Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Свети ми лампата за маслото!!!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Свети ми лампата за маслото!!!

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    ...Все се чудя съществуват ли още по-големи филтри, които да пасват. Има едни по една педя дълги и пак толкова дебели, но не знам има ли със същата резба.
    При използването на маслени филтри непредназначени за даден модел автомобил би следвало освен присъединителните размери, да се провери дали съответства и налягането, при което се отваря байпас клапана. В противен случай се получава или работа на двигателя с нефилтрирано масло, или недостатъчно мазане.

    Коментар


    • До: Свети ми лампата за маслото!!!

      Първоначално публикуван от philipp Преглед на мнение
      Много по-шумни са когато работят и имат повече неща за разваляне. Аз така тъпо си карах на старата кола без работеща перка, защото термостатът не бачкал както трябва. Чист късмет, че не съм прегрял някой път.

      Така, че недейте да отписвате предимствата на постоянно работещите перки с лека ръка
      Двете причини да се отърва от постоянно зацепената перка бяха шумът и недостатъчното охлаждане. Двойката ел. перки на ниска скорост са много по-тихи от "мясорубката", отделно колко са по-мощни. Не знам дали оригинално имат ниска скорост, при мен цялата им схема е съчинена без справка с оригинала. На висока скорост си вият, но това не ми се случва месеци наред. През зимата пък охлаждането от постоянно зацепената е излишно силно и няма стопляне.

      Първоначално публикуван от GN2355 Преглед на мнение
      При използването на маслени филтри непредназначени за даден модел автомобил би следвало освен присъединителните размери, да се провери дали съответства и налягането, при което се отваря байпас клапана. В противен случай се получава или работа на двигателя с нефилтрирано масло, или недостатъчно мазане.
      Мислил съм и по този въпрос, но като цяло по-големите филтри са по-добри и по налягания. Те и затова съществуват.

      Коментар


      • До: Свети ми лампата за маслото!!!

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        ...Мислил съм и по този въпрос, но като цяло по-големите филтри са по-добри и по налягания. Те и затова съществуват.
        Налягането трябва да е в интервала предвиден от конструктора на съотвения двигател. Ако е по-ниско, байпасният клапан отваря по-рано и двигателя се маже с нефилтрирано масло. Ако отваря на по-високо - мазането е недостатъчно или поне докато маслото не загрее достатъчно за да му спадне вискозитета и да преминава по-лесно през филтъра.

        Коментар


        • До: Свети ми лампата за маслото!!!

          Ами не. Налягането на сработване на байпасния клапан на филтъра зависи главно от филтриращия елемент и се съобразява главно с него. Двигателят може да има претенции за горната граница на съпротивлението. Иначе колкото по-малко съпротивление, толкова по-добре. Байпасът на помпата пък е след филтъра, така че излишно високо налягане не може да имаме.

          Коментар


          • До: Свети ми лампата за маслото!!!

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            ...Налягането на сработване на байпасния клапан на филтъра зависи главно от филтриращия елемент ....
            И от дебита на маслото през него, който е специфичен за двигателя, а не за филтъра.

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            ...Байпасът на помпата пък е след филтъра, така че излишно високо налягане не може да имаме.
            Нестава въпрос за излишно високо налягане на маслото, а налягане при което се отваря байпасния клапан.

            Коментар


            • До: Свети ми лампата за маслото!!!

              Някой не чете, говорех за друг клапан, не този във филтъра.

              Коментар


              • До: Свети ми лампата за маслото!!!

                Първоначално публикуван от GN2355 Преглед на мнение
                Налягането трябва да е в интервала предвиден от конструктора на съотвения двигател. Ако е по-ниско, байпасният клапан отваря по-рано и двигателя се маже с нефилтрирано масло. Ако отваря на по-високо - мазането е недостатъчно или поне докато маслото не загрее достатъчно за да му спадне вискозитета и да преминава по-лесно през филтъра.
                искаш да кажеш че като има по голямо налягане е по лошо мазането ли?

                Коментар


                • До: Свети ми лампата за маслото!!!

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Някой не чете, говорех за друг клапан, не този във филтъра.
                  Oпределено някой не чете, но са сметка на това пише.

                  И кво ме топли като байпаса на филтъра отвори на 2 бара и двигателя се маже с нефилтрирано масло, че байпаса на помпата не позволява налягана в системата повече от 5? Въпроса ми е реторичен, отговора си го знам, а колата и избора на филтър твой.

                  Коментар


                  • До: Свети ми лампата за маслото!!!

                    Първоначално публикуван от токарев Преглед на мнение
                    искаш да кажеш че като има по голямо налягане е по лошо мазането ли?
                    Настъпи тотално объркване на понятията.

                    Коментар


                    • До: Свети ми лампата за маслото!!!

                      Първоначално публикуван от токарев Преглед на мнение
                      искаш да кажеш че като има по голямо налягане е по лошо мазането ли?
                      Мазителната система на ДВГ най-общо се състои от резервоар за маслото, в случая картер, помпа, филтър и маслени магистрали, по които маслото постъпва до елементите нуждаещи се от смазване. При определени условия, напр. студен двигател и висок вискозитет на маслото, маслената помпа е в състояние да развие налягане до 10 bar. Toво може да доведе до повреди в мазителната система. Затова обикновенно в самата маслена помпа има вграден ограничителен клапан, който при достигане на някакво пределно налягане, напр. 5 bar, се отваря и пропуща част от нагнентеното от помпата масло обратно в картера като по този начин поддържа налягането в мазителната система в нужните граници.

                      Думата ми обаче бе за клапанът монтиран в масления фитър и защо е важно неговите параметри да съответстват на двигателя. Масленият филтър се монтира след маслената помпа и представлява хидродинамично съпротивление по пътя на маслото. В идеалният случай това съпротивление би било близо до 0. Тъй като идеалните случаи в живота не съществуват, при студен двигател или силно замърсен филтриращ елемент филтърът се явава серизно съпротивление по пътя на маслото. Това съпротивление предизвикава разлика в налягането на маслото от двете страни на филтриращият елемент, т.н. диференциално налягане. Това диференциално налягане се използва за управление на вградения във филтъра байпасен клапан. При високо съпротивление във филтиращият елемент (студен двигател) високо налягане на маслото в мазителната система има само до масленият филтър, защото той играе ролята на дросел. След него в магистралата налягането на маслото е по-ниско. За да се избегне това в масления филтър има байпасен клапан, който се отваря при определено диференциялно налягане и пропуска част от маслото, заобикаляйки филтъра, към маслената магистрала. Все пак по-добре мазане за кратко с нефилтрувано масло, отколкото работа на сухо.

                      А защо е важно клапана на филтъра да отговаря на съответният двигател? Представете си следната ситуация. Щатния филтър на ВАЗ е с клапан, който се отваря на диференциялно налягане 1 bar. На пазара има филтри за Ланча, малко по-големи по обем със същите присъединителни размери, но клапана отваря на 0.3 bar. Има и филтри за Рено, малки, компактни и също могат да се монтират на ВАЗ. Клапана обаче отваря на 2 bar. Какво би станало ако се монтира на ВАЗ единия или другия филтър?

                      Коментар


                      • До: Свети ми лампата за маслото!!!

                        На всеки маслен филтър (или поне на кутията) е означено за кои марки е предназначен. Мисля, че експериментите, особено от неспециалисти по двигатели и мазителни системи на коли, е неоправдан.
                        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                        Коментар


                        • До: Свети ми лампата за маслото!!!

                          Първоначално публикуван от GN2355 Преглед на мнение
                          Мазителната система на ДВГ най-общо се състои от резервоар за маслото, в случая картер, помпа, филтър и маслени магистрали, по които маслото постъпва до елементите нуждаещи се от смазване. При определени условия, напр. студен двигател и висок вискозитет на маслото, маслената помпа е в състояние да развие налягане до 10 bar. Toво може да доведе до повреди в мазителната система. Затова обикновенно в самата маслена помпа има вграден ограничителен клапан, който при достигане на някакво пределно налягане, напр. 5 bar, се отваря и пропуща част от нагнентеното от помпата масло обратно в картера като по този начин поддържа налягането в мазителната система в нужните граници.

                          Думата ми обаче бе за клапанът монтиран в масления фитър и защо е важно неговите параметри да съответстват на двигателя. Масленият филтър се монтира след маслената помпа и представлява хидродинамично съпротивление по пътя на маслото. В идеалният случай това съпротивление би било близо до 0. Тъй като идеалните случаи в живота не съществуват, при студен двигател или силно замърсен филтриращ елемент филтърът се явава серизно съпротивление по пътя на маслото. Това съпротивление предизвикава разлика в налягането на маслото от двете страни на филтриращият елемент, т.н. диференциално налягане. Това диференциално налягане се използва за управление на вградения във филтъра байпасен клапан. При високо съпротивление във филтиращият елемент (студен двигател) високо налягане на маслото в мазителната система има само до масленият филтър, защото той играе ролята на дросел. След него в магистралата налягането на маслото е по-ниско. За да се избегне това в масления филтър има байпасен клапан, който се отваря при определено диференциялно налягане и пропуска част от маслото, заобикаляйки филтъра, към маслената магистрала. Все пак по-добре мазане за кратко с нефилтрувано масло, отколкото работа на сухо.

                          А защо е важно клапана на филтъра да отговаря на съответният двигател? Представете си следната ситуация. Щатния филтър на ВАЗ е с клапан, който се отваря на диференциялно налягане 1 bar. На пазара има филтри за Ланча, малко по-големи по обем със същите присъединителни размери, но клапана отваря на 0.3 bar. Има и филтри за Рено, малки, компактни и също могат да се монтират на ВАЗ. Клапана обаче отваря на 2 bar. Какво би станало ако се монтира на ВАЗ единия или другия филтър?
                          какви повреди може да създаде по голямото налягане на маслото.и ако сложа филтър на ланча който отваря на 3 bar какво ще стане.при полужение че нарочно съм натегнал клапана на масленната помпа.

                          Коментар


                          • До: Свети ми лампата за маслото!!!

                            Първоначално публикуван от токарев Преглед на мнение
                            Какви повреди може да създаде по голямото налягане на маслото...
                            Ще избие някоя гарнитура, най-често отляво, по средата на блока долу близо до картера.

                            Първоначално публикуван от токарев Преглед на мнение
                            ... И ако сложа филтър на ланча който отваря на 3 bar какво ще стане. При положение, че нарочно съм натегнал клапана на масленната помпа.
                            Същото в комбинация с недостатъчно мазане на студен двигател, особенно на разпределителния вал.

                            Коментар


                            • До: Свети ми лампата за маслото!!!

                              Не съм чувал досега гарнитура да е избила от по високо налягане на маслото.При студен двигател винаги има лошо мазане това всеки го знае.Май много книги четеш

                              Коментар


                              • До: Свети ми лампата за маслото!!!

                                токарев, мисля, че засега нещо не си разбрал. Прочети още веднъж последните мнения. Аз, ако и да не съм съгласен съвсем с тезата на младежа, поне я разбрах. И не, няма никакви гаранции, че на студено мазането е по-лошо. Обикновено не е.

                                И до изясняването, че съществуват ДВА байпасни клапана в мазилната уредба и че функциите им са коренно различни, ви призовавам все пак да се придържате към нормалния тон и да не давате прибързани оценки колко знае другият.

                                Колкото до натягането на байпаса на маслената помпа в Нива, то обикновено води не до избиване на гарнитура, а до счупване на задвижването на помпата. Проверено многократно. Има и редки случаи на пръснат корпус на маслен филтър.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X