Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Новото" Terrano на sparkybg

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: "Новото" Terrano на sparkybg

    Спарки, честито - да те радва и вози дълго и безаварийно.

    Само да дам идея относто проверката на коректното налягане създавано под товар.
    Имам много бегли наблюдения и познания по точно този двигател и система за управление на горивовпръскването. Всичко е от прочетено тук и ровичкане съвсем за дребни неща 2-3 патрола.
    Та малко поспомен - този ДВГ освен дебитомер има и MAP сензор, сиреч налягането което създава турбото се следи и контрулира от ЕКУ-то.
    Следователно: ако се чете в реално време и се гледат стойностите на изисканото/зададеното налягане (target pressure) от ЕКУ-то и реалното налягане (actual pressure).
    Веднага ще си проличи има ли отклонения. Разбира се стойностите за момент се различават в определени диапазони с 100-200mBar, докато турбокимпресора навакса. Всички стойности попринцип са в абсолютно налягане, а не манометрично - така го вижда електрониката.

    Пак казвам това е само идея взаимствана от други автомобили с подобни принципи на управление на горивния процес.

    Поздрави и успех с новата машина

    Коментар


    • #62
      От: "Новото" Terrano на sparkybg

      Няклко поста по-нагоре писах - MAP сензора тук не играе в регулацията на налягането. Само за диагностика и влизане в авариен режим е, когато съвсем пренадуе.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #63
        От: "Новото" Terrano на sparkybg

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        Няклко поста по-нагоре писах - MAP сензора тук не играе в регулацията на налягането. Само за диагностика и влизане в авариен режим е, когато съвсем пренадуе.
        Нещо съм го пропуснал

        Коментар


        • #64
          От: "Новото" Terrano на sparkybg

          5. Смених подгревни свещи, промих интеркулера и дроселното тяло. КОлектора е засран от EGR-а, но не чак като драстичните случаи по картинките из интернет. От всички свещи е работила само една. Лошото е че от трите останали има отчупени парченца. Дано не са засрали буталата. Ще се види при смяната на дюзите.
          Сложих свещи BERU GN072, които за мой късмет се оказаха метални, а не керамични. В patrol61.ru форума има доста информация за алтернативни метални свещи.

          На топъл двигател се отвиха много лесно и без никакви проблеми. Има малко черни отлагания по шийките над керамиката, но нищо фрапиращо. Доколкото успях да погледна с ендоскопа (трудна работа се оказа), не видях пукнатини по главата около гнездото на свещите. Надявам се главата да е ОК, защото е най-скъпата възможна щета по тоя мотор.

          Към който притежава возило с тоя мотор - проверете си свещите ако не сте, а най-добре направо ги сменете с метални вместо керамични. Керамичните се трошат и правят бели.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #65
            От: "Новото" Terrano на sparkybg

            6. Премерена компресия. 27-27-26-26. Ще опитам и с друг компресомер, за всеки скучай. Адаптера:


            Стана на ръба. По разни причини беше с 14мм шестогран. Дългия ми камък 14мм едва влизаше в дупката на капака та се наложи да му взема половин милиметър на струга. Адаптера трябва да е с около 20мм по-дълъг за по-удобна работа, но и така се справих.

            Определено след смяна на свещи пали по-уверено (пробвано при -6 градуса), надявам се след смяна на дюзи съвсем да живне.

            7. Проверих турбото за луфтове. Аксиален няма никакъв доловим луфт, радиален има малко, но май е нормално да има - по книга дават 0.17мм максимален маслен клин, което поне аз си го обяснявам като 3 и малко десети максимален луфт. Засега точно него няма да го мисля - не се чува и вдига налягане. Чува се само разтоварването, ама не свистене на турбина а друг звук - на друго терано, което пробвах се чува по същия начин и го приемем за нормално засега. По-нататък може да го разглобя за профилактика на геометрията, но няма да е скоро.

            8. Направих диагностика, гледах живи данни. Всичко изглежда нормално:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:diag.jpg
Прегледи:1
Размер:99.8 КБ
ID:5774033

            Да знаете че 16-пиновата букса и 14 пиновата са напълно съвместими. Направих си преходник и си гледам всичко със същия кабел и същия софтуер, с който си гледах и другото терано (2.7TDI 1998-ма).

            16 пиновата:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:OBDII.jpg
Прегледи:1
Размер:48.1 КБ
ID:5774034

            14 пиновата:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:consult_car.jpg
Прегледи:1
Размер:32.8 КБ
ID:5774035

            Сигналите и протокола са едни и същи. Дали успоредно на нисанския протокол се поддържа и OBD2 - не знам. Знам че така работи и мен ме устройва. ECUTalk е възможно най-доброто free решение, а често е по-добро от доста скъпи платени такива. Не си прекодира грешките, а дава нисанските директно, което значи директно гледане в сервизното по код, когато има такива. Грешки при мен нямаше никакви натрупани. И след меренето на компресия нямаше.

            8. Почистих интеркулера и всички тръботляци от въздушния филтър до дроселното тяло, картерната вентилация също, или поне маркучите и. Ексцесии нямаше.

            Засега толкоз. Дюзите са на път, надявам се до седмица да са тук и да ги освободя от митница лесно.
            Последно редактирано от sparkybg; 04-12-17, 18:44.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #66
              От: "Новото" Terrano на sparkybg

              А с каква машинка му четеш грешките ?


              Nissan Terrano 2,7 TDI

              Коментар


              • #67
                От: "Новото" Terrano на sparkybg

                На 60*С на охладителната течност не го ли кара на замръзване тоя двигател?
                То дизел, дизел, ама чак пък толкова?

                Коментар


                • #68
                  От: "Новото" Terrano на sparkybg

                  Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                  На 60*С на охладителната течност не го ли кара на замръзване тоя двигател?
                  То дизел, дизел, ама чак пък толкова?
                  Като го оставиш на място си вдига 80 (при около 7 външна), за около 15 минути. Нормално се държи в това отношение.

                  Просто на картинката е поизстинал - това е след меренето на компресия и последващото монтиране обратно на свещи, дроселно тяло, интеркулер, почистване на тръбични и прочие заигравки. Разбирай около час и половина-два изгасен, и след това около 5-6 минути на празен ход.
                  Последно редактирано от sparkybg; 04-12-17, 19:25.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #69
                    От: "Новото" Terrano на sparkybg

                    Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                    А с каква машинка му четеш грешките ?
                    Това е кабела:
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:s-l1600.jpg
Прегледи:1
Размер:45.0 КБ
ID:5774036

                    Няма нищо "new" в него - поне на 10 години е. Има и нови модели - директно на USB (просто преходника USB-COM си е вграден в тялото, за разлика от моя, който иска външен такъв), както и Bluetooth (RS232 over Bluetooth). Из eBay с лопата да ги ринеш. Потърси "Nissan consult".

                    Софтуера се казва "ECUTalk". Потърси в Google и ще ти даде линк. Безплатен е и съвместим с дизели. За Windows в само.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #70
                      От: "Новото" Terrano на sparkybg

                      Не знам тия сините дето се свързват чрез Bluetooth с телефона и ги продават в Алиекспрес, дали ще вършат някаква работа?
                      Nissan Terrano 2,7 TDI

                      Коментар


                      • #71
                        От: "Новото" Terrano на sparkybg

                        Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                        Не знам тия сините дето се свързват чрез Bluetooth с телефона и ги продават в Алиекспрес, дали ще вършат някаква работа?
                        За телефона не съм наясно дали изобщо има софтуер, съвместим с дизели, а и кодовете и текста на грешките са свободно съчинение. Например възможно е да излезе нещо като "мисфайър на 6-ти цилиндър", и това на 4-цилиндров дизел.

                        Това за 9 години откак имам терано съм го ползвал 3 пъти всичко на всичко, та поне за мен да търся друго е безпредметно.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #72
                          От: "Новото" Terrano на sparkybg

                          Първоначално публикуван от bullet_pk Преглед на мнение
                          Не знам тия сините дето се свързват чрез Bluetooth с телефона и ги продават в Алиекспрес, дали ще вършат някаква работа?
                          Божа работа е.
                          Стои ми в колата, ако се наложи на мен или някой познат в движение, когато нямам компютър и нормална диагностика покрай мен.
                          Случвало ми се е нормални масови коли да не иска да ги чете, други ги чете, но не иска да трие грешки. Субаруто ми е нестандартно и го чете и трие без проблем.
                          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                          08седем9010З60
                          MAKE RALLY NOT WAR
                          Confidence in Motion

                          Коментар


                          • #73
                            От: "Новото" Terrano на sparkybg

                            Преходът, 14-16 пинова букса, който описа Спарки е верен. Единствения дерт е, че CLK понякога е на друг пин (де да си бях записал на кой, но беше на долния ред в ляво от средата).
                            Тактовият сигнал е асинхронен и се генерира от "тестера", така че трябва да е малко с налучкване историята, за да го подкарате на стария DDL протокол.

                            На моя (който е 2.7 от 2002 обаче) съм пробвал "тапи" базирани на ELM327 и китайски клон на Delphi DS150. Че прочитат нещо - прочитат.10-ина параметъра от рода на температура на антифриза, позиция на педала на газта и подобни. Дори Engine Load не се смята правилно (мисля, че го умножават по 10). Та на това нещо не бих разчитал за четене на нещо смислено.

                            Коментар


                            • #74
                              От: "Новото" Terrano на sparkybg

                              Преходника ми е базиран на горните картинки. Има преходници, на които тактовия сигнал е изведен на 2 пина, ама сега не помня какво беше. Според информация от интернет на някои автомобили CLK не им трябва, но няма как да знам кои са.

                              Мога само да потвърдя че на трилитрово терано 2004-та горното работи, вероятно и на трилитров патрол пак ще работи (ще пробвам към края на седмицата).
                              На возилата с въпросния ZD30 мотор изобщо няма OBD, а само Nissan Consult. Даже в сервизното за тоя мотор се мъдрят само Consult грешките - няма я втората колконка, дето я има за 2.7 мотора. -
                              Последно редактирано от sparkybg; 05-12-17, 11:58.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #75
                                От: "Новото" Terrano на sparkybg

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                Двигателя е известен с това че при определени условия пренадува.

                                Оправията е в два варианта - ако не се запушва EGR-а се поставя байпас клапан на управлението на турбината, който лимитира налягането. Другия вариант е изцяло механично управление на турбината, но това се прави предимно ако ще се запушва EGR-а. Като разглобя да видя каква е хавата с EGR-а ще преценявам окончателно.

                                Информация тук:
                                http://www.chaz.yellowfoot.org/Manua...Controller.htm

                                Евентуално ще правя първия вариант - засега няма да запушвам EGR-а и ще си оставя щатното управление.
                                Здр колега, честито ти Терано. Пускам един мой пост от друга тема мисля че ще полезен.
                                Поздрави
                                Добре си направил, махни си катализатора и си изкарай маркуча на картерните газове извън свукателя на турбото, това също се препоръчва да се направи при мотора ЗД30. Ето накратко малко обяснения, схеми и снимки по повод отрегулирването на турбо надува след затапването на ЕГР при ЗД30. А по принцип функцията на този датчик е свързана с управление работа на ЕГР, дава сигнал на ECU-то според това дали си на скорост или не, до колкото знам ЕГР е отворен от ниски до средни обороти и при високите се затваря. Това че ЕГР е скапва този мотор е ясно, но не е само това. Работната крива на турбината която може да се види на първата диаграма е на пикове и падове заради пренадуването и не дотам доброто управление на електро-вакумния клапан който управлява геометрията на турбината. След монтирването на бууст клапан и разтоварщ клапан работната крива на турбината е линейна- виж 2та диаграмата.

                                Погледни и този сайт:http://www.chaz.yellowfoot.org/Manua...Controller.htm
                                Ако знаеш английски ще разбереш, мн едобре описано. Моят съм го направил според тези инструкции и съм повече от доволен от крайният резултат. Виждам че си от Варна ако решиш може да се обадиш и да се видим и да ти ги обясня нещата. При теб не сработва ли защитата от пренадуване на турбото т. наречият - Limp Mode. Получава се следното както си караш, има датчик за надува в интерколера който при пренадуване дава сигнал на комп. и ти прекъсва горивото, след което трябва да върнеш педала на газта до край за да се ресетира и да натиснеш пак за да ускориш отново, мн неприятен момент най вече при изпреварване. Твърдо заставам и препоръчвам да се направи по-горната процедура за по-добрата работа на ЗД30. Забравих да спомена че при така направенета система управлението на турбото (надув и управление на геометрията) зависи изцяло от 2та механични клапана които се монтирват, оригиналния електро-вакумен се изолирва той и без това е супер муден.
                                При работа на турбото по линейна крива, се усеща осезаемо как двигателя се развърта мн по-бързо без никакво замисляне и лагване още от мн ниски обороти, поради постояният и прогресиращ надув.

                                Така изглежда новата система след интервенцията, задължително се монтирва и бууст-метер за да се отрегулира първоначално а и след това да се надблюдава налягането на турбината.
                                Поздрави
                                Последно редактирано от мото 1; 07-12-17, 19:40.
                                NISSAN PATROL Y61 ZD30
                                HUYNDAI GALLOPER 2 2.5td

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X