Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Прокълнатото злато

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Прокълнатото злато

    Сигурно и вие сте слушали разни историй за намерени съкровища под огнището на стара къща, под чешма, в пещери, в хралупите на стари дървета ................... Горе-долу всички разкази си приличат - навремето турците бягали пред настъпващата руска войска и за да не ги ограбят по пътищата хайдути и разбойници, закопали богатствата си на скришни места.

    Вече в наши дни ............... на село .................. почнали хората да бутат старата къща и ........... а сега дееееееееееее ............. изпод оджака се търкулило гърненце с жълтици!
    Хубаво, ама ......... Скоро след туй Нещастието споходило горките хора - едни се разболяли и за кратко време си отишли, други загинали в катастрофа, трети пък изгубили разсъдъка си ................

    Какво е това? Проклятието на Златото? Също като Проклятието на Фараоните - всички, които нарушили покоя на Египетските царе в гробниците им, ги застигала зла Съдба .

    Също друго много интересно - от стари хора /които не се познават по между си/ съм слушал, че на определено време закопаното златно съкровище ''танцува'' . Мой приятел от с. Елисейна, близо до Лакатник, разказваше, че е виждал как през нощта, когато бил с овцете в Балкана /някъде през 60-те години, тогава е бил дете/, е видял как около стар, отдавна изсъхнал дъб, се появило сияние и сякаш някакви същества затанцували около дървото, чувало се съскане и зловещ вой, овцете се скупчили и притихнали.

    А след няколко дни на мястото дошла Милиция, кмета на селото и за почнали да режат стария дънер, отвътре извадили малко буренце, качили го на джипа и отпрашили.

    А кажете да видим знаете ли нещо?
    Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
    Само DIESEL !!!

    Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

  • #2
    От: Прокълнатото злато

    В нощта на 23 срещу 24 юни, на Еньовден, според поверието там където е заровено злато, свети син пламък. И тогава уж можело да се види и вземе безопасно. Чувал съм от стари иманяри, че когато се намери имане, първо се коли петел над него, после жълтиците се мият с оцет и вода няколко пъти и чак тогава можеш да ги пипаш с голи ръце.

    П.П. Навремето се бях увлякъл сериозно по иманярството, че в дупки-пещери ли не съм се ръгал, че от мостове ли не висях на въжета, а колко пръст съм изкопал, мани, мани. Ама бях луд, млад и здрав. Сега съм само ценител.

    Коментар


    • #3
      От: Прокълнатото злато

      Добре, де, а това само за турското злато ли важи?
      Питам, защото четох за археолога Георги Китов, починал внезапно след откриването на златната маска в тракийска гробница.
      Последно редактирано от мишоци; 29-05-11, 00:46. Причина: допълнение
      Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
      Само DIESEL !!!

      Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

      Коментар


      • #4
        От: Прокълнатото злато

        На Еньовден един приятел сложи запалена свещ в пробита консервена кутия и я постави на една от могилите до село. Докато си отиде до тях (около 500-600 м от могилата) и светлинката изгаснала. На другия ден ме извика да идем да видим какво е станало с кутията- беше натъпкана в земята от шутове .

        А за проклятия незнам, като гледам разни (хем дребни играчи) как весело си харчат парите добити по подобен начин, не ми се вярва много. ( това последното е само по слухове, така де и ДАНС не спи)

        Коментар


        • #5
          От: Прокълнатото злато

          Абе сигурно има нещо верно за да се говори така. Само незнам, ако този, който го е закопал, дойде да си го взема, дали и него проклятието ще го удари?
          Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
          Само DIESEL !!!

          Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

          Коментар


          • #6
            От: Прокълнатото злато

            Първоначално публикуван от мишоци Преглед на мнение
            Добре, де, а това само за турското злато ли важи?
            Питам, защото четох за археолога Георги Китов, починал внезапно след откриването на златната маска в тракийска гробница.
            Не само за турското, за всяко имане важи. Една от легендите за Вълчан войвода гласи, че е намерил огромно римско имане и заедно с ограбеното от него и бандата му го скрил на три различни места, като на най-голямото където оставил нишани за останалите две поставил грамаден рубин под процеп в пещерата така, че само в един ден в годината в 12 през нощта луната да го огрява и червен лъч да показва точното местонахождение на пещерата. А всички, участвали в укриването изклал с изключение на поп Мартин и любовницата на Вълчан млада туркиня. Легендите за него са много и коя от коя по-различни. Но е факт, че е съществувал действително.

            Коментар


            • #7
              От: Прокълнатото злато

              Да ти разкажа една случка, приятелю!
              Калеко ми преди 7-8 год. си купи машинка за злато и имаше ясната представа къде има злато в една местност. Утиде с един негов приятел, започнаха да търсят и какво намериха, монета. Ако искаш ми вярвай или ако не, ела да провериш калеко ми в момента е болен от няква болест която, ту ти говори на една тема, ту започва друга... Стой - стой ще те гледа и изведнаж ще започни да разказва нещу друго, с една дума е много се променни и е доста странен.Закарахме го на лекар на незнам си какво, но една личителка, каза че е бил прокълнат от това чудо в искарването на златото. А до колкото проклетото злато, аз съм говорил с иманияр и на мен ми е казвал че няма нищо общо, проклятието със златото, това е просто блуф. Да не забряваме че златото е отровно и когато стой дълго време във земята, той събира газовете и когато някой го намери и погледни и докосни и пипни златото, той се разболяваше незнам от каква точно болест беше.
              Също така дядо ми преди 35 - 40 години беше намерил жалтици, но ги предаде в Софийския Музей... Когато събаряли старата им къща за да направят нова. Под една голяма тикла било скрито.
              А до колкото тези звуци, на 6 май 2011 год. излизам на разходка с един приятел в гората, разкарвахме се до местноста "глухите камъни". Поразходихме се и решихме да поседим малко да си поудпочиним. Но в един момент той ме побутва:
              -слушай слушай, заслушвам се и чувам детски Смях и лек плач - помислих си че има наоколо туристи дошли да видят красивата природа. Обаче през акъла ми минава че това можи да са Чакали, но реших да не му казвам. Че момчето ще се стресни и тръгнах на горе и смехат ставаше все по звучен. Реших да се скрия зад една скъла легнах и какво да видя 7 малки чакалчета, реват ли, пеят ли, говорят ли си, но издават точни звуци и писъци на малки деца. Но след секунди дим да ги няма. Мога много историй да ви разкажа за чакалите в нашият край, но това е друга тема, а колкото до златото. Аз самият мисля че наистина има прокълнати неща. Чувъл съм от един много стар дядо. Който преди е бил овчар че имало някъде из родопите, пе
              щера която говорила и вътре имало катъра със злато, загинали по времето на войната, но колко е вярно незнам.

              Коментар


              • #8
                От: Прокълнатото злато

                В стари дървета протичат процеси на гниене. При това гниене се получава сияние, което е вид биолуминесценция. Изглежда, сякаш се движи, "танцува" и е доста призрачно. Това е научно. Също така се счита, че в златото, когато има определени примеси (макар и в незначителни количества), също протичат химични реакции, които могат да доведат до излъчване на слабо сияние. Често златото е крито на подобни места, като големи дървета или други ориентири, за да го ползват заровилите го. Това за призрачните светлини.
                Относно "проклятието" - много е писано, много е разказвано, но при всички случаи ако се разсъждава на тази тема се стига или до съмнения в психичното здраве или в най-добрия случай до снизходителни погледи...
                JEEP CHEROKEE '86 XJ 4.0

                Манол Денев

                Коментар


                • #9
                  От: Прокълнатото злато

                  И как се прави това заклинание? Само за злато ли се прави? Щото съкровище може да бъде и бронзово, сребърно, накити, оръжие ..........
                  За проклятие се говори и при откриването на гробницата на монголския хан Тамерлан. На следвашия ден, след откриването /21.06.1941/ Вермахта нахлува в СССР.
                  Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                  Само DIESEL !!!

                  Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Прокълнатото злато

                    Това, че златото "играе" през нощта и аз съм чувал, като малък дядо ми е разправял, че вечерта докато си пасели овцете някой от малък хитрец отивал на отсрещния баир малко слама и кибритец и почва да се будалка с "батковците" и те току притичат натам...
                    А колкото до иманярството незнам дали има заровени съкровища, ама мине се не мине време и дойде някой да копА в гората на село. Кога ли ще излезе нещо и ще гледам опулен...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Прокълнатото злато

                      Мишо, ако се вълнуваш от иманярство и искаш да научиш нещо за легендите за иманета по нашите земи, напиши "Вълчан войвода" в Гугъл (български страници) и чети на воля. Там пише не само за него...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Прокълнатото злато

                        Първоначално публикуван от мишоци Преглед на мнение
                        Питам, защото четох за археолога Георги Китов, починал внезапно след откриването на златната маска в тракийска гробница.
                        Без да неглижирам вярването в мистичното, може да има и съвсем прагматичен отговор на кончината на Китов. Той тази маска я търси почти през цялата си кариера. Шокът от намирането на смисъла на дългия труд, плюс здравословни проблеми, плюс меко казано бохемския живот, който водят археолозите, спокойно могат да са причина за инфаркт
                        JEEP CHEROKEE '86 XJ 4.0

                        Манол Денев

                        Коментар


                        • #13
                          От: Прокълнатото злато

                          На два пъти в живота си съм изпускал имане и то единствено заради недоверието си. А имах съмнения точно за двете места. Но скептицизма надделя и нищо не направих. Малко време по-късно и двете места ги отвориха и взеха златото. Единия го хванаха, но другия не.
                          Последно редактирано от Тихомир; 29-05-11, 01:15.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Прокълнатото злато

                            Първоначално публикуван от Тихомир Преглед на мнение
                            Мишо, ако се вълнуваш от иманярство и искаш да научиш нещо за легендите за иманета по нашите земи, напиши "Вълчан войвода" в Гугъл (български страници) и чети на воля. Там пише не само за него...
                            В момента това правя и аз колега, доста е любопитно. За първи път чувам за него и усещам че ще има приключения.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Прокълнатото злато

                              Първоначално публикуван от Александър Белов Преглед на мнение
                              Без да неглижирам вярването в мистичното, може да има и съвсем прагматичен отговор на кончината на Китов. Той тази маска я търси почти през цялата си кариера. Шокът от намирането на смисъла на дългия труд, плюс здравословни проблеми, плюс меко казано бохемския живот, който водят археолозите, спокойно могат да са причина за инфаркт
                              А има и друго. При повечето погребения и заровени иманета са слагали или убити животни, или растения(лук например), които с течения на времето гниели и образували какви ли не спори и зарази. И при отварянето на гробница или делва със злато те се поемат с въздуха от всички имали контакт с тях. Мисля, че нещо подобно беше и "проклятието на фараона" - някакви спори поразявали дихателната система и уморили така доста откриватели.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X