Обява

Свий
Няма добавени обяви.

GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

    Мани го как изглежда, това е въпрос на реклама. Гледай какво може. А още повече гледай какво ти сам знаеш, и главното - как разбираш местността и пътя. Като спреш да се страхуваш от географията и топографията, това няма и да го гледаш много.
    Пример: Можеш ли да стреляш със затворени очи? А в десетката? А десет пъти, от десет, да си вътре? А на километър? На 10? На 60?
    Щурманите на подводниците правят това. Инструментите са хартиена карта, два триъгълника, пергел, часовник. Логаритмична линийка, за калкулатор няма време. Само ъгъла им идва от слушалките, това им го крещи акустика. Който пък го е видял на един прост транспортир, има ги в книжарниците за ученици от долните класове, 10 стотинки. И едновременно карат своя кораб, и улучват с хвърления на ръка камък чуждия. Вярно залогът не е голям, само живота, за нови гуми за първо място, никой и не мечтае. И всичкото това - без жипиес, направо да изтрещиш!

    Коментар


    • #32
      До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

      Тодор го е обяснил като по учебник. Това са правилата, това е всичко. Остава само нюх и усещане за логиката на "създателя" - защото все пак има ....особености.
      - не всички пресечки които срещаш са отбелязани, даже ДОСТА голяма част ГИ НЯМА....те са между точките. Там караш по ....главния път.
      - грешки - метри, километри понякога - в дистанцията. Тогава ? Търсиш точка....и я намираш, на тумно или светло....тя си е там някъде, само метрите са други.
      - грешни схеми на пресечки - тогава по интуиция търсиш "правия път"
      - грешки които правиш ТИ - ТОВА СЕ СЛУЧВА НАЙ-ЧЕСТО - и често слушаш за грешния роудбук, а това не е вярно - пропускаш да занулиш, пропускаш да превъртиш, объркал си точката която идва и т.н.т.
      Всичко това непрекъснато те кара да МИСЛИШ, ДА СИ КОНЦЕНТРИРАН, освен карането и справянето с терена и опаснстите....Адреналин на МАХ...
      Стреми се към звездите. Ако не ги достигнеш, поне ще се научиш да летиш....
      Петър Ценков - Спортен клуб Рали Рейд.БГ
      www.dakarbg.bg
      www.rallyraid.bg

      Коментар


      • #33
        До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

        Първоначално публикуван от Tpunep Преглед на мнение
        Ще пробваме и тетрадки стига да има къде да се кара че май нещата не са розови за догодина откъм съзтезания, а по какво ще е ориентирането, ами по квот има.
        Не се притеснявай, за догодина ще има достатъчно състезания за АТВ-исти в България !
        Ще има нов формат в гората по маркери, ATV Challenge си продължава, а който иска по "тетрадка" ще може да кара по състезанията за джипове.
        Лошото е, че няма да има състезания по GPS...към този момент поне не се очертават

        Коментар


        • #34
          До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

          Първоначално публикуван от ТОДОР ХРИСТОВ Преглед на мнение
          ... Лошото е, че няма да има състезания по GPS...към този момент поне не се очертават
          Наистина е лошо... Няма ли да има при ендуристите, щото там май се срещаха подобни?
          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

          Коментар


          • #35
            До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

            Никой не оспорва преимуществата на едното и другото, идеята е най-накрая всяко едно състезание да приеме правилния начин за ориентирне. Според мен не е правилно примерно Балкан офроуд маратон да бъде по ГПС, както казва Стефан се губи тръпката от състезанието. Останали сте с грешно впечатление ако си мислите че съм против роудбука като средство за ориентиране, мисля обаче че тои е приложим както каза Кулев само за определени състезания. Какво ли би станало ако ендурото стане по роуд бук? 50-60км. и да рисуваш картинки как минаваш през гори и места без път, цялата тетрадка само по азимут с няколко точки!!! Също спора между мен и Христов е че по роуд бук ще бъдеш по бърз от ГПС, е неможете да ме убедите че ще е така докато не го пробваме.
            Та спора не чак толкова за кое е по... а кое за къде е! Колкто до коментарите и за техниката, мисля че и тя е много важна защото тя дава невреоятни преимущества на определени състезания. Често обаче сме свидетели как на едно състезание се кара машина конструирана за съвсем друго.
            Последно редактирано от Desislav Cekov; 11-02-10, 11:13.

            Коментар


            • #36
              До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

              Първоначално публикуван от Desislav Преглед на мнение
              ... спора между мен и Христов е че по роуд бук ще бъдеш по бърз от ГПС, е неможете да ме убедите че ще е така докато не го пробваме...
              Оня ден, на състезанието в Шумен, гледах Митко от Варна и се чудех как успява да се справи с роудбука и да кара едновременно, при това с темпото на джиповете в които си има и навигатор... Лично аз, по-бързо бих карал по GPS, просто защото ще ми е по-лесно да следя трака, отколкото да разчитам роудбука. Незнам как е на ATV, но на мотоциклета ми е трудно да изпусна и за секунда релефа на трасето. Явно е въпрос на обучение, опит и навици...

              П.П. Тодоре кефим ви се и ви се радваме... Особено на теб и това което направи в гръцко!
              Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
              Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

              Коментар


              • #37
                До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                Лично аз, по-бързо бих карал по GPS, просто защото ще ми е по-лесно да следя трака, отколкото да разчитам роудбука. Незнам как е на ATV, но на мотоциклета ми е трудно да изпусна и за секунда релефа на трасето. Явно е въпрос на обучение, опит и навици...
                Моторите тип "стругове", като твоя са много удобни за рали рейдове и каране по роудбук, имат много място по кормилото
                През следващата година ще провеждаме курсове в обучение за управление по пътна книга и ще те поканя, за да се убедиш в разликата !
                Има обаче и лоша новина...
                Толкова ще ти хареса, че ще трябва да идваш с нас и да те правим редовен състезател в OFF-Road Team Bulgaria

                Коментар


                • #38
                  До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                  Благодаря за поканата!
                  Тодоре, аз се оправям чудесно по роудбук, но в джипа... на мотора не смея да си отвличам вниманието, щото падам, при това много и често...
                  Още веднъж, благодаря за поканата, ще се възползвам!
                  Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                  Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                  Коментар


                  • #39
                    До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                    Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                    Незнам как е на ATV, но на мотоциклета ми е трудно да изпусна и за секунда релефа на трасето. Явно е въпрос на обучение, опит и навици...
                    Всичко е въпрос на свикване, книгата и метрите се гледат само когато си сигърен, че няма изненади и препятствия.
                    Аз например вече карам на няколко точки заедно и много рядко поглеждам книгата
                    Да не забравяме, че в рали-рейд състезанията точките са по-дълги и когато нямаш конкретни отклонения или кръстовища означава, че по подразбиране се движиш направо по основния път
                    Ето как се случва на практика, вижда се и едно объркване по наша грешка

                    Коментар


                    • #40
                      До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                      Първо да спрем спекулациите!
                      Догодина в Ендуро шампионата ATV ще има. Те ще са с различно от моторите трасе, ще бъдат в общ клас и ще карат по тазгодишната схема- навигация по GPS с маркери на възловите места. Така, че състезанията няма да са по-безинтересни и състезания по GPS ще има.

                      За роуд бук- GPS спора.
                      Лично аз, по-бързо бих карал по GPS, просто защото ще ми е по-лесно да следя трака, отколкото да разчитам роудбука.
                      Грешиш. GPSа трябва да го гледаш постоянно. Роуд бука го гледаш на точката която е отбелязана/нарисувана и пак чак на другата точка, която може да е след километри (пример: т.37 е на 2.7км след т.36 от книгата която е показал Христов). Тъй че от т. 36 до т.37 гледаш само трасето и се движиш с оптималната си възможна скорост. Чат-пат поглеждаш трип мастера да видиш кога ще станат 2.7км. Заради това според Тодор роуд бука е по-бързия начин за придвижване. И той вярвам наистина е, ако си перфектен. Само дето ако сбъркаш можеш да изгубиш минути докато намериш къде се намираш. GPSa пък трябва почти постоянно да го гледаш, но пък след грешка рутинирания състезател се оправя за секунди. Това го прави в края на краищата по-бърз начин за навигация.
                      Аз лично харесвам повече роуд бука. Много интересно е да се движиш по него. pepino c го е описал страхотно!
                      К. Кулев

                      Коментар


                      • #41
                        До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                        За желаещите да опитат навигация с роудбук през следващата година се очертават доста интересни състезания в България и близката чужбина
                        В България:

                        "Ботевград Рали Рейд" в средата на юни.
                        "Рали България" около май месец.
                        "Балкан Офроуд Маратон" в началото на септември.
                        "Варна-Бургас-Варна" в средата на октомври.

                        В Румъния и Гърция:

                        4-6 февруари – Солун, „Macedonian 1St Рallye ride

                        14-16 май "Dobrudja Trophy" в околностите на Мангалия.

                        16-18 април – „RallyеGreece” – О-в Евбея

                        Както се казва, предложението от нас, решението от вас

                        Коментар


                        • #42
                          До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                          Дано успеете да отидете. Сигурен съм че ще имате още по голям успех от досегашните. Кефя ви се много.

                          Коментар


                          • #43
                            До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                            Първоначално публикуван от s_s1
                            Защо да са тролейчета?

                            Това, че в крайна сметка е изобретено АТВ-то означава, че е съвършено. То първобитния човек и космически кораби не е имал, дори и автомобили. С напредъка на науката цивилизацията се развива и се достига до качествено нов прелом-АТВ.
                            Преломът е особено полезен за селското стопанство

                            Коментар


                            • #44
                              До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                              Вече имаме ценова оферта за доставка на уреди за навигация по road book !
                              Единият от вариантите е от "Гладиатор" в Пловдив - unittotalreal@abv.bg и цените, които ви публикувам са от там !
                              Необходим ви е холдер ( големия "телевизор" на снимката с навитата хартия ), трипмастер (малкия "телевизор", който отчита разстоянието ) и бутон за двете устройства !



                              020-0010 RB-TT (electric) 536лв - това е варианта на снимката с електрическо задвижване !
                              021-0010 RB-01 (hand) 251лв - това е вариант с ръчно предвижване (Смилен Кабакчиев караше на "Рали България 2008 " с такъв)
                              011-0401 IMO100R50 728лв - това е трипмастера
                              015-0026 On/Off for IMO 168лв -комбинираните копчета
                              040-0111 Метална стойка 34лв



                              Към цената на всяка поръчка следва да се прибави и 39,20лв /вътрешно транспортни разходи в Германия, застраховка и опаковане/!


                              Коментар


                              • #45
                                До: GPS, Роуд бук, маркировка или ориентиране по звезди!

                                Ето как изглежда целия комплект, електрическия с който караме аз и Петър Ценков

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X