Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Новото" Terrano на sparkybg

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: "Новото" Terrano на sparkybg

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    Знам. Причините за това са комплексни. Като тръгнем от това че в много случаи ремонта се прави с цел закрепване и продажба, минем през рамонт, направен с краката, с евтини части (има тонове китайски части например) и стигнем до момента че дори добре направен механичен ремонт лекува само симптомите, а не причините за проблема. Затова и има масово случаи на сменени бутала с оригинални при читав блок и много малко след това проблема например с прогорени бутала се повтаря в пълния си блясък. В същото време има мотори на по 350-400 000км, които никога не са правили проблем. Самия факт че в мойте цилиндри, като изключим надраното, заводския хонинг си стои при пробег грубо 250000км говори достатъчно за това че проблемите на тоя мотор не са механични. Това че прогорени бутала на CRD версията са изключение говори за същото - дюзите са със същия брой и наклон отвори, мощността е вдигната, и пак няма проблеми.

    За да има някаква сигурност, както го виждам аз:
    По време на ремонта:
    - Почистване на всички възможни маслени магистрали, проверка на маслените дюзи и евентуална замяна с последния модел.
    - Проверка на маслена помпа и взимане на мерки против отвиване на болтчетата на капака и.
    - Проверка/замяна на верига, успокоители, обтегач. Безсмислено е да се пести от това - дори оригиналните не са твърде скъпи.
    - Почистване на глава и входящ колектор от нагари. Запушването на EGR-а решава проблема със саждите, но може да създаде други проблеми - пренадуване и повишена температура на изходащите газове.
    - Спазване на всички възможни указания по ремонта от сервизното ръководство. Вероятно знаеш че мотора си има редица особености на разни места.

    След ремонта:
    - Смяна на подгревни свещи с метални
    - Проверка на дюзи. Дюзите на тоя мотор са с предвпръскване и просто си искат качествено гориво и периодична проверка, например на 50000км.
    - Проверка и рекалибрация на помпа - това сигурно не повече от 10% от ремонтиращите го правят, просто защото струва едни пари, може да се окаже и повече от самия ремонт на двигател. Често отклоненията в помпата са безсимптомни - умна дюза няма и грешки например за момент на впръскване се появяват доста след появяването на самия проблем - задрало авансаторно бутало и понижено вътрешно налягане в помпата са масов проблем за тия помпи, особено при калпаво гориво.
    - Проверка на цялата горивна система от резервоара до помпата (включително обратната), евентуална смяна на конзолата на филтъра с нова - случва се проблем с подкачващата помпа и обратниа клапан. На други мотори това не е проблем, ама на мотор с VP44 помпа често се явява такъв, а и двете водят до не съвсем коректен режим на работа, нищо че грешки не се трупат или се трупат инцидентно.
    - Проверка на налягането на турбото и преборване на пренадуването - това е основен проблем на образците преди 2004-та година.
    - Проверка на състоянието на катализатора и или избушване или смяна. Евентуално смяна на тръбата след него до първото гърне с по-дебела.
    - Проверка на целия въздушен път от дебитомера до двигателя за неплътности - чест проблем е интеркулера. Ако е сериозно омаслен това значи че проуска. Проверка на уплътнения покрай клапите на EGR-а, както и на на всички гарнитури по пътя. Проверка и смяна на маркучи на вакууми, турбо.
    - Проверка/замяна на дебитомер. Компютъра засича грешка там много след като дебитомера е за смяна, а самия дебитомер може да се скапе и в двете посоки - масовия случай е да показва по-малко, но се случва и да показва повече. Дебитомера и дюзите са първите неща дето направо сменям, когато си купя автомобил втора ръка с цел да го карам поне няколко години, стига да не са на съвсем неприлични цени.

    ...може и да пропускам нещо.

    Сега ми кажи - кой прави всичкото това при ремонт? Това са едни пари, често надхвърлящи като цена самия ремонт. Съмнявам се да се прави твърде често. От там и резултатите, даже и при добре направен механичен ремонт.

    ПП: Че ризи няма да набивам е повече от сигурно. Не си струва - неизвестните са много, резултата е неясен, и предвид че се прави с цел използване на оригинални бутала, които никак не са евтини операцията се обезсмисля. Струва си или търсене на читав блок и смяна само на бутала, или професионално шлайфане и хонинговане с афтърмаркет бутала. Първото е по-скъпия вариант.

    ...или търсене на друг мотор с надеждата да е в добро състояние. Май натам отиват нещата.
    Колега като чета в какво приключение влезе с това "ново" Терано, смятам моето да го карам докато стане да за скрап. По принцип не е лошо, малко повече мощност, икономичност, нов дизайн, ама ресурса го няма а ние купуваме тия "втори употреби" точно когато започнат да дават проблеми

    Коментар


    • От: "Новото" Terrano на sparkybg

      Първоначално публикуван от v.kostov Преглед на мнение
      Колега като чета в какво приключение влезе с това "ново" Терано, смятам моето да го карам докато стане да за скрап. По принцип не е лошо, малко повече мощност, икономичност, нов дизайн, ама ресурса го няма а ние купуваме тия "втори употреби" точно когато започнат да дават проблеми
      Аз си бях подготвен за това приключение изначално. Е, надявах се да не се стигне до там, но допъсках че може и да се стигне.

      Мотора към момента не дава проблеми. Дали ще гръмне утре или след 50000км няма как да кажа. Красотите в цилиндъра са си факт, обаче. Мен механични проблеми не ме притесняват - единственото, което не мога да оправя по тая кола са ръжди. То това е и причината да го купя. А и в крайна сметка ако толкова не се получи с тоя мотор - мотори 2.7 има с тонове.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • От: "Новото" Terrano на sparkybg

        "Гръмне"-от драскотините в цилиндъра, аз поне не се сещам как ще стане това, освен с времето да се позаличат . Единствено не се знае състоянието на главата, до колкото разбрах не си могъл да я огледаш. На моето дърто Дискавъри, свалянето и качването на глава отнема да кажем 2/3 (а и по малко) часа без напъване и специални инструменти освен динамо ключа. Това е заради липсата на въртящ се разпределителен вал в главата, но дори и в твоя случай може да се направи една инспекция, не мисля да е чак толкова трудно.
        Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

        Коментар


        • От: "Новото" Terrano на sparkybg

          Е тук отнема повече. Покрай колекторите и накачурените на тях "хубости" е занимавката. Например за да сваля изходящ колектор трабва да махна най-малкото 3-4 топлинни щита и да откача тръбата на EGR-а, което си е малко зор. За входящия - откачане на клапан на EGR-а (към тръбата и към колектора), откачане на горивни тръбички, откачане на обратна тръба за масло (или картерни газове, не помня) от главата или блока.

          Моторния отсек представлява това:


          И доста по-натъпкани има, ама не е и като да няма нищо.


          Впрочем, и QD32 мотори не е като да не се намират.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • От: "Новото" Terrano на sparkybg

            Първоначално публикуван от gorskia79 Преглед на мнение
            ...съединител на 140 000 при Андро...
            Сега видях...

            Съединителя на тераното изкарва миниум 200000, а при нормална експлоатация 250-280000. Това са ти реалните километри. Това ако е бил износен де.

            Знам го, понеже миналата година сменях на 2.7-цата заради пробила при болта вилка - в стария имаше минимум още 100000 ресурс, а другото ми терано към момента беше на реални 160000км.

            Тоест, на всеки, на който се наложи смяна на съединител заради износване да си знае че каквото и да пише на километража, реалните километри най-вероятно са над 250000.

            На новото съединител не е сменян. На над 230000км е със сигурност. Няма и признаци за износване.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: "Новото" Terrano на sparkybg

              Накратко личен пример с друг мотор, пък ти си решаваш.
              Преди 6-7 години, купих на баща ми стар дизелов Пасат, с най-разпространения дизел на VAG - 1,9TDI (1Z - 90к.с). Репутация на неубиваем, а и аз карах такъв от няколко години в друга кола.
              На километража пишеше нещо под 100 хиляди, естествено не го вярвах, но иначе колата изглеждаше ОК. Няма и 1000км след първото цялостно обслужване, ме остави на пътя - счупи бутало (така се оказа). Буталото на първи цилиндър беше сцепно на две половини, част от сегментите потрошени и цилиндъра надран Бях карал няколко километра след като мотора почна да тресе и да работи неравномерно, с мисълта за някакви други възможни повреди. Накрая хептен изгуби мощност, и секунди след като изключих от скорост, започна да се форсира неконтролируемо та го изгасих на скорост. Излишно е да казвам защо, и че всички цилиндри плюс колектори и интерколер бяха залети с моторно масло.
              При разглобяването на мотора се установи, че хонинга на цилиндрите си седи, нямат съществено износване, освен драскотините от счупеното бутало. Лагерите на коляновия вал не изглеждаха добре, което говореше за голям пробег и/или лоша поддръжка. От всички варианти в такава ситуация, избрах някакъв бюджетен и бърз, защото и двете неща ми бяха важни. Но все пак не беше претупване на работата защото мислех да си се ползва колата - смених лагери, маслена помпа, семеринги и гарнитури навсякъде, проверих дюзите (бяха ОК), основно почистване и продухване на всичко навсякъде (магистрали, пръскалки, колектори, интеркулер и пр). За основния проблем, позачистване на цилиндъра и слагане на бутало с мотовилка втора употреба заводски размер (хлабина и тегло в норми спрямо и останалите). Смяна сегменти на всички бутала, и цялостна ревизия на глава.
              Заработи мотора, няколко хиляди се караше леко, през това време и маслото беше останало бистро като на бензинов мотор. След това си се кара нормално (дори с лек чип-тунинг), вече 60-70 хиляди километра. Върви си прилично, не харчи масло, разхода е ОК, пали от четвърт и при минус 20 градуса, и въобще може да се разчита на колата. След това можех да си позволя и по-читави ремонти, и друг двигател, и да продам колата, но нищо не ме кара да се замислям въобще да правя нещо такова и сега.
              Та една драскотина може и да не е толкова за притеснение колкото си мислиш. Вече няма какво толкова да му стане - сменил си свещите, дюзите, компресия има, сила също, не харчи масло...
              Според мен, хвърляй му се на каране, още докато не си продал старото, и то ще си покаже дали можеш да разчиташ на него.
              Последно редактирано от cecoa1; 05-01-18, 14:08.
              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

              Коментар


              • От: "Новото" Terrano на sparkybg

                Спарки, можеи да съм пропуснал, но може и да не, но каква компресия измери на четирите цилиндъра?
                Георги Танев (0+)
                Land Rover Discovery 1 300 TDi
                Land Rover Club Bulgaria
                0887 930 238, 0878 797 768

                Коментар


                • От: "Новото" Terrano на sparkybg

                  27-27-26-26. По норма трябва да е 29.5, долната граница е 24.5.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: "Новото" Terrano на sparkybg

                    Тенк Ю.
                    Георги Танев (0+)
                    Land Rover Discovery 1 300 TDi
                    Land Rover Club Bulgaria
                    0887 930 238, 0878 797 768

                    Коментар


                    • От: "Новото" Terrano на sparkybg

                      Първо, съчувствам за неприятностите - между двете Фронтери и аз се бях яко меракландисал за такова 3.0, най-вече заради четирите цилиндъра, не обичам големите мотори. Не знам колко време планираш да го караш, ако доста, варианта със смяна на цял мотор от UK не е лош - имах пукнат блок на Витарата и намерих цял двигател за 1000 лева с документи. Мотора се оказа перфектен, пререгистрирах го в КАТ .... и колата й изби ръждата отвсякъде на следващата година, та се наложи да се разделяме! Явно контрола на качеството на частите втора ръка е висок и шанса да попаднеш на някакво менте е малък. В крайна сметка продадох стария мотор на части и си върнах парите!
                      Honda XL600LM, 1987
                      Honda HR-V, 1.6, 3 drs, 4WD, 1999
                      Opel Frontera B Sport, Y22DTH, 2003

                      Коментар


                      • От: "Новото" Terrano на sparkybg

                        Първоначално публикуван от Edo Преглед на мнение
                        ...Явно контрола на качеството на частите втора ръка е висок и шанса да попаднеш на някакво менте е малък...
                        Няма нищо чудно. Максимална скорост е 112km/h, колите най-често се бракуват заради ръжди, на прегледите гледат всичко. Търговеца като ти даде VIN-а и регистрационния номер на автомобила, от който е мотора, можеш да види цялата история на прегледите от 2005-та година насам, като освен че се дават проблемите когато не е успял да мине на преглед, виждат се и дребните забележки когато е минал, например от сорта на "Уплътнението на предно каре на заден кардан е увредено. Лека корозия по спирачните тръбички на задните спирачки", и от сорта.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: "Новото" Terrano на sparkybg

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          ........


                          ПП: Ей-затова говоря:
                          [ATTACH=CONFIG]943081[/ATTACH]

                          както и за това:
                          [ATTACH=CONFIG]943082[/ATTACH]

                          Отделно имам съмнения че тоя мотор няма да съм първия който го отваря. Съдейки по ръждата на втората картинка, там сегмента не опира. Тоест не е сработен с цилиндъра. Което говори за нещо сменяно, при положение че заводския хонинг си стои (с малки изключения в цилиндър 3 и 4, но нормално износен).
                          Най верочтно е спукал главата, прегрят е и буталото е задрало в цилиндъра. А ръждивата струйка по цилиндъра е от престоя между каранията с вода в цилиндъра.
                          Ако можеш се ориентирай дали главата е нова, щото както най вероятно е била спукана и ако е само ремонтирана-заварена, съвсем е зле работата.
                          Лошо ......

                          Коментар


                          • От: "Новото" Terrano на sparkybg

                            Не мога да съм 100% сигурен но по-скоро не е нова. При номера си стои жълтия лак, с който ги пръскат. Или е взимана от друго, или е заварявана, или просто още си пуска по малко, макар че освен от изгледа на буталата (петната) други признаци за неизправности няма.

                            ...ама главата не ми е драма - намерил съм нова AMC на добри пари и стара свалена от UK за около 400лв. Блока е истинския проблем.

                            Май клоня към друг мотор от UK на реални 195000, пък дано уцеля.

                            Да разбирам че твърдиш че чак такива драскотини само от парчета свещ не могат да станат? Впрочем точно на първи цилиндър свещта си беше здрава - единствената работеща. Ако за 250000км никога не са сменяни май-май може и да се окажеш прав.
                            Последно редактирано от sparkybg; 06-01-18, 12:56.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: "Новото" Terrano на sparkybg

                              Прикачен 943081
                              Тук прилича, че и ръба на буталото е започнал да се разрушава/топи ......

                              Коментар


                              • От: "Новото" Terrano на sparkybg

                                Гледам в обявите във форума, продава се на части един Патрол с тоя мотор...
                                Имаш с кво да го гледаш, че и да му бъркаш където трябва...Може пък да ти е на късмет.
                                Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X