Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ремонт на сфера (swivel housing) - Диско 200Тди

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ремонт на сфера (swivel housing) - Диско 200Тди

    Наскоро установих, че на главината се е появил сериозен вертикален луфт.


    От семеринга на сферата си тече гняс:


    Работата е ясна - ще се разглобява. Снимки от процеса нямам, щото няма кой да се сети да вземе фотоапарат. Разфасоването продължи цял следобед.

    На следващия ден(неделя, 27.07) взех апаратчето:



    Спирачния апарат го вързахме за подкалника, щото после на никой не му се обезвъздушаваше спирачна система.



    Отвора на моста го запуших с доста мазен парцал, за да не бъде препикан от местните четириноги пазачи.



    Като стана въпрос за рязане на калници, щото не се събират гумите, аз реших въпроса радикално - няма калник - няма проблем




    Сферата, карето и "къщата" на сферата (chalice, CV joint, swivel housing) - разглобени и почистени .
    Вътре имаше около 2 кила гняс - грес, масло и малко водица . За грубото почистване отиде цяла тениска...за парцали









    Полуоската и останалите дреболии:



    Всичко това трябваше да се измие добре, за да определи реалното им състояние - кое е за подмяна и кое може да продължи да се използва.
    Дай легенчето!







    Сферата си заминава. Има една доста дълбочка язва, която ще изяде семеринга на закуска:



    Карето е в по-прилично състояние:



    За разглобяването и сглобяването на карето, реших да се доверя на "тънкото" упътване:




    Частите които ще се употребят повторно, включително полуоската, която не е на снимката:



    Частите които отиват в кофата за боклук - сферата, лагерите(виновни за луфта) и семеринга:





    Това не са моите лагери, но изглеждаха по същия начин:


    Снимката е взета на заем от : http://forums.lr4x4.com/index.php?showtopic=5601 <- source



    Ремонтния комплект:







    До тук добре, НО се оказа, че съм сбъркал номера на семеринга и новият не става, защото е по-голям. Общо са два възможни размера - 12,5мм и 9мм ( сега забелязвах, че съвпадат с калибрите на патрони ) Е, аз съм поръчал големокалибрения, а трябвало парабелума

    Това налага спиране на работата до утре, когато ще отвори кварталната бакалия за Ленд Ровър.
    Последно редактирано от Lazar; 27-07-08, 20:35. Причина: допълнение

  • #2
    До: Ремонт на сфера и главина (swivel housing) - Диско 200Тди

    За малко да забравя.
    Искам да изкажа Огромни Благодарности на нашия колега Радослав Райчев за безценната подкрепа, при липсата на която, този ремонт не би бил възможен.

    Радо, благодаря!
    Последно редактирано от Lazar; 31-07-08, 10:46. Причина: допълнение

    Коментар


    • #3
      До: Ремонт на сфера и главина (swivel housing) - Диско 200Тди

      Всичко е сглобено - нова сфера, нов семеринг и т.н., но нямаше кой да снима - аз бях целия в грес и масло. Съжалявам!
      Важното е, че машината вече е в движение.

      П.П.

      Семерингите се продават. За подробности - тук
      Последно редактирано от Lazar; 29-07-08, 15:29.

      Коментар


      • #4
        До: Ремонт на сфера (swivel housing) - Диско 200Тди

        Ето как изглежда прясно ремонтирана сфера:






        Следите са от греста с която я намазах, за да не бъде наранен семеринга по време на монтажа и настройката.


        П.П.
        Напълних я с масло вместо с грес, че при нужда се източва и почиства много по-лесно и бързо. Маслото е 85W90.
        Последно редактирано от Lazar; 31-07-08, 10:57. Причина: допълнение

        Коментар


        • #5
          До: Ремонт на сфера (swivel housing) - Диско 200Тди

          Тази "ламарина" Brake disc shield/предпазен щит махаш ли я, или още не си стигнал до нея ....
          ... спирачните дискове вентилирани ли са.
          Прикачени файлове
          Land Rover Discovery:
          - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
          Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

          Коментар


          • #6
            До: Ремонт на сфера (swivel housing) - Диско 200Тди

            Махнах я...По-точно не я монтирах обратно. Не знам за какъв щит се води...Според мен реалната й функция е кало-гнясо събирачка.
            Дисковете са вентилирани.

            Коментар


            • #7
              До: Ремонт на сфера (swivel housing) - Диско 200Тди

              Лазаре,
              Тая тема е много актуална и за мен.
              Сподели откъде и за колко си достави рем. комплекта.
              Как извърши натягането на лагерите. Чувал съм, че се ползва „кантарче“.

              Поздрави
              Toyota Hilux 3.0 D4D 2008
              Discovery 2.5 TD5 2000 EX
              Land Rover Discovery 2.5 TDI 1996 EX

              Коментар


              • #8
                До: Ремонт на сфера (swivel housing) - Диско 200Тди

                От Падок е комплекта. Има два варианта - със сфера и без. Цената излезе около 22 Лири с ддс и доставката. Аз взех този без сфера, но после се наложи да си купя такава от Дару(238лв), както и семеринг(18лв), щото му обърках номера при поръчката.

                Лагерите се натягат от 1.16 до 1.46 кг с кантарче , но усещането е по-интересно - трябва да се тегли леко и гладко, но без да придобива инерция. Ако пък се върти на тласъци значи си ги пренатегнал. При мен се получи малко под 2кг , защото не свалях спирачния диск. От подложките по време на настройката останаха само най-дебелата и двете тънки.
                Последно редактирано от Lazar; 01-08-08, 16:38. Причина: уточнение

                Коментар


                • #9
                  До: Ремонт на сфера (swivel housing) - Диско 200Тди

                  Тъй като ме питаха за какво кантарче става въпрос...Виж прикачена снимка с лошо качество.
                  Прикачени файлове
                  Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 11-03-09, 17:23. Причина: снимки

                  Коментар


                  • #10
                    До: Ремонт на сфера (swivel housing) - Диско 200Тди

                    Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
                    Тъй като ме питаха за какво кантарче става въпрос...Виж прикачена снимка с лошо качество.
                    ха а аз си мислех че става въпрос за динамо метричен ключ

                    Коментар


                    • #11
                      До: Ремонт на сфера (swivel housing) - Диско 200Тди

                      Темата е събудена тъкмо навреме. Лазаре, какво е усещането, когато са разбити лагерите на сферата? Аз усещам чукване в завой на неравен терен и понякога на асфалт, но още не съм сигурен дали причината е в тези лагери.
                      И въпрос номер две. От разказа не схванах дали си свалял всичко или си отворил откъм сферата, а главината със спирачния диск са останали неразглобени?
                      Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Ремонт на сфера (swivel housing) - Диско 200Тди

                        Не съм разглобявал главината. Развих сферата от ръкава на моста.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Ремонт на сфера (swivel housing) - Диско 200Тди

                          Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
                          Не съм разглобявал главината. Развих сферата от ръкава на моста.
                          Може ли по този начин да се смени уплътнението (axle shaft seal), което предпазва от изтичане на маслото на сферата в ръкава на моста. Имам сериозни основания да подозирам такава предстояща интервенция при мен.
                          Последно редактирано от velio; 01-05-09, 17:15.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Ремонт на сфера (swivel housing) - Диско 200Тди

                            Да, може.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Ремонт на сфера (swivel housing) - Диско 200Тди

                              А хитро ли ще е да се сменят и разни други работи /представа нямам кои/, които най-вероятно са се износили и са на доизживяване? Така и така ще се разглобява...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X