Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малко теоретична помощ по заваряване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: До: малко теоретична помощ по заваряване

    Здравейте,
    Две запитвания и от мен относно ръчно електродъговото заваряване...

    При позиция на планката PE - таванно положение на едностранен челен шев (по схемата) :
    - 1. Какъв трябва да бъде диаметъра на електрода за кореновия шев?
    - 2. Колко трябва да е разстоянието между планките?

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:ЧеленШевPE.jpg
Прегледи:1
Размер:30.1 КБ
ID:5525906

    Коментар


    • От: До: малко теоретична помощ по заваряване

      Първоначално публикуван от Georgi S. Преглед на мнение
      Здравейте,
      Две запитвания и от мен относно ръчно електродъговото заваряване...

      При позиция на планката PE - таванно положение на едностранен челен шев (по схемата) :
      - 1. Какъв трябва да бъде диаметъра на електрода за кореновия шев?
      - 2. Колко трябва да е разстоянието между планките?

      [ATTACH=CONFIG]635923[/ATTACH]

      1. Диаметър на електрода :ф 2.5 мм. Желателно е използването на електрод с базична обмазка .
      2. Разстоянието ( луфта) между планките : около 2-3 мм. За целта има един практически "гяволък" : При полагане на прихватките , за по-лесно , предварително мушкаш в междината електрод с необмазаната му част ( голата пръчка) , за да стои като калибър и да запази постоянната междина .

      ....3. "Притъплението" на схемата ( нескосената част) в корена на шева в конкретния случай трябва да е също не повече от 2-3 мм. При по-голяма дебелина трудно ще се получи провар.
      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

      Коментар


      • От: До: малко теоретична помощ по заваряване

        Благодаря за бързия отговор, но отговорите пораждат нови въпроси : Вторият и третия шев с диаметър на електрода ф 3,25 ли го правиш? Какъв е "гяволък"-а за да изпъкне малко провара на кореновия шев?
        Хубав и ползотворен ден

        Коментар


        • От: До: малко теоретична помощ по заваряване

          Първоначално публикуван от Georgi S. Преглед на мнение
          Благодаря за бързия отговор, но отговорите пораждат нови въпроси : Вторият и третия шев с диаметър на електрода ф 3,25 ли го правиш? Какъв е "гяволък"-а за да изпъкне малко провара на кореновия шев?
          Хубав и ползотворен ден
          Трудна работа,с изпъкването на провара.Ако го направиш равен без "пропадания" е отлично.Другите шевове може и с 3.25 ,както ти е удобно,аз лично съм си влюбен в 2.5.Ако имаш възможност едната ръка на електрожена и започваш на по- висок ампераж(80-90) и с нагряването на материала плавно намаляваш.Стигал съм и до 50А,но това е много рядко.Цаката е да си гледаш ваната и да ВИЖДАШ какво се случва там....
          "The two most important days in your life are the day you are born and the day you find out why."
          Mark Twain
          СтоЕнчA

          Коментар


          • От: Малко теоретична помощ по заваряване

            Доколкото въпросите на колегата касаят таванните шевове , Щайгата е абсолютно прав с всичко , което каза. То всъщност при таванните шевове няма и нужда от изпъкване на корена . "На равно" с обратната повърхност е достатъчно , та няма нужда от гяволък

            Ако обаче малко разширим обхвата , дали втория слой ( след корена) и евентуално следващите ще се изпълнят с ф2.3 , ф3.2 или ф4мм електрод вече зависи от дебелината на заваряваните детайли , както и от необходимостта от производителност на процеса.
            При вертикални и бордови шевове по принцип не виждам пречка да се изпълняват с ф3.2мм. При необходимост , разбира се.
            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

            Коментар


            • От: Малко теоретична помощ по заваряване

              При тази дебелина на планката, може да ползваш 3,2мм електрод. Обаче само шева след корена (някои му казват хастар) можеш да завариш изцяло. По-нагоре (в случая надолу ) в широкия участък не е желателно да пълниш от раз. Предвиди температурното свиване. Аз бих заварил тая планка с 2,5мм електрод и 7-8 шева. Много по-лесно е от колкото да водиш по-голяма и тежка вана обратно на земното притегляне .

              Коментар


              • От: До: малко теоретична помощ по заваряване

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Що бе, може да е от тези магьосници, които заваряват при ремонтите на нефтопроводи. Както си е пълно. Има такива.
                Прегледах темата и реших малко да я повдигна.
                Ето как се заваряват газопроводи пълни с газ:

                Чл. 267......
                Чл. 268.
                (1) Газово рязане и заваряване на действащи газопроводи при присъединяване към тях на нови газопроводи и при ремонтни работи се извършва при налягане на газа в газопровода от 0,0002 до 0,0005 МРа. Поддържането на налягането в тези граници се проверява непрекъснато и при спадане на налягането под 0,0002 МРа и при повишаването му над 0,0005 МРа рязането или заваряването се прекратяват.
                (2) За контролиране налягането на работното място се поставя манометър.
                (3) Врязване в действащ газопровод без намаляване на налягането в него се допуска само когато се употребяват специални приспособления, които не позволяват изтичането на газа навън.

                Чл. 269.
                ............................

                Коментар


                • От: До: малко теоретична помощ по заваряване

                  Първоначално публикуван от big_dragon Преглед на мнение
                  Прегледах темата и реших малко да я повдигна.
                  Ето как се заваряват газопроводи пълни с газ:
                  Ясен говори за пълни, та ако имаш да кажеш нещо по въпроса - давай. Законовите постановки за празни такива, на който му тряба ще си ги намери.
                  I get High by going Down

                  Коментар


                  • От: Малко теоретична помощ по заваряване

                    Да де, и аз за пълни газопроводи говоря.

                    Коментар


                    • От: Малко теоретична помощ по заваряване

                      Първоначално публикуван от big_dragon Преглед на мнение
                      Да де, и аз за пълни газопроводи говоря.
                      Това което си публикувал горе е среден вакуум. Освен ако не е относително налягане, но ще е меко казано странно.
                      I get High by going Down

                      Коментар


                      • От: Малко теоретична помощ по заваряване

                        Здравейте, да повдигна малоко темата и аз. Купих си инвертор от скоро, нямам опит с базични електроди никакъв. Имам от тези електроди



                        те са от много години в къщи, но понеже не работят с стария кракра стояха в шкафа.
                        направих опит за заварка с тях, но беше отчайващо електрода ми лепи постоянно. Опитах на 100А също и на 180 като и на 180А ми лепи електрода. С рутилови електроди заварявам без забележки. Бихте ли ме насочили къде греша за да ми е толкова трагиен резултата с тези електроди ?

                        Коментар


                        • От: Малко теоретична помощ по заваряване

                          В другата тема Кольо ти е обяснил прекрасно какво да правиш. На обратна полярност и палиш електрота с драскане. 120А са достатъчни за запалването. Електрода гори чудесно върху неръж, абе хубави електроди са. Като драскаш прави и въртеливо движение по оста на електрода за по-лесно. При повторно палене отчупвай нокътя /обмазката/ с ръка. Аз ги паля с почукване, ама съм им свикнал.

                          Коментар


                          • От: Малко теоретична помощ по заваряване

                            Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
                            При повторно палене отчупвай нокътя /обмазката/ с ръка.
                            Само дето забрави да му кажеш да прави тая процедура ,докато електрода е още топъл -по лесно е !
                            https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                            https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                            Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                            Коментар


                            • От: Малко теоретична помощ по заваряване

                              Ами добре е да ме допълваш като съм изтървал нещо. Винаги блестиш с познание ., чудя са защо не си написал изречението в 3-4 поста за нагледност, както обикновенно.

                              Коментар


                              • От: Малко теоретична помощ по заваряване

                                Първоначално публикуван от gogo77 Преглед на мнение
                                Винаги блестиш с познание .
                                Ако не те кефи компанията тук, просто не пиши. Но ако продължаваш в същия дух, няма да е за дълго!
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X