Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    и аз като батковците си купих некъв държач 16х16 естествено...мини ...като за моя струг. Обаче тая пластина е обла...бахти..нема връх. Трее ли да я заточвам?

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      Първоначално публикуван от Andrei Преглед на мнение
      и аз като батковците си купих некъв държач 16х16 естествено...мини ...като за моя струг. Обаче тая пластина е обла...бахти..нема връх. Трее ли да я заточвам?
      Снимай да я видим.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        Има пластини с различен радиус на върха. Аз сменяема пластина не съм виждал с многого остър връх, но все пак има с много малък радиус. За места, където е необходимо работа с остър връх си заточвам кобалтов нож или със залепена пластина.

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          за кво им е тоя радиус ?

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
            Има пластини с различен радиус на върха. Аз сменяема пластина не съм виждал с многого остър връх, но все пак има с много малък радиус. За места, където е необходимо работа с остър връх си заточвам кобалтов нож или със залепена пластина.
            Тия с остър връх са "финишни" - тоест за не голяма стружка и скорост на подаване, като е наблегнато на това финиша да е гладък. Стандартно най-острите са с 0.4мм радиус на върха. Има с 0.8 и 1.2мм.

            После има геометрия на режешия ръб, на горната част на върха, материал, в зависимост от това какво и с каква скорост искаш да струговаш, в зависимост от това накъде и как да отвежда стружката и т.н. Само за посления нож дето си купих само на sandvik има 300 вида пластини. Смятай.

            Колкото до остренето на кобалтов нож - няма лошо, ама това значи корекция на подложни пластини след всяко острене, което за мен е трън в задника. Всичките ми ножове със сменяеми пластини искат абсолютно еднакви посложки, защото височината от основата до вежещия ръб е еднаква - 25мм. Като си подбера подложки за единия, значи съм подбрал за всичките. Като имаш и по 3-4 вида пластини за всеки, практически забравяш за кобалтовите ножове, освен в много специфични случаи, като например да си направиш профилен нож за някоя обла фаска или от сорта.

            Защо винаги имат радиус - еми защото и да нямаха, ако ги направят съвсем остри, връхчето ще се отчупи много бързо - материала е много твърд но и много крехък. Просто всяка пластина си има режим на работа при който работи добре. Под него и хилядни да подавате - тя вече не реже а повече мачка, започват да залепват парченца по върха и и да прави неравности и т.н.

            ПП: Ето ви например пластина с 0.1мм радиус на върха:
            http://www.sandvik.coromant.com/en-g...04%2001%201005

            И ето режимите на рязане:
            http://coroguide.sandvik.coromant.co...mpage=infotype

            Ето ви и групите материали, според които можете да си избирате пластини:
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:KZTS_2008_0011b_plastiny_smennye_tverdosplavnye.jpg
Прегледи:1
Размер:83.7 КБ
ID:5521257

            Като влезете в кой да е каталог, за коя да е пластина буквичките означават какво може да се работи с нея. Режимите на работа за всяка пластина и всеки материал са строго индивидуални, например горната става само за M и S материали, тосет само за неръждаеми стомани, високотемпературни стомани, титанови, никелови и кобалтови сплави. Работи се с много малка стружа и подаване, а при неръждавейка и с много високи обороти.

            Тази пластина например става за почти всичко, без стомани с висока твърдост:
            http://www.sandvik.coromant.com/en-g...2004-QM%20H13A
            Последно редактирано от sparkybg; 24-09-13, 12:35.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              Спарки. Аз в Русе в магазина като купувам пластина е с ромбоидна форма нямат с радиус под 1мм. Кнуксовете са с много остър връх и аз такива купувам. Предполагам че е заради цената да не зареждат в магазините.

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Стандартните масови радиуси са 0.4, 0.8, 1.2. Не е заради цената, защото при еднакви други условия са на една цена - само са с различно предназначение. Какви български има - не знам. Ама днес ми споменаха че един Sandvik кара колкото 10 български, та не е много сигурно кое е по на далавера - евтина българска или скъп Sandvik. Аз имам и от двете.

                Ромбовидната е с 4 режещи ръба. Триъгълната с 6. А има едни изчекнати триъгълни, пак с 6 ръба, дето и по ъгли са аналогични на ромбовидните. WNMG се водят, по-скъпи са, но реално имат 2 режещи ръба повече от ромбовидните. Поръчах си и държач за тях през eBay днес - ще видим.

                В магазина предполагам има това, дето се купува масово. При Rumbata има всичко, ама на съответната цена. Мен не ме гледай - аз съм лигльо и това го бачкам за кеф. Ако си изкарвах хляба с него съвсем друга сметка щях да си правя. Просто се опитах да внеса някаква яснота по въпроса с пластините, поне до колкото сам съм разбрал каквото съм разбрал. Просто мита че заводските не могат това като тия дето сам си наточиш не е вярна - има пластини всякакви и за всичко. Просто за нашата черга са скъпи, а и в България са още по-скъпи, защото пазара е никакъв.

                В eBay също има доста видове на доста производители, но обикновено се продават на кутийки по 10, съответно за такива като мен пак не е изгодно да се купува нещо повече от най-универсалните, защото аз харча по 2 пластини годишно и то при положение че работя без охлаждане. Ама едно и също като ти е хоби е различно от това да ти е работа.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  За ромбовидните пластини че имат само 4 режещи ръба също мога да поспоря. Аз имам ляв и десен нож за ромбоидна пластина. Предимно ползвам десния нож, но износените пластини от десния нож ги слагам на левия и правя груби обработки с него. Дефакто печеля още 4 режещи ръба.
                  Ясно ми е че има различни пластини, но при нас в БГ нещата са много изкривени. Повечето продават специалните пластинини комплект по 10бр. В магазина като отида и вземам от наличните. Дават на бройка, ако искам нещо друго се поръчва на 10бр. За това понякога се правят компромиси с обработката с неподходящ инструмент.
                  Ако има достатъчно работа, няма да има проблеми. Ама то навсякъде в държавата е каша. Ходил съм в доста магазини за различни неща. Единичната бройка е на една цена, при купуване на количество правят друга цена. Аз обаче не искам да купувам количества с които ще бачкам 10 години за да ми стане приемлива цената.

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                    За ромбовидните пластини че имат само 4 режещи ръба също мога да поспоря. Аз имам ляв и десен нож за ромбоидна пластина. Предимно ползвам десния нож, но износените пластини от десния нож ги слагам на левия и правя груби обработки с него. Дефакто печеля още 4 режещи ръба.
                    Тъй, а при триъгълните като направиш същото, имаш 12 ръба.

                    За ромбовидните и аз имам и ляв и десен, ама от обикновените, с ботушче. Но като че ли чистия триъгълник поне на тоя материал, който работя (S355, ст45), се справя по-добре, даже с българска пластина. Нямам обяснение. Може би на едните пластини съм докарал по-добре работния режим, ама то и аз си имам лимит, работейки без охлаждане. Иначе има пластини, дето за същото трябва да ги избримча на над 1000 оборота за да са си баш в режима, ама тогава стружките сигурно ще светят.

                    Как ще работят тия осмоъгълните тепърва ще видя. Поне се ориенрирах за моя начин на работа какви геометрии ми трябват, че до преди 5-6 дена си бях откровено бос по въпроса.

                    Ако идваш до София, румбата продава поединично от всичко дето има в магазина, а има доста видове. Можеш да си вземеш 1-2 за проба - няма да се изръсиш кой-знае колко.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      работейки без охлаждане.
                      Пусни го ще видиш каква е разликата . Пести страшно много инструмент .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        Знам.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Аз съм си 'дърводелец' най-страшен. Най-обичам ножа за рязане...понеже ме мързи с него правя всичко.... Другия нож който ползвам е за вътрешно разтъргване и тва е. Резби съм правил два пъти...щото немаше накъде...едната беше 20х1 другата 45х1,5.

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            Първоначално публикуван от Andrei Преглед на мнение
                            Резби съм правил два пъти...щото немаше накъде...едната беше 20х1 другата 45х1,5.
                            И тях ли с ножа за рязане?
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              Първоначално публикуван от Andrei Преглед на мнение
                              Аз съм си 'дърводелец' най-страшен. Най-обичам ножа за рязане...понеже ме мързи с него правя всичко.... Другия нож който ползвам е за вътрешно разтъргване и тва е. Резби съм правил два пъти...щото немаше накъде...едната беше 20х1 другата 45х1,5.
                              Те това с ножа за рязане си е направо извръщение. Спокойно можеш да си сложиш един нож за рязане, един за външна и един за вътрешна обработка. Просто си въртиш ножодържача.
                              Резни над Ф10 задължително ги правя с няколко прехода на струга и после с плашката донарязвам. При резба с плашка направо си е голяма мъка особенно в някой материали.

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                20mm резба в st45 става перфектно даже с ръчен плашкодържател, без никакво предварително струговане. Ако има мъки трябва да е в нещо по-твърдо, а то това по-твърдото обикновено изисква и специална плашка, защото стандартбата от HSS не я виждам как ще смогне.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X