Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг

    Първоначално публикуван от jouzzin Преглед на мнение
    Да посъбудим и тази тема малко!Колеги,какви шаблони ползвате при заточване на ножовете за резба!Предстои ми да си купя такъв шаблон,че тия на работа са малко смотани,и се чудя има ли някакви комбинирани или....?И от къде...?
    Принципно комплекта с шаблоните е много голям но основно се ползват 55 и 60 градуса .
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      Я пак да посвестим темата . Избягването на един проблем който го имат практически всички стругове без значение нови ; стари български ; руски ; западни и тнт. А именно несъосноста между центъра на универсала и центъра на задното седло . Колкото и точно да центроваме седлото винаги остава нещо минимално което се променя на различните дължини на паралелите поради тяхното износване. Дефекта се изразява в неравномерна обработка на по дълги детайли (конус) които са подпряни с център обикновенно при добре центрована машина той е в рамките на 0.02 - 0.03 мм което при една голяма част от детайлите е без значение просто класа на точност е по нисък . Но има детайли при които тези допуски са от значение и тогава се налага да импровизираме . Най лесния и разпространен начин е с подложка в морза на задното седло която се явява различна за различните дължини . Ако по голямия размер е към универсала подложката се слага от страна на оператора ако е към седлото от обратната . Този ефект не винаги е лош има детайли при които е необходим минимален конус за да затегнат в едната си страна при набиване и можем да го постигнем и умишлено с подложка . Обикновенно подложката е някъква дебелина хартия при мен всичко си идва на мястото със сгънат на 4 вестник . В случая бяха 2 броя клинове от стомана 42Х Мо4 за едно багерче . Подложката.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6620.jpg
Прегледи:1
Размер:120.6 КБ
ID:5295663 Новия детайл . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6618.jpg
Прегледи:1
Размер:126.1 КБ
ID:5295662 Стария детайл .Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6622.jpg
Прегледи:1
Размер:119.6 КБ
ID:5295664 Много стружки останаха Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6623.jpg
Прегледи:1
Размер:177.6 КБ
ID:5295665
      Последно редактирано от sek.1; 12-08-11, 08:00.
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        Много хубава тема .От много време търся някакъв форум за стругарство и все не намирам,но ето ,че тук сте направили прекрасна тема.Когато бях малак исках да стана като баща си стругар ,но нещата се развиха така ,че останах само със работилница и струг,но без учител.
        И сега от време на време правя по нещо по-просто.Та на вапроса правя панти за един магазин,но нещо немога да нарязвам пантите и немога да разбера каде е грешката в ножа мисля,че не е,но несъм сигурен.
        Значи като подам да стържа и ножа взема малки ситни стружки и усещам,че се мъчи струга .
        Ще се радвам ако някой ми разясни нещата.
        Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 30-09-11, 18:18.

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          Първо кажи какъв ти е ножа? Какъв е струга? Какъв диаметър са пантите?

          На първо четене, ножа ти е по-високо, отколкото трябва, или не е заточен както трябва. Колкото по-малък диаметър режеш, толкова е по-чувствителна работата, и се получава че ако ножа е високо, не режеш, а мачкаш материала.

          Друг проблем при мен е луфта в голямата (основната) шейна на супорта. И на това ще му дойде редът. А се изразява в това, че като натиснеш с ножа за рязане, цялата горна част на супорта мърда, и мени хоризонталния наклон на ножа спрямо детайла, в следствие на което ако канала е дълбок, ножа заклинва, а ако е достатъчно плитък та да не заклини, реже под наклон. Разбирай - челото на отрязания детайл не става една плоскост, а се заостря към средата.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            Друг проблем при мен е луфта в голямата (основната) шейна на супорта. И на това ще му дойде редът. А се изразява в това, че като натиснеш с ножа за рязане, цялата горна част на супорта мърда, и мени хоризонталния наклон на ножа спрямо детайла, в следствие на което ако канала е дълбок, ножа заклинва, а ако е достатъчно плитък та да не заклини, реже под наклон. Разбирай - челото на отрязания детайл не става една плоскост, а се заостря към средата.
            За напречния супорт ли става въпрос или за малкия ?
            Първоначално публикуван от nikeccc Преглед на мнение
            Много хубава тема .От много време търся някакъв форум за стругарство и все не намирам,но ето ,че тук сте направили прекрасна тема.Когато бях малак исках да стана като баща си стругар ,но нещата се развиха така ,че останах само със работилница и струг,но без учител.
            И сега от време на време правя по нещо по-просто.Та на вапроса правя панти за един магазин,но нещо немога да нарязвам пантите и немога да разбера каде е грешката в ножа мисля,че не е,но несъм сигурен.
            Значи като подам да стържа и ножа взема малки ситни стружки и усещам,че се мъчи струга .
            Ще се радвам ако някой ми разясни нещата.
            Колега някъде по нагоре в темата съм качил един много стар учебник по стругарство в него изключително добре е описано всичко което ти трябва като начало . Почва от 13 страница а в цялата тема сме отговорили долу горе на почти всички въпроси като за начало . Като понатрупаш опит отговорите си идват сами .
            Последно редактирано от sek.1; 01-10-11, 07:27.
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
              За напречния супорт ли става въпрос или за малкия ? Колега някъде по нагоре в темата съм качил един много стар учебник по стругарство в него изключително добре е описано всичко което ти трябва като начало . Почва от 13 страница а в цялата тема сме отговорили долу горе на почти всички въпроси като за начало . Като понатрупаш опит отговорите си идват сами .
              Напречния. И с мой нож, и със заводски заточен, и с твърдосплавна сменяема пластина - резултата е един и същ. Просто си иска фрезоване и нов клин, ама все не стигам до това.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Мненията ми нещо не излизат,защо незнам.Струга е С5 ,ножа е щирия както го знам аз,но и с други пак е същатат работа.Може би има луфт,но несъм забелязал,а как да го отстраня ,ако е от него.Ако някой има литература за С5 ще съм му много благодарен.Снощи точих пробвах пак точих пак пробвах и все така,много ме е яд,че това ме спъва в работата , а преди 10 години това ми беше най малкия проблем,сега като вляза в стругарната съм като някой малоумник.Забравих да кажа,че пробвах на 400 и на 280 оборота и все е така,но на 400 беше по добре сякаш.

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                  Напречния. И с мой нож, и със заводски заточен, и с твърдосплавна сменяема пластина - резултата е един и същ. Просто си иска фрезоване и нов клин, ама все не стигам до това.
                  Заводски заточен нож който да работи-не съм виждал,бъркаш някаде фундаментално.За клина,може да му подложиш тънка пластина,например от пружината на авто-колан,провери и шпиндела да няма луфт в първият лагер до универсала,малко е вероятно,но ако има ножа започва да тръпне и не признава никакъв режим на работа.
                  Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    Няма други луфтове никъде.

                    А под "заводски наточен нож" имах в предвид такъв със сменяема пластина, специално за рязане. Много добре си работи.


                    Подлагането на пластина под клина не върви. Шейната е износена неравномерно, и когато обера луфта при едно положение, при друго или затяга, или луфта се увеличава. Няма друга оправия освен фрезоване.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      Да посвестим и тая тема . Обработка на голямогабаритен детайл захванат с неподвижен люнет. В случая вал на абрихт на който трябва да му бъде насадена шийка за патронник . Работа сръткава и връткава поради необходимоста от прецизното центроване с индикаторен часовник . Приемаме за най точно позиционирането по лагерните шийки и започваме играта в центъра . Първо трябва да елиминираче провисването и да докараме вала долу горе в средата . Най лесния начин е като оцветим шийката с тебешир и я разчертаем с шублера после слагаме центъра и наместваме . Гледаме къде бележи по тебешира и така докато постигнем визуално най добрия резултат после слагаме индикаторния часовник и с него докато го докарваме до биене от порядъка на 0.01 - 0.03 което в случая е напълно приемливо . След това следва пробиване и нарязване . Новата шийка се изработва предварително и след като се навие се престъргва и и се нарязва резбата за патронника .Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6763.jpg
Прегледи:1
Размер:123.0 КБ
ID:5322381Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6764.jpg
Прегледи:1
Размер:146.5 КБ
ID:5322382 Крайния резултат. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6767.jpg
Прегледи:1
Размер:93.3 КБ
ID:5322383
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        Става с центъра но трябва да е нов и с идеален връх, ако малко е затъпен ще те излъже, а аз в такъв случай най напред намирам центъра без участие на задното седло а с лека сружка по челото на вала с предварително идеално центрован нож, въпреки че и това не е гаранция за идеална центровка, идикатора също според мен не влияе на центроването ако самият вал си има някакво биене. Вала може да си е изместен много в люнета и индикатора ще си ти дава ОК. Имам един нов център който го ползвам само за подобни неща.
                        Последно редактирано от DIMILIEV; 01-12-11, 07:28.
                        При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Контролната стружка я пускам задължително накрая . Центъра и супорта бягат задължително дори и минимално на метър и нещо от универсала там паралелите не са работили а машините са ни на доста години .
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                            Контролната стружка я пускам задължително накрая . Центъра и супорта бягат задължително дори и минимално на метър и нещо от универсала там паралелите не са работили а машините са ни на доста години .
                            Е аз за това казвам че при такива случай идеална центровка няма.
                            При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              То се видя че темата вече не е само за нарязване на резби, и за това ето и едно приспособление от мене. Някой може да се възползва от идеята. Нещо като план шайба, закрепена дуректно на външната страна на челюстите на универсала. Служи ми за закрепване на детайли с разнообразна неправилна форма. В случая на настолен струг Хоби - Михайловградски.
                              На снимката се вижда изработване на леглото на лагер в алуминиева опора
                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:11122011(001).jpg
Прегледи:1
Размер:201.7 КБ
ID:5326320

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000064.jpg
Прегледи:1
Размер:111.2 КБ
ID:5330469Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000065.jpg
Прегледи:1
Размер:130.4 КБ
ID:5330470Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000066.jpg
Прегледи:1
Размер:119.9 КБ
ID:5330471Най-накрая се сдобих със собствен фотоапарат и вдигнах обещаните снимки на моя струг ГАНЦ.
                                Прикачени файлове

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X