Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дискусии и критика на снимки (на деня)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дискусии и критика на снимки (на деня)

    Пускам тази тема следвайки дискусията за качеството на снимките в темата "Снимка на деня". На всички ще се отрази добре да си осъждаме снимките, както това се прави в един семинар по фотография. Да си поговорим за това кое ни харесва, кое не, каква е идеята, какво внушава снимката, как е изпълнена технически. Идеята ми е не да се обиждаме, а да си помагаме, обсъждайки снимките си... И е добре да обсъждаме и хубави, и лоши снимки. Защо ни харесват, защо не и т.н.
    LZ2NKM

  • #2
    От: Дискусии и критика на снимки (на деня)

    Ще пиша само за снимки в които имам интерес. Има фотография, която съвсем не отбирам (като макро и натюрморт например), и не бих си позволил да критикувам...



    Какво мисля за тази снимка аз? (Моля колегата да не се обижда, нямам за цел да обиждам никой и с удоволствие бих чел критики на мои снимки.)
    1. Банална е. Няма нищо, което да "хване окото". Регистративна композиция, която всеки може да направи. Положението на линията на хоризонта и пухкавите облачета не са лоши, но нищо повече. Няма преден план, няма нищо.
    2. Технически е лоша - нефокусирана, пресатурирана, небето сякаш е рисувано с четката на фотошопа на места. Стои неестествено.
    Приемлива е за някое фейсбук албумче, но не и в място наричащо се "Снимка на деня". Това е просто снимка, която не може да бъде давана за пример.



    Каква е идеята? Важното е една снимка да има някаква идея, която да не се схваща само от авторът. Ако идеята е скрита по някакъв начин е хубаво да има поясняващо заглавие/текст. Има някакъв парапет на преден план, някакви абажури може би. Обектът (лодка) е разположен почти в центъра, което не е добро място... Не я разбирам тая снимка.


    Интересно събитие за снимане, композицията също не е лоша - джипът е в хубава точка има и някакаква линия (пътят). Лентата отпред разконцентрира и пречи на погледа, също и флагът горе вляво. Използването на широк обектив с дълбок фокус прави снимката много "бъбрива" - хората горе и джиповете разконцентрират окото от основния обект и действие, което е борещия се с калта джип. Хубаво би било да се снима от по-ниско и близо, или пък с обектив с по-плитък фокус за да отдели джипа от хората...



    "Ебаси якия плаж, дай да го щракна." Щрак, и толкоз! Композицията не е лоша, но макар и някаква трева - предния план не е хубав. Снимана е в неподходящо време на деня, ако беше изчакал залеза/изгрева това щеше да изглежда много по-красиво. Преди време един човек, на който си бях платил даже, ми каза нещо много важно "Наличието на красива природа, изобщо не означава че и снимката ще е красива." Трябва да се ходи, да се обикаля, да се мисли, да се снима много, после да се мисли и пред компютъра, и тогава може и да излезе нещо красиво...


    Какво е това? Май печено пиле. Без обяснителен текст и включване в контекст на нещо, не ми говори нищо... За фейсбука става, ама тука?


    Хубава снимка, точен момент, композиция. Харесва ми. Ако можеше да размажеш хората щеше да е още по-добре, дори и на фотошоп.


    Та така. Трябва много мислене, много снимане, много занимавка. Нека, който иска да прави хубави снимки не забравя това... Не е лесно, трябва да се отдели доста време и енергия за да можеш да изкараш снимка. Не е важна техниката, не е важно нищо друго, единственото нещо е снимката и често за една снимка трябва да "замениш" много от себе си... Например аз, като любител на репортажа, цял ден обикалях да снимам избори. Обиколих сума ти места, минах не знам колко км и нямам нито една заслужаваща си снимка, нито една! Имам единствено опитът от един ден напъни да направя поне една добра снимка, която не успях да направя.
    LZ2NKM

    Коментар


    • #3
      От: Дискусии и критика на снимки (на деня)

      Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение



      Хубава снимка, точен момент, композиция. Харесва ми. Ако можеше да размажеш хората щеше да е още по-добре, дори и на фотошоп.
      Благодаря за критиката, но защо трябва да ги размазвам хората ? Харесва ми, как всички са хвърлили поглед върху ''летящия'' джип. Ще съм благодарен, ако ми кажеш, защо да ги размазвам.
      ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
      0878 23 58 34- Радо

      Коментар


      • #4
        От: Дискусии и критика на снимки (на деня)

        Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
        Благодаря за критиката, но защо трябва да ги размазвам хората ? Харесва ми, как всички са хвърлили поглед върху ''летящия'' джип. Ще съм благодарен, ако ми кажеш, защо да ги размазвам.
        Въпрос на гледна точка, според мен разконцентрират от джипа, но може и да си прав. Все пак джипът е доста по-голям. Но път от друга страна са много малки и едвам се виждат, че гледат машината. По-скоро им виждам якетата.
        LZ2NKM

        Коментар


        • #5
          От: Дискусии и критика на снимки (на деня)

          Аз понеже от композиции не разбирам, пък и гледам другата тема май отдавна не трябва да е снимка на деня, а на месеца, както имаше предложение, та по са ми интересни коментарите. Пускам няколко снимки, които изрових:

          На път за Травник, Босна и Херцеговина

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC00258.jpg
Прегледи:2
Размер:74.1 КБ
ID:5481534

          Летният дворец, Пекин

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC08327.jpg
Прегледи:2
Размер:84.6 КБ
ID:5481535

          Следващите са в Косово (не че има значение)

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0082.jpg
Прегледи:2
Размер:177.0 КБ
ID:5481536

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0084.jpg
Прегледи:2
Размер:117.7 КБ
ID:5481537

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0118.jpg
Прегледи:2
Размер:133.1 КБ
ID:5481538

          Кнежево, Босна и Херцеговина

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0561.jpg
Прегледи:2
Размер:157.1 КБ
ID:5481539

          Руското посолство, Берлин

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1282.jpg
Прегледи:2
Размер:98.8 КБ
ID:5481540

          Косово

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1447.jpg
Прегледи:2
Размер:234.6 КБ
ID:5481541

          Делфт, Холандия

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1463.jpg
Прегледи:2
Размер:136.4 КБ
ID:5481542

          Делфт, Холандия

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1467.jpg
Прегледи:2
Размер:111.2 КБ
ID:5481543

          Tower Bridge, Лондон

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1976.jpg
Прегледи:2
Размер:144.4 КБ
ID:5481544

          Темза

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2239.jpg
Прегледи:2
Размер:95.8 КБ
ID:5481545

          Ламанш при отлив

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2611.jpg
Прегледи:2
Размер:80.2 КБ
ID:5481546

          Пак Ламанш

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2633.jpg
Прегледи:2
Размер:117.1 КБ
ID:5481547

          Tower Bridge, Лондон

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2785.jpg
Прегледи:2
Размер:96.6 КБ
ID:5481548

          Лондон, Среща на поколенията (това беше първото, което ми дойде на ум )

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3139.jpg
Прегледи:2
Размер:119.3 КБ
ID:5481549

          Виена

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3502.jpg
Прегледи:2
Размер:134.0 КБ
ID:5481550

          Паметника на Моцарт, Виена

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_4101.jpg
Прегледи:2
Размер:86.9 КБ
ID:5481551

          Забраненият град, Пекин

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_4526.jpg
Прегледи:2
Размер:77.1 КБ
ID:5481552

          Забраненият град, Пекин

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_4546.jpg
Прегледи:2
Размер:60.0 КБ
ID:5481553

          Великата китайска стена

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_4772.jpg
Прегледи:2
Размер:125.0 КБ
ID:5481554

          Великата китайска стена

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_4791.jpg
Прегледи:2
Размер:108.0 КБ
ID:5481555
          Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

          Коментар


          • #6
            От: Дискусии и критика на снимки (на деня)

            От всичките снимки на колегата Силвърфокс за показване бих избрал три или четири снимки: Онази от Ламанша с дългия мостик, Тези от нощния забранен град, разбира се и едната от Великата стена. Всичко останало според мен е за личните албуми...
            Това, което ние сме заснели и много ни е харесало не е задължително да хареса на останалите. Въпросът е, наистина тези, които стоят зад екраните си в къщи да усетят емоцията, която човек е изпитал, докато прави снимката. Може да не е издържана технически (,но помага), може да не е композирана правилно (,но страшно помага) - най-важното е да пресъздава емоцията на снимащия. Когато не усетя емоция - снимката за мен е незабележима.
            Интелекта често може да остане скрит. Но глупостта - никога!

            Коментар


            • #7
              От: Дискусии и критика на снимки (на деня)

              Според мен, коментарите и анализите трябва да са в темата ,,Какво заснех днес'', за да има по-качествени снимки в ,,Снимки на деня''.
              Ще бъда благодарен, ако damon направи коментар на моите ,,творения'' ...

              Коментар


              • #8
                От: Дискусии и критика на снимки (на деня)

                Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
                Ще пиша само за снимки в които имам интерес. Има фотография, която съвсем не отбирам (като макро и натюрморт например), и не бих си позволил да критикувам...



                Какво мисля за тази снимка аз? (Моля колегата да не се обижда, нямам за цел да обиждам никой и с удоволствие бих чел критики на мои снимки.)
                1. Банална е. Няма нищо, което да "хване окото". Регистративна композиция, която всеки може да направи. Положението на линията на хоризонта и пухкавите облачета не са лоши, но нищо повече. Няма преден план, няма нищо.
                2. Технически е лоша - нефокусирана, пресатурирана, небето сякаш е рисувано с четката на фотошопа на места. Стои неестествено.
                Приемлива е за някое фейсбук албумче, но не и в място наричащо се "Снимка на деня". Това е просто снимка, която не може да бъде давана за пример.
                На мен пък ми харесва, сложих си я на десктопа.

                Коментар


                • #9
                  От: Дискусии и критика на снимки (на деня)

                  Предполагам защото сте от Пловдив. Но иначе и аз мисля, че снимката не струва като снимка. На снимката няма нищо.
                  Интелекта често може да остане скрит. Но глупостта - никога!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Дискусии и критика на снимки (на деня)

                    Какво мислите за тези снимки ?
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN3139.JPG
Прегледи:2
Размер:115.8 КБ
ID:5481586

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN2862.JPG
Прегледи:3
Размер:159.0 КБ
ID:5481587

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN2478.JPG
Прегледи:3
Размер:168.3 КБ
ID:5481588


                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN2483.JPG
Прегледи:3
Размер:176.6 КБ
ID:5481589

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN2136.jpg
Прегледи:4
Размер:134.8 КБ
ID:5481593

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN2849.JPG
Прегледи:1
Размер:202.2 КБ
ID:5481594
                    Избрах снимките, които харесвам най-много. Ще съм благодарен, ако някой изкаже мнение, по тях.
                    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                    0878 23 58 34- Радо

                    Коментар


                    • #11
                      От: Дискусии и критика на снимки (на деня)

                      Ако се загледаме повечето от нас снимат някакъв вид репортаж. В репортажа много важна е историята, и често се ползва текст. Често една снимка не може да предаде реалността напълно точно и трябва да се използват няколко снимки и свързваща история. Има снимки, на които им трябва поне заглавие. Ето тук бях пускал един текст преди време. Той съдържа доста фундаментални неща свързани с репортажа и историята в снимки. Често текстът дава завършеност на събитието.

                      Ето например тази снимка:

                      Тук има някаква история, но ние не я знаем. Ако авторът я напише, макар снимката да няма голяма художествена стойност, то стойността и се покачва защото илюстрира репортажа. Иначе само така, макар и нелошо композирана, и технически добре изпълнена, не ми говори нищо. Трябва текст.


                      Тук е долу горе същото. Ако е в контекста на някакъв разказ (фотопътепис, фотоочерк) би била важна снимка. В пътешественическата фотография трябва постоянен стремеж да се направи нещо, което не всеки може да направи. Трябва да си зададеш въпроса "Колко човека днес са направили същата снимка на това място?". На фона на визуалното претоварване, което постоянно си причиняваме, трябва да филтрираме реалността за да се получи нещо различно от масата. Трябва да се местиш, да обикаляш, да мислиш за да има нещо различно и уникално. Трябва да се разбере, че има огромен "шум" в настоящата реалност - шум от видео, снимки и текстове. Лесно е да се копира масата, но там няма нищо, което да си струва...


                      Не разбирам много от нощна фотография, но пълния мрак не е идеалното време. По-добре да се снима в сумрак - тогава небето синее. Или пък да се използват отражения от градските светлини и т.н. Също тая снимка композиционно не е добра - моста е почти в средата, а средата рядко е добро място за слагане на обекта.


                      Тук композицията не е лоша според мен. Има преден план с нотата, отзад паметника на някой композитор. Обаче горе кадърът е празен. Важно е по някакъв начин да се запълва целия кадър. Когато има празни места по него погледа отива натам и очаква да види нещо. Трябвало е да мръднеш камерата по-надолу за да намалиш небето. Също си ползвал странното кадрово съотношение 16:9, което е лошо за вертикален кадър, понеже както виждаш не може да го запълниш. 4:3 формата е най-добрия според мен за вертикални кадри, но повечето апарати снимат в 3:2. Съветът ми е - не ползвай 16:9 за вертикални снимки.

                      Снимките ти от забранения град през нощта не са лоши, но трябва да се разработи още. Имаш тъмнина и отражения - това е интересно. Може да станат по-добре с някои кропове, макар, че кропа (обрязването) на снимката трябва да се прилага внимателно и с мярка. Ето един пример с моя снимка по отношение на кропа, което илюстрира идеята ми.

                      Оригиналната снимка:


                      Хубав момент, но как да го "спася"? Как снимката да стане за публикуване? Нямах друга снимка, мислих много. В снимката има симетрия - майката отгоре, децата от двете страни хванали количката по еднакъв начин. Обаче така не става за нищо, твърде "бъбрива" е. Окото гледа колата, знаците. Заради симетрията реших да отделя само хората със силен кроп формат 1:1 (квадрат). Нищо Друг формат не може да предаде точно симетрията, защото ще вкара "празнини" в снимката. И накрая конверсия в черно бяло със леко засилен контраст, защото цвета вкара допълнително разконцентриране и няма смисъл от него. Черно бялото отделя лицата, ръцете - важните неща в снимката и окото не блуждае. Това мога да публикувам, след сумарна занимавка може би около час и то не в един ден, за да ми се избистри по-добре:



                      Та понякога кропа помага, макар да не бива да се разчита на него. Ако няма нищо в снимката никой кроп не може да извади нещо от нея.
                      LZ2NKM

                      Коментар


                      • #12
                        От: Дискусии и критика на снимки (на деня)



                        Готино бръмбарче. Ако съм аз бих го разположил леко встрани и също повдигнал камерата, за да може задния ти фон целия да се изпълни с цветята. Сега половината заден фон е с цветя, другата половина отгоре има нещо празно. Много е важен задния фон на всяка снимка - била тя с дълбок или плитък фокус. Трябва винаги да се мисли за задния фон и баланса на композицията. Често поставяме нещата на правилните места, но няма баланс понеже нещо не ни достига.

                        Има и нещо друго за композицията и златното сечение. Общоприетото напоследък е снимката да се разглежда като геометрични линии - новите фотапарати си ги имат активирани във визьорите и дисплеите. Ръководствата обясняват къде да са хоризонтите, и ние се мъчим не да снимаме цяла снимка, а да разположим точните неща върху линиите на дисплея. Това, обаче ни отдалечава с огромна скорост от фотографията. Макар и аз дълги години да снимах с включени линии за златното сечение на дисплея, сега смятам, че идеалния визьор е тоя на който няма нищо. Да сте виждали снимка с линии? С точки за фокуса? С Нивелир за хоризонта? Така нашите джаджи ни отдалечават от фотографията самозалъгвайки ни, че техническото изпълнение на кадърът ще доведе някак си от въздуха до добра снимка.
                        Ето какво казва Бресон преди 60-70 години: "Композицията трябва да бъде едно от нашите постоянни занимания, но когато снимаме тя може да дойде единствено от интуицията ни по време на изплъзващия се миг, докато всички съотношения са в движение. При прилагането на златното сечение, единствените компаси, които фотографът има са неговите две очи. Всякакъв геометричен анализ, всякакво опростяване на снимката към схема, може да бъде направен само след като снимката е отпечатана, а тогава това може да се използва единствено за нейното проучване. Надявам се, че няма да видя деня в който фото магазините ще продават малки схемички-решетки, които да си защипваме на визьорите. И златното сечение, няма да бъде нарисувано на стъклото на визьора." Е, Бресон се е надявал, но това време дойде даже докато все още е бил жив. И отдалечи хората от фотографията... Трябва много снимане за да се получи интуитивно чувство за композицията, което води към моментално композиране без замисляне. Същото като да караш кола и да не мислиш за карането. Гледане на хубави снимки, изобразително изкуство, архитектура, също би трябвало да помагат на интуицията....

                        Снимката с пчелата не се наемам да я коментирам. Ще е некоректно да коментирам макро и снимане на животни - не разбирам и не съм се интересувал.



                        Много хубав момент, обаче защо с това късо фокусно разстояние? Важното е в 1/10 от кадъра и на всичкото отгоре в средата. Там има и колело дето разсейва. Аз бих застанал по-напред пред джипа, отстрани на пътя, бих зуумнал, после ще сложа колата в дясната горна част и ще завъртя камерата така, че пътят да продължава напред, даже може и леко под ъгъл - завъртането на камерата е банална манипулация, ама прави снимката по-интересна. По тоя начин ще имаш колата с калата в хубава точка, и линията на пътя ще балансира кадъра. И бих клекнал долу ниско.



                        Това животинче е интересно. Най-малкото не се вижда всеки ден. Не разбирам от снимане на животни и нищо не мога да кажа. Би било готино ако към тая снимка върви пояснителен текст какво е гущерчето.



                        Може би трябва да ни кажеш какво ти харесваш в тая снимка. Аз не я харесвам. Ако имаш някаква идея, трябва да я представиш поне в заглавие. Като "Самота" например или нещо такова. Точно да кажа, че има някаква симетрия, но там вдясно има един храст, а вляво част от дърво. С подходящ кроп (квадрат примерно) може пък да стане и поне по-красиво. Отделно цветовете са пресатурирани (прекалено синьо небе, прекалено зелена трева). Не е съвсем на фокус и облаците са "изгорели" т.е. имаш загуба на детайли в облаците. Не знам HDR ли е или си я пресатурирал в апарата, или пък със софтуер, но аз лично не харесвам така популярната пресатурация при пейзажни снимки, която много хора ползват.
                        LZ2NKM

                        Коментар


                        • #13
                          От: Дискусии и критика на снимки (на деня)

                          Много благодаря, за написаното. Научих много ценни неща. Това гущерче е дъждовник. Безобидно и симпатично, среща се след дъжд. Този беше много фотогеничен. А за последната снимка, си прав.


                          А до самотата, аз имам снимка 'Самота' и беше избирана за снимка на деня.

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCN2792.JPG
Прегледи:3
Размер:167.5 КБ
ID:5481931
                          Сега, като се вслушах в съветите ти, си мисля, че ако пейката, беше по в центъра, са малко зуум, снимката щеше да е по-хубава.
                          Последно редактирано от Райковски; 14-05-13, 20:34.
                          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                          0878 23 58 34- Радо

                          Коментар


                          • #14
                            От: Дискусии и критика на снимки (на деня)

                            Нека да продължа виртуалната лекция. Надявам се и други да се включат за да бъде темата по-активна. Всъщност може би и името трябва да се смени.

                            Преди говорех за текста и заглавието към една снимка. Долния кадър е от едно фото есе от 1968 г на Leonard Freed, наречено "Black in White America". То вече е с документална стойност, но представете си, че сме 1969 г. и виждаме тази снимка (от тук http://www.magnumphotos.com):



                            Извън документалната стойност, която има сега, в тази снимка няма нещо кой знае какво. Но ето текста на Фрийд (мой превод):
                            Ние, той и аз, двама американци. Срещаме се безмълвно и се разделяме безмълвно. Между нас непоклатимо и смъртоносно както стената зад него има друга стена. Тя е там на релсите и пълзи през буци от камъни, минава граници и океани, достигайки обратно вкъщи, обратно в нашите животи и дълбоко в сърцата ни: разделяйки ни, където и да се срещнем. Аз съм бял, а той е черен.
                            Описанието на снимката:
                            Берлин, Германия
                            В защита на западната цивилизация, ръката на американски войник стои върху пистолета му.

                            С тази снимка започва цялото му есе "Black in White America", затова е много важно в един текст, в една история да се подбират правилните снимки и добрия текст. Комбинацията от двете предава идеята и историята много повече.

                            В темата "Снимка на деня" всички искаме да сложим изключителна снимка, която предава някаква идея или събитие само като изображение. Това, обаче е много трудно. Дори и великите фотографи рядко успяват да направят снимка, която да съдържа цялата същност на ситуацията или идеята. Но има такива снимки, ето една такава от 30те години на американската фотографка Маргарет Бърк-Уайт - един от първите фотографи на сп. Лайф:



                            Изключителна снимка. Дори и без текст, тя съдържа в себе си цялата ситуация която е отрязала, съдържа информация за времето и хората - мизерията, основно на негрите по това време, противоречието на бедността и пропагандата, оттам и противоречието на времето тогава. Има силен контраст, контрапункт - мизерията на черните и благополучието на белите, които са "отгоре" на композицията. Съдържа и името си, цялата снимка е едно есе. Може да замести стотици думи... Но такива снимки са редки, много редки.
                            LZ2NKM

                            Коментар


                            • #15
                              От: Дискусии и критика на снимки (на деня)

                              Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение




                              "Ебаси якия плаж, дай да го щракна." Щрак, и толкоз! Композицията не е лоша, но макар и някаква трева - предния план не е хубав. Снимана е в неподходящо време на деня, ако беше изчакал залеза/изгрева това щеше да изглежда много по-красиво. Преди време един човек, на който си бях платил даже, ми каза нещо много важно "Наличието на красива природа, изобщо не означава че и снимката ще е красива." Трябва да се ходи, да се обикаля, да се мисли, да се снима много, после да се мисли и пред компютъра, и тогава може и да излезе нещо красиво...

                              Прав си,снимката не струва,но 99% от снимките които съм снимал са за ето тази тема(цък),а там идеята е друга.И повечето снимки ги правя с телефона,не се оправдавам с нищо и не се сърдя за критиките!
                              HONDA DOMINATOR 650
                              ОРЕЛ ASTRA
                              РСПБЗН-Приморско

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X