Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

    Хаха. Не всяка царевица е пуклива.

    Коментар


    • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

      Първоначално публикуван от ag ro Преглед на мнение
      Пробвал си с царевица или така пише в инструкцията?Защото аз съм пробвал.
      Не, знам че калоричността на зърнените култури не е висока и не са ми попадали сухи. Трябва да сменям настройки на горелката, защото имам запаметени настройки 2 бр. за въглища и за пелети. А освен това трябва да сменям и приставка на горелката. Използвам само тази за пелети.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
        ...
        Това гориво лично аз го мразя още от казармата, където се топлехме с въглищен прах/трошляк, напоен с мазут. Гадна мръсотия! А и в момента София смърди гадно точно заради това гориво ...
        От '81 до към 2000 парното в къщата ми работеше с въглища, като с обслужването му се занимаваше баща ми.
        Никога, ама никога не бих си го причинил !

        P.S. Понеже все още имам по 30 чугунени глидера в стая, обмислям варианта с нискотемпературна термопомпа.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

          Мили хора, Коледа иде. Целу(в)нете се

          В задачата е указано - „далече от ЦИВИЛИЗАЦИЯТА“. Моята осъзната мечта, всъщност.

          Тръби, цистерни, електропроводи и пр. могат да бъдат извадени от уравнението.

          Лично аз го разбрах като ПЪЛНА автономност.

          Това има съответна цена - физическа и/или финансова.

          „Ренатбилността“ на повечето мнения тук е основана на актуалната политическа ситуация. Последната надали ще бъде константа.

          Love, 73.

          p.s. преди „зомби“-сценария, „средният пръст“ към електроразпределителните и пр. дружества се описва с думата „кеф“, а той няма цена.
          Последно редактирано от emanuilis; 02-12-18, 22:11.
          Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
          „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
          LZ1EMS

          Коментар


          • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

            Една година се гряхме с въглища (преди 40-ина години), то не и въглища, а брикети. Ужас! Нито гори, нито топли, няма разпалване, колкото сложиш - толкова изхвърлиш. Вони - ама вони - неописуемо!
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

              Джоу (x3mrjoe) Нискотемпературното отопление е за водно подово и/или конвектори. Не съм убеден, че тия 30 чугунени глидера ще могат да те стоплят с 45°С вода. Бивш приятел преди много години си смени чугуна с конвектори (още помня мъката докато ги изкараме) и твърди, че се е "родил". Но с парно на твърдо гориво. От няколко години го смени с пелети. Би трябвало да е още по-доволен (но няма как да го твърдя, щото стана "бивш приятел"). Рядко някой с конвектори споменава минуси, но аз имам на вилата. Шумят колкото климатик. Въпреки, че са от уж безшумната серия. Но мен ме дразнят и за мен си е минус. Затова за новата си вила съм предвидил конвектори за през деня и радиатори за през нощта. Предполагам няма да те сбърка по един конвектор (4-500 лв) във всяка стая. И да си оставиш радиаторите, вързани след конвектора, за през нощта.
              Последно редактирано от Veselin Monkov; 02-12-18, 21:32.

              Коментар


              • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
                Джоу (x3mrjoe) Нискотемпературното отопление е за водно подово и/или конвектори. Не съм убеден, че тия 30 чугунени глидера ще могат да те стоплят с 45°С вода. Приятел преди много години си смени чугуна с конвектори (още помня мъката докато ги изкараме) и твърди, че се е "родил"
                Аз в основната си стая замених 20 чугунени с 20 алуминиеви глидера на 600 мм. При външна темп - 6 С котела подава към радиатора 50 С за да поддържа 21 С в стаята. Затова до 0 С се отоплявам с термопомпа, която прави до 42-43 С. Но всичко зависи от топлоизолацията, от загубите на помещението.
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                  То това с топлоизолацията и загубите се повтаря от всички. Ако пък толкова много си изолираш къщата - няма да имаш нужда изобщо от отопление. За пасивните къщи говореха, че се топлели само от крушките. Ама сега енергоспестяващите и лед крушки ме съмнява да топлят като тая с нажежаема жичка от тогава. Приятел от Стара загора си направи такава. 60 см стени, пълни с вата. Дограма от 2 дограми една след друга - на практика четворен стъклопакет. Сериозни рекуператори за вентилацията (имах забележки към тях). 20тона цистерна, закопана в земята за акумулиране на летните температури за зимата, също с по вероятно метър изолация, ... Но все още не живее там, а и май се очертава никога да не заживее, че да сподели резултати.
                  В добре изолирана къща всяко отопление ще покаже икономични режими. Отоплението на практика покрива разходите от неидеалното изолиране на къщата. Имаше някакво физично твърдение от топлотехници (вероятно по-скоро параджии), че не топлото бяга от къщата, а студеното влиза в нея. И обратното да е - за мен е все едно.
                  Последно редактирано от Veselin Monkov; 02-12-18, 22:13.

                  Коментар


                  • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                    Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
                    Джоу (x3mrjoe) Нискотемпературното отопление е за водно подово и/или конвектори. Не съм убеден, че тия 30 чугунени глидера ще могат да те стоплят с 45°С вода. Бивш приятел преди много години си смени чугуна с конвектори (още помня мъката докато ги изкараме) и твърди, че се е "родил". Но с парно на твърдо гориво. От няколко години го смени с пелети. Би трябвало да е още по-доволен (но няма как да го твърдя, щото стана "бивш приятел"). Рядко някой с конвектори споменава минуси, но аз имам на вилата. Шумят колкото климатик. Въпреки, че са от уж безшумната серия. Но мен ме дразнят и за мен си е минус. Затова за новата си вила съм предвидил конвектори за през деня и радиатори за през нощта. Предполагам няма да те сбърка по един конвектор (4-500 лв) във всяка стая. И да си оставиш радиаторите, вързани след конвектора, за през нощта.
                    Тия по 30 глидера са смятани едно към гьотере преди почти 40г. Преди десетина години аз правих нови сметки, и по тях излезе, че всичко е преоразмерено.
                    Трябваше да батисвам къщата и затова климатиците ме устройваха, особено, че и лятото имам нужда от охлаждане. Ситуацията се промени и май скоро няма да се сътворява кооперация което налага малко по-сериозен ремонт, като трябва да си реша и проблема с отоплението.
                    По старите ми груби сметки излизаше, че преоразмерените радиатори с нискотемпературна помпа биха вършили работа.
                    Понеже новата ситуация е пресна, нови сметки за парното не съм правил, а и то не ми е на дневен ред.
                    Радиатори не мисля да сменям и сметките ще са с тях, но още един климатик и нови дограми са също вариант.
                    Когато бях по-читав ми се въртеше идеята за сръбска печка с водна риза, като посочената по-назад в темата, но от няколко години всякаква хамалогия ми е проблем.

                    Дано колегата не се сърди, че малко му избягахме от темата.
                    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                    Коментар


                    • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                      То пак е по темата. Що да се сърди?

                      Не те карам да сменяш радиаторите. Добави по един конвектор преди тях! Има теория за лятото да пуснеш чешмяна вода с ниска температура в конвекторите и така да се охлаждаш, но така и не го пробвах. По-сигурно ми беше да сложа и климатици.

                      Ти нямаш ли сега как да намалиш температурата в радиаторите да видиш дали ще можеш да се топлиш с 40-45°С? Термопомпата е интересен вариант, но според мен повече са и вярванията. Преди десетина години се бях запалил яко, изчетох доста литература, говорих с много фирми... Мнението ми обърна един човек, който бяха посочили в един сайт от фирмата, която му беше направила термопомпата.

                      Набързо ще спомена за устройството на термопомпата. Хладилник, климатик, термопомпа - принципа е един (климатика си е баш термопомпа). Фреона при компресиране повишава температурата си (аз го запомних като го асоциирах с дизела в двигателите), а при декомпресия я намалява. Ако и двете части са в едно помещение - няма да има движение в температурата му. Ако искаме да се топлим с него - ползваме частта с компресирания (топлия) фреон. Отнемаме му част от градусите, които вкарваме в къщата си. Като си затопляме стаята охлаждаме фреона. Тия градуси не са високи и затова отоплението от там е нискотемпературно. В другата част на термопомпата градусите които сме отнели на фреона в топлата част трябва да бъдат добавени към студения (декомпресиран) фреон от външен източник (вода или въздух). Демек - да стоплим външната част на фреона със студения зимен въздух. Добавяме градуси вътре - тия градуси трябва да ги вземем от вън. Затова климатиците не работят при много минусови температури - не могат да добавят тия градуси. Имат и проблем със замръзването на кондензираната вода от въздуха по по-студената външна пита, но да не обръщаме внимание на това сега! При охлаждане на стаите е обратното - Затопляме студения некомпресиран фреон вътре (охлаждаме стаята), топлия компресиран трябва да се охлади някъде навън. Конденза този път е във вътрешното тяло и с тръбичка под наклон се извежда навън. Преди да схвана принципа съм си мислил, че конденза лятото е от външното тяло. Затова и при много високи температури пак не работят климатиците. Външната температура стига температурата на компресирания фреон и не може да го охлади. Климатика е термопомпа с топлообменници фреон-въздух и вътре и навън. При термопомпата обикновено топлообменниците са фреон-вода и за вътре и за вън. Има варианти с въздушно външно тяло и водно вътрешно и всякакви възможни вариации. Въпроса е от къде ще намериш голямо количество вода, която да затопляш лятото и да охлаждаш зимата с водно външното тяло при най-честия вариант на термопомпа. Вариантите са сонда за подпочвени води с 2 тръби на определено разстояние една от друга (за входяща и изходяща вода), течаща вода (много рядък вариант - ВиК-то при нас ползва водопровода на града за термопомпата си) и закопани тръби в двора, в които да се охлажда или затопля употребената от външния кръг вода.

                      Та човека от мисълта ми по-горе беше с термопомпа наистина за показ. Двора над декар изкопан на 1,5 метра, на доста места по-дълбоки отвори с диаметър към метър и незнайна дълбочина, в които бяха вкарани тръбни серпентини, ... сериозна работа. Малко се помъчих, но открих телефона на човека. Ми не беше доволен. Каза, че инвестицията му е била към 20 хил.лв (това преди поне 10 години). И за 300 кв.м. къща плащал по 500 лв ток на месец. И в нея живеел само сина му в една стая... Вероятно за последното е най-недоволен. То няма общо с термопомпата, но си каза, че ако сега трябва да го прави - не би го направил.

                      В проекта на новата ми вила проектанта вкара термопомпа на идеен проект (да си прекарам тръбите, пък дали ще река да я слагам...). Не съм проучвал възможностите за сондажи, но никой по нашия край няма и по-вероятно е някой друг преди мен да е опитвал и да си няма подпочвени води. Варианта със закопаването на тръбите вече обясних защо изключил. Та термопомпата в проекта ми е с идеята като охлажда стаите - да топли водата в бойлера, буфера и басейните. Изглежда страхотно, но проектанта беше изчислил, че в хубав летен ден, при охлаждане на всички стаи, за два часа и половина всички водосъдържатели ще бъдат затоплени до максимума си и от там нататък ще трябва да разчитаме на външно тяло с въздушен топлообменник. Тоест стигаме до охлаждане като с класически климатик. Термопомпата е 5000 лв, климатиците - и те. Всички (включително и проектанта) ме съветват да предпочета климатиците.
                      Последно редактирано от Veselin Monkov; 03-12-18, 00:59.

                      Коментар


                      • Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                        Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
                        ......
                        1. ТП за 5000 лв твърдо НЕ (върл китаец), добрите почват от 10 к за 5-7.5кВт отоплителна мощност (3 к.с.)
                        2. Ако конвекторите духат и шумят се слага канален конвектор в техническо помещение и въздуховоди до всяка стая - така се пести и от брой конвектори.
                        3. Разликата климатици/ТП е видима по фасадата и се усеща от гъзо вътре
                        4. Ако режима на отопление е постоянен - твърдо нискотемпературна ТП въздух вода и подово, ако е вилно ползване - климатици с дистанционен контрол през нета.
                        Последно редактирано от rosen_offroad; 03-12-18, 03:05.
                        Land Rover Discovery II, V8 4.0
                        VW Golf VI variant
                        Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                        Коментар


                        • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                          Ако ТП топли през лятото басейн може да охлади огромна жилищна площ.
                          Нормалната разлика на темп на фреона е около 60С и на топло и на студено. Т.е ако навън е 0 С и отопляваме фреона може да влезе в топлообменника загрят до 60 С. И обратния вариант, ако навън е + 40С то фреона може да влезе на- 20С. Това при най-калпава едностъпална система.

                          Няма даже китайска ТП, която нова да струва само 5 000 лв. а за да затоплиш бойлери, буфер и басейн до макс само за 2 часа с ТП тя трябва да е много мощна. Ако ми дадете изходни данни начална темп и колко литра вода до каква температура ще топлим мога ориентировъчно да сметна каква мощност ще е необходима.
                          Но пък това означава, че къщата която охлаждаш ще е голяма, изложена на слънце и неизолирана, или проектанта ти неправилно проектира и смята.
                          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                          Коментар


                          • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                            Къщата е с 300 кв.м. РЗП, 10 см EPS от вън, 5 см вата вътре, 88 мм дограма, троен стъклопакет с 4 сезона и Ка. Вентилация с рекуператори (малко хвалба - произведени от мен - достигнах до 95%КПД). 30 см вата над последната плоча, изолиран фундамент с 5 см XPS. Проектанта ми е един от най-добрите в старната. Така мисля. Първо платих на местен проектант и изхвърлих проекта в коша. Беше ми пуснал водното подово с директна вода от котела. С тоя пишехме в няколко други форума и всичко, което беше казвал за отоплението се потвърждаваше от другите разбирачи и често търсеха мнението му. Под разбирачи имам в пред вид хора, които си изкарват хляба с отопление и вентилация. Имам спомени, че го ползваха национални институции за определяне на някакви норми в изискванията към отоплителни и вентилационни инсталации. Ако искаш - мога да ти пратя проекта да си играеш, ако наистина ти се занимава. Предполагам, че е възможно най-сложния проект - котел, камина с водна риза, термопомпа, 6 слънчеви колектора, конвектори, радиатори, водно подово, бойлер, буфер, 2 басейна. Не съм го мислил нарочно да е така, но се получи.

                            Относно цената на термопомпите. Според мен е нереално завишена. Фреон, компресор, два топлообменника фреон-вода и автоматика да следи температура и командва помпите и компресора. В единия форум имаше един, който успяваше да ги изчисли и на практика правеше термопомпи. Но беше некоректен и изчезна, че много станаха хората, които го търсят за бой. Боя не е че не му работеха термопомпите - напротив - само суперлативи имаше за тях. А беше взел пари от много хора и явно не можеше (по-вероятно е да не е искал) да смогне.

                            ПП. Предполагам, че 6-те колектора играят голяма роля в затоплянето на водосъдържателите и затова се получават тия 2 часа и половина.
                            Последно редактирано от Veselin Monkov; 03-12-18, 09:18.

                            Коментар


                            • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                              Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
                              С опита който има бих изградил водно нискотемпературно подово комбинирано гравитачно (+циркулационна помпа) и няколко последователни източника на топлина,.Ако парите не са проблем сега за къща на "вукоебина" бих изградил котелно с голям многосерпантинен водосъдържател (бойлер) като той да доставя и вода за хигиенни цели и за парното, .......
                              Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
                              Предполагам, че е възможно най-сложния проект - котел, камина с водна риза, термопомпа, 6 слънчеви колектора, конвектори, радиатори, водно подово, бойлер, буфер, 2 басейна. Не съм го мислил нарочно да е така, но се получи....
                              За нещо подобно говорих няколко страници по-назад (кафе)
                              0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                              Коментар


                              • От: Отопление на селска къща, далече от цивилизацията

                                Аз не разбрах, колко човека ще обитават тия 200 квадрата за постоянно?
                                Имам приятел, който направи чудесата на две къщи и сега има проблеми и на двете, щото обитателите намаляха и иска да топли само по един етаж, но системата е оразмерена за повече и влиза в авариен режим.
                                Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X