Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Цифров манометър за турбо

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Цифров манометър за турбо

    Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
    Най-чисто става с прост вкуумен датчик - правиш дупка на колектора, едно маркуче и си гледаш какво става
    Това ми е ясно. Ама де го тоя датчик, да го купя? То и налягането така се мери, затова съм и питал за подходящите датчици. От ония 80 лева, датчика е само някаква част, предполагам 10-30лв. Ама, откъде да се купи?
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #17
      До: Цифров манометър за турбо

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      Това ми е ясно. Ама де го тоя датчик, да го купя? То и налягането така се мери, затова съм и питал за подходящите датчици. От ония 80 лева, датчика е само някаква част, предполагам 10-30лв. Ама, откъде да се купи?
      В СТЦ - продават комплект датчик + часовник

      например
      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

      Коментар


      • #18
        До: Цифров манометър за турбо

        Е, то ако ще слагам часовник, от тия 60лв съвсем няма смисъл - ще си прекарам каркуче от след кулера до вътре, и ще си сложа обикновен манометър. Обаче просто няма как да го направя, че да изглежда добре. Трябва ми само датчик, а другото - от мен. Трабва да стане достатъчно компактно, та да го вкарам в оригиналното ми табло, под електронния часовник.

        Днес се оказа че един от електронните ми манометри за гуми се е разкалибровал - беше му паднала батерийката, и сега показва невероятни стойности - 80 бара, например. Ще видя дали няма да мога да пригодя неговия датчик.

        Все пак ми се ще някакъв с известни параметри. Ако си има и Datasheet - още по-добре.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #19
          До: Цифров манометър за турбо

          Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
          А сега вържи всичкото това на плуващия акумулатор на колата, и веднага ще разбереш защо и умиращите от глад фирми за поръчкова електроника, не се хващат на поръчки за автомобилна.
          Ако искаш и аз мога да го направя. Пет години, сто души, 10 милиона евро, режийните и заплатите отделно. После ще работи.
          Ъъъ... адаш, амлко не схванах какво имаш предвид. В момента правя едно контролерче за специализирани микробуси, няма кой знае какви особености... освен, че е презапасено отвсякъде около 50 пъти
          Ако под "станция" имаш предвид програматор - само да ти се занимава, софтуер и елементарен хардуер за LPT (нещо не съм фен на ултраопрестените за RS232C) колкото искаш.

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          ...Днес се оказа че един от електронните ми манометри за гуми се е разкалибровал - беше му паднала батерийката, и сега показва невероятни стойности - 80 бара, например...
          Спарки, ако си решил да трошиш манометъра - твоя си работа, но е почти сигурно, че след смяна на батерията има начин да се калиброва на място. Иначе разрови из Мрежата за pressure transducer, по някое време ще започнат да изскачат каквито датчици ти трябват. В момента съм скапан отвсякъде и откровено ме мързи да търся, но знам, че има, преди ми трябваха, намирал съм.
          Може да хвърлиш е едно око на форума на БМВ, от време на време обсъждат подобни теми, ама за там ти трябват повечко нерви
          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

          Коментар


          • #20
            До: Цифров манометър за турбо

            Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
            Спарки, ако си решил да трошиш манометъра - твоя си работа, но е почти сигурно, че след смяна на батерията има начин да се калиброва на място. Иначе разрови из Мрежата за pressure transducer, по някое време ще започнат да изскачат каквито датчици ти трябват. В момента съм скапан отвсякъде и откровено ме мързи да търся, но знам, че има, преди ми трябваха, намирал съм.
            Може да хвърлиш е едно око на форума на БМВ, от време на време обсъждат подобни теми, ама за там ти трябват повечко нерви
            Манометъра е за 15лв от практикер. Нищо особено. Явно от вибрациите му беше изпаднала батерията. Отворих го и я сложих. И показва 88 атмосфери на гума, напомпана на 1.9. Не видях да има тримери, или нещо от сорта. Последното, което ще опитам е да му сложа нова батерия. Тъпото в цялата работа е че падналата батерия може да е направила някоя мизерия. Иначе е хапче, от големите. Само не помня от коя дебелина точно. Май 2032, или нещо от сорта.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #21
              До: Цифров манометър за турбо

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Манометъра е за 15лв от практикер. Нищо особено. Явно от вибрациите му беше изпаднала батерията. Отворих го и я сложих. И показва 88 атмосфери на гума, напомпана на 1.9. Не видях да има тримери, или нещо от сорта. Последното, което ще опитам е да му сложа нова батерия. Тъпото в цялата работа е че падналата батерия може да е направила някоя мизерия. Иначе е хапче, от големите. Само не помня от коя дебелина точно. Май 2032, или нещо от сорта.
              Е, то за 15 лева, наистина не си струва заигравката. Иначе обикновено е някаква последователност от натискане на бутоните или задържане на бутон при определено налягане, точно за твоя не знам, трябва да има инструкции. Иначе датчика за налягане, ако е читав, може и да свърши работа някаква.
              Предполагам, че е до 6 бара, все ще хваща налягането на турбината. Ако е до 15 вече става малко безсмислено сякаш?
              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

              Коментар


              • #22
                До: Цифров манометър за турбо

                А аз продължавам да си се ровичкам. И поредност въпросче - датчика за абсолютно налягане ли, или за относително - спрямо атмосферното.

                Май второто е правилно - относителен, ама все пак да си питам?
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #23
                  До: Цифров манометър за турбо

                  За турбината (и двигателя) е важно абсолютното налягане.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Цифров манометър за турбо

                    ОК. Ето datasheet-а на един примерен датчик, който е достъпен за купуване:
                    http://www.farnell.com/datasheets/29759.pdf

                    Мери абсолютно налягане от 0 до 200kPa.

                    ...обаче, налягането, дето трябва да развива турбината е 0.9 бара, което е относително спрямо атмосферното, или? Нещо се омотах като пиле в калчища.

                    0 бара относително значи атмосферното?
                    0 бара абсолютно значи пълен вакуум?
                    Тоест, ако тоя датчик "покаже" 0 kPa, това ще е пълен вакуум, или атмосферното?

                    А 0.9 бара, значи 90kPa над атмосферното, или 190kPа абсолютно?

                    По спомен електронните датчици от тоя вид като са абсолютни си имат референтна вакуумна камерка. Въпроса е как да тълкувам показанията им.

                    Не е истина как се омотах, просто.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Цифров манометър за турбо

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      ОК. Ето datasheet-а на един примерен датчик, който е достъпен за купуване:
                      http://www.farnell.com/datasheets/29759.pdf

                      Мери абсолютно налягане от 0 до 200kPa.

                      ...обаче, налягането, дето трябва да развива турбината е 0.9 бара, което е относително спрямо атмосферното, или? Нещо се омотах като пиле в калчища.

                      0 бара относително значи атмосферното?
                      0 бара абсолютно значи пълен вакуум?
                      Тоест, ако тоя датчик "покаже" 0 kPa, това ще е пълен вакуум, или атмосферното?

                      а 0.9 бара, значи 90kPa над атмосферното, или 190kPа абсолютно?

                      Ти ще мериш абсолютно налягане в колектора, поне така си мисля.
                      И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                      Коментар


                      • #26
                        До: Цифров манометър за турбо

                        Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                        Ти ще мериш абсолютно налягане в колектора, поне така си мисля.
                        Да, ама 0.9 бара е относителна стойност, щото един бар е атмосферното, абсолютно. 0.9 бара означава вакуум в колектора, което не е така, просто.

                        На тия датчици има и два типа - единия "gauge", а на другия не е написано. Каква е разликата?
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Цифров манометър за турбо

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Да, ама 0.9 бара е относителна стойност, щото един бар е атмосферното, абсолютно. 0.9 бара означава вакуум в колектора, което не е така, просто.

                          На тия датчици има и два типа - единия "gauge", а на другия не е написано. Каква е разликата?
                          Не си чел внимателно май
                          ... или аз не чета внимателно
                          The output voltage of the differential or gauge sensor
                          increases with increasing pressure applied to the pressure
                          side relative to the vacuum side. Similarly, output voltage

                          Освен това си пише, че мери абсолютно налягане в даташита. Взимаш и пробваш. Най-малкото, за относително налягане си имат дупка (ех, къде ми е даскалката по техническо да ме застреля...) за връзка с атмосферата, а абсолютните нямат.
                          Между другото, виж дали някой друг не го продава това, Фарнел са бати скъпчийте
                          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                          Коментар


                          • #28
                            До: Цифров манометър за турбо

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            Да, ама 0.9 бара е относителна стойност, щото един бар е атмосферното, абсолютно. 0.9 бара означава вакуум в колектора, което не е така, просто.

                            На тия датчици има и два типа - единия "gauge", а на другия не е написано. Каква е разликата?
                            Ся гледам един манометър пред мен - показва 0 бар.

                            Освен това ти мериш в затворена система и там атмосферното налягане не би трябвало да играе
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #29
                              До: Цифров манометър за турбо

                              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                              Ся гледам един манометър пред мен - показва 0 бар.

                              Освен това ти мериш в затворена система и там атмосферното налягане не би трябвало да играе
                              Ако излезеш с него в космоса ще показва -1 бар.
                              Не знам защо се заплетохте така. Реалният манометър от магазина или даже аптеката (тези за кръвното) показват това, което качваш над атмосферното.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Цифров манометър за турбо

                                Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                                Ако излезеш с него в космоса ще показва -1 бар.
                                Не знам защо се заплетохте така. Реалният манометър от магазина или даже аптеката (тези за кръвното) показват това, което качваш над атмосферното.

                                Така де. Това казвам и аз
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X