Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Хайде да видим кой колко знае...

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Хайде да видим кой колко знае...

    Колега има чувството че имаш да пишеш реферат на тема "изолационни свойства на Стиропора и въздействието му върху околната среда"
    Четох, четох и накрая не се стърпях, малко грешно боравиш с екологичната терминология, като гледам ти е чужда само на база уикипедиа и youtube не става
    В случая ти трябва някакъв екологичен модел чрез въвеждане на познатите показатели или такива получени на база изследвания, изчисления и т.н. който да се покажат дали съответните получени резултати какъв ефект биха имали в дадената среда при определни условия.

    Необходимо е да се направи една балансирана система от показатели за ефективност.
    Ефективността може да се тълкува като взаимоотношение, като причинно следствена връзка между икономическото добавяне на стойност и въздействието върху околната среда.

    За случая

    необходима е перспектива(еко) и
    показатели -съответните процеси(употреба на ресурси и въздействие върху околната среда)
    и продукт-
    дял на компонентите които се рециклират, Средна продъжителност на използване на продукта, брой на заместителите

    употребата на ресурси
    -използване на вода, използване на енергия, използване на материали
    въздействие върху околната среда - емисии във води, емисии във въздуха, твърди цастици, рискови отпадъци.

    Така че не може ей така да се анализира поставения от теб въпрос(задача) и той да получи реален отговор.
    Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
    Dacia Duster 4WD

    Коментар


    • #47
      От: Хайде да видим кой колко знае...

      Аз ли Боже се криво моля, или ме криво разбираш?
      Не ща реферати. Искам някой да докаже твърдението на davc. Как облицоването на дома ти е вредно за природата или джоба ти.
      Как да го кажа по - просто?

      Коментар


      • #48
        От: Хайде да видим кой колко знае...

        Дом с по-добри свойства от стиропор, не си ли виждал/чел ?
        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
        Суперспам - спама на суперите

        Коментар


        • #49
          От: Хайде да видим кой колко знае...

          Чел съм. Зададох конкретен въпрос.

          Коментар


          • #50
            От: Хайде да видим кой колко знае...

            Първоначално публикуван от lucene Преглед на мнение
            Чел съм. Зададох конкретен въпрос.
            от concrescere „сраствам, сгъстявам се" ?
            байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
            Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
            Суперспам - спама на суперите

            Коментар


            • #51
              От: Хайде да видим кой колко знае...

              Първоначално публикуван от lucene Преглед на мнение
              Аз ли Боже се криво моля, или ме криво разбираш?
              Не ща реферати. Искам някой да докаже твърдението на davc. Как облицоването на дома ти е вредно за природата или джоба ти.
              Как да го кажа по - просто?
              Облицоването на домовете с т.нар. изолация (стиропор, ESP,XPS и др.) в българия стана мода. Едва ли не ни беше внушено че ако не си изолираш дома ще умреш от студ зимата.
              кратка справка, за всеки литър нефт от който е произведен Стиропор се спестяват 200 литра нефт.(статистика)
              В случая не е достъчно само да си сложиш вътрешна и външна изолация, следва 5-6 камерна дограма, климатици или газифициране
              Да се научим да как да изразходваме рационално електроенергията у дома- енергоспеставящи крушки, печки, и др. ел уреди. и всичко това енергоспестяване излиза страшно скъпо, може би затова колегат davc е казал че не е рационално. Вредата идва от това че всички тези еко материали и уреди имат по сложен начин на депониране, рециклиране, оползотворяване и повторно използване, за това е необходимоизползването на повече енергия, използването на повече опасни материали и методи опасни за околната среда, както и свободни площи за депониране на опасните вещества, които остават неизползвани с години.
              общо взето всичко което е натрапено на обществото като екологично е постигнато със голяма замърсяване на околната среда и още по голяма ще е при тяхното утилизиране.

              Надявам се да съм бил полезен.
              Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
              Dacia Duster 4WD

              Коментар


              • #52
                От: Хайде да видим кой колко знае...

                Първоначално публикуван от Константин (stankovich) Преглед на мнение
                ...
                Да се научим да как да изразходваме рационално електроенергията у дома- енергоспеставящи крушки, печки, и др. ел уреди. и всичко това енергоспестяване излиза страшно скъпо, може би затова колегат davc е казал че не е рационално. ..
                .
                Не беше това.


                кратка справка, за всеки литър нефт от който е произведен Стиропор се спестяват 200 литра нефт.(статистика)
                Благодаря, не знаех, че е чак толкова ефективно.

                Коментар


                • #53
                  От: Хайде да видим кой колко знае...

                  Първоначално публикуван от lucene Преглед на мнение
                  Не беше това.
                  Е тука вече ще трябва да гадая, не мога да знам кой какво си е мислил или е имал впредвид при писането на определен коментар на тема енергийна ефективност. Като знам от къде тръгна "спора", ще още по трудно.
                  В крайна сметка отговор няма да получиш или такъв който да е задоволитен за всички, пак казвам тука не става дума за това дали гуми 235/880/16 стават на нелифтната витара и да ти кажат да илине.
                  Необходимо е изследване, модел, период от време и т.н.
                  Техниката в ръцете на дивака е парче желязо.
                  Dacia Duster 4WD

                  Коментар


                  • #54
                    От: Хайде да видим кой колко знае...

                    Първоначално публикуван от lucene Преглед на мнение
                    Аз ли Боже се криво моля, или ме криво разбираш?
                    Не ща реферати. Искам някой да докаже твърдението на davc. Как облицоването на дома ти е вредно за природата или джоба ти.
                    Как да го кажа по - просто?
                    Тъй като не пожела да ми докажеш колко бих спестил, ако си сложа топлоизолация на апартамента, взех да чета разни документи на сайта на ЕК.
                    За съжаление, там само е загатнато за негативното въздействие на топлоизолационните материали върху околната среда.


                    2. Ключови въздействия върху околната среда
                    По време на жизнения цикъл на топлинната изолация, важно въздействие върху
                    околната среда имат опасните материали — особено тези, които присъстват в
                    химичния състав на пенообразуващите вещества.
                    Те могат да окажат въздействие
                    върху качеството на въздуха и водата, както и върху човешкото здраве, тъй като много
                    от веществата са определени за канцерогенни или дразнещи за хората с дихателни
                    нарушения
                    . Опасните свойства на тези вещества правят много от тях неподходящи за
                    депониране в депа за неопасни отпадъци
                    . Някои от тях могат да бъдат рециклирани,
                    като по този начин се намалява въздействието върху околната среда.

                    ...

                    Въпреки че покупната цена на стиропора (EPS) е по-ниска в сравнение с повечето
                    други материали с подобни топлинни характеристики, при неговото производство се
                    влага повече енергия
                    . Например данните в Таблица 2 от Техническия информационен
                    доклад (Technical Background Report) показват, че влаганата енергия при
                    производството на EPS е четири пъти по-голяма в сравнение с тази при каменната
                    минерална вата. Аналогично, въпреки че дебелата почти 100 mm овча вълна е
                    приблизително два пъти по-скъпа от плоскост от EPS с дебелина 100 mm при
                    съпоставими топлинни характеристики, за нея е необходима само част (~ 4 %) от
                    енергията, влагана при производството на стиропор.

                    Виждам обаче и някои сметки, които пряко показват вредността на упражнението за джоба:

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:izolacia.gif
Прегледи:1
Размер:35.3 КБ
ID:5315834


                    Вярно е, че те не могат да се вземат 1:1, но все пак могат да бъдат някаква отправна точка. Та, според въпросните британски сметки, допълнителната топлоизолация на една къща би следвало да се изплати за нещо от порядъка на 20 (двадесет), че и повече години. Нещо, което ми звучи да е твърде далеч от твоите 30% спестяване. И то при положение, че в сметките са сложили намаляване на разходите за топлоизолиране за сметка на разни субсидии и отстъпки.

                    Та, горните числа са не просто много, ами безкрайно далеч от твоята "сметка", поради което далаверата нещо ми се губи. Да извадя сега известен брой хилядарки и да разчитам, че в следващите 20+ години ще си ги избия от икономии ...


                    Първоначално публикуван от Константин (stankovich) Преглед на мнение
                    ... кратка справка, за всеки литър нефт от който е произведен Стиропор се спестяват 200 литра нефт.(статистика) ...
                    Може ли да уточниш източника на това твърдение. Че нещо подозрително близка формулировка намерих на сайта на производител на такива продукти.

                    С всеки литър нефт, от който се произвежда стиропор, можем да спестим до около 200 литра гориво за отопление. Казано още по-нагледно: всеки кубически метър стиропор спестява гориво, колкото за 30 хиляди км. пробег на един автомобил”, разяснява ефективността на стиропора в топлоизолационните системи управителят на „Дружеството за защита качеството на полистиренната твърда пяна”. По негово виждане, няма по-разумна употреба на нефта, от тази за производство на топлоизолация.
                    Поради което не съм много склонен да го приема на юнашко доверие.
                    Последно редактирано от Чавдар (V93); 04-11-11, 22:52.
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #55
                      От: Хайде да видим кой колко знае...

                      Тия канцерогенните аз поне не видях да става въпрос за стиропор. Утре обещавам да прочета наново.
                      Имаше изследване, че PVC е канцерогенно при леенето и евентуално при консумацията, а в такива чаши пием кафе. Чел съм и какви ли не други подобни. Редно е да се отбележи и алтернативния вариант на изгорените топлива ако не се прави изолация.
                      Това за 20-те години е пълно безумие. Правил съм вътр. изолация и споделям практически наблюдения.
                      Искам само да споделя, че цената на труда в UK вероятно влиза в 95% от цената на ремонта. При което навлизаме в друга тема за Кризата, Глобализацията и всичко останало. Не и в контекста на темата.
                      Предлагам да слезем на земята.
                      Ако вземеш да термоизолираш историческа сграда - много е вероятно заради съхранението на външния вид да ти излезе колкото да я построиш нова.
                      Засега не приемам коментирания пример.
                      Последно редактирано от ikirov; 04-11-11, 23:07.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Хайде да видим кой колко знае...

                        Първоначално публикуван от lucene Преглед на мнение
                        ... Това за 20-те години е пълно безумие. Може да са ги инкрустирали с диаманти. Прилича на чиста пропаганда с търговска цел. Правил съм вътр. изолация и споделям практически наблюдения.
                        Те такова жУвотно нЕма, нали.
                        Ти си направил някаква бюджетна изолация на 1 жилище и въз основа единствено на този си опит имаш самочувствие да вадиш глобални изводи с претенции за истина от последна инстанция? Аз пък такива "експерти" като тебе няма как да ги взема на сериозно.
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #57
                          От: Хайде да видим кой колко знае...

                          Изолацията на Международната Космическа Станция вероятно няма грам екологичен ефект. Като се сетя и с колко тонове гориво се изстрелва...
                          Вероятно това ще ти е мотив да ме обориш?
                          Сериозно, моля!

                          Коментар


                          • #58
                            От: Хайде да видим кой колко знае...

                            Първоначално публикуван от lucene Преглед на мнение
                            Изолацията на Международната Космическа Станция вероятно няма грам екологичен ефект. Като се сетя и с колко тонове гориво се изстрелва...
                            Вероятно това ще ти е мотив да ме обориш?
                            Сериозно, моля!
                            Сериозно? С тебе? Стига ти толкова.
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #59
                              От: Хайде да видим кой колко знае...

                              Може да ми дадеш пример за изолацията на последния етаж на Бурж Дубай. Ако това ще те успокои.
                              Освен това цената на труда в Англия вече не е това, което беше. Изобщо за тия примери в UK говорим като за извънземните - говорим, ама никой не ги е виждал със сигурност. За да е 12К евро - не знам какви изисквания са имали. Изобщо не е в контекста на темата. Мога да оферирам изолация и за 24 К евро за една гарсониера. За лудия и зелника знаеш.

                              всеки литър нефт, от който се произвежда стиропор, можем да спестим до около 200 литра гориво за отопление. Казано още по-нагледно: всеки кубически метър стиропор спестява гориво, колкото за 30 хиляди км. пробег на един автомобил”, разяснява ефективността на стиропора в топлоизолационните системи управителят на „Дружеството за защита качеството на полистиренната твърда пяна”. По негово виждане, няма по-разумна употреба на нефта, от тази за производство на топлоизолация.

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93)
                              Поради което не съм много склонен да го приема на юнашко доверие.
                              Ти не вярваш, а аз трябва?
                              Последно редактирано от ikirov; 04-11-11, 23:40.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Хайде да видим кой колко знае...

                                Само да добавя, че дори в този краен пример на Чавдар - пак имаме положителен икономически и еко-баланс. Просто икономическия е по-слаб. Ако тая изолация изкара колкото живота на къщата - имаме N пъти по 20 години икономии!
                                Напомням, че търсите отрицателен баланс!
                                Първоначално публикуван от Чавдар (V93)
                                Сериозно? С тебе? Стига ти толкова.
                                Отказваш ли се?
                                Последно редактирано от ikirov; 05-11-11, 08:54.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X