Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

    От 90 мнения по темата,много малко истина.Ще ви споделя информация от ,,кухнята''-не случайно в състава на каучуковата смес влизат ПРОТИВОСТАРИТЕЛИ .Някои пазят от въздействието на светлина, други от кислорода и други окислители (озона)...И те (тяхното количество,качество и начина по който са комбинирани) определят срока на експлоатация и съхранение на една гума,дори и държана в склада.Повярвайте,почти никой производител на гуми не вярва,че някой няма да си кара колата,а ще я държи на трупчета 10 г.А за един разумен експлоатационен срок от 5 години гумите сами ще ,,свършат''.А противостарителите са едни от най-скъпите химикали в каучуковата смес-някои са в пъти по-скъпи от каучука.Отделно никой няма интерес да произвежда вечни гуми...Дано съм ви бил полезен
    Виден столичен ихтиолог

    Коментар


    • #92
      От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

      В един друг форум се натъкнах на следната версия "що е то консуматорско общество" = всичко става консуматив. Първите mainframe компютри били по два-три милиона $, сега по 75 000 $, персоналните - Apple I през 1976 - 666,66 $. А колко струват сега ? Налице е жива дефлация (от която толкова много се плашат икономистите и то във хай-тек сектор ) Нещо подобно става и при автомобилите - от занимание за ексцентрични милионери - станали ширпотреба. Единственият изход от ситуацията за производителите е да направят абсолютно всяка стока консуматив - да изкарва там две-три-максимум-пет години и на боклука. Така, че дъртофелници като мен, помнещи времето на "видинките" и на 20-годишните "Лади", предавани по наследство от дядо на внук, явно не са в час .
      Предавам се ! Утре припкам за нови гуми и ще ги сменям всеки сезон ...
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #93
        От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
        В един друг форум се натъкнах на следната версия "що е то консуматорско общество" = всичко става консуматив. Първите mainframe компютри били по два-три милиона $, сега по 75 000 $, персоналните - Apple I през 1976 - 666,66 $. А колко струват сега ? Налице е жива дефлация (от която толкова много се плашат икономистите и то във хай-тек сектор ) Нещо подобно става и при автомобилите - от занимание за ексцентрични милионери - станали ширпотреба. Единственият изход от ситуацията за производителите е да направят абсолютно всяка стока консуматив - да изкарва там две-три-максимум-пет години и на боклука. Така, че дъртофелници като мен, помнещи времето на "видинките" и на 20-годишните "Лади", предавани по наследство от дядо на внук, явно не са в час .
        Предавам се ! Утре припкам за нови гуми и ще ги сменям всеки сезон ...
        И е така,и не е така.Сравняваш несравними неща.Вземи за пример хляба от онези времена-след въпроса ,,имате ли хляб?'' следваше ,,Пресен ли е?''. Въпрос на избор е дали ще ядеш мухлясъл или току що изваден от фурната.За Африканците и сухия хляб е лукс.Така че всеки сам си решава.
        Виден столичен ихтиолог

        Коментар


        • #94
          От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

          Поставям ли рекорд с LASSA '96-та? Е, малко се пързалям на мокро, но пък кеф...
          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

          Коментар


          • #95
            От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
            Ами, като имаш път наоколо обади се, да се надспирваме.
            Пенчо какво да ти кажа - донякъде си прав! Ама донякъде!
            Със същите като твоите гуми съм! На 80 хил. км. и 4 години! Грайфер като слънце, ама зимата бях като крава на лед!! Спече се бе, окончателно се спече! Пластмасова е! Е, лятото ще изкара, ама другата зима нъц! Даже с грайфера който има!! Ама 80 хил. км.!! Гумата си е супер, но си остарява!
            יעבור
            «И това ще мине»

            Коментар


            • #96
              От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

              Нещо пък на мен сравнението с хляба не ми става ясно. Факт е, че новите автомобили едвам изкарват гаранционния си срок, давайки междувременно доста дефекти и хранейки дилърските мрежи с "гаранционни ремонти и обслужване". Правят се някакви еко-гуми, "зелени" и не знам какви, качествата им са коментирани във форума. Нищо чудно просто генерално качеството на всички гуми да спада с цел икономии, пести се от противосстарители, защото на никого вече не му изнася да прави трайни неща, а само да продава-продава-продава нова продукция и да обяснява на публиката, как в името на сигурността, опазването на околната среда, грижа за лешоядите в Маджарово и белите мечки, трябва на всеки три години да си сменя гумите, най-добре направо с колата.
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #97
                От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                Нещо пък на мен сравнението с хляба не ми става ясно. Факт е, че новите автомобили едвам изкарват гаранционния си срок, давайки междувременно доста дефекти и хранейки дилърските мрежи с "гаранционни ремонти и обслужване". Правят се някакви еко-гуми, "зелени" и не знам какви, качествата им са коментирани във форума. Нищо чудно просто генерално качеството на всички гуми да спада с цел икономии, пести се от противосстарители, защото на никого вече не му изнася да прави трайни неща, а само да продава-продава-продава нова продукция и да обяснява на публиката, как в името на сигурността, опазването на околната среда, грижа за лешоядите в Маджарово и белите мечки, трябва на всеки три години да си сменя гумите, най-добре направо с колата.
                Много си краен.Нямам за цел да те убеждавам,че се пести от нещо си.Те противостарителите не са панацея...Бухаш ги в сместа и гумите стават вечни.Ако един шофьор не може да изтърка комплект гуми за 5-6 години е по-опасен от самите гуми.Неделния шофьор и сликове да сложи,все тая.Хайде на Видинките!

                П.П:А сравнението с хляба е,защото тестото е най-близо до каучуковата смес
                Виден столичен ихтиолог

                Коментар


                • #98
                  От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                  На мен не ми понасят коментари от рода на Нищо и няма,какво като е на десет години..........има и,няма вечно неща еле правени от гума или каучук или каквото и гумено да е там.Тьпа проста физика и тва си е.Вече кой с какво и как кара е друга бира,като се прьсна бях с жената на телефона,чак аз чух как изтреска,а тя спокойна Ми прьснах гума,май задна лява.....

                  Да пускам тема за маслото Точите ли го след година или не?Да се посмеем и там малко.Ма той Москвича едно време как вьрвял,па как грам не пипал,па как палел зимата на Витоша.......Няма значение,и там са си го написали,а и там не са аптекати,и гумаджии не са,а масларите дето ги клати маслото и не се очаква аптекаря да прави тестове.

                  Калифорния,гумата се опича за 5 години па ако ще под палмата на сянка да я дьржиш,на шестатаме за смяна и това си е.
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • #99
                    От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                    Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение

                    А ТИРовете защо карат регенерат?И тия парчета дето ги обикалям на магистралата са от нови гуми повечето щото регенерата дьржи повечко нали.
                    Тирове, автобусен транспорт, пожарни и всички самолети ползват регенерати, защото са им по-евтини отколкото да сменят с нови. Регенератите са малко (като количество) по-лоши от новите гуми, стига да са направени качествено. Да, има подобрители в гумата, защото производителите го имат това предвид, че ще се регенерира. Но има задължителен европейски стандарт (в Америката не знам как е) за качество на регенерата, а вече доста държави въведоха и лиценз за гумаджиите които ги правят. Така че става дума за регенерат, направен да се доближава максимално по качество до нова гума.

                    Това не отменя въпроса за критериите според които една гума става негодна. Всички споменати индустрии (тир, автобус и т.н.) които ползват регенерати карат много дълги разстояния и износват грайфера по-бързо. Така че при тях въпросът за старостта на гумата се измества. За тези 6-10 години (Континентал твърди че са 10г) един тир или автобус ще навърти няколко пъти повече километри от обикновен домашен автомобил.

                    Тирове и автобуси имат по-малък проблем, защото при тях скоростта е ограничена, което значи по-малко загряване на гумата и съответно по-дълъг живот. Самолетите карат съвсем кратко разстояние по пистата. Освен това в тези сфери гумите ги проверяват преди всеки курс и евентуален дефект ще бъде забелязан бързо. Нещо което обикновените хора не правят в домашни условия.

                    Парцалите по магистралите са предимно от нови гуми, защото ако една гума е дефектна, това ще се прояви в самото начало на експлоатацията й. Дефектите нямат нищо общо с износването и остаряването. Гумен парцал се получава и при неправилна експлоатация. Престараване с надуването или недостатъчни атмосфери са чести причини.

                    За мен проблемът с регенератите е че не са толкова издръжливи на внезапни спирачки и на дълго каране по магистрала. Шансът за спукване е минимален, но като знаеш че имат конкретно слабо място, ги мислиш.

                    Както и с всичко останало, и при гумите вложението на повече пари води до по-голямо душевно спокойствие. Преценяваш си колко ти струват нервите рано сутрин като отиваш на работа и ти се наложи да сменяш гума, примерно в дъжд и кал, или като прелиташ със 180км/ч по магистралата и се чуе "пук".

                    Коментар


                    • От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                      Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                      Пенчо какво да ти кажа - донякъде си прав! Ама донякъде!
                      Със същите като твоите гуми съм! На 80 хил. км. и 4 години! Грайфер като слънце, ама зимата бях като крава на лед!! Спече се бе, окончателно се спече! Пластмасова е! Е, лятото ще изкара, ама другата зима нъц! Даже с грайфера който има!! Ама 80 хил. км.!! Гумата си е супер, но си остарява!
                      Ами всичко е според зависи. По груби сметки моите виждат слънце през 2% от живота си. Това при среден пробег 15 000 на година.

                      Коментар


                      • От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                        Старите гуми едно на ръка, аз като гледам при новите какви разлики има! Четох наскоро едни тестове (в популярно немско списание) - между чисто нови "маркови" и чисто нови "китайски" има над 20 метра разлика в спирачния път (100-0, на мокро)!!! Това според мен е недопустимо! Четох и че се въвеждат нови задължителни етикети (за ЕС), на които ще се означават класове на пробег, сцепление и живот. Това е стъпка в положителна посока. Гумите са съществена част от сигурността по пътищата и ми е странно че няма строги изисквания по въпроса! Според мен трябва да с въведат строги изисквания и тестове преди да се разреши продажбата на дадена гума!
                        А за тези които ще кажат че никой не кара с такива "китайски" - и аз си мислех така, обаче съвсем случайно на един светофар видях такива на сравнително нов и още лъскав Мерцедес Ц-класа!

                        Коментар


                        • От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                          Първоначално публикуван от бат'Марто Преглед на мнение
                          И е така,и не е така.Сравняваш несравними неща.Вземи за пример хляба от онези времена-след въпроса ,,имате ли хляб?'' следваше ,,Пресен ли е?''. Въпрос на избор е дали ще ядеш мухлясъл или току що изваден от фурната.За Африканците и сухия хляб е лукс.Така че всеки сам си решава.
                          Ясно е, че гумата е читава до 5 години след DOT-а, но за съжаление трябва да се съглася с Марто, щото всичко е въпрос на ситуация и "Дупе знае 2 и 200", а иначе всеки си гледа от неговата камбанария, и, понеже "Сития на гладния не вярва", затова има и толкова различни мнения в темата.

                          Първоначално публикуван от бат'Марто Преглед на мнение
                          Много си краен.Нямам за цел да те убеждавам,че се пести от нещо си.Те противостарителите не са панацея...Бухаш ги в сместа и гумите стават вечни.Ако един шофьор не може да изтърка комплект гуми за 5-6 години е по-опасен от самите гуми.Неделния шофьор и сликове да сложи,все тая.Хайде на Видинките!

                          П.П:А сравнението с хляба е,защото тестото е най-близо до каучуковата смес
                          И тук абсолютно ще се съглася, и проблема е, че неделните шофьори не "тренират" всяка неделя.
                          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                          Коментар


                          • От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.JPG
Прегледи:1
Размер:38.5 КБ
ID:5368460
                            Първоначално публикуван от nigell Преглед на мнение
                            А за тези които ще кажат че никой не кара с такива "китайски" - и аз си мислех така, обаче съвсем случайно на един светофар видях такива на сравнително нов и още лъскав Мерцедес Ц-класа!
                            Хм, аз карам трета година с летни китайски пантофи, над 40 хил км съм минал с тях, без дисбаланс, без изкривявания, държат нормално на мокро и сухо. Налагало ми се е да спирам рязко, не мога да се оплача от спирането - АБС-а даже не изтраква. Скоростен индекс до 160 км/ч. Вярно, гумата се усеща малко по-твърда от предишните Пирели, но при цена 120 лв/брой нова 235/75/15, не може да очакваме чудеса. Карам ги основно по асфалт, но и по горски път не са ме предавали, стига да няма много кал
                            Георги Кулишев
                            Ямбол
                            0889 42 00 74

                            Коментар


                            • От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                              Първоначално публикуван от kulishev Преглед на мнение
                              [ATTACH=CONFIG]444733[/ATTACH]

                              Вярно, гумата се усеща малко по-твърда от предишните Пирели...
                              Много малко гуми са по-трвърди от Pirelli. Авно китайците и в тая сфера държат първенство.

                              Pirelli-то всъщност са интересни гуми - въпреки относително твърдия си материал, някак успяват да се държат прилично. Карал съм зимни на 6 години, и въпреки че бяха вдървени и доста износени зимата се държаха приемливо, сравнявайки ги с някои други.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                                Един приятел който работи в сервиз в Англия разказа че там вече масово слагат китайски гуми които държат много първия сезон и после ги изхвърлят защото тотално си променят характеристиките(не държат).Макар че в по-вечето случаи изглеждат още като нови те ги сменят и така всяка година карат с нови евтини гуми.Но сигурно Китайското качество за там е по добро защото не съм чул на някой тук да му харесват дори и нови.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X