Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сондажни машини,автосонди.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Сондажни машини,автосонди.

    Фред - диамантеното сондиране с въздушна промивка приложимо ли е?
    предполагам, че въздуха ще изнася шлама, но ще охлажда ли достатъчно короната?

    Коментар


    • От: Сондажни машини,автосонди.

      Привет на всички,аз съм нов във форума имам опит и познания в ядковото диамантено сондиране! При диамантеното ядково сондиране задължително трябва да има промивка с цел охлождане на короната и вдигане на шлама от забоя.

      Коментар


      • От: Сондажни машини,автосонди.

        Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
        Фред - диамантеното сондиране с въздушна промивка приложимо ли е?
        предполагам, че въздуха ще изнася шлама, но ще охлажда ли достатъчно короната?
        Когато съм на сонда с диамантено ядково сондиране едното ми око постоянно е на манометъра. Защото дори само 30 сек да спре промиването на сондажа и ще се получи аварията "запичане на короната" - скала и метал се стопяват и смесват. При диаметри 59-76мм за разрушаване на скалата отиват 5-10 квт която в крайна сметка става на топлина. Така че охлаждането с въздух на диамантена корона е доста съмнително. Чета по литературата за изобретения на корони за сондиране с въздух но за практическо приложение не знам.

        Ако поради някакви причини не може да се осигури промивка и се налага диамантено сондиране с въздух аз лично препоръчвам сондирането с пяна. Тя има прекрасна изнасяща способност и добре охлажда. На времето /1980-85г/ проф.Димо Йорданов от катедрата стана професор именно с комплекс разработки в тази област. По-точно той намери парите а работата се свърши от останалите. То на нас българите проблемът ни е да намерим парите, с останалото се оправяме лесно

        Както гледам тенденциите предвижда се прилагането на пяна и при пневмоударниците при взривното сондиране, а щифтовете в длетата почнаха да ги покриват с диаманти. Боже, докъде стигна прогреса, диамантения инструмент който така го пазим от удари и вибрации да се прилага при пневмоударници!

        Ето тук малко инфо за сондирането с пяна в БГ:

        ЗА ПОСТИЖЕНИЯТА НА КАТЕДРА “СОНДИРАНЕ И ДОБИВ НА НЕФТ И ГАЗ” В ОБЛАСТИТЕ НА ПРОУЧВАТЕЛНОТО И ХИДРОГЕОЛОЖКОТО СОНДИРАНЕ ЗА ПЕРИОДА 1953 – 2003 ГОДИНА
        http://www.mgu.bg/annual/public_html...rizanov-bg.pdf
        В. Аризанов и Б. Чакъров проведоха многобройни експерименти за сондиране с пяна на различни обекти у нас: със Заводпроект на об. Кричим, с Комитета по геология на обекти в региона на Видин, Велико Търново и Маджарово, като бяха използвани твърдосплавни и диамантени инструменти. Отделно бяха приложени различни рецепти за сондиране с пяна на различни обекти по хидрогеоложко сондиране в Либия, при които бяха получени много добри резултати. Бяха изпробвани различни схеми за сондиране с пяна (безпомпена, безкомпресорна и смесена) и усвоени няколко вида пеногенератори. Изпробвани бяха многобройни рецептури за пенообразуватели – ПАВ, които по-казаха добри експлоатационни показатели. (Jordanov D., Nenkov N., et col., Troisieme seminaire InternationalMinier – ISTIM, Gafsa, Tunisie, 1987) Особено добри резултати сондирането с пяна дава при прокарването на хидрогеоложки сондажи, при преминаване на поглъщащи зони, в средно твърди и твърди скали. В дълбоки сондажи донагнетателното устройство, разработено от проф. Н. Ненков осигурява необходимото налягане на пенния поток
        С Борислав Чакъров бяхме в една стая но 1990г той беше достатъчно умен да емигрира в Америка. Сега работи в Хюстън в Baker Hughes бях му на гости 1999г. Доста често се чуваме с него, финансови проблеми не обсъждаме защото сме в различни вселени Доц. Аризанов е пенсионер но още преподава като хоноруван преподавател. Ако интересът и намеренията ти са сериозни мога да те свържа с него.

        Друго е положението в нефта. Там парите са големи и ако се налага ще измислят и телекинеза само за да извадят нефта. Така че сега всички водещи нефтени компании прилагат в своята практика сондирането с въздух. По-точно сондирането не е с въздух а с азот защото иначе има сериозна опасност да се запали пласта. Т.е. имат специални съоръжения за отделяне на азота от въздуха, дори го втечняват и сондират и с течен азот! Преди сондираха с ролкови длета но напоследък са минали на PDC длета където разрушаващите елементи са щифтове от синтетични поликристални диаманти. Разрушаването на скалата е с рязане а не обемно както при проучвателните корони и се отделя по-малко топлина но все пак не е малко. Газът е във форма на пяна, мъгла или просто азот, сферата на приложение в сондажи с ниско пластово налягане където промивката ще запуши пласта. Т.е. все пак се прилага когато нищо друго не помага.

        Понеже се интересуваш от сондиране с въздух ето тук два линка

        Introduction to Air Drilling
        http://www.b2i.cc/Document/1233/Intr...20Drilling.pdf

        Air and Gas Drilling Manual
        http://dc128.4shared.com/download/s8..._Manual__2.PDF
        Последно редактирано от Фред; 25-09-10, 19:56.

        Коментар


        • От: Сондажни машини,автосонди.

          Темата доста се разшири и може би не е зле да се отдели по някакъв начин от модераторите, за да се дискутират различни проблеми и идеи по-лесно.
          Смесиха се наука, търговия и занаят и стана интересно.

          Коментар


          • От: Сондажни машини,автосонди.

            По въпроса за диамантено сондиране с въздух и пяна - да не забравим, че очистния флуид трябва и да маже за да не засича и подскача инструмента. Освен това газовите системи не са "твърди" и има вероятност очистването и охлаждането на забоя да са спрели, а компресора да си подава. Докато се разбере по показанията на манометъра и работата ще се спече.
            Помня, че един от проблемите при сондиране с пяна беше нейното гасене след като излезе от сондажа. Пази боже да духне вятър Доц.Аризанов много колоритно го разказваше.

            Коментар


            • От: Сондажни машини,автосонди.

              ... и аз си мисля, че е време за обособяване на темата с подтеми...

              Ясно е, че с въздух ядка няма да стане, благодаря....

              Коментар


              • От: Сондажни машини,автосонди.

                Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
                Ясно е, че с въздух ядка няма да стане, благодаря....
                Проучвателно ядково сондиране се практикува доста успешно с DTH.

                Коментар


                • От: Сондажни машини,автосонди.

                  Колеги, чета в Интернет, че на Пловдивският панаир за първи път ще има и нещо от нашият отрасъл. Някой знае ли по-точно кога ще е да вземем да отидем?
                  За пръв път на Есенния панаир започва изложение за минната индустрия ИНТЕРМИН ЕКСПО. В рамките на изложбата ще се проведе и двудневна международна конференция, организирана от министерството на икономиката, Евромин и браншовата камара.

                  Коментар


                  • От: Сондажни машини,автосонди.

                    Конференцията е от понеделник следобед до вторник по обед. Информация за докладите и говорителите има на страницата на минната камара. Иначе някъде в 14та палата ще има обособена изложба, на която ще имат щандове членовете на камарата - аз съм много заинтригуван какво ли пък толкова ще има там... и изобщо какво ли ще има на панаира в тази бедна година???

                    Коментар


                    • От: Сондажни машини,автосонди.

                      Първоначално публикуван от st.darakchiev Преглед на мнение
                      Проучвателно ядково сондиране се практикува доста успешно с DTH.
                      ...да, ама ядката излиза на прах (дискутираното по-горе RC), или имаш предвид нещо друго?

                      Коментар


                      • От: Сондажни машини,автосонди.

                        Нямам предвид сондиране с обратна циркулация. Има едни кухи пневмоударници с пръстеновидна корона, които работят ядково и, естествено, са много скоростни в подходящи скали. Чувал съм за скорости от над 200 м на ден.

                        Коментар


                        • От: Сондажни машини,автосонди.

                          Арси сондиране. Сондира се с въздух-компресор,бустер.До колкото си спомням мисля че лоста беше двустенен ако не греша.Короните се точат ръчно с машинка задвижваща се от въздух и вода. Ядката отива в циклона и от там се пълни в здрави чували поема се от геолога и т.н

                          Коментар


                          • От: Сондажни машини,автосонди.

                            Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
                            Конференцията е от понеделник следобед до вторник по обед. Информация за докладите и говорителите има на страницата на минната камара. Иначе някъде в 14та палата ще има обособена изложба, на която ще имат щандове членовете на камарата - аз съм много заинтригуван какво ли пък толкова ще има там... и изобщо какво ли ще има на панаира в тази бедна година???
                            Много благодаря за инфото. За мен щеше да е интересно да отида там да се видя с колегите от бранша. Но научих късно а и двамата колеги с коли които ходят там са заети така че явно ще го изпусна тази година.

                            Коментар


                            • От: Сондажни машини,автосонди.

                              Първоначално публикуван от st.darakchiev Преглед на мнение
                              Нямам предвид сондиране с обратна циркулация. Има едни кухи пневмоударници с пръстеновидна корона, които работят ядково и, естествено, са много скоростни в подходящи скали. Чувал съм за скорости от над 200 м на ден.
                              Това за пневмоударно сондиране с изваждане на ядка и то непрекъснато по лоста е интересно. Но наистина ядка а не шлам. Ако знаеш някакво инфо или линк пиши.

                              В линка който дадох преди руснаците отделят доста голямо внимание за RC пневмоударник с диаметър на сондиране 118-216 мм. Както самите те си признават хич не ги бива в компресорите затова налягането е 5 атм. От картинката /фиг.7/ излиза доста широк централен отвор но те го пишат че е "Погружные ударные машины с центральным шламотранспортом" нито пък дават диаметър на ядката така че вероятно долу е длето а не корона и си е шлам.
                              http://library.stroit.ru/articles/burenie2/index.html

                              Руснаците както винаги се пишат световни лидери и че първи са го измислили но това не е така. Аз бих предпочел западните именно защото руснаците хич ги няма в компресорите а тук те са основното, пък и длетата им са по-качествени.

                              От западните повече инфо за RC DTH има например в Atlas Copco за Secoroc RC 50 и за Bulrock, има и други. Но от фигурите ясно си личи, че не се формира ядка а шлам който после по двойният лост се изкарва до горе и събира с пневмоциклон. Все пак в пневмоударника има и лесно сменяема шламова тръба /collector tube/. Вероятно силата на потока е недостатъчна да изнесе по-едрите парчета, затова и са сложили долу длето а не корона. Така че това с ядка ще е интересно.
                              http://pol.atlascopco.com/SGSite/SGA...tters/6090.pdf
                              http://www.podshop.se/Content/10/ope...539%2001_L.pdf
                              http://www.atlascopcoexploration.com...20brochure.pdf
                              http://www.bulroc.com/Brochures/rchammer.pdf

                              Коментар


                              • От: Сондажни машини,автосонди.

                                Информацията ми е от колега от Дънди Прешъс и от преди няколко години. И аз не можах да го открия в гогле. Тогава останах с впечатлението, че не е непрекъснато сондиране - извършват се СПО, ядката се отработва с пневмоударник вместо с класическа ядкоприемна тръба, корона и т.н. Като се върне от Сибир ще го питам за подробности.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X