Обява

Свий
Няма добавени обяви.

GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

    Много провокираща тема с много различни гледни точки. Вече Българите сме доста напред със всичките начини на навигиране. За мен обаче роуд бука си остава табу и мисля така да бъде още доста време. Бих предпочел GPS или изобщо не бих карал по навигиращо устройство. За мен четенето на тетрадки и даването на газ са малко далечни. Да не говорим за каране на обществен траспорт по състезания!

  • #2
    До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

    Първоначално публикуван от Desislav Преглед на мнение
    Много провокираща тема с много различни гледни точки. Вече Българите сме доста напред със всичките начини на навигиране. За мен обаче роуд бука си остава табу и мисля така да бъде още доста време. Бих предпочел GPS или изобщо не бих карал по навигиращо устройство. За мен четенето на тетрадки и даването на газ са малко далечни. Да не говорим за каране на обществен траспорт по състезания!
    Да, ама тези от обществения транспорт финишираха на второ място със серийна машина на Дакар, а първенеца (уж с YAMAHA Raptor) се оказа, че няма нищо от Ямаха...даже пластмасите бяха други
    Ориентиране по GPS има само в България, отскоро в Гърция (по наша идея) и на Ромениакс (пак по наша идея).
    На Ромениакса Жоро Хаджиев вече писа как се на...акаха,
    а в Гърция разликата между първия в GPS и първия с "тетрадка" е над 40 мин. за 270 км. в полза на "тетрадкаджията"
    Роудбука е много по-сигурен, по-бърз и безопасен !
    Обаче, за да си добър се изисква много съобразителност, тактика, издържливост и бързина.
    Затова всички големи състезания са по пътна книга....

    Коментар


    • #3
      До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

      То опира до манталитета на човек какво иска. Нямам тръпка като карам зъболекарски стол с кормило, това е просто!
      Колкото до GPS и роуд бука, предлагам ти един "дуел" аз със GPS ти със роуд бук. Даже избери ти трасето от някое състезание което имаш тетрадка. Тогава ще видим "кои какво, защо и т.н."

      Коментар


      • #4
        До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

        Първоначално публикуван от Desislav Преглед на мнение
        То опира до манталитета на човек какво иска. Нямам тръпка като карам зъболекарски стол с кормило, това е просто!
        Колкото до GPS и роуд бука, предлагам ти един "дуел" аз със GPS ти със роуд бук. Даже избери ти трасето от някое състезание което имаш тетрадка. Тогава ще видим "кои какво, защо и т.н."
        Ами затова те поканих в Гърция, там трасето е еднакво и щеше да е безпристрастно...аз щях да финиширам в събота, а ти в неделя...

        Коментар


        • #5
          До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

          Първоначално публикуван от Desislav Преглед на мнение
          То опира до манталитета на човек какво иска. Нямам тръпка като карам зъболекарски стол с кормило, това е просто!
          Колкото до GPS и роуд бука, предлагам ти един "дуел" аз със GPS ти със роуд бук. Даже избери ти трасето от някое състезание което имаш тетрадка. Тогава ще видим "кои какво, защо и т.н."
          Аз понеже не мога да се ориентирам с никакви средства, само по миризмата от кетъринга, най-без...отговорно заявявам, че победителя зависи от това до колко коректен е трака и дали има уловки в него /всички знаем как в някои състезания се тръгва по единия от двата успоредни канала и ако не познаваш трасето ... хващаш грешния. Така и с пътната тетрадка, ако не е много коректна и сбъркаш се оправяш много по-бавно отколкото ако караш по ГПС. Така, че ако "оня рошавия" прави трака, а един "доайен на офройда" рисува пътната тетрадка /не искам да споменавам имена, за да не стават конфронтации/ ще се видите да кръстосвате баирите без посока... Тука искам да вметна, че с ГПС е по-лесно да те открият, като изпратиш координатите си, но не на Гражданска защита.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • #6
            До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
            Аз понеже не мога да се ориентирам с никакви средства, само по миризмата от кетъринга,
            Десо веднага добави в заглавието новата идея
            Заглавието да стане "GPS, роуд бук, маркировка, миризма от кетъринг или ориентиране по звездите"

            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
            Тука искам да вметна, че с ГПС е по-лесно да те открият, като изпратиш координатите си, но не на Гражданска защита.
            При състезанията с роуд бук пак имаш GPS за кординатите, обикновенно в повечето състезания те контролират за скорост чрез GPS !

            Коментар


            • #7
              До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

              Първоначално публикуван от mirodo
              ... С тези ГПС-и кофтито е: 1. Да се научиш да го зяпаш; 2.Като паднат батериите или нещо друго се случи с него - отпадаш по сегашните правила, което те прави зависим от неква машинка повече, отколкото от карането ти или АТВ/мотора (знам един който доста страда от това тази година и му е некво тъпо). За мен най добрия вариант е: всеки назовава некоя пивница, тегли се чоп и последния плаща сметката, а предпоследните 2-ма няма да консумират нищо, за да приберат останалите. Перфектно състезание с ясен регламент и още по ясна мотивация да си сред първите.
              А на мен от ГПС-и ми е мноого вътрешно.

              А за пивницата: Кога стартираме?
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • #8
                До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                Сериозно:

                Вслушайте се в това което ви казва Тодор - с Роудбука можеш да развиваш МАКСИМАЛНИ скороси - всяко едно кръстовище да го взимаш НА РЪЧКА....разбира се след като ошлайфаш занаята....

                ГПС не е лош, но е доста по-бавно. Хубавото е, че макар и бавно винаги можеш да хванеш правилната посока. Но това важи за всички учасници и така се губи интригата, просто се возиш по трасето....и си оправяш грешките когато видиш че си на грешното място.

                Затова препоръчвам на всички които искат ЕМОЦИИ, ЯКА РЪЧКА И МНОГО АДРЕНАЛИН, да почват да учат....от тетрадките, няма да съжаляват, гарантирано.....
                Стреми се към звездите. Ако не ги достигнеш, поне ще се научиш да летиш....
                Петър Ценков - Спортен клуб Рали Рейд.БГ
                www.dakarbg.bg
                www.rallyraid.bg

                Коментар


                • #9
                  До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                  Първоначално публикуван от pepino c Преглед на мнение
                  Сериозно:

                  Вслушайте се в това което ви казва Тодор - с Роудбука можеш да развиваш МАКСИМАЛНИ скороси - всяко едно кръстовище да го взимаш НА РЪЧКА....разбира се след като ошлайфаш занаята....
                  Роудбука не става в гората, щото е много насечено и треа се описват много неща и ще стане километър, два. Хубавото му е че виждаш разклона как изглежда и знаеш какво да очакваш горе долу. Ще е интересно да се пуснем няколко новобранци за проба, едва ли ще има финиширал на правилното място.
                  [SIGPIC][/SIGPIC]

                  Коментар


                  • #10
                    До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                    Аз да вметна че имаме тетратко държач и километро брояч комплект със стойка за продаване. Ползвани са само в едно състезание. Като нови ги платихме 1500лв. сега ги даваме за 1000лв.

                    Коментар


                    • #11
                      До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                      Първоначално публикуван от mirodo Преглед на мнение
                      Роудбука не става в гората, щото е много насечено и треа се описват много неща и ще стане километър, два. Хубавото му е че виждаш разклона как изглежда и знаеш какво да очакваш горе долу. Ще е интересно да се пуснем няколко новобранци за проба, едва ли ще има финиширал на правилното място.
                      Най-вероятно през следващата година в състезанията за джипове ще има клас АТВ и МОТО и ще може да се пробваш...но ти трябва истинско АТВ...
                      щото в гората лепило не расте

                      Коментар


                      • #12
                        До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                        Първоначално публикуван от ТОДОР ХРИСТОВ Преглед на мнение
                        Ами затова те поканих в Гърция, там трасето е еднакво и щеше да е безпристрастно...аз щях да финиширам в събота, а ти в неделя...
                        Щеше, ама щеше. Това можеш само да си го мечтеш и да се надяваш (надеждата умира последна). Докато разгледаш тая "тетрадка" и разбереш че си се увъртял някъде сигурно ще пия кафе вече на финала. Най добре ще е да караш зад мен като ваденка за да кажеш после че сме финиширали заедно. Въпреки че много хора включително и ти карахме през 2007-2008г ендуро шампионата и в повечето случай ви слагах по 20-40мин.

                        Първоначално публикуван от ТОДОР ХРИСТОВ Преглед на мнение
                        Най-вероятно през следващата година в състезанията за джипове ще има клас АТВ и МОТО и ще може да се пробваш...но ти трябва истинско АТВ...
                        щото в гората лепило не расте
                        Как се казва шофьора на тролей или трамвай, че нещо ми излезе от главата? Абе сигурно е от годините, ма има много млади момчета които нямам си и представа защо зорлем се мъчат да стават държавни чиновници!?

                        Коментар


                        • #13
                          До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                          Определено ГПС, много по точен е, а и за 3 години таман почнах леко да го ползвам като хората а за мероприятия(преходи) от несъзтезателен тип пък е незаменим, там и да имам тетрадки освем да ги ползвам вместо коприва за да ме жулят по малко не виждам за какво друго. А и самите устройства(не им знам имената) да почна да ги надраждам по машината ми се струва доста нееститично и натрупано а и един търкал може да им види сметката, докато втори ГПС в джоба оправя нещата. Ама така и така е тръгнало нищо чудно да почнеме пак отначало да се учиме по нови способи да караме, а и постоянната промяна на правилата предполагам няма да докара повече участници и си мисля че колкото повече се опростят нещата ще е по добре, например едно много добре маркирано трасе както беше на Шумен ще върши повече работа но и да има и повече ендуро елементи където да се печели време не само да се раздава газ което си мисля че е опасно и неразумно и се наблъскват неколко съзтезателя в една две минути. Друг е момента ако е тенденция да се карат ралита и кросове което честно казано не ми допада, предпочитам ендурото и колкото по тегаво по добре, ПО МАРКЕРИ.
                          Съвеста ми е чиста, просто защото не я използвам.

                          Коментар


                          • #14
                            До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                            Скъпи колеги "атвисти",
                            това сравнение между ГПС-а и Роудбука почва да ми прилича на сравненията между кан-ам-а и кавазакито. Не бива да има ПРЯКА съпоставка. Те са предназначени за различни неща.

                            Гпс-а е както казва Пламен - за разходки, за да знаеш къде си, особено когато си по непознати маршрути. С него ВИНАГИ знаеш къде си, особено ако имаш и добра карта на местността с всички пътечки.
                            За СЪСТЕЗНИЯ особено горски, с много пресечки и отклонения по пътеките - не е много подходящ, защото сработва след отклонението, и ако не си го уцелил, трябва да се връщаш. Да не забравяме, че организатора ти КАЧВА САМО ТРАКА ЗА СЪСТЕЗАНИЕТО, без карта на местността и ти не виждаш никакви други пътища и пътеки. Знаете какви тапи ще станат когато има повече учасници.

                            Роудбука има едно единствено приложение - ЗА СЪСТЕЗАНИЯ.
                            Той не е за разходки или за ориентиране в свободноте време. Създаването му изисква КЪРТОВСКИ ТРУД на организатора, много проверки и рисунки. Но след като го направи и то КОРЕКТНО, тогава състезателите могат да ЛЕТЯТ по трасето..... Освен това аз винаги си нося и ГПС-а - да си имам инфо за трака който минавам. Мисля че на Дакар е забранен собствен ГПС - само от организатора който е по-особен.

                            Това че Десо може да ни чака на финала ще се дължи на Десо /в което не се съмнявам/ а не на начина на водене.
                            Роудбука е ПЕРФЕКТЕН за нашите насечени планински пътеки, по-труден е където имаш слабо видими ориенти. Или ако е СБЪРКАН.

                            Но като за ГПС-а така и за Роубука се иска опит и техника. Както и за карането на АТВ
                            Стреми се към звездите. Ако не ги достигнеш, поне ще се научиш да летиш....
                            Петър Ценков - Спортен клуб Рали Рейд.БГ
                            www.dakarbg.bg
                            www.rallyraid.bg

                            Коментар


                            • #15
                              До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                              Да Пепино, факт е че роуд бука е само за състезания е и добро средство за ориентиране и навигирине. При условие че са ти нарисувани крастовищата, знаеш разстоянието до тях те прави по бърз. Но и знаеш че рядко се случва и то само на определени етапи роуд бука да е перфектен. В повечето случай (вие знаете най-добре) се лутате на определена точка над 10мин. че и повече (по вашите коментари след състезание). Точно това при GPS няма как да се случи. Ако си и малко по сръчен и опитен няма да направиш и малка грешка при трак и GPS. На мен ми се е случвало да нямам грешка и нито едно грешно отклонение при състезание с GPS.
                              Та колкото и да не искам да виждам листове, тетрадки и тоалетни рола признавам че световна практика е да се карат състезание по роуд бук. Според мен приложението му е по скоро за по прави и широки трасета (пътища) защото ако роуд бука те вкара в деере почваш - азимут и др. и я целнал отсрешната страна я не! Перфектния вариант за дълги маратонски състезания.
                              За мен обаче тези състезание са си приключенски и по скоро има голямо разнообразие. При тях се изисква освен да си добър водач и да си доста съобразителен, да си в час със телевизора, да се съобразяваш със скороста, с трип мастера.
                              Но за мен пак си остава загадка защо предпочитате тези автубуси пред наистина добре подготвена за подобни състезания машини!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X