Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?

    Тъй, описвам експеримент, който много хора могат да повторят и приключвам темата до следващото поколение двигатели
    доказва се, че фаровете ни струват при ефективен двигател максимум 0,1лв./час също и моето и на Търтея твърдение, че с климатик или без, разликата е пренебрежима ( 5лв за 10 часа)

    тойота 2.0 D4D брой замервания 31 пъти. външна темтература над 20гр. надморска височина под 1000м.

    27 пъти разход за климатик -> 200мл./ч ! На празен ход по инерция при 100км/ч -> 400мл./ч включваме климатик на LO -> 600мл./ч (ветилатори на макс.)
    1 път разход за климатик ->300мл./ч
    3 пъти беше 400мл./ч

    Замерванията покриват три сезона и нарочно ги правих с нафта от цялата гама доставчици - от незнайна бензинколонка до дизела нитро на Шел.
    Имайте предвид, че така мерено тенденцията е да покаже повече на час, защото скоростта пада от 102/3 до 95.

    Та за мен случая е приключен това е хубав тест и до колко е ефективна една кола, субаруто(бензиновото) например е мега зле откъм КПД
    байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
    Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
    Суперспам - спама на суперите

    Коментар


    • От: Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?

      Сори, ама аз от описанието нищо не разбрах. Кво си мерил, часови разход (ма защо пък в движение), разход на 100км? Как си го мерил? По показания на компютър? (не вярвам един час да си се спускал по инерция със 100км/ч). И каква е разделителната способност на тоя компютър? Климатика при пусната вътрешна циркулация или не? И как така доказа разход на фаровете с мерене на разход за климатика?
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • От: Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?

        И аз съм от неразбиращите, затова моля за повече разяснения. Мисля си, че за да се замери консумацията на фарове автомобила трябва да е в покой и да се замерва реално изгореното гориво със и без включени фарове.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • От: Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?

          Предполагам, че Добри е мерил РАЗЛИКИ. Демек, ако компютърът греши при определяне на разхода на гориво (нещо, в което едва ли някой се съмнява), той ще греши по един и същи начин и при двете замервания. Нас ни интересува разликата, а не точността на абсолютните стойности. Абе.... нещо като да имаш часовник, който ти изостава с десет минути на ден, но това не ти пречи по него да си засечеш 2 минути време с прилична точност.
          Всъщност, въпросът е да се подсигурят т.нар. "равни други условия" при паралелните замервания и единственото "променливо условие" да е вкл./изл. на фаровете.
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • От: Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?

            Мога да кажа наблюденията си на Опел Астра 1.6/16V 74kW...
            Разход на двигателя на празен ход без никакви допълнителни консуматори 0.6-0.7л/ч....
            Разход на двигателя при включени фарове, климатик, вентилатори на климатика и купето, отопление на стъклото - 1.2л/ч...
            Това - на празен ход. При повишени обороти разхода ще се увеличи малко заради повишената мощност, консумирана от компресора на климатика...
            Затова смятам, че 'емпиричния' резултат за ползване на климатик +0.5л/100км към разхода е що годе достоверен...
            На дизеловия джип все още не съм се заровил да гледам, че там нещата са много комплексни - по едно време погледнах часовия разход на празен ход и това ми даде някъде 3-4л/час... Което според мен е признак за регенерация на DPF - не може да му е такъв нормалния разход... И след малко без някаква промяна на режима разхода слезе на 1л/ч
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • От: Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?

              Правилната мерна единица е ВАТ или КИЛОВАТ(W, KW). В нея може да се приравни енергията произвеждана/преобразувана от ДВГ и тази изразходвана от различните консуматори, каквито са светлини да речем 0,2KW, Климатик 2-4 KW, двигател 'Х' KW на празен ход и разход при това 'Y' L/h.

              ПП Относно КПД на даден двигател, моля да не се стреля сватбарската, пък и темата не е за това...
              Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

              Коментар


              • От: Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?

                Ват е мерна единица за мощност. Ват-час е за енергия.
                Като ще се поправяме поне да сме коректни.
                Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                Коментар


                • От: Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?

                  Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                  И аз съм от неразбиращите, затова моля за повече разяснения. Мисля си, че за да се замери консумацията на фарове автомобила трябва да е в покой и да се замерва реално изгореното гориво със и без включени фарове.
                  Освен че трябва да е в покой, трябва и да е с постоянни обороти, температура, и еднакъв ток към/от акумулатора и при двете измервания (със и без включени фарове). Тоест трябва му нещо като поне 20-минути работа в конкретния режим преди всяко измерване.

                  Другия вариант е много, ама мноооого дълго осредняване, съчетано с много прецизно измерване разхода на гориво. Първото как да е, ама второто е малко трудно чисто технически и съответно скъпо и с разправии.

                  За грешката - постановката да измерваш разлики, съизмерими с разделителната способност на мерещото устройство, още по дефиниция е нефелна. Не че не става съвсем нищо, ама за да си уверен в резултата пак стигаме до хавата с много на брой измервания и статистически еквилибристики, които често имат свойството да могат да се четат както дявола чете евангелието.
                  Последно редактирано от sparkybg; 23-04-15, 11:41.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?

                    За фаровете няма проблем (въпреки, че за да е коректно измерването, трябва да е с външно охлаждане, и трябва да работи няколко часа с включени фарове за да се избегне 'буфера' акумулатор)...
                    Чисто емперично може да бъде сметнато и знаейки КПД на алтернатор и разхода на двигателя в грам/к.с.-час... Така ще може да се сметне и колко грама гориво ще изгори за да получи дадената енергия...
                    Но за климатика ще е трудно - все пак това си е компресор, чиято консумация зависи доста от оборотите му...
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • От: Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?

                      Чудя се какво ли има да се дискутира повече. Заглавието на темата е "Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?". И по-напред в темата е писано, че фарове + габарити и съпътстваща кинкалерия са поне 150W. Тая енергия трябва да дойде отнякъде. Ако автомобилът е оборудван с вятърна или фотоволтаична инсталация, може да се приеме, че фаровете не харчат допълнително гориво. Ако няма, значи харчат...
                      Не чета коментари и не отговарям на такива.

                      И коментаторите...

                      Коментар


                      • От: Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?

                        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                        Но за климатика ще е трудно - все пак това си е компресор, чиято консумация зависи доста от оборотите му...
                        По-важна е околната температура, която обаче се приема че е константа. Относно оборотите, при по-високи се скъсява времето на работа на компресора, така че би могло да се приеме че не зависи от оборотите. Т.Е необходимата енергия (KW/h) при различни обороти е относително еднаква. И тук вече говорим за KW/h, нали колега @cecoa1
                        Това което ни липсва ни кара да мечтаем.

                        Коментар


                        • От: Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?

                          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                          Чисто емперично може да бъде сметнато и знаейки КПД на алтернатор и разхода на двигателя в грам/к.с.-час... Така ще може да се сметне и колко грама гориво ще изгори за да получи дадената енергия...
                          Не може. И ако прочетеш темата назад ще разбереш защо. Накратко казано част от загубите в системата двигател-алтернатор зависят единствено от оборотите, друга част от натоварването, трета част и от двете, а всичките вкупом определят КПД-то в определен режим. Тоест ако двигателя е в константен режим по обороти и измерим допълнителния разход на гориво, то той ще отговаря на доста по-високо КПД, просто защото в тоя допълнителен разход участват само разликите, зависещи от натоварването (повишено триене, повишени топлинни загуби от двигателя заради повишеното количество гориво за да поддържа същите обороти, повишени загуби по проводниците и електрониката на алтернатора заради по-големия ток, който дава).
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?

                            Eдно е гледане на нещо по таблото, друго е действително мерене на разхода. Не вярвам някой на паркинг и празни обороти да е сравнявал с и без фарове, климатици и кафеварки. А разликата в разхода при движение и покой с и без допълнителни консуматори се уточни уж много по- рано в темата. А горницата на енергията така и така си я има , но отива я при крушките ,я в небитието, но не и баш там.
                            Последно редактирано от veskov; 23-04-15, 15:55.
                            А тези простотии се правят от името на всички ни.
                            Даника
                            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                            Коментар


                            • От: Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?

                              Тези разходи са мерени на доста по-сериозно нАучно ниво.
                              Напоследък се експериментира по- сериозно за периферните нужди да се ползва слънчева енергия. Всичко черпещо енергия от ДВГ се задвижва с електричество- климатик, водна помпа, компресор, усилвател на волана и пр.
                              В леките автомобили няма голяма площ за соларните панели, но при товарните композиции на разположение са десетки квадратни метри.
                              Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

                              Коментар


                              • От: Харчат ли допълнително гориво фаровете и колко?

                                Има ли случаи, в които произведеният ток е повече от консумирания и какво става с излишъка?
                                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X