Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

    май ще се наложи да пробвам
    Прикачени файлове
    "Ако не можеш да ги убедиш, объркай ги."

  • #2
    Re: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

    Много е важно въпросът да има ясно и недвусмислено заглавие!

    А сега на въпросът. Да възможно е, но трябват поне два акумулатора т.е. 24В за да може да става добра дъга...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      Re: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

      е те тук са 3
      хм интересно ше пробвам
      "Ако не можеш да ги убедиш, объркай ги."

      Коментар


      • #4
        Re: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

        Предполагам че ще трябва и някакъв доста мощен резистор за ограничаване тока на късо ако ти залепне електрода и за регулиране на заваръчния ток. Някъде съм гледал да използват такива навити от арматурна тел, но не сещам в какво устройство беше.
        Докато тестваш гледай да си по-далече от акумулаторите или ги покрий с нещо, че ако не са съвсем наред, при натоварване с голям ток се случва да гръмнат и да пръскат киселина наоколо.
        Не чета коментари и не отговарям на такива.

        И коментаторите...

        Коментар


        • #5
          Re: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

          От това, което знам за електродъговото завяряване мисля, че два акумулатора ще са малко защото няма да има достатъчно напрежение за запалването на дъгата, трудно ще я пали и после ще прекъсва. След това по време на заварката така или иначе напрежението ще е по-малко от 24V независимо от броя им. А на схемата на снимката недостатъка ще е, че заваръчния ток ще се определя от най-малкия акумулатор от трите без значение колко амперчаса са другите два.
          Иначе заварката с прав ток от акумулатори ще е песен, защото никой агрегат не дава толкова гладко напрежение.

          Коментар


          • #6
            До: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

            Точно същия експеримент мислех да направя и аз!..
            В края на краищата получи ли се изобщо някаква заварка,колега Калчев?

            Коментар


            • #7
              До: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

              Аз пък ще кажа защо става зле.

              Дъгата изисква стабилизация по ток, което означава напрежението да се мени в широки граници в зависимост от състоянието на въпросната дъга.

              При акумулаторите имаме точно обратното - доста стабилно напрежение и ток, зависещ практически само от външната верига. Няма лесен начин да спасим електрода от стапяне още на първото залепване. Ще имаме пращящо-гаснещо-пръскаща дъга, която маргинално става за рязане, но за заваряване - съвсем не.

              Идеята за мощен резистор е добра, ако му се добави и мощен дросел, нещата ще потръгнат. Но с голи акумулатори - не.

              Коментар


              • #8
                До: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

                То си имало тема за тая работа!
                Един вика става, друг не става! Камен щеше да го пробва!
                Мама му стара давайте да го пробваме! От мен акумолатори и кабели. С електотехниката не съм много на ти, така че давайте акъл.
                Прикачени файлове

                Коментар


                • #9
                  До: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

                  Знам я темата бе, Андро. И аз съм писал тука. Само с акумулаторите - дявол на магаре. Ако запалиш дъга с туй нещо, ще те призная истински.

                  Ама щом си рекъл, да пробваме, аз ще ги навържа. Ти заваряваш. Бира се пие по-добре с повод.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    ...

                    Ама щом си рекъл, да пробваме, аз ще ги навържа. Ти заваряваш. Бира се пие по-добре с повод.
                    А така, "времето е наше".
                    С три акумолатора кво правиме? От друга страна се сещам, че мога да осигуря реостат от "триодина" за регулиране на ампеража. Може ли нещо такова да свърши работа?

                    Коментар


                    • #11
                      До: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

                      Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                      мога да осигуря реостат от "триодина" за регулиране на ампеража. Може ли нещо такова да свърши работа?
                      Това вече е приказка. От мен два акумулатора по 100Ач и клемите.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

                        Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                        А така, "времето е наше".
                        С три акумолатора кво правиме? От друга страна се сещам, че мога да осигуря реостат от "триодина" за регулиране на ампеража. Може ли нещо такова да свърши работа?
                        Според ме не. Реостата при триодината работи с възбуждането т.е. с малък ток.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

                          Това може да е проблем. Но ако е за малък ток, няма да го използваме.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

                            Първоначално публикуван от Аndro 160 Преглед на мнение
                            А така, "времето е наше".
                            С три акумолатора кво правиме? От друга страна се сещам, че мога да осигуря реостат от "триодина" за регулиране на ампеража. Може ли нещо такова да свърши работа?
                            Със сигурност ще го стопите.Ако можете да изнамерите от някъде реотан от термообработваща пещ ще стане работата.
                            Единственото сигурно нещо е, че нищо не е сигурно.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Можем ли да използваме акумулатори за електрожен?

                              Идеята е да метнем 5-6 електрода в джипа, предпазно стъкло, кабели, които така или иначе влачиме и ако видим зор, с акумолаторите на 2-3 джипа, да свариме две железа. Въпроса е може ли да се импровизира на място, с подръчни средства надеждно съединение. Иначе, ако трябва да влачим инвертори, агрегати, телоподаващи, бутилки, маски и т.н., става, ама за по сериозни експедиции. В този случай, аз бих взел и компактен комплект за газо-кислородно заваряване и няколко вида припои, и теоретически, всеки един детаил от джипа би могъл да се възтанови.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X