Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Терано 2 - Дебитомерът, неговата кожа!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До дебитомера отиват 5 кабела. Температурният датчик на входящия въздух е вграден в сензора. А някакви идеи и предположения относно температурните прояви на проблема? Имам и датчик за температурата на горивото което постъпва в помпата. Той каква роля играе и може ли да прави някакви поразии? Чек не ми свети. Този двигател се слави с проблем с горивната помпа и дюзите. Но тогава свети чека при по-големи натоварвания и сваля оборотите на двигателя. Аз такива проблеми нямам на този етап, но си имам едно на ум.
    Hyundai TERRACAN 2003 2.9 CRDi 150 автомат
    VW T4 Multivan 1993 2.4D AAB

    Коментар


    • Първоначално публикуван от Ивайло Александров Преглед на мнение
      До дебитомера отиват 5 кабела. Температурният датчик на входящия въздух е вграден в сензора. А някакви идеи и предположения относно температурните прояви на проблема? Имам и датчик за температурата на горивото което постъпва в помпата. Той каква роля играе и може ли да прави някакви поразии? Чек не ми свети. Този двигател се слави с проблем с горивната помпа и дюзите. Но тогава свети чека при по-големи натоварвания и сваля оборотите на двигателя. Аз такива проблеми нямам на този етап, но си имам едно на ум.
      Значи все пак чете термометъра. При мен са 4, и термометъра е на едното крайно пинче, което просто са затапили на буксата. Това и на 2.7 и на 3.0 мотор, дето нямат нищо общо помежду си.

      Трябва да имаш някакви спецификации за показания и на дебитомер, и на температурни датчици, в определени режими на мотора (на контакт, на празен ход, понякога и на някакви обороти) - виждат се на живи данни. Не е нужно да свети лампа. Тя и пшри полускапан дебитомер (показващ по-малко) пак не свети - показанието е в границите на нормалното от гледна точка на компютъра и няма по какво да го засече така че да е сигурен че има или няма проблем. Лампа светва едва когато излезе от границите (при мен над 4.4V на 2.7 мотора).

      Когато върви по-малко заради дебитомер, върви по-малко в целия си диапазон. И долу не се чуства много - чувства се по намалената скорост на добре познати участъци. Това когато дебитомера показва леко по-малко. Когато показва много по-малко става муден изобщо в целия си диапазон. Поне на мойте двата. И лампа пак не свети, докато съвсем се скапе.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • Здравейте колеги.Поиграх си с отварянето на един заминал си дебитомер.Качвам снимка на някой може да му е от нужда.От нисан терано 2 с 3,0 мотор 154 коня с номер 0 281 002 594 по нисан номер 22680 7F405 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20220120_162602_edit_54226257201621.jpg
Прегледи:379
Размер:265.5 КБ
ID:6809832

        Коментар


        • Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          Е, дойде ми и на мен го главата. ...

          Правейки пробите обаче, ми направи впечатление че като го сменям, след като съм карал известно време с юркане, като извадя "пулнителя" от дупката излиза лека мъгла - маслени пари от картерната вентилация, която на всеки мотор с турбо е вързана между фълтъра и турбото, естествено максимално близо до турбото и максимално далеч от филтъра, веднага след който е дебитомера, но въпреки това за известно време след изгасване на двигателя вътре се мъдрят остатъци от маслени пари, които естестено полепват по всичко, до което се докопват, включително и сензора на дебитомера, който с времето се замърсява (а има и съвсееем малко прашец, минал през филтъра, макар че го сменям 2 пъти годишно) и започва да показва не точно каквото трабва, или, понеже работи на висока температура, води до корозиране на високотемпературния елемент на датчика и необратимото му повреждане. По тая причина и датчика си заминава.

          Забелязах също, че ако в последната минута - две съм карал по-кротко, маслени пари там няма, или поне не се виждат, а те по принцип достигат до елемента на дебитомера само когато там няма поток, тоест при изгасен двигател. Значи, освен за удължаване на живота на турбото, също и за удължаване на живота на дебитомера е желателно в последните няколко минути преди спиране да се кара по-кротко, с цел турбото плавно да се охлади, а и маслените пари да се поемят от двигателя, вместо да се налепят по дебитомера.

          Другото, което ще правя е всяка година да си позамивам дебитомера със спирт (само с пръскане и киснене, не и с четчица, или нещо такова) профилактично. Работа за 15-20 минути, но вярвам че ще му удължи живота сериозно....
          Ето защо аз твърдя, че катч кан ще реши проблема с картерните газове и мазни пари, а това за оставяне да охлади турбото преди гасене на двигателя е задължително на всяка кола, според мен.
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
            Ето защо аз твърдя, че катч кан ще реши проблема с картерните газове и мазни пари, а това за оставяне да охлади турбото преди гасене на двигателя е задължително на всяка кола, според мен.
            Знаеш и моето твърдение - че не решава нищо. ВСЯКА кола си има маслоотделител, през който минава каквото минава, като разликата е само че не събира маслото в отделен съд, а го връща в двигателя, където му е мястото.

            Доказателството колко върши или не е много просто - кола без кач кан би трябвало да харчи повече масло отколкото хванатото в catch-can-а + изхарченото от колата, на която е сложен, а никакви драстичности в това отнмошение не са установени.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • BatGeorgeone
              BatGeorgeone коментира
              Редактиране на коментар
              Аз гледах доста примери в мрежата колко масло улавя катч кана, и реално улавя, ако не го беше уловило щеше това масло да мине и омаже всичките тия сензора при мен са 3 + един нагревател на въздуха, и трите сензора в оригинал правят четирицифрена сума срещу двуцифрена за катч кан. Но съм съгласен, че не е панацея, но ако помага дори малко, си струва според мен.

            • sparkybg
              sparkybg коментира
              Редактиране на коментар
              От всичките ти 3 сензора, само на дебитомера му дреме от масло. Нито сензори за налягане, нито такива за температура, се скапват от маслени пари. Нагревателя на въздуха също.

              Аз не казвам че не хваща нищо, а че не хваща достатъчно за да има драстична разлика спрямо заводските решения. Освен друго и маслото, дето турбото нормално си отделя, нищо не го хваща.

          • Катч кан си мисля за една бензинова кола . Там се ядосвам , че картерните газове ми цапат дросел клапата , пък тя търси обучение , ако я сваля и зачистя ...
            Тааа , мисля си ...и не действам , щото : тия картерни газове , съдържат и бая конденз и във качествен катч кан , при минусови температури , се получава нещо като пресечена грес (емулсия няква), а после тя и замръзва ...и резултата е спрян потока на тия газове . Компромисен вариянт ще е , да свалям катч кана зимата , да го ползвам само лятото .
            TLC: LJ70 2LT ; FJ80 3FE

            Коментар


            • Здравейте , някой може ли да помогне , да каже от къде може да се поръча в момента дебитомер BOSCH , за терано 2 2002 г с номер F 00C 2G2 033. Благодаря предварително !

              Коментар


              • https://www.aliexpress.com/item/1005...d=H3gFuxcZTCIu
                И Бош
                https://www.ebay.co.uk/p/1809515748
                Риболовът е болест,която не се лекува,а само се задълбочава.

                Коментар


                • Китайското е говно. А ако питащия си беше дал "зор" да прочете малко от темата, щеше да разбере и кой е аналогичния Pierburg, който също се намира безпроблемно.

                  ПП: Тия неща НЕ СЕ пазаруват от eBay. Пълно е с ментета. Pierburg-а се намира с едно търсене в нета, от български фирми, наличен.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • Една от основните причини трилитровия мотор на патрол да мре като циганин. 2 Патрола съм имал и двата пренадуваха от мръсен дебитомер. Трилитровия има доста височко картерно налягане. За мен вентилацията трябва да се маха.
                    Land Rover Discovery
                    Където е текло пак ще тече ...

                    Коментар


                    • Аз винаги съм казвал че пренадуването е главното нещо, дето мори тоя мотор. Нещо повече - упорито не се обръща внимание на забиването ма муцуна, което се случва като пренадува или нещо не е наред с дебитомера. 2 броя умряха кажи-речи пред очите ми след като и на двата собственика настоятелно и нееднократно натъртвах че ще си гръмнат моторите. На трети ентусиаст така го бяха чипосали че бяха махнали всякакви смислености в ограничението на горивото (гледах картите), и на него му казах че с тоя чип мотора няма да го бъде, ама не слушат. 2 седмици по-късно взр да ми задава разни въпроси покрай смяната на двигател.

                      За картерното малягане нямам подобни наблюдения от моето. От щеката не духа изобщо. Има малко изпарения през отдушника, но не съм имал никакви драми с това. Запушил съм и EGR-a и софтуерно и хардуерно. Това е най-чистия мотор по отношение на масло, който съм имал. Маслото си стои прозрачно хиляди километри. Има остатъчна прозрачност даже при годишната смяна на 10000+км. На другите ми дизели изтичаше катранено черно. Даже бензиновото ми гранд чероки мсй то цапа повече, че и замирисва по-бързо на бензиново масло.
                      Последно редактирано от sparkybg; 12-01-23, 19:20.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • Двигателист
                        Двигателист коментира
                        Редактиране на коментар
                        Чисто информативно, за какво "пренадуване" като стойност става въпрос? И колко е безопасното налягане? Като застраховка, в подобни случаи не може ли да се използва обикновен механичен разтоварващ клапан на пълнителния колектор?

                      • sparkybg
                        sparkybg коментира
                        Редактиране на коментар
                        Фабричното надуване за тоя мотор е 1.2. При извънредни обстояттелства се получават пикове до 2 бара и отгоре. Ако са кратки, компира си трае, но ако са продължителни изпада в "limp" режим и забива предница. Като отпуснеш газта и пак я натиснеш се оправя, до следващото пренадуване. Но започне ли това, значи вече има належаща нужда от технически мероприятия.

                        Да, може да се сложи механичен ограничител и точно това се прави масово, но то не решава проблема докрай - за различни режими налягането е различно, и когато изскочи от границите на очакваното, забива предница дори когато очакваното да речем е половин бар, а реалното се е вдигнало достатъчно дълго на 0.8.

                        Та, започне ли да пренадува, или да трупа грешки за прекалено голям поток въздух или прекалено високо напрежение на дебитомера, до там че да светва check engine, спешно трябва да се свършат 4 неща:
                        1. Смяна на дебитомер
                        2. Калибриране или рециклиране на турбо
                        3. Почистване на EGR и входящ колектор
                        4. Евентуално проверка на дюзи, ако колата е на много километри, експлоатира се с калпава нафта или има признаци за калпава дюза.

                        Двигателя си е с калпава система за управление на турбото, чисто софтуерно, особено в ранните си варианти. След 2003-та е пооправен, а като стане Common rail пренадуването и гърмежите от това вече почти ги няма. Има ги типичните за Common-rail проблеми с дюзите, но не толкова, колкото с прословутите дюзи на 120-ката, понеже са Bosch.

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X