Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

    Да Пенчо, обаче аз казах, че са от серията Вектор ,пак уж всесезони, ама пълен боклук! Не знам с сажди или пласмаса са им примесите ,обаче бяха гола вода! Иначе най-адекватната гума ,на лека кола която съм имал възможност да карам, е Дънлоп /с изтекъл срок на годност уж, произведена 4г. преди да я купя ,намалена от 280$ ,на 82$ в кореком/ ,уникална стабилност на автомобила ,обаче само за 50х.км.!!! След това галош, ама и до ден днешен си спомням за тези гуми!
    / HONDA-CR-V-IIг. -> 2.2 i-ctdi (N22A2) // HONDA-CR-V-IIIг. ->2.2 i-DTEC (N22B3)/

    Коментар


    • #62
      От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

      Възрастта на гумите не е никакъв критерий. Има правилно използвани, правилно съхранявани гуми, има и обратното.
      Зимните гуми трябва да се карат зимата. Например от ноември до март. През останалото време мястото им е на сухо, тъмно и проветриво място. С летните гуми ситуацията е аналогична. Като колкото по-малко седят гумите изложени на слънце (UV лъчи), толкова по-дълго ще изкарат - гараж, закрит паркинг и т.н.
      Най-голямата грешка, която хората масово правят, е да си купуват есента по 2 зимни гуми. И така всяка година. Слагат ги отпред, а старите минават отзад. Задните се изхвърлят, защото за 2 години са станали тотален брак.

      Най-старите гуми, с които карам, са 2 зимни от 2003-та година. За задни не стават, но като предни се справят добре. Тази зима се качих с тях на планина. На същото място с едни всесезонни от 2008-ма година се въртях и носех като балерина. За мен гуми, които са карани лятото, не стават за зимата.
      Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

      Коментар


      • #63
        От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

        Гумата при правилно съхранение може да стой 10-15 години. Сега сме 2012, така че гуми от 2003-2004 които ги зимате сега нови може да се карат 3 сезона спокойно. Гума 2012 пак ще я карате 3 сезона. Лятната на 3тия ще се поизтърка а пък зимната ще се вдърви.
        Така че трябва да има още графи в анкетата.
        Много "обичам" хора дето април месец тързят ДОТ 2012 при положение че доставките отнемат около 4 месеца и когато ДОТ-а е примерно 2011 и се почва едно - Оооо тая гума е стара. Аз изкам 2012.....
        Оня ден от ОМВ си взех Корни - датата на прозводство му беше 01.06.2010......
        Значи хората ядът вафли на по 2 години ама гума на 2 години вече е стара и се правят проблеми!
        Последно редактирано от i.ivanov01; 23-04-12, 13:28.

        Коментар


        • #64
          От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

          Всъщност DOT значи DepartmentОfTransportation и няма общо с датата на производство, нито с дата на транспортиране - все пак се нанася върху гумата при производството, а не при транспорта! Но в интерес на истината след DOT кода от едната страна на гумата е изписан 3 или 4 цифрен код, който показва седмицата и годината на производство. Тези 3 или 4 цифри не са DOT, въпреки че в България е прието точно на тях да им се вика DOT.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DOT.jpg
Прегледи:1
Размер:81.5 КБ
ID:5367787

          П.П. То у нас и на копирите викат "Ксерокс", на комплектите инструменти за кола викат "Гедоре", на лепящите ленти викат "Tixxo" и "Scotch" (дори си нямаме дума за тях), а всъщност това са имена на компании, които просто произвеждат съответния продукт.
          Русия е бензиностанция, въоръжена с ракети.

          Коментар


          • #65
            От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
            На Кията съм с БФГ АТ. на 4г.и близо 40 000км.Още стоят мустаците.
            Мда, това е особено ценно качество. Може да са пластмасови, ама не се износват.

            И по-горе някой беше казал че до третата година били като нови. Друг път. Още на втория им сезон вече твърдо не са същите, независимо от производителя. Пробвано и на GoodYear, и на най-различни други. Виж чешките галоши, с които продават шкодите например са си гнус още от завода, а на втория сезон 2 капки дъжд значат бедствие. LASSA са много, ама много по-добре в това отношение например - търкалях едни зимни 3 години като предни на самарата ми - никакви, ама никакви грижи. С толкова калпави гуми като дебиЛИца беше само някогашния ми бус, ама не си знаеха годините и вече им прозираха теловете изотвътре.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #66
              От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Мда, това е особено ценно качество. Може да са пластмасови, ама не се износват.

              .
              Ами, като имаш път наоколо обади се, да се надспирваме.

              Коментар


              • #67
                Re: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                Трета година карам и двете си коли с БФГАТ. Износване няма и никога не съм имал проблем с контрола на какъвто и да е терен. Дотове и т.н. не гледам. Гледам, обаче налягането.
                От 1987г. официално карам МПС и съм карал с всякакви галоши с различни качества. Единствените реално гадни гуми, на които съм попадал бяха оригиналните за Лада, които се кривяха по неизвестни причини и нашенските Вида Смърт, които вече ги няма и на циганските каруци.
                Прави впечатление ширещата се неграмотност сред гумаджиите по отношение на налягането. Тези които ми монтираха новите Гудричи разпенено обясняваха, как се помпат на 2.5 bar., докато не им показах контактното петно върху саморазливния им под от гума на 2.5 и същата на 1.8.
                "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                Коментар


                • #68
                  От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                  Мда. И аз ако не им кажа - блъскат на 2.5, все едно е камаз.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                    Първоначално публикуван от Alexfield Преглед на мнение
                    Всъщност DOT значи DepartmentОfTransportation и няма общо с датата на производство, нито с дата на транспортиране - все пак се нанася върху гумата при производството, а не при транспорта! Но в интерес на истината след DOT кода от едната страна на гумата е изписан 3 или 4 цифрен код, който показва седмицата и годината на производство. Тези 3 или 4 цифри не са DOT, въпреки че в България е прието точно на тях да им се вика DOT.
                    [ATTACH=CONFIG]443717[/ATTACH]

                    П.П. То у нас и на копирите викат "Ксерокс", на комплектите инструменти за кола викат "Гедоре", на лепящите ленти викат "Tixxo" и "Scotch" (дори си нямаме дума за тях), а всъщност това са имена на компании, които просто произвеждат съответния продукт.
                    Това е начин на означение - стандарт по изискване на US Министерство на транспорта и така му викат в много страни. Както маслата ги означават по SAE (общество на амер. инДЖИнери) или API (хамер. петролен институт). Не трябва да казваме и "Бендикс", "Феродо", "Делко", ама ще изпаднем в положението на А.Балан с "драсни-пални-клечица"
                    DOT code

                    In the United States, the DOT Code is an alphanumeric character sequence molded into the sidewall of the tire for purposes of tire identification. The DOT Code is mandated by the U.S. Department of Transportation. The DOT Code is useful in identifying tires in a product recall.
                    The DOT Code begins with the letters "DOT" followed by a plant code (two numbers or letters) that identifies where it was manufactured. The last four numbers represent the week and year the tire was built.
                    Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 23-04-12, 17:24.
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • #70
                      От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                      Първоначално публикуван от infineon Преглед на мнение
                      Аз карах тия дни по магистралата една кола с гуми които се оказа че били дот 97 !
                      Първоначално мислех че е 2007 ма, но ме светнаха че преди 2000 год дот-а е 3 буквен.
                      Леко бяха напукани под протектора ама като цяло нищо им нямаше.
                      Викаш гумите направо си бяха екстра,направо нищо им няма!Малко ако се заровиш ще видиш че понякога не требе да е само на вид хубава!Максимална възраст за всеки уважаващ себе си карач,е 5 години,дори ако 4 от тях гумите са престояли в най-тъмното мазе!А не да се чака да се напука или разцепи!
                      Иво (таксито) Андреев
                      0988 91 80 50
                      Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

                      Коментар


                      • #71
                        От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                        Като чета тая тема се чудя... То верно всичко поскъпва и на всичко му се влошава качеството, ама чак пък толкова Значи - имам комплект зимни и комплект летни гуми. За три години зимните са изминали 18 000 км., летните малко повече ~ 20 000 км. Според писанията тука трябва моменталически да изхвърля и двата "ката" гуми, `щото толкова им бил животът ? Едно време, при светлия комунизъм, гумите "видинки" се караха поне до 70 000 км., ако междувременно не им се случи случка или не се износят накриво от кофти предница и т.н. То така си пишеше в разните стари книжлета тогава - "диагоналните гуми требе да изкарат поне 60 000 при правилна експлоатация, пък модерните радиални - до първия основен ремонт на МПС-то" Не можах да проверя тази препоръка, защото дойде демокрацията и почнаха да ми крадат гумите . Преди няколко години изхвърлих гуми Continental Premium contact, с които бях минал 40 000 км. и с които фабрично е бил оборудван верният ми VW Passat `91 г. И гумаджията ме пита: "Защо ги сменяте тия гуми, к`во им е ?" Викам му: "Не виждаш ли, че са станали на "сликове", само надлъжните канали са им останали ?", а той ми отговаря: "А-а-а-а, то понеже има такива сликови модели, аз помислих, че тия са си оригинално така." Според мен писанията за възрастта са мощно спонсорирани от производители и търговци на гуми.
                        А дали се сети,че по важния фактор е възраста,а не километрите!Щото при мене гума на два сезона(без значение зимна или лятна) е на поне 140 000км!Какво стана с километрите до които се карала видинката!А и базата ти на сравнение дето даваш някакси не става-какви бяха колите(и колко)тогава,и какви са сега,и в каква посока се е променило карането! Само да те питам-при изненадващо спиране на пешеходна пътека(рязък спринт на пенсионер примерно) с коя гума ще спреш по добре-тая дето ще ти е до следващия основен ремонт,че на някои коли са им доста нарядко,макар с доста добър като дълбочина грайфер,или с гума на 2 год.,та ако да е почти без никакъв грайфер?????
                        Последно редактирано от suzuki team; 23-04-12, 18:01.
                        Иво (таксито) Андреев
                        0988 91 80 50
                        Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

                        Коментар


                        • #72
                          От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                          Какво ще стане ако си направите омлет е леко стари яйца и пийнете леко старо млекце?Шансовете да се окька някой са по-големи нали?

                          Голяма дискусия- стара гума е на +- 3 години,опасна гума е над 5-6,гума на 10 години е антика па ако ще сьс свинска мас да са намазани и да са дьржани под леглото на детето.И тук важи вече правилото на омлета-шанса или % омазване при каране с такива гуми.
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #73
                            От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                            Стара, стара, колко стара? Нали не мислите, че ако имаше измерим критерий, нямаше да е вкаран в евро или амерички закони и да ни гонят и по този параграф?

                            Коментар


                            • #74
                              От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                              Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                              Какво ще стане ако си направите омлет е леко стари яйца и пийнете леко старо млекце?Шансовете да се окька някой са по-големи нали?

                              Голяма дискусия- стара гума е на +- 3 години,опасна гума е над 5-6,гума на 10 години е антика па ако ще сьс свинска мас да са намазани и да са дьржани под леглото на детето.И тук важи вече правилото на омлета-шанса или % омазване при каране с такива гуми.
                              Ама толкова кратко и по ясно от това няма как да се каже!
                              Иво (таксито) Андреев
                              0988 91 80 50
                              Каджива Елефант 750 Лъки Експлорър 89-та

                              Коментар


                              • #75
                                От: Коя гума е стара? Колко стари са всъщност гумите с които караме?

                                Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                                Стара, стара, колко стара? Нали не мислите, че ако имаше измерим критерий, нямаше да е вкаран в евро или амерички закони и да ни гонят и по този параграф?
                                Аз както писах има-гума на почти 3 години я взех на половин цена щото я водят стара.Куките не ме гонят,никой не се гьзи да ми ги проверява,но то и при омлета е така,никой не ми пляска кьлките за проверка.
                                TOYOTA SEQUOIA ‘11
                                W140 S420 '99

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X