Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
    Няма по-добър дебиломер от новия. Стига да не е кетайско менте, щото там плавно измемение на показанията нема и си малко като електронна игра - он/офф. Тва е добрия вариант де, иначе показва неадекватни глупости и колата не върви ))

    Познава се лесно - откачате го, колата влиза в авариен режим (малко харчи като прахосмукачка) и ако се окаже, че върви по-добре от преди начи дебиломера е заминал.
    Точно тоя двигател с откачен дебитомер върви толкова зле (прясно пробвано), че колкото и да е скапан дебитомера, с него пак ще е по-добре отколкото без.

    Китайския, който опитах, си показва съвсем добре. Само е с половин идея по-бавен - на BOSCH-овския на празен ход се вижда пика в дебита при смукването от всеки отделен цилиндър. На примерно 1500 оборота - вече не. На китайския пак се забелязват пикове, но примерно с 1/5 от амплитудата на BOSCH-овския. Това обаче е без значение в случая, защото говорим за честоти на пиковете от порядъка на 25 херца, което практически е без значение.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #47
      От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

      Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
      На мен пък ми е много чудно с какво се променя качеството на сензора след като се почисти.Сензора принципно си е един реотан и според въздушната струя се охлажда различно и така компа грубо казано пресмята дебита на въздуха.Сега..като се позацапа охлаждането му започва да не става както трябва и така компа се лъже за дебита на въздуха.
      Та на въпроса...какво се променя ,след като се премахне мръсотията със спрей ли ракия или каквото и там да било,че след като се почисти работи два месеца и после пак не става...
      Нищо не се променя. Просто най-често когато тръгнеш да го чистиш, той вече е сдал багажа до голяма степен - окислен, замърсен, и квото се сетиш още. Нещо от всичкото ще почистиш, но има и трайни поражение в следствие на мръсотията.

      Ако почистиш със спирт чисто нов датчик, абсолютно нищо няма да му стане. Естествено и смисъла е никакъв де...
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #48
        От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

        Прецакания от мърсотии дебитомер не би ли трябвало да дава завишен разход? Ако е така подмяната с нов се избива след 1500-2000км. ако разхода се смъкне с 0,800-1 литър...
        Аз твърдо съм решил да чистя, пък каквото стане. Ще чистя до като става, после ще се мисли някакъв вариант за нов. Спарки е написал прекалено обширно варианта за нови датчици, та комай нищо не вдянах... - това на Pierburg като заместител на оригиналния BOSCH ли се води? Целия компонент ли е или само MAF сензор-датчика? В смисъл закачаш на буксата и караш, или разглабяш корпуса на дебитомера и презапояваш нов датчик на мястото на стария... Става дума за късо 2,7 TDI 96г.

        Коментар


        • #49
          От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

          Първоначално публикуван от sminkov Преглед на мнение
          Прецакания от мърсотии дебитомер не би ли трябвало да дава завишен разход? Ако е така подмяната с нов се избива след 1500-2000км. ако разхода се смъкне с 0,800-1 литър...
          Аз твърдо съм решил да чистя, пък каквото стане. Ще чистя до като става, после ще се мисли някакъв вариант за нов. Спарки е написал прекалено обширно варианта за нови датчици, та комай нищо не вдянах... - това на Pierburg като заместител на оригиналния BOSCH ли се води? Целия компонент ли е или само MAF сензор-датчика? В смисъл закачаш на буксата и караш, или разглабяш корпуса на дебитомера и презапояваш нов датчик на мястото на стария... Става дума за късо 2,7 TDI 96г.
          Това на Пиерург си е точно същия дебитомер както оригиналния на Бош.,само че произведен от Пиербург.Нищо не се презапоява.Предлага се без тръбата...т.е. само самия сензор.Развиваш на твоя двете болтченца отгоре,вадиш стария сензор от тръбата,слагаш на негово място новия,завиваш болтченцата/моя съвет е след като се пребориш с тях да си сложиш подходящи такива с глава за КРЪСТАТА отверка,че иначе секса си е голям всеки път/,включваш буксата и....готово!
          Нищо сложно!

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          Нищо не се променя. Просто най-често когато тръгнеш да го чистиш, той вече е сдал багажа до голяма степен - окислен, замърсен, и квото се сетиш още. Нещо от всичкото ще почистиш, но има и трайни поражение в следствие на мръсотията.
          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

          Ако почистиш със спирт чисто нов датчик, абсолютно нищо няма да му стане. Естествено и смисъла е никакъв де...

          Това означава ли,че след като моя няма грам омазняване и всъщност изглежда като нов,мога примерно веднъж годишно да си го вадя и да понапръсквам със спрей за карбуратори профилактично,за да не трупа постепенно гняс и така да сдаде багажа по-бързо???
          При мен има още един утежняващ фактор...заради подключването на метана/което е в отвора на въздуховода на маркуча за маслените пари/,сега маркуча ми на отдушниците съм го вкарал почти непосредстено зад дебитомера,което означава ,че парите са много по-близо до него от преди.Принципно винаги имам навика,след като спра да оставям мотора да поработва малко преди да го изгася,но....все пак една профилактика на дебитомера всяка година ще е добре за да не сдаде предсрочно!
          Поздрави!
          Последно редактирано от lubashki777; 16-08-12, 06:57.
          NISSAN FOREVER
          -----------------------------------------------------------------------------
          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

          Коментар


          • #50
            От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

            Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
            Това на Пиерург си е точно същия дебитомер както оригиналния на Бош.
            Не е. Даже външно не е същия. Просто пасва на мястото, и е правен да замества оригиналния.

            Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение

            Това означава ли,че след като моя няма грам омазняване и всъщност изглежда като нов,мога примерно веднъж годишно да си го вадя и да понапръсквам със спрей за карбуратори профилактично,за да не трупа постепенно гняс и така да сдаде багажа по-бързо???
            При мен има още един утежняващ фактор...заради подключването на метана/което е в отвора на въздуховода на маркуча за маслените пари/,сега маркуча ми на отдушниците съм го вкарал почти непосредстено зад дебитомера,което означава ,че парите са много по-близо до него от преди.Принципно винаги имам навика,след като спра да оставям мотора да поработва малко преди да го изгася,но....все пак една профилактика на дебитомера всяка година ще е добре за да не сдаде предсрочно!
            Поздрави!
            Омазняване нямаше и моя. Само леееееко запрашаване. За спрей за карбуратори не мога да кажа нищо, защото не знам какво има вътре. Изопропилов спирт не виждам какво може да му направи, дори всеки ден да го топиш.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #51
              От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Точно тоя двигател с откачен дебитомер върви толкова зле (прясно пробвано), че колкото и да е скапан дебитомера, с него пак ще е по-добре отколкото без.
              Ъ? Принципно в сервизен режим яко олива нафта, дърпа аванса и разни други неща. Странно.
              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • #52
                От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                Sparky, това ли е чудото дето прави проблем и се издирва? по надолу има и таблица с ТТ-данни.
                http://www.ebay.de/itm/Luftmassenmesser-NISSAN-Terrano-2-7-TD-AFH70-14-2J200-/250862724702?pt=DE_Autoteile&hash=item3a6895665e

                Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                Коментар


                • #53
                  От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                  Днес вечерта свалих дебитомера за чистене. По корпуса на MAF сензора имаше мазнотия от маслените пари и фина прах, по решетката на колектора също. Ползвах спрей с чист изопропилов алкохол: http://www.proton-bg.com/Article_Det...rticle_ID=8608

                  Пръсках яко през канала върху металния сензор, сигурно похабих половината спрей. След обратния монтаж не забелязах някаква фрапираща разлика във вървежа на тераното, но не съм го и напъвал, не остана време за изпитания.

                  Забелязах, че от едната страна на МАF сензора е имало или е оставено място за някакъв компонент:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображ.742.jpg
Прегледи:1
Размер:164.6 КБ
ID:5400370
                  Сега питането е дали не е изпаднало нещо от там.
                  Иначе сензора е BOSCH. На снимката личат серийните номера:Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображ.739.jpg
Прегледи:1
Размер:230.7 КБ
ID:5400371

                  Има и нещо, за което все забравям да питам, та днес покрай дебитомера дойде момента да го снимам:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображ.743.jpg
Прегледи:1
Размер:176.4 КБ
ID:5400372Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображ.744.jpg
Прегледи:1
Размер:168.1 КБ
ID:5400373

                  Там отдясно на интеркулера в ограденото с червено има едно неприятно омасляване - от къде може да тече. И това, дето съм оцветил в синьо
                  какво е? Питам, щото предполагам че от там произлиза омасляването...

                  Коментар


                  • #54
                    От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                    Хмм... Странно погледни снимка 6 от моите номерата са същите но на моя има наистина нещо като съпротивление или диод ... не знам какво е но се вижда че са еднакви по номерата.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                      Това колега е системата за отвеждане на маслените пари.Точно това с червеното е магистралата идваща от капака на клапаните,а ако се загледаш отдолу ще видиш пък магистралата идваща от картера.Вътре от маслените пари и конденза става...бяла каша от гняс и мизерия.Вероятно твоя е запушен нацяло и масълцето ,което идва с парите се събира и си тече....Там уплътнения няма.Просто магистралата е мушната в цилиндричния разпределител.Аз още като купих моето Терано го отворих и почистих доколкото можах.Не е добре да е запушено там,че маслените пари заедно с масълце започват да избиват на най-различни места/най-вече от щеката на маслото и от там се зацапва чак картера на джипа от долу.
                      Ето ти малко снимки,за да видиш за какво иде реч.







                      Между другото трябва да се разглоби и маркуча влизащ във въздуховода и той също да се почисти...



                      Поздрави!
                      NISSAN FOREVER
                      -----------------------------------------------------------------------------
                      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                      Коментар


                      • #56
                        От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                        Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
                        Sparky, това ли е чудото дето прави проблем и се издирва? по надолу има и таблица с ТТ-данни.
                        http://www.ebay.de/itm/Luftmassenmesser-NISSAN-Terrano-2-7-TD-AFH70-14-2J200-/250862724702?pt=DE_Autoteile&hash=item3a6895665e

                        Това е дебитомера на терано със Zexel система. По другите картинки (включително и моя случай) е дебитомера за терано с BOSCH система. Pierburg имат и двата варианта - в единия случай само датчика, а в другия - цял дебитомоер като тоя, дето си показал. Не знам дали за съвместими един с друг, но по-скоро не. Оригинално е HITACHI.

                        За маслоотделителя и картерната вентилация - сменя се O-пръстена, и с омазняването се приключва. Отдавна свърших тая работа. Не съм видял до сега терано, което не омазнява там. Е, моето не омазнява де.

                        За "липсващия" елемент върху датчика - там стои датчик за температурата на входящия въздух на автомобилите, които го ползват. Тераното не го ползва, и съответно не го слагат. То е прост терморезистор и горе в описанието от BOSCH му има параметрите. Ама тераното не го ползва.

                        Предвид че датчика ти завършва на "044", можеш ли да провериш какво пише на корпуса на тръбата? Там е номера на BOSCH за целия дебитомер. Пада се към шофьора.

                        ПП: Относно гняста - почистете всичко, и карайте с хубаво масло, поне полусинтетика. Моя беше от Италия, каран със синтетика, и такова чудо там нямаше. Сега го карам лятото с полусинтетика 10W40 а зимата с пълна синтетика 5W40, и всичко свети.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                          Първоначално публикуван от prepodobni Преглед на мнение
                          Хмм... Странно погледни снимка 6 от моите номерата са същите но на моя има наистина нещо като съпротивление или диод ... не знам какво е но се вижда че са еднакви по номерата.
                          Терморезистор е. Вързан е между извод 5 и маса. Тераното на извод 5 няма жица, така че е без значение дали го има или не.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                            : sparkybg,
                            Tова са означенията по корпуса на дебитомера:

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображ.750.jpg
Прегледи:1
Размер:163.2 КБ
ID:5400521


                            За маслоотделителя и картерната вентилация - сменя се O-пръстена, и с омазняването се приключва.
                            Къде е този О-пръстен? Може ли маслоотделителя да се свали, разглоби и измие с нещо - бензин, меглео, пароструйка? И аз карам само на полусинтетика,
                            сега мисля да опитам с пълна синтетика за зимния сезон.

                            И май е време да сменя маслото в диф и скорости и раздатка... Какво масло е хубаво да сложа? Не искам да питам при масларите, защото те ще ми набутат каквото на тях им е изгодно.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                              Първоначално публикуван от sminkov Преглед на мнение
                              : sparkybg,
                              Tова са означенията по корпуса на дебитомера:
                              Мерси.



                              Първоначално публикуван от sminkov Преглед на мнение
                              Къде е този О-пръстен?
                              Вижда се на първата снимка на lubashki777 няколко поста по-горе.

                              Първоначално публикуван от sminkov Преглед на мнение
                              Може ли маслоотделителя да се свали, разглоби и измие с нещо - бензин, меглео, пароструйка?
                              Да се свали - може. Да се измие - също. Ама аз бих посмял само с нафта и/или спирт. С бензин, ацетон и т.н. - като не се знае от каква пластмаса са детайлите му може и да стане беля. С пароструйка също не бих.

                              Първоначално публикуван от sminkov Преглед на мнение
                              И май е време да сменя маслото в диф и скорости и раздатка... Какво масло е хубаво да сложа? Не искам да питам при масларите, защото те ще ми набутат каквото на тях им е изгодно.
                              Отзад - 75W140 за LSD. Отпред - нормално GL5. В скорости и раздатка - GL4 или GL4+GL5. Синтетика е за предпочитане навсякъде.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

                                За LSD диф - 75W140 синтетика GL5
                                (Use only LSD gear oil API GL-5 and SAE 80W-90 ( SAE 90 is acceptable in ambient temperatures above −18°C) approved for NISSAN LSD) - това пише в някакъв мануал за терано.

                                75W140 по-универсално ли е, гледам някаква SAE viscosity number диаграмa и честно казано не зацепвам много-много, предполагам 75W140 има по-широк смазващ диапазон при температури от -30 до +40 градуса?

                                За скорости (ръчни) и раздатка еднакво масло ли се слага? 75W90 синтетика GL4/GL4 + GL5 или с друг вискозитет?

                                През колко км се сменя маслото в диф/скорости/раздатка? Препоръчайте масло, което е тествано и сте доволни.

                                Преди зимата има ли някакво обслужване, освен проверка на антифриза - гресиране и т.н? С един антифриз колко може да се кара, всяка зима масларя го замерва и
                                ми казва да карам, че всичко било ОК.

                                За двигателното - до сега карах на полусинтетика 10W40 ELF Turbo Diesel, не го яде, единствено оплакване, че като стане студено през зимата вътри тегаво на стартера. Спарки пише за 5W40 синтетика като зимен вариант, в мен изникват известни притеснения да не изтрещи турбината, че на километража скоро ще навърти 200 000, а и предполагам са ми "спестили" някой друг километър...

                                Колкото повече навлизам в материята, толкова по-интересно ми става, извинявам се ако задавам прекалено подрбони въпроси...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X