Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сини светлини?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Сини светлини?

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    Ми, точно затова ще трябва да има кондензер, а самия диод да е вкаран в лъскава отвътре тръба, на края на която е кондензера. 10-ина сантиметра ще свършат работа. След кондензера, разсейваща леща, и прозорче, евентуално.

    И стана манджа с праз.

    Иначе за сянката - говоря за 2 диода, лепнати от двете страни на например 7мм дебела медна шина. Шината лепната върху радиатор, който е зад фара, с вентилатор - водоустойчив. Би станало прилично компактно.

    По тоя начин единия севт нагоре - за къси, а другия надолу - за дълги. При дълги, се пускат и двата, с редуцирана мощност, за да свети и на близо, и надалеч.

    Надявам се сега ме разбра?


    ...ама това си е само чесане на езици. То е ясно че няма да дам 600 кинта само за пробата, успеха от която и на мен ми се струва силно съмнителен.
    Абе аз явно друга оптика съм учил. Такъв голям, каквото и да го правиш, в сноп с достатъчно малка разходимост няма да го фокусираш. Освен с катастрофални загуби или с голяма по размер оптика. И двете не ги щем.

    Гледах някакви примерно 40 вата върху петно 5х5мм, това за дълги се е утрепало. Все ще измислим как да го охладим. Не го купих само защото 6000К не са ми никак по вкуса. При диодите има и друга досада - с намаляване на цветната температура им намалява и ефективността (обратно на ксенона).


    п.с. за пробата 600 че няма да дам, няма. Но като нищо ще се ръсна 100-ина лева.

    п.с.2 ефективното захранване на мощен диод си остава задача. Мисля, че правилният подход е канибалство по стари дънни платки за процесорните стабилизатори. Е, поне за силовите елементи и част от логиката. Ясно е, че диод захранване по напрежение не трае.

    Коментар


    • #47
      До: Сини светлини?

      Захранването не е проблем. Импулсно трафче - FlyBack, с регулация и обратна връзка по ток. Мисля че ще се получи с размерите на 1 или 2 кутии от цигари. Това, щото мощните диоди вътре в матрицата са по 3 вързани последователно - демек 10-13 волта пад.

      Друг вариант е Forward, за тия волтове - Push-pull. Ама освен индуктивността, ще иска и изолиращ траф.

      Абе, електрониката не е проблем, нито е скъпа, нито сложна кой-знае колко.

      Къде си ги гледал тия 5х5мм? Имай в предвид че докато не ти дадат datasheet, където да погледнеш, не вярвяй никому. Тоя сегмент на пазара, заради бурното си развитие напоследък, е пълен със всякякви неграмотници и чиста проба далавераджии на дребно, дето не знаят какво продават.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #48
        До: Сини светлини?

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        Абе аз явно друга оптика съм учил. Такъв голям, каквото и да го правиш, в сноп с достатъчно малка разходимост няма да го фокусираш. Освен с катастрофални загуби или с голяма по размер оптика. И двете не ги щем.
        Сега ми хрумна - сноп тънки ламаринки, пред диода. Лъскави - неръждавейка или алуминий. А самия диод затворен в някакво пространство, та да не излиза нищо отдето ня трябва.

        Това ще ограничи потока в две посоки - снопа ще е като на вертикален радар, нещо. Не съм правил такова никога, та не знам какъв ще е резултата.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #49
          До: Сини светлини?

          Абе, цялата оптика се мотае около съчиняването на малък източник на светлина. С ламаринките нищо не става, освен допълнително разсейване (и поглъщане, даа).

          За захранването - знам че е лесно, но си е част от задачата.

          За 5х5 - май в колдлайт, ама пак ще гледам. Сега съм взел едни 5вата да видим какво може да се измъкне от тях като разходимост. Обещават около 250 лумена, в петно по-малко от халоген със същата яркост. Само време да остане.

          Коментар


          • #50
            До: Сини светлини?

            Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
            Китайски или Тайвански?
            Както писа някой по-нагоре този спектър е смърт при лошо време. До толкова опасен, че сериозните фирми не го произвеждат а в Европа е забранен. Разликата във възприемането на отделните индивиди е голяма но отражението и поглъщането на светлината от предметите е постоянна. Когато отразената светлина е малко индивидуално малко се вижда. Няма да коментирам, че ксенони в рефлектори за нормални крушки е безумие. Има си ксенонови фарове, проектирани за такива крушки.
            .

            Китайски. И споменах " за през нощта" . За лошото време е друг въпрос.Ако ти се случи да караш през нощта при снеговалеж и виелицата духа странично пред фаровете - и жълти и виолетови светлини , все тая. Преекспонира се и спора за мъглата. Няма фарове , които да направят дупка в нея . За мен там по-скоро опира до нерегулирани фарове.
            Не ми е ясно обаче кое е безумното на ксенон в обикновени фарове. Това че гъзарите ти светят в очите ? Ами аз съм констатирал , че нощно време регулираните и изправни фарове са не повече от 15-20 процента. И става въпрос за всякакви видове светлини. А иначе фара със ксенон си се регулира като с обикновена крушка.
            Последно редактирано от Тодор (Zaarin); 01-04-09, 15:36.
            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

            Коментар


            • #51
              До: Сини светлини?

              Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
              ...А иначе фара със ксенон си се регулира като с обикновена крушка.
              Това не е точно така. Т.е. той си се регулира, но светлината, разсеяна над границата между тъмната и светлата зона е толкова повече, колкото по-ярка е лампата, и още малко заради леко различната геометрия на лампата. Като се добави и по-големия % синьо, което е основното заслепяващо средство, такъв фар често заслепява повече от приемливото. И често (ако е и мръсен) повече от нормални дълги светлини. Даже и да е регулиран правилно.

              Заради всичките тези неща, фабричната оптика за ксенонови фарове е по-прецизна по отношение на късите светлини, а фароумивателните устройства са задължителни.

              Коментар


              • #52
                До: Сини светлини?

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Това не е точно така. Т.е. той си се регулира, но светлината, разсеяна над границата между тъмната и светлата зона е толкова повече, колкото по-ярка е лампата, и още малко заради леко различната геометрия на лампата. Като се добави и по-големия % синьо, което е основното заслепяващо средство, такъв фар често заслепява повече от приемливото. И често (ако е и мръсен) повече от нормални дълги светлини. Даже и да е регулиран правилно.

                Заради всичките тези неща, фабричната оптика за ксенонови фарове е по-прецизна по отношение на късите светлини, а фароумивателните устройства са задължителни.
                Май доста залитнахме специално в ксенона , но... Значи преди да ги монтирам съм изчел доста по въпроса , плюс преглед на подобен монтаж от почти целия спектър . 6000К не е точно чисто "електроженово" синьо , по-бледа е светлината и си е с много добра видимост с обикновен фар . Що се отнася до заслепяването : специално заради един Тома-Неверни една вечер застанахме на 20 м. срещу джипките ни със запалени фарове на къси. Не само че ксенононовите ми фарове не заслепяваха , а неговите обикновени халогени на Хела се оказаха по- "крещящи" . Та пак твърдя , че при правилно регулиране на геометрията , плюс добри рефлектори ксенонона си се държи нормално.
                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                Коментар


                • #53
                  До: Сини светлини?

                  Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                  ... Та пак твърдя , че при правилно регулиране на геометрията , плюс добри рефлектори ксенонона си се държи нормално.
                  Остана ми една кола с тайвански ксенони от скъпите, монтирани на мястото на Н4 нормални крушки. Рефлекторите са перфектни а фаровете оригинални. Ако дадеш телефон или адрес, при следващото идване до София, да мина да регулираш и мойте така, че да не ги изхвърлям и тия, че ми е жал за парите дето съм дал.
                  Да светят добре и да не заслепяват поне на къси. Къси и дълги е малко утопично.
                  Имам и оригинални ксенони на една Х3-ка може да ги сравниме.
                  Последно редактирано от drukman; 01-04-09, 00:31.
                  Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                  Към модераторите-А изтрийте го сега.
                  Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                  Коментар


                  • #54
                    До: Сини светлини?

                    Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
                    Остана ми една кола с тайвански ксенони от скъпите, монтирани на мястото на Н4 нормални крушки. Рефлекторите са перфектни а фаровете оригинални. Ако дадеш телефон или адрес, при следващото идване до София, да мина да регулираш и мойте така, че да не ги изхвърлям и тия, че ми е жал за парите дето съм дал.
                    Да светят добре и да не заслепяват поне на къси. Къси и дълги е малко утопично.
                    Имам и оригинални ксенони на една Х3-ка може да ги сравниме.
                    Ако ще ги хвърляш, по-добре ми ги дай. И без това мисля да си взимам един комплект такива. Или ми кажи някаква цена.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #55
                      До: Сини светлини?

                      Първо ще пробвам дали ще станат на Г-то. Фара е кръг и по- малко се движи по пътищата. Ако пак късите са като дълги а дългите са като къси, ще ти ги дам. Ти къде ще си ги слагаш? Не знам в гора как ще е.
                      Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                      Към модераторите-А изтрийте го сега.
                      Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                      Коментар


                      • #56
                        До: Сини светлини?

                        Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
                        Първо ще пробвам дали ще станат на Г-то. Фара е кръг и по- малко се движи по пътищата. Ако пак късите са като дълги а дългите са като къси, ще ти ги дам. Ти къде ще си ги слагаш? Не знам в гора как ще е.
                        На ферозата ще ги слагам. Ама първо ще пробвам една хитринка с едни ламаринки, дето запушват прозорчето при къси, и го отварят при дълги. Така ще оправя късите, и ще разширя малко дългите, понеже ще мога да уголемя прозорчето. Ама дали ще стане - божа работа.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #57
                          До: Сини светлини?

                          Има ги тия ламаринки оригинално. Казах, че са от скъпите дето уж стават, ама не.
                          Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                          Към модераторите-А изтрийте го сега.
                          Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                          Коментар


                          • #58
                            До: Сини светлини?

                            Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
                            Има ги тия ламаринки оригинално. Казах, че са от скъпите дето уж стават, ама не.
                            Има ги, ама не са каквито трябва.

                            А мойте на тераното съвсем си нямат. Прозорчето си стои отворено, и на къси мята един лъч на извънземните. Като изключим това, късите са си ми нормални. Дългите пък светят в тясна ивица, понеже прозорчето е по-тясно отколкото трябва да е. А то е по-тясно, защото нямам ламаринка.

                            Абе, недоклатена работа. Нищо не им е пречело да ги направят като хората, ама айде де.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X