
                    "If they give you ruled paper, write the other way." Juan Ramon Jimenez

                    Коментар


                    • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                      Първоначално публикуван от ssaattyyrr Преглед на мнение
                      ... Както казах себестойността при ново строителство не е много по-висока така че за изпращането няма да коментирам повече. Само да се има предвид, че когато се прави изолация и се сменя дограма, обикновенно се очаква да не се пипа нищо повече, т.е. следващите 25 години си така. Ако сложиш 10 см си плащаш монтаж, замазка и т.н. Ако сложиш 20 см, цената ти се вдига с някакви проценти, но по никакъв начин не и двойно. Само че с тия 20 см ще ти се гарантира, че няма да има мухъл зад шкафа към външната стена, което от санитарна гледна точка си е голям плюс.
                      Оооо, много тъничко искаш да минеш! За колко години ще се изплати би показала конкретна сметка с числа. Не става с общи приказки. Примерно, еди-каква си изолация,която струва еди-колко си, ще доведе до икономии на енергия в размер на Х, което ще спести сума У. Имаш ли да покажеш такава сметка? Ама я направи не със стиропор, ами с качествена каменна вата. Щото нещо не ми е уютно да си опаковам къщата с материал, който има клас на горимост Е. Отделно статичното електричество, отделно дето го ядат мишките.

                      А евродирективите ги остави! Нали имаше и такава за биогоривата, еко-ефектът от която намери изражение във изсичане на тропически гори, за да се садят маслодайни култури за производство на горива ...
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                        винаги по най-малкото съпротивление. За да се направи анализ на вече построена сграда и да се определи кое е най-добро и най-рентабилно, сградата трябва да се моделира. Предлагам ти следното, дай ми тази сметка за изолацията която слагаш, а аз ще ти я преизчисля за изолация 20 см .

                        Относно официални сметки, на този етап знам само за ново строителство. Доклада не е за пасивна къща, но се разглеждат и такива нива на потребление (виж най-долу за България го има на български). Отичата се покачването на цената на енергията през целия живот на сградата, а то си е 50 г. Отчита се оскъпяването само над това, което е вече задължително по закон. Абе бая приемания, дето дават грешки. За да не четеш всичко виж стр. 24, 27, 44. Всичко е базирано на реални подробни изчисления.
                        http://www.bpie.eu/low_energy_buildi...l#.VMNSMmf9kUI
                        "If they give you ruled paper, write the other way." Juan Ramon Jimenez

                        Коментар


                        • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                          Първоначално публикуван от ssaattyyrr Преглед на мнение
                          винаги по най-малкото съпротивление. За да се направи анализ на вече построена сграда и да се определи кое е най-добро и най-рентабилно, сградата трябва да се моделира. Предлагам ти следното, дай ми тази сметка за изолацията която слагаш, а аз ще ти я преизчисля за изолация 20 см .

                          Относно официални сметки, на този етап знам само за ново строителство. ...
                          Кое е най-малкото съпротивление?!? Някой ме кандардисва колко хубаво нещо било пасивната къща, пък аз питам: Кач пара? Ще строя нова къща и искам да знам колко повече ще струва удоволствието да се направи тя "пасивна" (това там за 15-те кВч/кв.м./година за отопление), вместо да се топлоизолира така, че само да покрие актуалните норми по Наредба №7? Примерно, само разликата в цената на кв.м. за каменната вата между 8-10 см и 20 см е двойна.

                          И втори въпрос: За колко години ще се избие тази разлика в повече от очакваните икономии на енергия за отопление?

                          Ако не греша, в материала от линка, за да изкарат упражнението икономически целесъобразно, правят сметките за период от 30 (тридесет) години, което лично мен никак не ме устройва. Да дам сега едни (Х)Х,ХХХ в повече, които евентуално да ми се изплатят след 3 (три) десетилетия и то, ако сметките по случайност се окажат верни? Благодаря, но не, благодаря!
                          Ние не сме неутрални!

                          Коментар


                          • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                            За съпротивлението - гледам да минавам тънко, както ти каза.
                            Цената на ватата е двойно, но монтажа е веднъж и не се налага да монтираш допълнително в последствие. Т.е. изграждането на стената няма да ти е двойно по скъпо, както и къщата.

                            Разгледай тези презентации, мисля че ще ти е интересно.

                            http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&...84349003,d.bGQ

                            http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&...84349003,d.bGQ


                            Цената на която ще построиш пасивна къща зависи най-вече от архитекта който ще я проектира. Статистиката в Брюксел показва, че разлика в цената на строежа няма, просто трябва да се мисли предварително и да се следи качеството. Само че там се строи за 1000 евро на квадрат, средна цена без значение пасивно ли е не е ли. При цената на строителството у нас едва ли може да се заравнят цените.

                            Относно материала той се базира на реалните строителни пракитим, т.е. реални построени сгради в България в последните години. Само избягването на един балкон и намиране на по добро конструктивно решение още при строителството, може да намали значително топлинните загуби. Друг вариант е да завъртиш ориентацията на сградата с 10-15 градуса, но за това се искат сметки.

                            И да не оставате с грешно впечатление, не проектирам, не продавам, не строя пасивни къщи. Просто от известно време съм навлезнал донякъде в темата повече от нормалното .
                            "If they give you ruled paper, write the other way." Juan Ramon Jimenez

                            Коментар


                            • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                              Първоначално публикуван от ssaattyyrr Преглед на мнение
                              ... Цената на ватата е двойно, но монтажа е веднъж и не се налага да монтираш допълнително в последствие. Т.е. изграждането на стената няма да ти е двойно по скъпо, както и къщата. ....
                              А защо бих искал в последствие да монтирам допълнителна ТИ и да харча пари, които няма как да избия от намалено енергопотребление в някакъв смислен срок?!?

                              И дай да слезем на земята! Темата касае еднофамилна къща в България, така че какви били практиките и цените в Брюксел едва ли представлява особен интерес.
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • От: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                                Кое е най-малкото съпротивление?!? Някой ме кандардисва колко хубаво нещо било пасивната къща, пък аз питам: Кач пара? Ще строя нова къща и искам да знам колко повече ще струва удоволствието да се направи тя "пасивна" (това там за 15-те кВч/кв.м./година за отопление), вместо да се топлоизолира така, че само да покрие актуалните норми по Наредба №7? Примерно, само разликата в цената на кв.м. за каменната вата между 8-10 см и 20 см е двойна.

                                И втори въпрос: За колко години ще се избие тази разлика в повече от очакваните икономии на енергия за отопление?

                                Ако не греша, в материала от линка, за да изкарат упражнението икономически целесъобразно, правят сметките за период от 30 (тридесет) години, което лично мен никак не ме устройва. Да дам сега едни (Х)Х,ХХХ в повече, които евентуално да ми се изплатят след 3 (три) десетилетия и то, ако сметките по случайност се окажат верни? Благодаря, но не, благодаря!
                                Не видях някой да те кандардисва.
                                Аз мисля за малко повече от 30 години напред и ходът на моите мисли е елементарно прост. Опитвам да направя каквото мога сега, за да ми е по-лесно за напред. От тук насетне само ще остарявам и все по-немощен ще ставам, Колкото повече инвестирам сега, толкова по-малко ще се наложи да се мъча след години. Освен това, отнася се за тези след мен - колкото мога да им помогна сега, толкова по-лесно ще им е на тях. Колкото по-лесно им е на тях да се справят с нещата от живота, толкова повече ресурс ще могат да използват за развитие в полезна посока (каквато те си решат). Е, разбира се, мога да инвестирам същите кинти редовно за пълнене на WC системата, но това го могат всички, пък аз имам мъъъничко по-сериозно отношение към света. Хората инвестират в проекти за хилядолетия, знаейки, че няма да си върнат инвестицията от пари ... е, за тях ценностната система е малко по-различна. Сега нещата масово опират до "левова възвръщаемост приживе".
                                Темата е много полезна и който прецени може да се възползва, но хейтърските коментари не са и от полза .
                                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                                0888 315 794
                                LZ1UPI
                                A1 (Rh+)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X