Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сондажни машини,автосонди.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Сондажни машини,автосонди.

    Първоначално публикуван от монио Преглед на мнение
    [ATTACH=CONFIG]419640[/ATTACH]

    Това за кога беше е е е е е ?
    Не можах да намеря темата за водочерпенето с компресо така наречения аерлифт. Снимката дали не беше качена от Даракчиев.
    Като бързам всичко ми се разбира , извинявам се за което.
    Миналата година нали се разбирахме за среща и с това си останахме . А на последък никой не пише в темата , но може да е временно.
    А тая схема не си спомням кой я качи в темата за аерлифта изкам да си направя и аз . До сега духах с големия компресор направо през лоста .Хубаво става така почиства добре ,обаче понякога се налага да утида на обекта отново и да почистя пак . Тежко и скъпо е да разкарвам всичко на ново. Та за това сега ще го изработвам , и без това не може да се работи на вън така , че се интересувам от повече подробности . Параметри на компресора да го захраня и ако има някои особенности .

    Коментар


    • От: Сондажни машини,автосонди.

      Първоначално публикуван от монио Преглед на мнение
      Като бързам всичко ми се разбира , извинявам се за което.
      Миналата година нали се разбирахме за среща и с това си останахме . А на последък никой не пише в темата , но може да е временно.
      А тая схема не си спомням кой я качи в темата за аерлифта изкам да си направя и аз . До сега духах с големия компресор направо през лоста .Хубаво става така почиства добре ,обаче понякога се налага да утида на обекта отново и да почистя пак . Тежко и скъпо е да разкарвам всичко на ново. Та за това сега ще го изработвам , и без това не може да се работи на вън така , че се интересувам от повече подробности . Параметри на компресора да го захраня и ако има някои особенности .
      Схемата е вярна. Но с духане през лоста направо на забоя може и да почиства /това е друга тема/ но не е ерлифт, т.е. помпа която да изкачва водата до устието. Така че първо да се уточним какво се иска.

      На долната фигура съм дал една по-четлива фигура на ерлифт.

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:эрлифт.png
Прегледи:1
Размер:26.3 КБ
ID:5347494

      Принципът е, че по една външна тръба/маркуч се подава въздух към тръба/лост спуснат в сондажа. Въздуха се вкарва на определена височина от забоя в тръбата, попада във водата, прави мехурчета в нея поради което тя става по-лека от тази вода която е отвън. По-тежката външна вода натиска отдолу върху по-леката вода в тръбата и я изтласква на повърхността. А пресмятането зависи главно от дълбочината на сондажа, височината на водата в него и дебита. Имам калкулатор на Ексел също и файлове с книги но трябва да си намеря програмите които вадеха страници от файлове. Засега толкова колкото за ориентиране. Но всичко това са книги нека ако някой има опит да каже и да сравняваме.

      Ето тук някои сметки
      http://www.prairiewaternews.ca/back/...2/v22_st5.html

      Пуснете търсене в Yotube на "air lift" well pump и ще излязат някои филмчета.

      А това качва 30 пъти! обема на въздуха. Естествено има някои трикове долу при смесването на въздуха и е изключениие но е впечатляващо.
      http://www.youtube.com/watch?v=fpfjOs0IZfk
      Последно редактирано от Фред; 16-02-12, 23:43.

      Коментар


      • От: Сондажни машини,автосонди.

        Схемата е вярна. Но с духане през лоста направо на забоя може и да почиства /това е друга тема/ но не е ерлифт, т.е. помпа която да изкачва водата до устието. Така че първо да се уточним какво се иска.
        На ясно съм че двете неща са разични и целите които постигат също .
        В общи линии да избегнем това духане с мощния компресор ,и да освободя сондата от обекта . След завършването на сондажа и пускане на колоната , с гол лост слизам на забоя и почиствам. По някога няколко пъти . И освобождавам техниката от обекта.
        На следващият ден или в съшият пускаме помпа и правим водочерпене . В голяма част от случаите оставяме помпата за няколко дена на клиента , след което в голяма част от случаите всичко с помпата приключва( помпата или изгорена или нещо друго) . Купил съм маса помпи.
        Та за това трябва да изработя ерлифта за дълбочина 100м .Та преди да го почна реших да се консултирам с вас .
        Понеже трябва и за компресорче да се помисли . Тези от клипчетата ми се струват някави супер мънички (може и да греша) .Като изключим онова видео с мега ,турбо ерлифта .

        Коментар


        • От: Сондажни машини,автосонди.

          Ето и други сметки.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Handbook of Civil Engineering Calculations - (Malestrom) 562.jpg
Прегледи:1
Размер:89.3 КБ
ID:5347527Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Handbook of Civil Engineering Calculations - (Malestrom) 563.jpg
Прегледи:1
Размер:123.7 КБ
ID:5347528Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Handbook of Civil Engineering Calculations - (Malestrom) 564.jpg
Прегледи:1
Размер:83.9 КБ
ID:5347529

          Коментар


          • От: Сондажни машини,автосонди.

            Първоначално публикуван от монио Преглед на мнение
            На следващият ден или в съшият пускаме помпа и правим водочерпене . В голяма част от случаите оставяме помпата за няколко дена на клиента , след което в голяма част от случаите всичко с помпата приключва( помпата или изгорена или нещо друго) . Купил съм маса помпи.
            Та за това трябва да изработя ерлифта за дълбочина 100м .Та преди да го почна реших да се консултирам с вас .
            Понеже трябва и за компресорче да се помисли . Тези от клипчетата ми се струват някави супер мънички (може и да греша) .Като изключим онова видео с мега ,турбо ерлифта .
            Дълбочината е хубава защото тя дава натиска и височината на изкачване. Но важното е какво е статичното водно ниво, т.е. ако оставим без помпа докъде ще се качи водата. И второто е на каква височина над динамичното ниво /т.е. това ниво на което спада при водочерпене/ трябва да я качим. А динамичното ниво зависи от това колко пуска сондажа. И третото важно е какъв дебит се иска защото той ще определи разликата между статичното и динамичното ниво и съответно от него ще ще зависи общата височина на качването. Накратко много неща зависят от това колко пуска сондажа и не случайно онези си правеха опитите в езеро където притока е неограничен. И ако забелязахте височината на изкачване е съвсем минимална направо на нивото на водата в езерото е. Това са основните неща - дебит от сондажа и височина на изкачването.

            А във клипчетата са малки тръбички защото става дума за малки дебити от порядъка на 2-10 галона в минута. Явно идеята е да се полива градината а не да се почисти призабойната зона. Във формулите които съм дал по-горе има как се изчислява диаметъра на тръбите в зависимост от скоростта в тях, т.е. от дебита и става дума за доста големи дълбочини и дебити, близо е до това което ви трябва.
            Последно редактирано от Фред; 17-02-12, 12:16.

            Коментар


            • От: Сондажни машини,автосонди.

              Аз не съм сондьор но десетина години работех с почти всички софийски сондьори та може да ви кажа какво съм видял.В сондажа се пуска един пластмасов маркуч 2 цола и в него един половин цол маркуч с една тръба накрая.Тръбата е запушена отдолу и е надупчена цялата спираловидно.И с един малък компресор и пускат въздух и мехурчетата някакси увличат водата и почва да излиза на тласъци.Излиза и тинята и кал и пясък.И така докато се избистри водата.

              Един приятел видя и си направи еарлифт да си вади вода на село от един супер тесен сондаж(не влиза помпа)и още си вади така.

              А съм виждал и да ги продухват с много мощен и дебитен компресор но в кой от случаите не знам.

              Поздрави и дано съм бил полезен с лаишкото си обяснение.

              А и трябва да има 50% потопяемост иначе няма да работи демек ако е в плитък бунар няма да работи в сондаж става добре.
              К мирной жизни не пригоден.
              Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
              ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

              Коментар


              • От: Сондажни машини,автосонди.

                Да, това е еърлифт с осово разположение на въздухопровода. Принципа е същият, аерираната вода е с по-малко тегло и по-тежката външна вода я изтиква извън сондажа. Поради това е важно да има достатъчен воден стълб /дълбочина на сондажа/ отвън. Някъде имах формулите за изчисляване и на такъв еърлифт но може да се използват дадените, просто се изчисляват сеченията. Гарантирано обаче ще трябват експерименти, просто един кран на тръбата от компресора за да се регулира дебите на въздуха.

                Коментар


                • От: Сондажни машини,автосонди.

                  Това дето Стария го описа сме го правили ,обаче с метални тръби на дълбоки водни сондажи 600м-800м.
                  В общи линии изработвам това по първата схема и налучквам с компресора .

                  Коментар


                  • От: Сондажни машини,автосонди.

                    Ясно е че сондажите са различни. Но дай малко повече информация примерно за сондажа 100м който спомена - диаметър, статично ниво, дебит за да направя някои предварителни оценки. И на каква височина смяташ да качваш над устието, важно е да е минималната възможна.

                    Коментар


                    • От: Сондажни машини,автосонди.

                      Първоначално публикуван от Фред Преглед на мнение
                      Ясно е че сондажите са различни. Но дай малко повече информация примерно за сондажа 100м който спомена - диаметър, статично ниво, дебит за да направя някои предварителни оценки. И на каква височина смяташ да качваш над устието, важно е да е минималната възможна.
                      Диаметъра ПВЦ колона 125мм примерно .Статичното ниво няма как да го знам понеже , както спомена сондажите са различни.
                      Най често се поръчват 20-40 метрови и по рядко казват "сондирайте колкото можете" ,но и такива модели има (най ми харесва те ). Всичко е индивидоално. Дебита не е важен толкова , около кубик на час или от сорта ориентировъчно-примерно ,ако има в сондажа толкова .
                      Над устието на сондажа 2-3 м. няма им качваме вода на седмия етаж я .
                      А иначе извитата тръбичка която влиза в другата и е разпробита и затапена. С какъв диаметър трябва да са отворите имали голямо значение или на усет ? И после тая разпробитата част , която влиза в другата тръба колко да е дълга ? Там ще става аерирането .

                      Коментар


                      • От: Сондажни машини,автосонди.

                        А на компресора който ще е на сондажа какви ще са параметрите? Отворите ако са с площ примерно 2 пъти сечението на тръбичката е добре. Смята се за добре мехурчетата да са повече на брой така че отвори около 2-3 мм и повечко на брой но формули за това няма.
                        Последно редактирано от Фред; 19-02-12, 00:34.

                        Коментар


                        • От: Сондажни машини,автосонди.

                          Някъде в старите ми записки по хидрогеология имаше една емпирична таблица с различни диаметри на компресорните и водоподемните тръби при двете схеми на ерлифт със ориентировъчни очаквани дебити. Утре ще я потърся и сканирам.

                          Коментар


                          • От: Сондажни машини,автосонди.

                            Утре започва от днес!

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:airlift pumping capacities.jpg
Прегледи:1
Размер:92.6 КБ
ID:5349575

                            Винаги готов!

                            ...ама е в инчове и галони и кубични футове в минута

                            Коментар


                            • От: Сондажни машини,автосонди.

                              Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
                              ...ама е в инчове и галони и кубични футове в минута
                              Фирменото питие на катедрата е уиски а както добре е известно то се мери в галони Но дори аз преди години не знаех че има два вида галони, знаех си само онези от бутилките. И веднъж трябваше да правя една услуга и казах "Понеже си приятел пари не вземам но ще ти струва един галон уиски". В резултат на което ме попитаха "Голям галон или малък?" Аз реагирах мигновенно и отговорих "Голям естествено!" без да знам колко е той Ето какво казва Уикипедиа

                              Галон (на английски: gallon) е британска имперска единица за измерване на обем на течности, а в редки случаи и на твърди тела. В миналото тя е варирала в широки граници (от 3 до 5 литра). В момента галонът бива:
                              имперски галон (imperial gallon), равен точно на 4,546 09 литра;
                              американски галон за течности (liquid U.S. gallon), равен на 3,785 411 784 литра.
                              За незнаещите има си една програмка Convert която преобразува в разните мерни единици. Ето какво казва тя:

                              Дължина: 1 инч = 2.54 см или 1 м = 39.37 инча

                              Дебит: 1 CFM (куб.фут/мин) = 0.0283 куб.м/мин = 1.699 куб.м/час
                              1 куб.м/мин = 35.31 CFM
                              1 GPM (галон/мин) = 3.78 литра/мин = 227 л/час
                              1000 л/час = 16.67 л/мин = 4.4 GPM

                              Налягане: 1 PSI = 0.068 атм и 1 атм = 14.69 PSI

                              Ето и онлайн конвертор http://www.engineeringtoolbox.com/fl...ter-d_405.html
                              Последно редактирано от Фред; 19-02-12, 16:15.

                              Коментар


                              • От: Сондажни машини,автосонди.

                                От таблицата на Даракчиев при дебит на водата 1 куб.м/час = 4.4 GPM излиза, че тръбата за водата трябва да е с диаметър 1 инч а за въздуха 3/8 инча. Необходим дебит на компресора 31 CFM = 0.8 куб.м/мин един сравнително малогабаритен компресор ще е идеален за такива цели. Казано с други думи, тръбата за водата е прекалено широка за да се получи аериране. Може разбира се вариант с мощен компресор да се източи каквото има долу и да се спре. Като се събере вода пак да се източи и т.н. За тръба 125 мм = 5 инча по графиката ще е необходим компресор с дебит 740 CFM = 21 куб.м/мин и дебита на водата ще е около 750 л/мин. Ще издуха всичко за нула време Така че важното е с какъв компресор ще се работи.

                                Все пак ще прегледам и формулите които имам при мен.
                                Последно редактирано от Фред; 19-02-12, 17:25.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X