Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Днес, засрамен от старите галоши и видял се в пари, отидох да сменя предните гуми. Направих едно позабравено откритие: никоя гума не спира по-лошо от чисто нова с мустаци.
    С какви гуми си бе човек? Пък и това се лекува лесно - първа с мръсна газ на 2 пъти и мустаците ги няма
    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

    Коментар


    • #47
      От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

      Не съм такъв човек, да подпалвам чисто нова зимна гума. Ще си изпадат сами.

      А с какви гуми съм - както знаеш, в Америка бият негрите. Дебица Фриго отпред, чисто нови. Отзад - Дебица Навигатор 2002г. Познай тези задните до тази сутрин къде бяха, в качството на по-хубав чифт

      Коментар


      • #48
        От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

        Не възниква ли ВЪПРОСА тук: Освен за годините и качествата, за различните гуми и шарки - отпред и отзад?
        Патил съм от такова съчетание - просто различните гуми се държат по различен начин.

        Коментар


        • #49
          От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

          Аз карах тия дни по магистралата една кола с гуми които се оказа че били дот 97 !
          Първоначално мислех че е 2007 ма, но ме светнаха че преди 2000 год дот-а е 3 буквен.
          Леко бяха напукани под протектора ама като цяло нищо им нямаше.
          Ники

          Коментар


          • #50
            От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

            Аз вече имам концепция за стари гуми:
            стари гуми са тези, на които пукнатините от вътрешната страна претриват вътрешната гума до спукване.

            Коментар


            • #51
              От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

              Като чета тая тема се чудя... То верно всичко поскъпва и на всичко му се влошава качеството, ама чак пък толкова Значи - имам комплект зимни и комплект летни гуми. За три години зимните са изминали 18 000 км., летните малко повече ~ 20 000 км. Според писанията тука трябва моменталически да изхвърля и двата "ката" гуми, `щото толкова им бил животът ? Едно време, при светлия комунизъм, гумите "видинки" се караха поне до 70 000 км., ако междувременно не им се случи случка или не се износят накриво от кофти предница и т.н. То така си пишеше в разните стари книжлета тогава - "диагоналните гуми требе да изкарат поне 60 000 при правилна експлоатация, пък модерните радиални - до първия основен ремонт на МПС-то" Не можах да проверя тази препоръка, защото дойде демокрацията и почнаха да ми крадат гумите . Преди няколко години изхвърлих гуми Continental Premium contact, с които бях минал 40 000 км. и с които фабрично е бил оборудван верният ми VW Passat `91 г. И гумаджията ме пита: "Защо ги сменяте тия гуми, к`во им е ?" Викам му: "Не виждаш ли, че са станали на "сликове", само надлъжните канали са им останали ?", а той ми отговаря: "А-а-а-а, то понеже има такива сликови модели, аз помислих, че тия са си оригинално така." Според мен писанията за възрастта са мощно спонсорирани от производители и търговци на гуми.
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #52
                От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                Аз пък се питам до колко е оправдано от гледна точка безопасността на движението да се продават и използват гуми втора употреба, ако ще и да са запазени външно и с грайфер?! И какво губя като си продам старите, но запазени галошки и в един незнаен момент някой тарикат, обут с моите бивши гумета и щастлив че е минал тънко, ми се натресе отгоре, щото не могъл да спре на стоп-а или нещо такова?! Дали някой някъде води статистика за ДОТ-а на гумите при тежките ПТП-та?

                Ако повече не ме видите тук, значи са ме изяли с парцалите ония дето ще ревнат, абе ти като си паралия купувай си нови гуми и не ни давай акъл... Не съм паралия, не давам акъл, не търгувам с гуми, а само споделям, че два пъти имах неприятни случки с 4-5 годишни Дебица летни (стария модел), които и като нови хич ги нямаше на мокро. Първия път явно не разбрах намека на Всевишния, та ми даде и втори урок - само нови и квалитетни гуми, ако ти е мил живота и на тези около теб. А дотогава, сиреч до новите гуми, спестявай и ходи пеш!

                Коментар


                • #53
                  От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                  А някой замислял ли се е, ако са толкова опасни старите, макар и неизтъркани гуми, защо на гумите, за разлика от други стоки няма указан "срок на годност". Общо взето кампанията "колко страшни са старите запазени гуми" май започна относително скоро:
                  The danger of old tires has been known since at least September 2003 when the British-based Tyre Industry Council issued an unprecedented warning that previously unused tires should not be sold if they were more than 6 years old, and that all tires should be replaced 10 years after their manufacture.
                  Някъде в ръководства за експлоатация на съответното МПС пише ли кога (след колко години) да сменяме гумите ? В старите ми книжки (VW Passat `91, Opel Vectra`97, джипката в подписа) няма такова нещо. Има картинка на гума, маркер за износването й и т.н. Така съм гледал и в книжка на Citroen и на Mercedes. В горния линк мрънкат, че видиш ли, US-производителите на коли (към 2008 г.) се опъвали и не искали да пишат такива работи в manual-ите...
                  Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 21-04-12, 15:57.
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #54
                    От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                    Първоначално публикуван от DiTBul Преглед на мнение
                    неприятни случки с 4-5 годишни Дебица летни (стария модел), които и като нови хич ги нямаше на мокро. !
                    И другаде съм писал, ама да повторя. Всичко направено на територията на бившия СИВ и кръстено гума - не е гума. Освен по форма. Още наблюдавам поведението на 12 годишни гудиари на резервната кола. На близо 100 000са и имат още над 6мм. грайфер. Напукване никакво не се забелязва.
                    На Кията съм с БФГ АТ. на 4г.и близо 40 000км.Още стоят мустаците.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                      Пенчо ,само не казвай че тези Гудиари където ги хвалиш са от серията Вектор 1 или 2 , че от тях по шибани не съм карал! Те на сухо не спираха ,камо ли на мокро,а за шума въобще не говоря! Едвам ги издържах 5-6 х.км. и ги засилих на боклука,ама ги нарезах да не се убие някои,като ги види с мустаци още и реши да ги сложи! Последните няколко години,гледам със същата шарка май Дебица беше ,та ми е ясно защо се оплакват по нагоре ! Иначе Гудиар имат и някои попадения,ама малко !
                      / HONDA-CR-V-IIг. -> 2.2 i-ctdi (N22A2) // HONDA-CR-V-IIIг. ->2.2 i-DTEC (N22B3)/

                      Коментар


                      • #56
                        От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                        И другаде съм писал, ама да повторя. Всичко направено на територията на бившия СИВ и кръстено гума - не е гума. Освен по форма. Още наблюдавам поведението на 12 годишни гудиари на резервната кола. На близо 100 000са и имат още над 6мм. грайфер. Напукване никакво не се забелязва.
                        На Кията съм с БФГ АТ. на 4г.и близо 40 000км.Още стоят мустаците.
                        Струва ми се доста несериозно в такъв форум и тази тема да се дава пример с 12 годишна гума-пък било то от утвърдена марка.Това,че за 12 г. грайфера не се износил говори добре за материала на "гумата"
                        Според мен гума на повече от 6-7 години не е препоръчително да се кара.
                        Cherokee WJ 4.0L- NP242
                        Honda Africa Twin XRV 750

                        Коментар


                        • #57
                          От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                          Първоначално публикуван от emicha1 Преглед на мнение
                          Пенчо ,само не казвай че тези Гудиари където ги хвалиш са от серията Вектор 1 или 2 , че от тях по шибани не съм карал! Те на сухо не спираха ,камо ли на мокро,а за шума въобще не говоря! Едвам ги издържах 5-6 х.км. и ги засилих на боклука,ама ги нарезах да не се убие някои,като ги види с мустаци още и реши да ги сложи! Последните няколко години,гледам със същата шарка май Дебица беше ,та ми е ясно защо се оплакват по нагоре ! Иначе Гудиар имат и някои попадения,ама малко !
                          В момента Пасата е при брадчеда, ама по спомен май са ултрагрип всесезонни. Бяха 2 години предни,ама след дебел шип и топъл вулканизатор отидоха отзад.
                          Не,че ги хваля, но визуално и на пипане, изглеждат по-добре от 3 годишна сръбска или полска галошка. Просто не са много фирмите, дето знаят какво да слагат в каучука, освен сажди.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                            Някъде в ръководства за експлоатация на съответното МПС пише ли кога (след колко години) да сменяме гумите ?
                            Принципно, очаква се производителят на гумите, а не на колата, да е компетентен по въпроса.

                            А иначе потъваме в дебрите на инженерния компромис:
                            Няма идеална гума. Едни високи показатели водят до други ниски показатели, като са възможни някакви комбинации от поведение на топло, поведение на студено, поведение при спиране, поведение в завой, по-бавно износване, по-нисък разход на гориво или по-ниска цена.

                            Напълно нормално е гуми в един и същи ценови клас да се различават двойно по използваем пробег за сметка на 5-10% разлика в сцеплението и подобни неща човек лесно може да види подредени в таблици из интернета. Лесно можеш да избереш тези с 10% отгоре сцепление, но ако ти хрумне да ги търкаляш колкото другите, сумарната ти рискова експозиция ще е по-голяма.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                              Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                              Някъде в ръководства за експлоатация на съответното МПС пише ли кога (след колко години) да сменяме гумите ?
                              В ръководството на моята кола пише, че ако са по-стари от 6 години трябва да ги провери специалист:
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:223.JPG
Прегледи:1
Размер:93.8 КБ
ID:5367365
                              Интересно ми е дали някъде има обективен тест стари с/у нови гуми, да се види как се променя поведението при износване.

                              п.п. заблуден от заглавието на темата "Коя гума е стара?" гласувах грешно в анкетата "Колко стари са гумите с които караме?" ? Карам с не по-стари от една година мотора и макс. 2-3 годишни колата!!
                              Последно редактирано от nigell; 21-04-12, 19:34.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                                Първоначално публикуван от nigell Преглед на мнение
                                ... Интересно ми е дали някъде има обективен тест стари с/у нови гуми, да се види как се променя поведението при износване.
                                Сетих се за това видео

                                HONDA CR-V RD1 126 hp Auto JDM
                                Mitsubishi Pajero 2.5 intercooler turbo EX

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X