Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сондажни машини,автосонди.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Сондажни машини,автосонди.

    Първоначално публикуван от 1115 Преглед на мнение
    Нека ако някой знае да ме светне за въртящият момент и оборотите при триролково длето с диаметър 215 мм?
    Колко е натиска (лаик съм и скаран с термините) при този диаметър?
    Какъв да е диаметъра на сондажния лост?
    Ето какво пише в дебелите книги (в случая не толкова дебели) които се изучават в техникумите...
    Режимни параметри при безядково сондиране:
    натиск върху забоя при скали от:
    меки скали 1-3 кат (глина, гипс) 600-800 N на см от сондажа
    меки скали 4-5 кат (пясъчник, плътна глина, мергел) 800-1000 N на см от сондажа
    меки скали 5-7 кат (доломити, доломитизирани варовици, базалти) 1100-1400 N на см от сондажа
    меки скали 8-12 кат (гранит, кварцити, окварцен пясъчник) 1400-2000 N на см от сондажа

    Т.е. при сондаж 220 мм следва да имаш възможност за натиск (със запас):
    1-3 кат прибл. 2 т
    4-5 ка прибл. 2,5 т
    6-8 кат прибл. 3,5 т
    8-9 кат прибл. 5 т

    За възходящия поток обаче излизат едни сметки: за възходящ поток 0,5 м/сек ти трябва дебит нещо като 180-200 л/сек, т.е. 1-1,2 м3/мин... Коригирайте ме ако бъркам...

    Коментар


    • От: Сондажни машини,автосонди.

      За въздух толкова.Затова се комбинира цилиндъра за натискането с полиспас,за да може да се компенсира с по лабава помпа до 150атм.

      Коментар


      • От: Сондажни машини,автосонди.

        Ама полиспаста ни и грае лоша шега.
        Натиска на цилиндъра се дели на 2.
        Това за моя случай де, където хода на буталото е 1000мм, а на сондажната установка - 2000мм.
        Натиска ако на цилиндъра е 3т, сондата натиска с 1,5т.

        Коментар


        • От: Сондажни машини,автосонди.

          Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
          Ето какво пише в дебелите книги (в случая не толкова дебели) които се изучават в техникумите...
          Режимни параметри при безядково сондиране:
          натиск върху забоя при скали от:
          меки скали 1-3 кат (глина, гипс) 600-800 N на см от сондажа
          меки скали 4-5 кат (пясъчник, плътна глина, мергел) 800-1000 N на см от сондажа
          меки скали 5-7 кат (доломити, доломитизирани варовици, базалти) 1100-1400 N на см от сондажа
          меки скали 8-12 кат (гранит, кварцити, окварцен пясъчник) 1400-2000 N на см от сондажа

          Т.е. при сондаж 220 мм следва да имаш възможност за натиск (със запас):
          1-3 кат прибл. 2 т
          4-5 ка прибл. 2,5 т
          6-8 кат прибл. 3,5 т
          8-9 кат прибл. 5 т

          За възходящия поток обаче излизат едни сметки: за възходящ поток 0,5 м/сек ти трябва дебит нещо като 180-200 л/сек, т.е. 1-1,2 м3/мин... Коригирайте ме ако бъркам...
          Малко нисък ми изглежда този натиск. За триролковите длета съвсем грубо се приема осов натиск 1 тон на 1 см от диаметъра на длето за твърди скали, за меки по 0.5 тона/см. Т.е. за длето 215мм натиск 5-10 тона. Съответно сондата се приема да е по-тежка 2 пъти за да не подскача. Затова и сондите за ролково сондиране на взривни сондажи са такива огромни и тежки. Но спокойно може да се сондира и с по-нисък натиск, просто не е оптимално но тези вашите сондажи не са като нефтените или взривните. Набързо малко инфо за длета.

          http://nurengoy.net.ru/forum/index.php?showtopic=107402
          http://www.burteh.com/main/index-1340.html
          http://www.slb.com/~/media/Files/res...r02/p4_31.ashx

          Коментар


          • От: Сондажни машини,автосонди.

            Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
            Ето какво пише в дебелите книги (в случая не толкова дебели) които се изучават в техникумите...
            Режимни параметри при безядково сондиране:
            натиск върху забоя при скали от:
            меки скали 1-3 кат (глина, гипс) 600-800 N на см от сондажа
            меки скали 4-5 кат (пясъчник, плътна глина, мергел) 800-1000 N на см от сондажа
            меки скали 5-7 кат (доломити, доломитизирани варовици, базалти) 1100-1400 N на см от сондажа
            меки скали 8-12 кат (гранит, кварцити, окварцен пясъчник) 1400-2000 N на см от сондажа

            Т.е. при сондаж 220 мм следва да имаш възможност за натиск (със запас):
            1-3 кат прибл. 2 т
            4-5 ка прибл. 2,5 т
            6-8 кат прибл. 3,5 т
            8-9 кат прибл. 5 т

            За възходящия поток обаче излизат едни сметки: за възходящ поток 0,5 м/сек ти трябва дебит нещо като 180-200 л/сек, т.е. 1-1,2 м3/мин... Коригирайте ме ако бъркам...
            Малко малък ми изглежда този натиск. За триролкови длета се препоръчва грубо 1 тон на 1 см от диаметъра на длетото за твърди скали и 0.5 тона/см за меки. Т.е. за длето 215 мм осовият натиск трябва да е 5-10 тона. Съответно сондата трябва да е 2 пъти по-тежка за да не подскача. Затова и сондите за взривни сондажи по откритите рудници са такива огромни и тежки. Естествено може да се сондира и с натиска който даваш просто ще е по-бавно и няма да е оптимално но тези вашите сондажи не са като нефтените или взривните. Давам набързо малко инфо за длета.

            http://nurengoy.net.ru/forum/index.php?showtopic=107402
            http://www.burteh.com/main/index-1340.html
            http://www.slb.com/~/media/Files/res...r02/p4_31.ashx

            Коментар


            • От: Сондажни машини,автосонди.

              За възходящия поток обаче излизат едни сметки: за възходящ поток 0,5 м/сек ти трябва дебит нещо като 180-200 л/сек, т.е. 1-1,2 м3/мин... Коригирайте ме ако бъркам...
              Тук изчисления много-много на вървят. По твоята помпа смяташ скоростта на възходящия поток и ако не е достатъчна, обработваш промивната течност с добавки. Там е смятането. При дебити даже съществено по-ниски от горецитираните ще има ОГРОМНИ проблеми с хидродинамика, кавитация и даже чисто механично износване на стоманата.

              Коментар


              • От: Сондажни машини,автосонди.

                Първоначално публикуван от sparow Преглед на мнение
                За въздух толкова.Затова се комбинира цилиндъра за натискането с полиспас,за да може да се компенсира с по лабава помпа до 150атм.
                vlageo има предвид промиването на сондажа с вода. А полиспаста основно ти спестява габарит на сондажната мачта - ако системата е без него, при вдигане на инструмента цилиндъра ще щръкне нагоре колкото е хода. Удвоява и скоростта на подем. Ако ти идва слаба помпата и не можеш да я смениш. помисли за цилиндър с по-голям диаметър. Ще загубиш скорост, но ще получиш натиск/опън.

                Коментар


                • От: Сондажни машини,автосонди.

                  ...та от тая цялата работа излиза, че с четене само не става...
                  Натиска да е 5 пъти по-голям от тоя в учебника.
                  Дебита да е 5 пъти по-малък.
                  Баси учебниците...

                  ПП. Линка към Oilfield Review е супер... Благодаря!
                  Последно редактирано от vlageo; 20-09-10, 09:10.

                  Коментар


                  • От: Сондажни машини,автосонди.

                    Лесно е когато можеш да му скочиш на сондажа с всичко, което може да ти притрябва. А в общия случай и това върши работа цъкни тук1 и тук2 .

                    Коментар


                    • От: Сондажни машини,автосонди.

                      Направо библейско!!!
                      То майтап, ама в някой села тука и толкова технология си нямат...

                      Коментар


                      • От: Сондажни машини,автосонди.

                        Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
                        ...та от тая цялата работа излиза, че с четене само не става...
                        Натиска да е 5 пъти по-голям от тоя в учебника.
                        Дебита да е 5 пъти по-малък.
                        Баси учебниците...

                        ПП. Линка към Oilfield Review е супер... Благодаря!
                        Това е положението със смятането в сондирането Затова дадох по-горе линкове към поизводителите на длета, те са дали препоръчваните от тях осов натиск и обороти а те са получени от доста наблюдения.

                        На времето водех един предмет за приложение на компютри в сондирането. Компютърният клас в ГПФ беше от едни 8-битови компютри BBC. Хубави но компютрите тогава бяха в началото си и още слаби, единственото което можеше да се прави с тях бяха прости програми на Бейсик. Та се развъртях из руската литература да намеря формули из сондирането да правят студентите програми по тях. Забравил съм какъв беше проблемът но бях намерил по него формули от 5-6 автора. Е, резултатите се различаваха десеткратно! помежду си. Но не е само в сондирането и в машиностроенето не е по-добре. Изчислявах пружините за един амортизатор. Прорезни пружини с доста сложно натоварване, три автора три различни резултата. Накрая като я изработихме и сложихме на стенда тя се оказа два пъти по-корава. Не са грешки в смятането просто такива са формулите. И защото им бях казал на работниците да строят графика ход-сила те натискали докато получат хода който бях изчислил и тя се строши.

                        Накратко казано, смятайте но винаги питайте и хората от практиката. На времето като бях в командировка на някоя сонда с новото съоръжение първата ми работа беше да седна да поговоря с майстора на сондата, да го разпитам за конкретните местни особености. Винаги можеше да се чуе нещо полезно.

                        Отново подчертавам, че спокойно може да се сондира и с по-ниски параметри на осовият натиск но резултатите ще са по-ниски, износването по-голямо и т.н. но нищо трагично няма да е. Но дебита на промивната течност действително не е хубаво да се намалява защото ако скоростта на потока не е достатъчна шламът няма да се изнася добре и ще се натрупва в сондажа. И когато спре промиването ако се утаи шламът може да стане много як прихват на лоста. Естествено всичко отново е в много широки граници, зависи си от едрината на шлама което пък от скалата и т.н. Тогава обработването на промивката помага. Но по промивките е друг колега.

                        Българският сондьор с това е известен, че може да прокара сондаж и в невъзможни условия По време на соца мечтата на българският сондьор беше да излезе в чужбина на гурбет с Булгаргеомин. Да спечели малко долари та после да пазарува западни стоки от Кореком. Та тогава един колега в Асеновград току що върнал се от Либия с усмивка разправяше как му се скъсал лоста а няма мечик да го хване и извади. И той използвал вместо мечик бургия за дърво. Тя по-мека дори от стоманата на лоста но се сплесква, прихванала го някак си и той спасил аварията. Западните инженери с учудване го гледат и не мога да повярват на очите си че може да се работи в такива условия. Затова и наши момчета спокойно се реализират по западните фирми, свикнали са да спасяват положението и в невъзможни условия.

                        Горе са се дублирали два мои постинга ще помоля модератора да изтрие първият. Те понеже не се появяват веднага аз си помислих че нещо съм сбъркал и по памет го повторих. Малко приказки да развеселим форума надявам се да не съм бил досаден. Бъдете здрави и успехи в работата, много ми е приятно да виждам хора от професията в собствен форум.

                        Коментар


                        • От: Сондажни машини,автосонди.

                          Първоначално публикуван от st.darakchiev Преглед на мнение
                          Лесно е когато можеш да му скочиш на сондажа с всичко, което може да ти притрябва. А в общия случай и това върши работа цъкни тук1 и тук2 .
                          Огромно благодаря за линковете, непременно ще ги сваля тези филмчета да ги имам в архива!

                          Но това е много напреднала технология дори Преди години бях попаднал на една снимка за ръчно сондиране някъде из Африка. На горният край на лоста закрепен един як стоманен обръч с диаметър поне 4-5м, отстрани заварени ръчки и се хванали на тях 4-5 туземци да го въртят. Отгоре пък на обръча седнали 7-8 туземци да осигуряват осовият натиск! Всичките с много щастливи и ухилени физиономии направо невероятно картинка! Умирам си от яд, че навремето не я свалих за архива, много моля ако някой я види непременно да прати линк.

                          Но не само в Африка ги има подобни картинки. Аз самият като войник през соца съм сондирал ръчно в Ботевград. А някъде 2002г един млад колега от БГ сондажна фирма беше спечелил зелена карта за Америка. И лятото беше дошъл при мен за съвет как да се подготви защото аз пък току що се бях върнал от гости на един колега там. Дадох му съвет да сяда да учи английски език защото там това е критерий на разпознаване кой какъв е в обществото. На диалект говорят негрите и мексиканците а елита с оксфордско произношение. Когато есента дойде при мен да пием по едно за последно го попитах как е с английският. И той ми отговори че не го е учил защото е работил да спечели малко пари. Казах му че през носа ще му излязат тези пари и така и стана. Започна като сондажен работник по инженерногеоложки и хидрогеоложки сондажи. На обикновенни сонди но веднъж му се е наложило да сондира и ръчно. Пространството между сградите и било малко и сондата не може да влезе та е сондирал ръчно в Америка. Е, сега е вече собственик на фирмата

                          Ако тези отклонения и дълги постинги са проблем модератора просто да пусне едно ЛС. Надявам се че са ви интересни и полезни.

                          Коментар


                          • От: Сондажни машини,автосонди.

                            На мен клипчето ми се стори библейско защото белия майстор сондьор е с много Авраамов вид, а както знаем от библията - Аврам е първия описан сондьор, чието дело във водното сондиране е продължено (вече съвсем професионално) от сина му Исак. Предполагам, че технологията им не е била много по-различна...

                            Коментар


                            • От: Сондажни машини,автосонди.

                              Мрежата 8-битови компютърчета со беше направо чудо! Програмния език беше ВВС Бейсик, тогава бях много добър и на Фортран. На ВВС мрежата правихме програми за пресмятане на отклонението на сондажа от проектното направление. Сега телефона ми е с по-бърз процесор. Леле колко съм стар...

                              Коментар


                              • От: Сондажни машини,автосонди.

                                ...и пресмятанията на телефона ти сега по-точни резулати ли показват?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X