Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Свързване на кондензатор в СО заваръчен апарат

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Свързване на кондензатор в СО заваръчен апарат

    Здравейте!Имам телоподаващо-правено,монофазно,което доскоро работеше много добре,ползвал съм го 5-6 години,доволен съм от него.Онзи ден при продължително заваряване на висок ампераж,машината запуши леко.Отворих я и видях че един голям кондензатор е започнал да се стапя отгоре.Кондензатора е 33000 микрофарада,мисля че беше 72 волта.Днес намерих такъв кондензатор,един човек който продава такива и е навътре в нещата случайно минаваше през моя град и ми го донесе.Стария ми кондензатор е някъв български и човека като го видя каза че не е за тази работа поне бил с много малък температурен диапазон.Сега ми даде някакъв на който пише че работи от -20 до +85 градуса.Обясни ми също че стария кондензатор е заминал защото прегрявал и този който е правил машината не е направил едни малки доработки.Направи ми скица какво трябв ада направя аз,но аз съм с нулеви познания в електротехниката.Каза че само трябвало да добавя един кондензатор от 1 микрофарад и на един ферид(даже не го знам какво е това)да навия 7-8 намотки.всичко това се вързвало към новия кондензатор и щяло да е ОК работата.Ако може някой,на възможно най прост език да ми обясни като на напълно неразбиращ,кое,как,къде да свържа ще съм ви много благодарен.Каза също че преди да се включи кондензатора трябвало да му се пусне напрежение за известно време,а не веднага да се пуска.Ако ми кажете как да направя и това,цена няма да имате.Прилагам снимка на неговата схема.Благодаря предварително на всички отзовали се.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P7130018.jpg
Прегледи:1
Размер:133.9 КБ
ID:6063357
    Yamaha Yz450F
    Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
    Всичко с ''рошави''гуми!

  • #2
    От: Свързване на кондензатор в СО заваръчен апарат

    Смени си само кондензатора и продължавай да бачкаш.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: Свързване на кондензатор в СО заваръчен апарат

      Спарки,благодаря за отговора!А има ли някаква практика кондензатора да се зарежда/разрежда няколко пъти преди монтаж?От къде се стига до претоварването/топенето на стария кондензатор-много съм претоварил машината?Или трябва да помисля за още един вентилатор който да обдухва самия кондензатор?
      Yamaha Yz450F
      Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
      Всичко с ''рошави''гуми!

      Коментар


      • #4
        От: Свързване на кондензатор в СО заваръчен апарат

        Единствено провери диодът/диодите непостредствено преди него. Те могат да се претоварят. Кондензаторът при нормална работа не загрява и няма нужда от охлаждане.

        Коментар


        • #5
          От: Свързване на кондензатор в СО заваръчен апарат

          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
          Единствено провери диодът/диодите непостредствено преди него. Те могат да се претоварят. Кондензаторът при нормална работа не загрява и няма нужда от охлаждане.
          Товарят се, товарят. И греят. Рипъла през тях е доста, което ги и нагрява. Затова и често сдават.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #6
            От: Свързване на кондензатор в СО заваръчен апарат

            Ми нали затова написах - при нормална работа. И аз мога да го накарам да загрее. Няма електролитен кондензатор, конструктивно пригоден за охлаждане по време на работа.

            Коментар


            • #7
              От: Свързване на кондензатор в СО заваръчен апарат

              Когато се ''сдуха'' стария кондензатор,правих стойка за резервната гума за ремеркето на седлови влекач.Имаше адски много продължителни заварки на максимален ампераж,сигурно тогава съм го претоварил бая,понеже термозащитата включваше многократно и докато изключи пак започвах.
              Yamaha Yz450F
              Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
              Всичко с ''рошави''гуми!

              Коментар


              • #8
                От: Свързване на кондензатор в СО заваръчен апарат

                При такава работа пак ще се сдуха. Някакво решение е да разделиш кондензатора на няколко по-малки. На колкото повече части го разделиш - толкова по-добре. Например вместо един 33000uF, слагаш 10 по 3300uF. Само жиците до всички трябва да са еднакво дебели и еднакво дълги, и събрани после на едно място. По тоя начин ще се сдухват много по-трудно и ще се охляждат много по-добре.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Свързване на кондензатор в СО заваръчен апарат

                  Ако е такава работата схемата, която му е дал човекът в първия пост ще свърши работа.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Свързване на кондензатор в СО заваръчен апарат

                    Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                    Ако е такава работата схемата, която му е дал човекът в първия пост ще свърши работа.
                    Нещо ми е малко мътно какво ще свърши въпросното на трансформаторна машина. Нещото е филтър за високочестотни колебания към кондензаторите, което не мисля че е проблема в случая. Рипъла в случая е 100 херцов, диодите са бавни.

                    Нещото, което му предлагам значи по-ниско ESR на кондензаторите и по-голяма площ на охлаждане при еднакъв капацитет. При еднакви други условия - по-ниска цена. 3300uF кондензатори ще намери и за 105 градуса.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Свързване на кондензатор в СО заваръчен апарат

                      А трансформаторна ли е машината? Защото аз от самото начало си мисля за инвертор
                      Той е споменал само монофазна.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Свързване на кондензатор в СО заваръчен апарат

                        Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                        А трансформаторна ли е машината? Защото аз от самото начало си мисля за инвертор
                        Той е споменал само монофазна.
                        Първоначално публикуван от ivo929 Преглед на мнение
                        ...Имам телоподаващо-правено,монофазно...
                        Това "правено" ме навежда на мисълта че е трансформаторна. А и инверторите нямат на изхода си такива кондензатори - много по-малки са и не са електролитни.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Свързване на кондензатор в СО заваръчен апарат

                          Машината е трансформаторна.Спарки,това е втори път когато ми изгарят кондензатори.Именно след като първо изби този с който взех машианата,а той беше един-33000 микрофарада,сложих 3х10000,жиците с които ги запоих бяха еднакво дебели,явно не съм спазил някое изискване,или тези кондензатори са имали по-нисък температурен диапазон.Тази вечер имам малко работа с машината,ще видим как ще е.
                          Yamaha Yz450F
                          Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
                          Всичко с ''рошави''гуми!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Свързване на кондензатор в СО заваръчен апарат

                            Авно машината е слабовата за това, за което я ползваш.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Свързване на кондензатор в СО заваръчен апарат

                              Днес поработих малко,добре заварява,явно както казва Спарки,просто идва слаба понякога.
                              Yamaha Yz450F
                              Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
                              Всичко с ''рошави''гуми!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X