Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се вади болт със счупена глава

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Как се вади болт със счупена глава

    Друг начин е разпробиването примерно за 8мм болт с бургия 7.5мм точно в центъра тогава оставащата стена от болта може да се изчопка с отверка или някакъв подобен инструмент.

    Коментар


    • #17
      От: Как се вади болт със счупена глава

      Обикновно в такъв случай използвам шпилковадач - конусен винт с обратна реба. Разпробива се болта с 2/3 от диаметъра и се вади с вадача. Мисля че съм виждал комплекти на практикер.
      Знам, че не съм цвете за мирисане, и характера ми не е златен, ма вчера една черна котка кат ми напрай път и си плю три пъти през рамото, зех да се замислям!

      Коментар


      • #18
        От: Как се вади болт със счупена глава

        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
        Има една гяволия за вадене на счупени метчици и друг подобен инструмент но той действа само ако е възможно сериозно нагряване на детайла. Счупения инструмент се нагрява хубаво до червено та и след почервеняване с оксижена след което мястото се посипва с цимент на прах или кварцов пясък за да няма достъп на кислород и инструмента пак да се закали след като всичко истине скъсания инструмент вече се разпробива с лекота .
        Ъъъ, закаляването не се ли получаваше от рязкото охлаждане, а не от липсата или наличието на кислород? Иначе съм съгласен с метода-да се разкали метчикът за да може да се пробива със свредло. А циментът би трябвало да служи именно за акумулатор на топлина-за да изстине метчикът по-бавно.
        Първоначално публикуван от sponch bob Преглед на мнение
        Друг начин е разпробиването примерно за 8мм болт с бургия 7.5мм точно в центъра тогава оставащата стена от болта може да се изчопка с отверка или някакъв подобен инструмент.
        На теория е така. Но кой ще гарантира, че пробиваш точно по центъра. И дали си спазил съосието между осите на скъсания болт и отвора който пробиваш? С дрелка на неудобно място няма шанс да се получи... Друг е въпросът, че за 8 мм болт за да не повредиш резбата на корпуса трябва да пробиваш не с 7,5, а със 6 мм свредло
        Има един такъв лаф:
        На теория разлика между теория и практика не би трябвало да има. Но на практика разликатра между теорията и практиката е голяма.
        Първоначално публикуван от old111 Преглед на мнение
        Обикновно в такъв случай използвам шпилковадач - конусен винт с обратна реба. Разпробива се болта с 2/3 от диаметъра и се вади с вадача. Мисля че съм виждал комплекти на практикер.
        По-горе са написани поне два поста за работата с този инструмент, и май се оказва, че не е много подходящ... Нека да помислим. Както написах-безопасният диаметър за пробиване при болт 8 мм е 6мм. В краен случай-6,5, но така се изисква прецизна работа, която не е по силите на всеки. Поне аз не мога де.
        2/3 от този диаметър са 4мм. Остават 2 мм, като ги разпределим по стените-получава се стена 1мм. Като напъне конусът по този милиметър-ще стане само на резби и витки. За големи диаметри болтове От 16 нагорре би трябвало да работи, но за 8мм-едва ли.

        Хакман, какво стана, разви ли скъсания болт, според получените съвети трябва да си се справил.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • #19
          От: Как се вади болт със счупена глава

          Много е важно да се избере правилния размер на шпилкоизваждача (някои му викат екстрактор, други рапид...). Ползувал съм два пъти такъв инструмент и резултатът беше отличен. Трябва да остане достатъчно дебела стена от болта, който вече е станал шпилка и да се пробие достатъчно дълбок отвор. Мърдане няма. А, да. За клеясали съединения- и малко спирачна течност.
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • #20
            От: Как се вади болт със счупена глава

            Ако нищо друго не помогне и парчето си остане, опитай да го пробиеш по оста с бургия 6,4 мм - тя е правилната за резба 8 мм. После направи нова резба с метчици І, ІІ и ІІІ. Често пъти останалите стари витки падат преди М-ІІІ. По-лесно е, ако може скъсаният болт (шпилка) да се замени с по-голям, в твоя случай - с 10 мм (на почти всички Лади шпилките за сглобяване на карбураторите са сменяни с по-дебели).
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • #21
              От: Как се вади болт със счупена глава

              Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
              Ако нищо друго не помогне и парчето си остане, опитай да го пробиеш по оста с бургия 6,4 мм - тя е правилната за резба 8 мм. После направи нова резба с метчици І, ІІ и ІІІ. Често пъти останалите стари витки падат преди М-ІІІ. По-лесно е, ако може скъсаният болт (шпилка) да се замени с по-голям, в твоя случай - с 10 мм (на почти всички Лади шпилките за сглобяване на карбураторите са сменяни с по-дебели).
              Трапер-всичко това е така, но искам да видя тази операция изпълнена наживо. Както писах-теорията и практиката се различават...
              По отношение на разпробиването до следващия диаметър на резбата-съгласен съм напълно! Стига да може да се направи, че не са малко случаите в които след подобен опит детайла се бракува... Например както се спомена по-горе-скъсан болт в алуминиев корпус. Химиците(Ясен) да се изкажат, но май желязото и алуминия правят някаква реакция помежду си, и често може да се види скъсан болт в алуминий... Опитът за разпробиване до по-голям диаметър показва, че свредлото бяга към по-мекия метал(познай кой от двата) и отвора за бъдещата резба е под някакъв неизползваем ъгъл. Логично следва да се опитаме да направим отвор за следващият диаметър резба, но и там резултатите са лоши.
              Е, имам и няколко разпробити болта до следващата резба, но те са по-скоро изключение. И не бяха в алуминий, а в стомана...
              Има ли желание-има и начин!

              Коментар


              • #22
                От: Как се вади болт със счупена глава

                Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                (на почти всички Лади шпилките за сглобяване на карбураторите са сменяни с по-дебели).
                Даже има руски комплект за тази операция шпилки от едната страна с резба М6 от другата с оригиналната М5 имам едно пакетче с четири такива в нивата още не съм ги сложил .Там причината е тривиална карбуратора е от алуминиева сплав а местата на които се навиват шпилките са тънки като сложим и системното претягане резултата е ясен.
                Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                Трапер-всичко това е така, но искам да видя тази операция изпълнена наживо. Както писах-теорията и практиката се различават...
                По отношение на разпробиването до следващия диаметър на резбата-съгласен съм напълно! Стига да може да се направи, че не са малко случаите в които след подобен опит детайла се бракува... Например както се спомена по-горе-скъсан болт в алуминиев корпус. Химиците(Ясен) да се изкажат, но май желязото и алуминия правят някаква реакция помежду си, и често може да се види скъсан болт в алуминий... Опитът за разпробиване до по-голям диаметър показва, че свредлото бяга към по-мекия метал(познай кой от двата) и отвора за бъдещата резба е под някакъв неизползваем ъгъл. Логично следва да се опитаме да направим отвор за следващият диаметър резба, но и там резултатите са лоши.
                Е, имам и няколко разпробити болта до следващата резба, но те са по-скоро изключение. И не бяха в алуминий, а в стомана...
                И за това има една гяволия ако болта е скъсан под нивото на на детайла тогава мериш колко е диаметъра и от хубава стомана правиш на струга един водач с точния размер малко в плюс за да се набие и в средата му пробиваш отвор с точния размер на свердлото с което ще разпробиваш така хващаш идеалния център. Скъсани шпилки в алуминий се вадят трудно но не е невъзможно алуминия има значително по голама степен на температурно разширение от стоманата и като се нагрее дори и с пистолет за горещ въздух обикновенно се развива ако не е много разпъната резбата при стягането.
                Последно редактирано от sek.1; 23-07-10, 21:25.
                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                Коментар


                • #23
                  От: Как се вади болт със счупена глава

                  Да пробвам да ползвам темата за съвет, ако може
                  Дискавъри 300тди, свалих му теглича, който е хванат към рамата на четири места. Две в последната напречна на движението греда, и две - през тръбички, заварени на рамата с по една триъгълна планка. От напречната греда се развиха без забележки. От рамата(тъбичките) се скъса болта. Киснах го, бих с чука, но се инати. Единственото решение виждам в изрязване на тръбите заедно с остатъците от болтовте и заваряване на нови такива.
                  Мечтая си да ползвам теглича, когато ми дотрябва. Някакви идеи

                  Коментар


                  • #24
                    От: Как се вади болт със счупена глава

                    Скоро имах същия проблем. Не ги изрязах, а ги сцепих с флекса с тънък диск. Донякъде. Като пръскаш във сцепеното и после с горелката и чука и излязоха. После заваряваш процепа. Успех.
                    За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

                    Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Как се вади болт със счупена глава

                      Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
                      Скоро имах същия проблем. Не ги изрязах, а ги сцепих с флекса с тънък диск. Донякъде. Като пръскаш във сцепеното и после с горелката и чука и излязоха. После заваряваш процепа. Успех.
                      Задължен съм ти за съвета - операцията мина успешно
                      На първо време и без заварка ще кара, там усилието е нагоре към рамата.
                      Малко тъпичко е измислен захвата...

                      Коментар


                      • #26
                        От: Как се вади болт със счупена глава

                        Здравейте! Темата е много интересна и ще бъде полезно, ако някой сложи снимки. Благодаря Ви!

                        Коментар


                        • #27
                          От: Как се вади болт със счупена глава

                          Здравейте,
                          Имам сериозен проблем с два скъсани болта които не стига гадостта,че са се скъсали, но и останалата част от болта е на 6-7 см навътре в дупката в която влиза болта. Болта е с дебелина над 14 мм и е на верижен багер отдолу където се свързва кабината с веригите. Ако някой има опит с ваденето на такива болтове и е сигурен в резултата нека да ми се обади на тел 0899600602 имайте предвид че не може да се нарязва следващият раззмер резба. Трябва ми спешно!!!

                          Коментар


                          • #28
                            От: Как се вади болт със счупена глава

                            Това което ми идва на ум, е да се пробие болт на струг със свредло 6мм и дължина 70мм. При завиване върху скъсания бот ще имаш водач за разпробиване на 6мм. След това можеш да го разпробиеш и на по-големи диаметри, но на 10мм е желателно да го развиеш. След това заточи метчик така, че да може да реже и в предния си край. Дълги свредла ще намериш, но дълги метчици са само машинните. Ще провяря далиимам на 14мм и ще ти пиша пак.
                            [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

                            Коментар


                            • #29
                              От: Как се вади болт със счупена глава

                              В кой край е това? Решавам неразрешими проблеми, във Варна съм и мога да пътувам при достатъчно сериозна задача.
                              Няма снимки и не може да се коментира. Понякога са нужни разни фантастични инструменти, но винаги най-важното е способността на монтьора да знае какво прави и да предвижда (и избягва) изненадите.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Как се вади болт със счупена глава

                                Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                                Трапер-всичко това е така, но искам да видя тази операция изпълнена наживо. Както писах-теорията и практиката се различават...
                                ...
                                ...
                                Сега виждам тази тема и мисля, че ще е полезно за някои хора, хем и Кольо ще види почти на живо гореописания процес.

                                Конкретен казус - един от многото налични колекторни тръби на Варшавата. Имам сигурно 8 броя, но тези бяха най-читавите от всичките. Материалът - русский чугуниЙ. След необходимите мероприятия по отстраняването на заводските недостатъци (изключително много ръбове, останали от леяковата система, почти никакво съвпадение на стиковете...) посредством изпиляване с дремел, последва песъкоструйка (вътре все още имаше остатъци от леярска пръст, макар, че това нещо е работило от 50-те докъм края на 80-те и през него са минали тонове бензин!), докарване на всички прилежащи повърхности до състояние наистина да прилягат плътно, а не по-русски и накрая - температуроустойчива боя.

                                Всичко супер, обаче отстрани на всмукателната част се закрепват щангите за привод на дроселовата и въздушната клапи, чрез проходен отвор, резба М8 в чугуняка и съотв. специфичен болт. Реших да го развия, тъй като имам една шепа такива нови. Подозирах, че ще има някаква съпротива от негова страна и го пръсках чат-пат с пенетриращо-смазващи флуиди. Нашего брата обаче го е направил от говнолин и той, естествено, се скъса на нивото на отливката. Изобщо не се и пробвах да заварявам гайка - просто щеше да се скъса по-надолу.
                                Ето как подходих аз:

                                1. Поставям някакъв приблизителен център с малко борче на дремела:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:037021387.jpg
Прегледи:1
Размер:128.8 КБ
ID:5717840

                                2. Пробивам отвор 4 мм, за да мога да внеса корекции ако нещо се изпокриви:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:037021393.jpg
Прегледи:1
Размер:124.7 КБ
ID:5717841

                                3. Не посмях да разпробивам без колонна бормашина до 6,4 мм, за това се задоволих с 6.0 и с отвертка подхванах витката, която тръгна сравнително лесно:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:037021396.jpg
Прегледи:1
Размер:123.5 КБ
ID:5717842

                                4. Продължавам да упражнявам усилие върху вече поизветрелият "болт":
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:037021408.jpg
Прегледи:1
Размер:149.8 КБ
ID:5717843

                                5. Резбата получава все по-голямо разкритие:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:037021431.jpg
Прегледи:1
Размер:144.6 КБ
ID:5717844

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:037021441.jpg
Прегледи:1
Размер:146.5 КБ
ID:5717845

                                6. Вече с нараснало самочувствие, отчупвам стърчащите остатъци и вкарвам комбиниран метчик М8, за да доизбута няколкото останали витки:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:037021476.jpg
Прегледи:1
Размер:175.1 КБ
ID:5717846

                                7. Ето това извадих отвътре:
                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:037021479.jpg
Прегледи:1
Размер:85.4 КБ
ID:5717847

                                Стана сравнително бързо и без хамалогия. Виждате каква корозия има по чугуна и по "стоманата". Обратен метчик или ляво свредло просто нямаха шанс.
                                С "Фармахим" - непобедим
                                Дизел - само дънки!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X