Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

    Първоначално публикуван от Борис Хаджиценев (bob4oo) Преглед на мнение
    Е та то това е най-важното, ако каучука е хубав не някакво си менте, ще има да караш с нея ....

    това всъщност не е точно така, гумите се правят от различни смески и с различно съдържане на каучук, най- общо казан по- меките гуми са с по високо съдържание на каучук тоест по мек протектор и съответно се износват по- бързо точно заради мекия протектор
    по твърдите - с по ниско съдържание на каучук се износват по бавно, но пук сцеплението при тях е по лошо...
    Темата е много обширна, а факторите влияещи на качеството на гумата са много.
    Като всеки друг материал и гумата старее и с годините качествените и показатели намаляват.
    Поне според мен е по добре нова евтина гума отколкото стара но маркова, защото дори и най евтината гума има добри свойства през първата година. И обратното - дори и най - марковата гума след 7-10 години вече се е вдървила и не държи колата на пътя.
    Ето и едно сайтче с полезна и интересна информация http://autobox.bg/?p=99
    I'm not Lost, I'm Discovering !

    088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

    Коментар


    • #17
      От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      По идея регенератът е стара гума с нова работна повърхност. Смислено е, защото по-скъпата част от гумата (долни слоеве, платове, телове) всъщност живее повече от протектора.
      Колега,нито един уважаващ себе си производител не дели гумата на долни и горни слоеве! Старее онова черното нещо от което е направена по голямата част от гумата,без абсолютно никакво значение е дали е била или не на слънце! И когато само един път спирачния път не ти стигне с 1-2 метра ще разбереш че никога не трябва да караш гума по стара от 4 години!
      Иво (таксито) Андреев
      0988 91 80 50
      Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

      Коментар


      • #18
        От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

        Чувствам, как мога да науча още от теб за някои технологии в химическата промишленост. Разкажи повече!

        Иначе съм чувал, че спирачният път зависи първо от скоростта и после от всякакви други фактори като гуми, спирачки, настилка и т.н. Въоръжен с това познание, съм карал безопасно и с гуми на 17 години.

        Коментар


        • #19
          От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
          Mного си зависи и от фирмата производител. На Пасата отзад съм с едни Гудиари на 10г. и над 100к.км. Няма напукано нищо. Грайфер имат за още толкова.
          Комщията взе някакши Сръбски и за 3г. и няма 30к.км. три от четирите бомбираха, и една се пръсна на равен път с 50кмч пред очите ми.
          Само не мога да разбера,защо все говорите за външния вид на гумите,не били напукани и не знам си какво още,като че ли ще ги взимате завинаги, докато смъртта ви раздели! Премине ли разумната граница от 5 години,както го дава и производителя,смятай че е дошло времето в което вече са много вероятни разни изненадки! Я не успяла да спре,я не успяла да завие,все разни такива! Нямало пари за нови,ами аз дължа пари на вече не помня колко хора,ама карам 2 сезона и подарявам! Така ме споменават и с добро доста хора! Ама трябваше да стане една случка с летален изход преди няколко години,и то без моя вина но пробвай да спиш после! Почваш да мислиш какво още е можело да се направи,за да се спаси този животец,и те така-2 години и вънка!!!
          Иво (таксито) Андреев
          0988 91 80 50
          Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

          Коментар


          • #20
            От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
            Чувствам, как мога да науча още от теб за някои технологии в химическата промишленост. Разкажи повече!

            Иначе съм чувал, че спирачният път зависи първо от скоростта и после от всякакви други фактори като гуми, спирачки, настилка и т.н. Въоръжен с това познание, съм карал безопасно и с гуми на 17 години.
            То онова става само един път!
            Иво (таксито) Андреев
            0988 91 80 50
            Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

            Коментар


            • #21
              От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

              Не сравнявайте стар Мишелин със стари гуми
              К мирной жизни не пригоден.
              Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
              ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

              Коментар


              • #22
                От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                Чудесен Дънлоп АТ 235/75/15 си намерих по 200л. броя преди 2 години и половина и не са мръднали. 2005дот. Не стават единствено на лед, мокра трева и дълбока кал.

                Коментар


                • #23
                  От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                  Днес вали дъжд (не само в Пловдив май) и аз лееко бързах- да взема щерката от танци. Бързах, в смисъл да понатисна малко газта и да се "мушна" в движението по главните улици. Ами, не става! На два пъти при тръгване, колата превърташе гумите и се тресеше много гадно предницата. От миналото лято си мисля, че трябва да си сменям гумите, макар и с "убийствен" грайфер. Май са с ДОТ 2002г. Зимните ми и те са там някъде- като години, но и те са със запазен грайфер.
                  Ще има "изваждане", само дето "събирането" не ми се получава много... Познато нали...?

                  Коментар


                  • #24
                    От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                    Мишелин на доста години се държи на пътя доста по добре от нови гуми от калпава марка
                    К мирной жизни не пригоден.
                    Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                    ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                    Коментар


                    • #25
                      От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                      Първоначално публикуван от suzuki team Преглед на мнение
                      То онова става само един път!
                      А, не. И един път е много.
                      Първоначално публикуван от komisar Преглед на мнение
                      тресеше много гадно предницата.
                      Аналогичен случай тука. Освен за гуми мисли и за предница.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                        като става дума за "онова" наистина и 1 път е много и дано никога не идва този един път... А по повод на спирачния път- май най- големия фактор е задкормилната уредба, щото ако в нея има неизправност нито гуми, нищо не спасява... Но стига спам.
                        А относно старите гуми - прочетете информацията от линковете:
                        http://radial.bg/static_page.php?id=9
                        http://tyresfirms.com/articles_bg.html
                        до третата година показателите (що се отнася до спиране, сцепление, стабилност) са както на чисто нова гума (говорим за реномирани марки)
                        от 3 до 6-8 година стават за каране но при редица условия като правилна експлоатация, правилно съхранение и тн.
                        от 8-10 година на татак дори и неупотребявана гума извадена от склад самите производители препоръчват гумата да замине към коша.
                        Прочетох и интересна информация относно газа в гумата дали да е въздух или азот, кислородът и влагата във въздуха с който си помпаме гумите ускорявал процеса на стареене на гумата. Ще помоля колегите които са малко по на "ТИ" с химията да разяснят.
                        I'm not Lost, I'm Discovering !

                        088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                        Коментар


                        • #27
                          От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                          Първоначално публикуван от mmtrance Преглед на мнение
                          като става дума за "онова" наистина и 1 път е много и дано никога не идва този един път... А по повод на спирачния път- май най- големия фактор е задкормилната уредба, щото ако в нея има неизправност нито гуми, нищо не спасява... Но стига спам.
                          А относно старите гуми - прочетете информацията от линковете:
                          http://radial.bg/static_page.php?id=9
                          http://tyresfirms.com/articles_bg.html
                          до третата година показателите (що се отнася до спиране, сцепление, стабилност) са както на чисто нова гума (говорим за реномирани марки)
                          от 3 до 6-8 година стават за каране но при редица условия като правилна експлоатация, правилно съхранение и тн.
                          от 8-10 година на татак дори и неупотребявана гума извадена от склад самите производители препоръчват гумата да замине към коша.
                          Прочетох и интересна информация относно газа в гумата дали да е въздух или азот, кислородът и влагата във въздуха с който си помпаме гумите ускорявал процеса на стареене на гумата. Ще помоля колегите които са малко по на "ТИ" с химията да разяснят.
                          Ще ти подам джокер,а ти се опитай да се сетиш другото,все пак нали трябва да го караш да работи-азота е температурно независим газ!
                          Иво (таксито) Андреев
                          0988 91 80 50
                          Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

                          Коментар


                          • #28
                            От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                            Никак не мога да се съглася, че нови Debica или Kormoran държат повече от 2 годишни Bridgestone. Личен опит.
                            Предпочитам нови гуми, но от евтинджосите засега единствено съм доволен от Roadstone, зимни. Може и летните да са им добри, но не съм тествал. Фен съм на Гудиър и Бриджстон, ако не стигат кинти - експериментирам

                            С джиповите гуми още нямам нужния опит, ще си трая.

                            Иначе съм съгласен с Ясен - колкото и да са калпави гумите, ако си ги знаеш и се съобразяваш, проблем няма. Просто е много, много досадно.
                            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                            Коментар


                            • #29
                              От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                              температурно независим газ !? Някакво откритие ли съм пропуснал ?
                              байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                              Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                              Суперспам - спама на суперите

                              Коментар


                              • #30
                                От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                                Много експертни мнения по темата...Полимера(каучука) има живот около 5 години...При правилно съхранение!И преди някой да ме освирка,да отбележа,че имам инфо от първа ръка!Имам теми по случай!
                                Виден столичен ихтиолог

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X