Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Стъпки при боядисване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Стъпки при боядисване

    Първоначално публикуван от COSSIE Преглед на мнение
    Та въпроса ми е провеждат ли се някъде курсове за автобояджии? Знам, че преди време една холандска фирма е провеждала такива, но в момента не мога да открия никаде. Ще съм ви много благодарен ако ми помогнете. Весела Коледа!
    Тъй наречените курсове,ги провеждат фирмите вносителки на авторепаратурни продукти,разгледай сайтовете им може да излезе нещо.Обикновенно провеждат убочение за хора от сервизите на които са продалимикс машина.
    Аз имах удоволствието да посетя подобен двудневен курс-както се изрази провеждащия курса-тези курсове са за вече научени бояджий,да научиш някои тънкости-за да стянеш бояджия са нужни месеци...Ходихи на курсове на гръцка и италянска марка материяли-просто представиха продуктите си.
    Ако нямах възможност да практикуваш в сервиза в които работиш,похарчи някои лев за материяли и опитай в домашни условия-сега времето не позволява,но ще се стопли-тогава може и навън,да подготвяш.
    Вече за боядисване ще ти трябва помещение.
    Нещо там-твоя кола,на приятел-да трупаш опит.
    Успех.
    Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

    Коментар


    • От: Стъпки при боядисване

      Здравейте,първи пост ми е,и реших да пиша точно в тази тема,защото имам мъка и се нуждая от хелп
      Предстои ми да боядисвам предна,и задна броня GFK kunststoff,както преден грил,заден спойлер,и прагове от ABS..
      Цял месец си подготвям материалите и инструментите,защото искам да стане добре,досега никога не съм боядисвал и ме е малко шубе...
      информацията в този форум много ми помага да си преставя нещата визуално...,но на практика едва ли
      Ще боядисвам с оригинален номер на боята Z 286 от Оpel - keramikbalu .
      На практика повърхностите са гладки без видими забележки,освен задния спойлер просто ми дойде от Германия подготвена или с щпиц кит,или с фюлер не съм запознат не мога да кажа но е абразивно-сив на цвят.
      Не можах да намеря отговори в темата на няколко мои си въпроса ,та,.. затова ще питам директно;
      -кое се нанася първо,щпиц кита или фюлера???,и какви са разликите между двата материала?
      -трябва ли да матирам с шкурка тези гладките повърхности броните,праговете и грила преди да нанеса основата(щприц кита ,или фюлера)???
      -има ли разлика в нанасянето на основите за GFK и ABS?

      малка информация;
      ще пръскам в затворено помещение с температура 22 градуса по Целзийт,помещението има възможност за обливане с вода дори и стените
      компресора за работа http://prikachi.com/images/889/2802889R.jpg
      -2к.с. 25л.бутилка 8 бар. 185 l/min , регулатор на налягането
      -пистолет китаец Hymair S-990S, 1,5mm с долно казанче- за основата http://prikachi.com/images/924/2802924O.jpg работно налягане 4,5-6 бара,
      -пистолет Siko-Aqua Xtreme HVLP 1,3mm за базата и лака 120-210 l/min. работно налягане 1,5-3,5 бар. с комбиниран филтър вода-маслоpi
      -пистолет Max Air W98 BOVEN 1,4mm заедно с пакет за 6кв.м http://www.lackshop24.de/Lackieren/L...ole::1585.html който ми идва утре
      • Profi Pistole max Air mit 1,4 Düse
      • 1 Liter Basislack konventionell spritzfertig
      • 1 Liter Klarlack
      • 0,5 Liter Härter
      • 2 Dosen Spraymax Grundierung grau
      • 2 Rührhölzer
      • 2 Siebe
      • 4 Bögen Schleifpapier P800
      • 1 Rolle 19mm Abdeckband 50m

      Коментар


      • От: Стъпки при боядисване

        Ето един линк http://mobihel.helios.si/bg/tehnolog...vane/plastmasa ,абстрахирай се от търговските наименования на продуктите.Ще добиеш известна представа за технологията.
        Черната пластмаса не е задължително да я шлайфаш със шкурка-достатъчно е да я "минеш" със скочбрайт-влакнест абразив.После някакъв грунд за пластмаси и отгоре боядисваш...Ако детайлите имат структура и искаш да изчезне-грунд,шприц или филер (както искаш го наричай),след това шлайфане с шкурка от 600-нагоре.
        Шприца е въпросния грунт,филер,фюлер или както му казват.
        Течен кит или шприц кит е "народното" название на полиестерния шприц кит-ползво се за изравняване на остатъчни неравности и по-дълбоки драскотини на нормалния кит.В твоя случай не е необходим...
        Компресорчето ми се чини малко,особенно за HVLP пистолет.
        Дано късния ми отговор ти е от полза.
        Успех!
        Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

        Коментар


        • От: Стъпки при боядисване

          Искам да попитам по запознатите за едно проблемче, което възникна след като си протърках боята на едно място около 1см и отдоло лъсна филера и ме дразни - та може ли да се махне само протърканото или трябва да се боядисва целия детайл и ако може да обясните как става процедурата
          Значи разполагам с пистолет Сата РП дигитал с 1.2мм дюза - имам някакав малак компресор около 200л.мин и помещение което сега зимата е около 15-20 градуса а боята на детайла е база-металик + лак

          Коментар


          • От: Стъпки при боядисване

            Ако е по краищата на детайла може да опиташ да направиш поправка,ако е някъде по-навътре,ще си трябва пребоядисване.
            Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

            Коментар


            • От: Стъпки при боядисване

              Първоначално публикуван от taran Преглед на мнение
              Ако е по краищата на детайла може да опиташ да направиш поправка,ако е някъде по-навътре,ще си трябва пребоядисване.
              Ами по средата на задния панел се пада.
              И аз си мисля че нама да стане с поправка, а ще трябва да се пръска целия детайл .
              Ами ако реша да го правя сам, само трябва да матирам добре лака с скочбарт или шкурка, и после да пръскам основния цвят без да нанасям филер ?

              Коментар


              • От: Стъпки при боядисване

                Според зависи...Ако протритата боя е добре изсъхнала,може да пръскаш,макар че има известен риск,да се "очертае" протритото.
                Ако протритата боя е относително прясна,не е сушена в камера и използваш конвенционална база има риск да "надигне"-новата база разтваря старата и стария лак.При водните бази този риск е по-малък.
                Може да ползваш някакъв грунд на срей,но и той трябна да изсъшне хубаво,да не "надига" при боядисването.Колкото повече доближиш 20 градуса,толкова по-добре.
                Успех.
                Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

                Коментар


                • От: Стъпки при боядисване

                  Имам още един въпрос към по запознатите колиге

                  Значи решил съм сам да си китна бронята която беше счупена и залепена много качествено
                  Мястото което е залепено е около 10см и точно на това място ме притеснява да нанасям повече кит.Дали няма да е по добре първо с влакнес кит и след това кит за пластмаса.Мисля си че ако сложа повече кит за пластмаса ще се напука
                  Кита който ползвам е на Боду

                  Ако може някой колега да обясни процедурата по китването на по големи места

                  Коментар


                  • От: Стъпки при боядисване

                    Ако е хубаво залепена,дали са 10 или 100 см. няма значение.Лошо е ако е кофти залепена и трябва да се "трупа" много кит.Не слагай влакнест кит по броните-кита за брони,е мислен да е по-еластичен и да има прилепваемост към пластмаса.Може би е по-добре да си купиш друга марка кит.Най-доволен съм от този на Мипа,сега ползвам един испански-Роберло.В него има и влакна,не е толкова добър като Мипа-та,но върши работа.
                    Процедурата за по-големи места е същата,като за по-малки-почстваш детайла,премахваш,ако има напукана боя и стар кит,матираш около мястото което ще китваш-едрина 240-320.Самото място го минаваш с 100-150.Нанасяш кит,пръскаш контролен спрей,шлаифаш,пак кит,пак шлайфане-докато направиш нужната форма и гладкост на детайла.Грунд(шприц/филер),финно шлайфане-може на водно,може и със сухи абразиви.Матиране на целия детайл,обезмасляване,база и лак или боя.
                    Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

                    Коментар


                    • От: Стъпки при боядисване

                      Пак запитване към знаещите

                      Значи проблема е следния.След като шлайфам кита с 240 шкурка сложена на трупче/20см дълго и 7-8см широко/ , там където има кит при допир се осеща че е по ниско
                      Няколко пъти слагах кит след като си мислех че проблема ще се оправи но не.Да не трябва да китосам цялата прастмаса която е без боя защото самата пластмаса изглежда по наранена от шкурката отколкото кита

                      Коментар


                      • От: Стъпки при боядисване

                        Малко трудно е да се отговори на въпроса ти...Може би,трабва да разшириш площа върху която нанасяш кита,да може да направи по-плавен преход.Незнам,като немога да го видя и пипна...Всъщност при пипането има малко подвеждащ момент-структурите на кита и пластмасата,са различни и създават различно усещане при допр,понякога подвеждащо.
                        Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

                        Коментар


                        • От: Стъпки при боядисване

                          Първоначално публикуван от taran Преглед на мнение
                          Малко трудно е да се отговори на въпроса ти...Може би,трабва да разшириш площа върху която нанасяш кита,да може да направи по-плавен преход.Незнам,като немога да го видя и пипна...Всъщност при пипането има малко подвеждащ момент-структурите на кита и пластмасата,са различни и създават различно усещане при допр,понякога подвеждащо.
                          Ще се опитам малко по подробно да го обясня
                          Значи нанасям кит и изчаквам да дръпне около 1ч , след това пръскам с контрола и почвам да търкам с шкурка 240 докато всичко се заравни и винаги работя с трупчето
                          На око като го гледам под различен ъгъл ми изглежда равно но като си прокарам ръката по китнато ми се струва леко по ниско от прастмасата , дали това не е защото прастмаса е по надрана от кита защотот и двата материала са с различна шкураемост
                          Дали ако го пръсна със шприц кит всичко ще се оправи

                          Коментар


                          • От: Стъпки при боядисване

                            Най-веротно е второто-различните грапавини дават различно усещане.
                            Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

                            Коментар


                            • От: Стъпки при боядисване

                              Едно въпросче от мен - как се боядисват лет(н)и джанти в домашни условия?
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар


                              • От: Стъпки при боядисване

                                Ако нямат големи драскотини по-лесно е да ги дадеш на песъкоструй и прахово.Иначе по общия ред-преценяваш къде искаш да слагаш кит,матираш,почистваш,слагаш кит,шлайфаш,пак слагаш,пак шлайфаш.Като ти хареса на вид,на изглед и на пипане грундираш,пак шлаифаш,с нещо финно над 600 едрина,може и на водно.Пръскаш металик за цвят и лакираш.
                                ПП кита е хубаво да има прилепваемост към алуминий.
                                ПП 2,гадното е че поради формата на съвременните джанти е почти невъзможно използването на някакви машини и всичво се прави на ръка.
                                Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X